mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    rejon Olsztyn
    rejon Elbląg
    rejon Malbork 
   Fotogaleria Mazur
    rejon Augustów
    rejon Bartoszyce
    rejon Biskupiec
    rejon Działdowo
    rejon Ełk
    rejon Giżycko
    rejon Gołdap
    rejon Iława
    rejon Kętrzyn
    rejon Lidzbark Warmiński
    rejon Mikołajki
    rejon Morąg
    rejon Mrągowo
    rejon Nidzica
    rejon Olecko
    rejon Ostróda
    rejon Pisz
    rejon Suwałki
    rejon Szczytno
    rejon Węgorzewo

    rejon Biebrza

  
   Weterynarz Gdańsk Pogodne
   Ksero Elbląg
   Remonty Warszawa
   Szorowarki Warszawa
   Logopeda Gaduła - Elbląg
   Masaż, gabinet masażu - Elbląg
   Bass - konserwacja boisk
   PPH Kamil - dekoracje
   Urządzenia czyszczące
   Tanie szorowarki
   Serwis RTV Elbląg
   Szorowarki Trójmiasto
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
   Hotele w Polsce - info

   noclegi Władysławowo

   Noclegi-Online
   Mazury

   Partnerzy

   IT Mrągowo
   Kurek Mazurski
   Warmia - Kanał Kopernika

 
 
 
 
 
   Portrety na zamówienie
   Artnes - obrazy na zamówienie
    Kanał Elbląski
    Mazury - fotogaleria
    Mazurska fauna
    Mazury w obiektywie
    Suwalszczyzna
    Olsztyn
    Przewojenny Elbląg
    Stoczek Klasztorny
    Kanał Elbląski - unikat w skali
     światowej

    Frombork - koncerty organowe
    Rejs przez całe Mazury
    więcej atrakcji... 

  
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu

  
  
  
    Murzasichle - tanie noclegi






Katalog WWW


Podlasie / 600-lecie Puszczy Białowieskiej



Puszcza Białowieska - Białowieża Forest


Puszcza Białowieska to ostatni las pierwotny na Niżu Europejskim oraz światowa ostoja żubra. W tym roku przypada 80. rocznica restytucji (ocalenia od zagłady) tego gatunku. Dużym wydarzeniem będą uroczyste obchody 600-lecia objęcia ochroną Puszczy.

"W XV wieku Puszcza Białowieska została przez Władysława Jagiełłę uznana za prywatną i chronioną własność króla. Skarby puszczy przeznaczone były jedynie dla dworu królewskiego, więc nie było dozwolone polowanie ani inne formy korzystania z lasu przez kogoś innego. Była to pierwsza odnotowana forma ochrony puszczy jako szczególnie cennego obszaru. Król nie zezwalał np. na wycinanie lasu, choćby w celu pozyskiwania ziemi pod uprawę" - poinformowała rzecznik prasowy ministerstwa środowiska Madalena Sikorska odpowiadając na pytanie dotyczące uzasadnienia umownej rocznicy 600-lecia objęcia ochroną Puszczy Białowieskiej.



Puszcza Białowieska, fot. Natalia


Dr Tomasz Samojlik z Zakładu Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży powiedział, iż podstawą, która uprawnia nas do mówienia o 600-leciu ochrony są najstarsze odnalezione w kronikach Jana Długosza zapisy z 1409 roku, odnoszące się do słowa Białowieża, potwierdzające królewski status puszczy. "Skoro była królewska, była chroniona, oznaczało to na przykład, że zwykła osoba nie mogła tam wejść, wycinać, polować, były służby leśne, które pilnowały wstępu do puszczy, dlatego można obronić tę tezę o 600-leciu objęcia ochroną" - dodał. Dodał, iż to strona białoruska wystąpiła do polskiej z propozycją obchodów 600-lecia.

"Od XIV do końca XVIII wieku Puszcza Białowieska była dobrem królów Rzeczypospolitej. Ten okres w jej historii od dawna budzi zainteresowanie. Wtedy właśnie ustaliła się pozycja i wartość Puszczy, wówczas też podjęte zostały działania, które uchroniły ją przed losem sąsiednich puszcz, dziś znanych tylko z archiwalnych dokumentów" - napisał Samojlik we wstępie do książki "Ochrona i łowy", którą Zakład Badania Ssaków PAN wydał w 2005 roku.

Na podstawie zapisów Długosza wiadomo, że w 1409 roku król Władysław Jagiełło przez 8 dni polował w Puszczy Białowieskiej. Zgromadził wówczas zapasy dziczyzny dla armii, która pokonała Zakon Krzyżacki na polach Grunwaldu.

Puszcza Białowieska jako własność królewska była chroniona przez istniejące od XIV wieku służby leśne: osaczników, strzelców i strażników - przypomina Samojlik. Osacznicy - najstarsza ze służb - osaczali zwierzynę podczas łowów wielkiego księcia. Np. w 1639 roku w puszczy było 277 osaczników, którzy mieszkali w 9 wsiach wokół puszczy.

Strzelcy pojawili się w XVII wieku, a w XVIII strażnicy. W wielu wypadkach służby te przechodziły z pokolenia na pokolenie w rodzinach, co przyczyniało się do tego, że były oddane ochronie przyrody.



fot. www.bialowiezaforest.eu - zrzut ekranowy


Powierzchnia całej puszczy przekracza 150 tys. ha, z czego w granicach Polski znajduje się zaledwie 62 tys. ha. Dzisiejsza polska część Puszczy Białowieskiej w jednej szóstej (najcenniejsza jej część) jest objęta najwyższą ochroną w formie Białowieskiego Parku Narodowego.

Historia Białowieskiego Parku Narodowego sięga 1921 roku. 29 grudnia tego roku utworzono leśnictwo "Rezerwat", które 13 kwietnia 1924 roku zostało podniesione do rangi nadleśnictwa o tej samej nazwie. 1 stycznia 1929 roku to nadleśnictwo zostało objęte ochroną ścisłą, a 4 sierpnia 1932 roku - przemianowane na "Park Narodowy w Białowieży". W roku 21 listopada 1947 dokonano reaktywowacji Parku go pod obecną nazwą. 26 października 1996 roku powierzchnia parku została powiększona do 10 502 ha (105,02 km2) przez przyłączenie części powierzchni dwóch sąsiadujących nadleśnictw, a wokół parku utworzono otulinę o powierzchni 3224 ha. Należy podkreślić, iż Park obejmuje jedynie fragmenty Puszczy Białowieskiej.

Obszar Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego w 1979 z racji dużego znaczenia dla kultury i dziedzictwa ludzkości, wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W 1992 r. UNESCO rozszerzyło status obiektu dziedzictwa światowego na przylegający doń od wschodu fragment białoruskiego parku narodowego "Bieławieżskaja Puszcza", podlegający ochronie ścisłej (4500 ha). W ten sposób powstał w Puszczy Białowieskiej - jeden z siedmiu na świecie i trzech w Europie - transgraniczny obiekt dziedzictwa światowego.

Należy dodać, iż Puszcza Białowieska wraz z otaczającymi terenami została w 1986 uznana za Obszar Chronionego Krajobrazu o powierzchni 860 km2. Różnymi formami ochrony objęto ponad 50% jej powierzchni.

__________________________

Informacja: PAP, emazury.com, Wikipedia













informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |