mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    rejon Olsztyn
    rejon Elbląg
    rejon Malbork 
   Fotogaleria Mazur
    rejon Augustów
    rejon Bartoszyce
    rejon Biskupiec
    rejon Działdowo
    rejon Ełk
    rejon Giżycko
    rejon Gołdap
    rejon Iława
    rejon Kętrzyn
    rejon Lidzbark Warmiński
    rejon Mikołajki
    rejon Morąg
    rejon Mrągowo
    rejon Nidzica
    rejon Olecko
    rejon Ostróda
    rejon Pisz
    rejon Suwałki
    rejon Szczytno
    rejon Węgorzewo

    rejon Biebrza

  
   Weterynarz Gdańsk Pogodne
   Ksero Elbląg
   Remonty Warszawa
   Szorowarki Warszawa
   Logopeda Gaduła - Elbląg
   Masaż, gabinet masażu - Elbląg
   Bass - konserwacja boisk
   PPH Kamil - dekoracje
   Urządzenia czyszczące
   Tanie szorowarki
   Serwis RTV Elbląg
   Szorowarki Trójmiasto
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
   Hotele w Polsce - info

   noclegi Władysławowo

   Noclegi-Online
   Mazury

   Partnerzy

   IT Mrągowo
   Kurek Mazurski
   Warmia - Kanał Kopernika

 
 
 
 
 
   Portrety na zamówienie
   Artnes - obrazy na zamówienie
    Kanał Elbląski
    Mazury - fotogaleria
    Mazurska fauna
    Mazury w obiektywie
    Suwalszczyzna
    Olsztyn
    Przewojenny Elbląg
    Stoczek Klasztorny
    Kanał Elbląski - unikat w skali
     światowej

    Frombork - koncerty organowe
    Rejs przez całe Mazury
    więcej atrakcji... 

  
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu

  
  
  
    Murzasichle - tanie noclegi






Katalog WWW


Po sąsiedzku / Litwa - I Światowy Zjazd Wilniuków, 9-16 sierpnia 2009



I Światowy Zjazd Wilniuków - logo


I Światowy Zjazd Wilniuków - podstawowe informacje

W dniach 9-16 sierpnia 2009 Wilno zaprasza na I Światowy Zjazd Wilniuków. Inicjatorami Zjazdu są Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych oraz grupa znanych polskojęzycznych wileńskich dziennikarzy.

Rok 2009 to dla Litwy wyjątkowa sposobność do zaprezentowania się światu zarówno jako Państwo - akurat minie tysiąc lat od odnotowania nazwy "Litwa" w źródłach historycznych, jak i jako stolica - Wilno pełni w tym roku zaszczytną funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. Ważnym akcentem tego wydarzenia stanie się, planowany na drugą dekadę sierpnia I Światowy Zjazd Wilniuków - Wilno 2009.

Zawirowania historii sprawiły, że przed laty wielu wilnian zmuszonych zostało do opuszczenia swego miasta. Rozproszyli się po całym świecie. Nie ma chyba kraju, w którym nie mieszkałby tzw. wilniuk (tak w języku polskim określa się mieszkańców lub wychodźców z Ziemi Wileńskiej) lub jego potomek. To właśnie z myślą o nich - wilniukach z każdego pokolenia, pochodzenia lub wyboru, z myślą o tych wszystkich, którym Wilno nie jest obojętne, organizowany jest I Światowy Zjazd Wilniuków - Wilno 2009. W dniach 9-16 sierpnia stolica Litwy będzie gościć swoich potomków, którzy stali się ambasadorami tego miasta w najdalszych zakątkach świata. Gospodarzami spotkania będzie ponad 300 tysięcy Polaków z Wileńszczyzny, rdzennych mieszkańców tej ziemi. W ramach I Światowego Zjazdu Wilniuków odbędzie się szereg przedsięwzięć propagujących współczesną kulturę Wilna i Litwy, wiele imprez integracyjnych ukazujących wielonarodowe i wielokulturowe oblicze litewskiej stolicy, imprez przypominających wielowiekowe osiągnięcia Wilna oraz prezentujących współczesny charakter naszego miasta.

I Światowy Zjazd Wilniuków - to ośmiodniowe spotkanie dla byłych mieszkańców Wilna i Wileńszczyzny, którzy w minionym stuleciu, z różnych względów, musieli opuścić swoje miasto rodzinne, a także ich rodzin, potomków i przyjaciół - wszystkich, którzy uważają się za wilniuków lub po prostu kochają Wilno. Dziś mieszkają niemal na całym świecie, jednak najliczniej w Polsce (co najmniej kilkaset tysięcy osób) oraz w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, RPA, Australii (w sumie stanowią kilkudziesięciotysięczną społeczność).

Pod względem narodowościowym w większości uważają się oni za Polaków i utożsamiają się z polską kulturą, chociaż wielu z nich szczyci się swoimi tatarskimi, karaimskimi, białoruskimi, litewskimi lub żydowskimi korzeniami. Ich przodkowie przez wiele wieków tworzyli w Wilnie ten unikalny konglomerat zgodnie współżyjących narodów, kultur i religii.

Silne związki zarówno z polską kulturą jak i z tradycją Wielkiego Księstwa Litewskiego wytworzyły specyficzny patriotyzm lokalny i mocne emocjonalne związki ze swoją Małą Ojczyzną. Historyczne zawieruchy XX wieku rozproszyły po całym świecie nie tylko wileńskich Polaków, ale i Litwinów, Żydów czy Białorusinów. Na emigracji wszystkich ich łączyła miłość do Wilna, dlatego wilniuki, bez względu na narodowość, zwykle pozostawali ze sobą w bliskich kontaktach. Stąd nadzieja, że nie tylko Polacy, ale i ich przyjaciele różnego pochodzenia, zechcą odwiedzić rodzinne strony z okazji I Światowego Zlotu Wilniuków.

Doskonałym przykładem takiej ponadnarodowej, a nawet ponadpokoleniowej solidarności wilniuków była przyjaźń, jaka przez wiele lat łączyła dwóch z nich - wielkich poetów Czesława Miłosza i Tomasa Venclovę.

I Światowy Zjazd Wilniuków - Wilno 2009 zaprezentuje unikatową wielokulturowość Wilna na wielu płaszczyznach, m.in. pod kątem historycznym, a także w dzisiejszych realiach. Został on wciągnięty do programu Wilno - Europejska Stolica Kultury 2009, co świadczy o tym, iż Litwa jest zainteresowana zaprezentowaniem współczesnym mieszkańcom i zagranicznym gościom również dorobku wywodzącej się z Wilna polskiej kultury.


Cele zjazdu

1. Promocja Wilna jako nowoczesnej, prężnie rozwijającej się europejskiej stolicy XXI wieku, która mimo modernizacji wciąż pamięta o swojej chlubnej przeszłości, dba o ciągłość miejskich tradycji, żyje w duchu zgody i tolerancji wszystkich narodowości, kultur oraz religii. Tworzenie wizerunku Wilna jako miasta ciekawego, otwartego i atrakcyjnego turystycznie, gdzie warto przybyć nie tylko tropem historii, ale i w poszukiwaniu nowego (a raczej niezbyt znanego) oblicza Europy.

2. Przyciągnięcie na Litwę środowisk emigracyjnych, gdzie mieszkają wychodźcy z Wilna lub ich potomkowie i zachęcenie ich do odwiedzenia rodzinnych stron.

3. Włączenie w realizację projektu "Wilno - europejska stolica kultury" społeczności polskiej na Litwie, która podejmie główny ciężar organizacyjny, ale jednocześnie będzie mogła pokazać nie tylko gościom, lecz i mieszkańcom Wilna innych narodowości swój bogaty dorobek społeczno-kulturalny, zaakcentować swój udział w życiu zarówno stolicy, jak i całej Litwy, dać świadectwo warunkom, w jakich funkcjonują na Litwie mniejszości narodowe.

4. Podkreślenie ważnej roli Polaków i znacznego wkładu, jaki wniosła polska kultura w rozwój Wilna oraz całej Litwy od czasów Gedymina i Jagiełły, a także przypomnienie jakże istotnego miejsca Wilna i Litwy w kulturze europejskiej na przestrzeni wielu wieków, gdy było ono obok Krakowa jedną ze stolic Rzeczypospolitej, tej "Unii Środkowoeuropejskiej", co zapewniało mu miejsce (obok Paryża czy Londynu) w pierwszym szeregu miast europejskich.


Organizatorzy

W bieżącym roku Litwa obchodzi tysiąclecie odnotowania nazwy tego państwa w źródłach historycznych. Wilno nosi w tym roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, który nadaje Unia Europejska. Z tej okazji Wilno zaprezentuje nie tylko program Tysiąclecia Litwy, ale też niezliczone projekty i imprezy kulturalne trwające przez cały rok i stworzone wyłącznie na rok Stolicy Kultury. Ważnym akcentem tego wydarzenia stanie się I Światowy Zjazd Wilniuków - Wilno 2009, kóry odbędzie się w Wilnie w dniach 9-16 sierpnia.

Inicjatorami zwołania zjazdu jest grupa dobrze znanych w środowisku polskim na Litwie reprezenzujących trzy organizacje, osób. Założycielami Instytucji Wyższej Użyteczności Publicznej "Światowy Zjazd Wilniuków" są Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie reprezentowany przez Michała Kleczkowskiego oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, które reprezentuje prezes Władysław Wojnicz, a także dziennikarze Edyta Maksymowicz i Walenty Wojniło.

To te osoby dokonały rejestracji wspomnianej instytucji, one też podjęły się trudu stworzenia programu i zorganizawania zjazdu. Na prezesa IWUP "Światowy Zjazd Wilniuków" został wybrany Władysław Wojnicz.


Pomoc w wyjeździe do Wilna zapewniają biura turystyczne:

- "POK Tourist" z Olsztyna - tel: 89 / 523 63 30,
- "BORT PTTK" z Gdyni, tel: 58 / 620 89 99,
- "Adventure" z Torunia, tel: 56 / 660 59 60,
- "Perkoz" z Lublina, tel. 81 / 534 24 62,
- "Droga" z Warszawy (dla całego kraju) tel: 22 / 621 37 64, 22 / 839 53 42;
tel. kom.: 601 298 501

__________________________

Informacja:  www.wilniuki.lt,









informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |