mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    rejon Olsztyn
    rejon Elbląg
    rejon Malbork 
   Fotogaleria Mazur
    rejon Augustów
    rejon Bartoszyce
    rejon Biskupiec
    rejon Działdowo
    rejon Ełk
    rejon Giżycko
    rejon Gołdap
    rejon Iława
    rejon Kętrzyn
    rejon Lidzbark Warmiński
    rejon Mikołajki
    rejon Morąg
    rejon Mrągowo
    rejon Nidzica
    rejon Olecko
    rejon Ostróda
    rejon Pisz
    rejon Suwałki
    rejon Szczytno
    rejon Węgorzewo

    rejon Biebrza

  
   Weterynarz Gdańsk Pogodne
   Ksero Elbląg
   Remonty Warszawa
   Szorowarki Warszawa
   Logopeda Gaduła - Elbląg
   Masaż, gabinet masażu - Elbląg
   Bass - konserwacja boisk
   PPH Kamil - dekoracje
   Urządzenia czyszczące
   Tanie szorowarki
   Serwis RTV Elbląg
   Szorowarki Trójmiasto
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
   Hotele w Polsce - info

   noclegi Władysławowo

   Noclegi-Online
   Mazury

   Partnerzy

   IT Mrągowo
   Kurek Mazurski
   Warmia - Kanał Kopernika

 
 
 
 
 
   Portrety na zamówienie
   Artnes - obrazy na zamówienie
    Kanał Elbląski
    Mazury - fotogaleria
    Mazurska fauna
    Mazury w obiektywie
    Suwalszczyzna
    Olsztyn
    Przewojenny Elbląg
    Stoczek Klasztorny
    Kanał Elbląski - unikat w skali
     światowej

    Frombork - koncerty organowe
    Rejs przez całe Mazury
    więcej atrakcji... 

  
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu

  
  
  
    Murzasichle - tanie noclegi






Katalog WWW


Warmia / W katastrofie pod Smoleńskiem zginął szef BBN Aleksander Szczygło




Aleksander Szczygło,
fot.  www.prezydent.pl

W katastrofie pod Smoleńskiem zginął tragicznie, blisko związany z Warmią, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło.

Aleksander Szczygło zostanie pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Jeszcze w czwartek (15 kwietnia) późnym popołudniem nie było pewności, gdzie zostanie pochowany szef BBN. W mdiach krążyły sprzeczne informacje. Rodzina tragicznie zmarłego ministra chciała by spoczął w rodzinnych stronach - na niewielkim cmentarzu we wsi Węgój w gminie Biskupiec, na Warmii. Koledzy z partii nalegali jednak, aby miejscem pochówku były warszawskie Powązki. Ostatecznie rodzina zgodziła się na pogrzeb w Warszawie.

Pogrzeb Aleksandra Szczygły rozpocznie się w środę o godz. 10:00 na Wojskowych Powązkach.

Wcześniej, w sobotę 17 kwietnia, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie odbyło się nabożeństwo w jego intencji. Przywieziono na nie trumnę z ciałem zmarłego, aby mogli się z nim pożegnać znajomi z rodzinnych stron.

Okryta biało-czerwoną flagą trumna z ciałem Aleksandra Szczygły przez całą drogę z Warszawy była konwojowana przez policję, po dwóch godzinach w takiej asyście wróciła do stolicy - do czasu zaplanowanego na środę pogrzebu na Powązkach ma być wystawiona w Pałacu Prezydenckim.

Nabożeństwo za Szczygłę odprawiało w Olsztynie kilkunastu kapłanów, którym przewodniczył biskup senior archidiecezji warmińskiej Edmund Piszcz. W homilii poświęconej zmarłemu biskup podkreślał, że kluczowym momentem w życiu szefa BBN były studia prawnicze w Gdańsku, na których spotkał się z Lechem Kaczyńskim - jego bliskim współpracownikiem został na przeszło 20 lat. - Zmarły Aleksander był wierny ideałom Solidarności, swojemu prezydentowi, a zwłaszcza Ojczyźnie, którą kochał, i w służbie której tragicznie zginął - podkreślał biskup Piszcz.

Osobiste pożegnanie wygłosił także bliski współpracownik Szczygły Jarosław Rybak. Mówił, że Szczygło, który w mediach miał chłodny wizerunek, w rzeczywistości był człowiekiem wesołym, dowcipnym; miał ogromne poczucie humoru. Rybak wspominał, że "szef" strofował swoich młodszych współpracowników np. za źle wypastowane buty. - On sam mówił, że buty nauczył go pastować tata; zawsze miał je nienagannie wypucowane - wspominał Rybak.

Przyznał także, że Szczygło często w gronie najbliższych współpracowników opowiadał o swojej rodzinie, o tym, że rodzeństwo i ich dzieci mówili do niego "Marek"; opowiadał o pokoju na piętrze w domu w Czerwonce, gdzie w najbliższym czasie chciał powiesić otrzymaną od żołnierzy szablę. - Lech Kaczyński mówił, że trzeba być dumnym z miejsca, z którego się pochodzi. Mój szef był dumny z tego, że mieszkał w Czerwonce - zapewniał Rybak.


Biografia

Aleksander Marek Szczygło urodził się 27 października 1963 roku w Jezioranach na Warmii. Pochodził z rodziny wielodzietnej. Był najmłodszym z sześciorga rodzeństwa. Początkowo rodzina mieszkała we wsi Węgój, nastepnie przeniosła się do Czerwonki, gdzie do dziś mieszkają jego siostry. Wśród rodziny i najbliższych znany był jako Marek.

W 1990 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W 1996 ukończył roczny kurs dla pracowników administracji publicznej z Europy Środkowej i Wschodniej organizowanym przez Uniwersytet w Georgetown (zajęcia odbywały się na University of Wisconsin) oraz odbył praktykę w Kongresie Stanów Zjednoczonych.

W latach 1990-1991 pracował jako asystent senatora Lecha Kaczyńskiego w Biurze OKP w Gdańsku. Jednocześnie pracował jako specjalista w biurze prawnym Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Kolejne etapy jego kariery zawodowej były również związane z osobą Lecha Kaczyńskiego: w latach 1991-1992 pracował jako specjalista ds. legislacyjnych w kierowanym przez Kaczyńskiego Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, a po powołaniu Kaczyńskiego na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli w 1992 został dyrektorem gabinetu prezesa. Funkcję tę sprawował do 1995 roku.

W 1997 był zatrudniony jako doradca Głównego Inspektora w Głównym Inspektoracie Pracy. W latach 1997-2000 pracował jako dyrektor Departamentu Informacji i Kształcenia Europejskiego w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. W 2001 był doradcą prezesa zarządu PKO BP S.A.

W 2001 został wybrany do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości. W 2004 bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego. 25 września 2005 ponownie uzyskał mandat poselski.

23 grudnia 2005 został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Przestał pełnić tę funkcję 2 sierpnia 2006.

2 sierpnia 2006 objął urząd szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, rezygnując z zasiadania w parlamencie.



Aleksander Szczygło,
fot.  www.bbn.gov.pl





Aleksander Szczygło - męski uścisk dłoni z Jaap de Hoop Scheffer,
Sekretarzem Generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO),20 lutego 2007 r.,
fot.  www.nato.int

7 lutego 2007 został powołany na stanowisko ministra obrony narodowej w miejsce Radosława Sikorskiego, który podał się do dymisji. 14 marca tego samego roku otrzymał nominację w skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego. 7 września został odwołany z Rady Ministrów i jednocześnie powołany na sekretarza stanu i kierownika w Ministerstwie Obrony Narodowej. 11 września prezydent Lech Kaczyński ponownie wręczył mu nominację na ministra obrony narodowej.

W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci uzyskał mandat poselski, otrzymując w okręgu olsztyńskim 29 592 głosy.

15 stycznia 2009 został mianowany szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, tracąc z upływem tego dnia mandat poselski.

W trosce o pacjentów w styczniu 2010 roku wysłał do dyrektorów ponad 700 szpitali w całej Polsce ankietę ze szczegółowymi pytaniami, które dotyczyły m.in. kondycji finansowej placówek służby zdrowia. Szef BBN tłumaczył, że podjęta przez niego inicjatywa spowodowana jest niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi ograniczeń w dostępie do opieki zdrowotnej, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.

Niedługo przed tragiczną katastrofą lotniczą, pytany przez Monikę Olejnik w Radiu ZET o utajnianie informacji o zbrodni katyńskiej przez Stany Zjednoczone, Aleksander Szczygło odpowiedział: "Myślę, że tu kraje wtedy sojusznicze, jak USA czy Wielka Brytania, brały udział w procesie utajniania informacji". Dlatego słowo "przepraszam" byłoby tu jak najbardziej na miejscu - zauważył szef BBN. "Forma powiedzenia, że coś się złego zrobiło w przeszłości, jest do rozważenia, oczywiście, że tak. Nigdy nie jest tak, ani w życiu, ani w polityce, że cel uświęca środki" - podkreślił.

Zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Wchodził w skład polskiej delegacji, która miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

16 kwietnia 2010 został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.


Posłuchaj:

Szefa BBN Aleksandra Szczygło wspominają jego współpracownicy - Łukasz Sadlak i Paweł Lulewicz, Radio Olsztyn


Źródła informacji:

Nabożeństwo żałobne w intencji Aleksandra Szczygły, Interia.pl

Aleksander Szczygło w domu nazywany był Markiem, Gazeta.pl

Szef BBN: Niech USA przeproszą za Katyń, Dziennik.pl

Radni do dyrektorów szpitali: nie rozmawiajcie z BBN-em, Gazeta.pl









informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |