mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    rejon Olsztyn
    rejon Elbląg
    rejon Malbork 
   Fotogaleria Mazur
    rejon Augustów
    rejon Bartoszyce
    rejon Biskupiec
    rejon Działdowo
    rejon Ełk
    rejon Giżycko
    rejon Gołdap
    rejon Iława
    rejon Kętrzyn
    rejon Lidzbark Warmiński
    rejon Mikołajki
    rejon Morąg
    rejon Mrągowo
    rejon Nidzica
    rejon Olecko
    rejon Ostróda
    rejon Pisz
    rejon Suwałki
    rejon Szczytno
    rejon Węgorzewo

    rejon Biebrza

  
   Weterynarz Gdańsk Pogodne
   Ksero Elbląg
   Remonty Warszawa
   Szorowarki Warszawa
   Logopeda Gaduła - Elbląg
   Masaż, gabinet masażu - Elbląg
   Bass - konserwacja boisk
   PPH Kamil - dekoracje
   Urządzenia czyszczące
   Tanie szorowarki
   Serwis RTV Elbląg
   Szorowarki Trójmiasto
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
   Hotele w Polsce - info

   noclegi Władysławowo

   Noclegi-Online
   Mazury

   Partnerzy

   IT Mrągowo
   Kurek Mazurski
   Warmia - Kanał Kopernika

 
 
 
 
 
   Portrety na zamówienie
   Artnes - obrazy na zamówienie
    Kanał Elbląski
    Mazury - fotogaleria
    Mazurska fauna
    Mazury w obiektywie
    Suwalszczyzna
    Olsztyn
    Przewojenny Elbląg
    Stoczek Klasztorny
    Kanał Elbląski - unikat w skali
     światowej

    Frombork - koncerty organowe
    Rejs przez całe Mazury
    więcej atrakcji... 

  
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu

  
  
  
    Murzasichle - tanie noclegi


Katalog WWW


Suwalszczyzna / Zielone Płuca Polski i film - Gdzie kręcono "Czarne chmury"?Czarne chmury - okładka wydania DVD, fot. © www.filmweb.pl


Na początku lat 70-tych m.in. w okolicach Augustowa (tam robiono zdjęcia malowniczcyh plenerów) kręcono pierwszy polski serial spod znaku "płaszcza i szpady", czyli niezapomniane Czarne Chmury. Jedną ze scen kręcono w dolnym biegu Rospudy - za wsią Szczebra, na skraju polanki z widokiem na dolinę rzeki. Osią fabuły stały się dramatyczne epizody z walk o utrzymanie przy Polsce Prus Książęcych. Pozostawały one w lennej zależności od Rzeczypospolitej od 1525 r., kiedy Albrecht Hohenzollern sekularyzował państwo zakonne i złożył w Krakowie hołd królowi polskiemu (tzw. Hołd Pruski - pisany niekiedy z wielkich liter dla podkreślenia wielkiej rangi tego wydarzenia). Powstały wtedy tzw. Prusy Książęce. Dziś wydarzenie to jest uznawane przez wielu historyków za wielki błąd ówczesnego władcy Rzeczypospolitej - Zygmunta I Starego. Warto pamiętać, że sejm postulował inne rozwiązanie - całkowitą likwidację państwa pruskiego i włączenie go do Korony. Ponad sto lat później - w XVII wieku - na mocy tzw. traktatów welawsko-bydgoskich (19 IX i 6 XI 1657) ziemie te przypadły elektorowi brandenburskiemu. Wielki Elektor Fryderyk Wilhelm I uzyskał wówczas suwerenność Prus Książęcych. Za rządów tego władcy, który silną ręka panował w Prusach, Polska była państwem wolności szlacheckich - krajem miodem i mlekiem płynącym; w Prusach szlachcie wiodło się znacznie gorzej.

W filmie można doszukiwać się kontekstów historycznych. W istocie, znalazł się niepokorny szlachcic, który stanął na czele opozycji przeciwko elektorowi Fryderykowi Wilhelmowi. Był nim energiczny pułkownik Krystian (Chrystian) Ludwik Kalkstein-Stoliński. W 1670 r. musiał uciekać z Prus do Polski. Podstępnie zwabiony do rezydencji ambasadora Brandta w Warszawie, na rozkaz elektora został porwany, a następnie - pomimo protestów polskiej szlachty oraz osobistego wstawiennictwa króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego - skazany na karę śmierci i stracony w Kłajpedzie w 1672 r. To właśnie burzliwe dzieje Kalksteina-Stolińskiego - postaci ze wszech miar historycznej - stały się osnową scenariusza serialu telewizyjnego. Oczywiście, jak wielokrotnie podkreślał reżyser Andrzej Konic, w "Czarnych chmurach" nie można doszukiwać się zbyt dosłownych analogii do głośnej w Rzeczypospolitej "sprawy Kalksteina" ani bohaterowi serialu - pułkownikowi Krzysztofowi Dowgirdowi (w tej roli znakomity Leonard Pietraszak) - przypisywać cech historycznego pierwowzoru.

Jest to przede wszystkim film akcji, awanturniczo-przygodowy, a więc na pierwszy plan wysuwają się ucieczki, pogonie, pojedynki, intrygi i oczywiście miłość. Całość skonstruowana na zasadzie powieści-rzeki, składa się z dziesięciu godzinnych odcinków.

Jako ciekawostkę można dodać, iż w trzecim odcinku zadebiutowała na ekranie Krystyna Janda, która zagrała tu małą, epizodyczną rolę dziewczyny tańczącej na weselu (nie występuje w napisach). Z filmem tym, a w zasadzie z jego scenariuszem, związana jest bardzo ciekawa historia. Istnieje ślad wskazujący na to, iż rzeczywistym autorem scenariusza był potomek słynnego, historycznego rodu Kalksteinów, noszący nawet te same co historyczna postać imię - Ludwik Kalkstein-Stoliński. To już jednak zupełnie inna historia...

__________________________

Informacja: emazury.com

informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |