mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele ( 10 )
    ośrodki wczasowe
    pensjonaty ( 1 )
    kwatery prywatne
    domki
    zielone szkoły
    ośrodki kolonijne
    campingi
    pola namiotowe
    sale konferencyjne
 
   Lampiony na roraty
   Logopeda Elbląg
   Stroiki wielkanocne
   Urządzenia czyszczące
   PortEl.pl - dziennik internetowy
   Nocny Elbląg
   ANGATA - koty rasowe
   Hanza - geneza i rozwój
   Stadnina Koni Rzeczna
   Jak wyglądał M. Kopernik?

 

   Elbląg w XIX i na pocz. XX w.
   Elbląska Starówka
   Pochylnia w Kątach
   Kadyny
   Konkurs Fotka Miesiąca
 

    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu


Żuławy / Elbląg - Uroczysta inauguracja nowego roku kulturalnego w CSE Światowid



Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu - logo


W dniu dzisiejszym, 6 października 2009, w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu miała miejsce inauguracja nowego roku kulturalnego 2009/2010. Zaproszeni dziennikarze mieli okazję dowiedzieć się o wielu ambitnych przedsięwzięciach planowanych przez instytuję samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, jak również o jej pozycji na mapie województwa oraz Polski.

Nowa nazwa i logo

26 sierpnia 2009 roku uchwałą Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Centrum Kultuy i Współpracy Międzynarodowej zmieniło nazwę na Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Warto dodać, że Nowa nazwa to także nazwa projektu inwestycyjnego, jaki realizowany jest od 2001 roku, czyli jeszcze przed przyjęciem nazwy CKiWM "Światowid". Dyrekcja i pracownicy zgodnie stwierdzili, że określenie Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" bardziej oddaje charakter działalności - w poszerzającej się wciąż ofercie znajduje się wiele inicjatyw, które wychodzą poza funkcjonowanie placówki kulturalnej. Wraz ze zmianą nazwy nastąpiła zmiana statutu, który w swoich zapisach umożliwi m.in. pozyskiwanie większej ilości środków pozabudżetowych. CSE Światowid ma również nowe logo, które jest naszym zdaniem bardzo pomysłowe i ładnie zaprojektowane.

Aktywność na polu pozyskiwania środków finansowych

Na uwagę zasługuje aktywność instytucji, która w bieżącym roku była jedną z najskuteczniejszych w województwie jeśli chodzi o pozyskiwanie środków z różnych źródeł finansowych, w tym z budżetu województwa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i wielu, wielu innych.

Rozwój działalności na płaszczyźnie społecznej

Jak podkreślił Antoni Czyżyk - dyrektor Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" - instytucja będzie coraz aktywniej działa nie tylko na płaszczyźnie kulturalnej i edukacyjnej (edukacja kulturalna), ale również na płaszczyźnie społecznej. Temu ostatniemu wymiarowi pracy będzie poświęcana coraz większa uwaga.

Przewiduje się rozwój działalności CSE na płaszczyźnie społecznej. Chodzi o wolny dostęp do kultury dla osób niepełnosprawnych, grup tzw. wykluczenia społecznego, jak również opiekunów oraz terapeutów. Potrzeba aktywizacji działań w tym kierunku jest związana m.in. z ubożeniem mieszkańców Elbląga i okilic, które ma miejsce w ostatnich latach, jak również z dużym procentem osób niepełnosprawnych wśród społeczności lokalnej.

Już teraz realizowany jest interdyscyplinarny projekt edukacyjny "Twórcza terapia" adresowany głównie do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Obejmuje cykliczne zajęcia warsztatowe z różnych dziedzin sztuki oraz prezentacje sceniczne, wyjazdy na spektakle do teatrów oraz wystawy. W większości proponowanych przez CSE Światowid form zajęć mogą uczestniczyć osoby niepełnosprawne niezależnie od wieku, sprawności intelektualnej czy dysfunkcji fizycznych. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu, w soboty od godz.11 w CSE Światowid, ale także w ciągu tygodnia, dla grup zorganizowanych. Jednym z celów projektu jest pomoc osobom niepełnosprawnym w odkryciu własnych zdolności, zainspirowanie do dalszych działań artystycznych - w trakcie zajęć warsztatowych wykorzystywane są różne techniki arteterapeutyczne, m.in.: teatroterapia, taniec, fotografia, muzykoterapia. Warsztaty prowadzone są przez instruktorów i artystów z danej dziedziny sztuki, posiadających dorobek artystyczny, ale także doświadczenie i umiejętności w realizacji zajęć z osobami niepełnosprawnymi. Wstęp na zajęcia jest wolny.

Sekcje i kluby zainteresowań

Jednym ze strategicznych zadań Centrum Światowid" jest jego działalność środowiskowa. Od lat działa tu wiele sekcji i klubów zainteresowań: teatralna, plastyczna, filmowa, fotograficzna i inne, a przy stanowiącym "część taneczną" Promyku funkcjonuje m.in. Formacja Standardowa "Lotos-Jantar" - złoty medalista Mistrzostw Świata z 1999 roku i II wicemistrz świata z 2005 roku.

Działalność sekcyjna w ramach CSE "Światowid" w Elblągu

Zajęcia plastyczne dla młodzieży i dorosłych

Sekcja ceramiczna dla dzieci i młodzieży

Sekcja EL-FOTO

Elbląski Klub BONSAI

Sekcja plastyczna dla dzieci w wieku 4-12 lat

Sekcja Witrażu

Sekcja Witrażu i Fusingu

Zajęcia Salsy Solo

Zajęcia z rytmiki prowadzone

Zajęcia z baletu

Zajęcia z tańca irlandzkiego

Zajęcia z flamenco

Zajęcia z tańców latynoamerykańskich "Latin solo"

Zajęcia z tańca brzucha

Zajęcia z Salsy w parach

Zajęcia z zakresu tańca ludowego

Zajęcia z zakresu tańca nowoczesnego

Zajęcia z zakresu tańca towarzyskiego

Przedsięwzięcia kulturalne

"Światowid" jest wreszcie pomysłodawcą i realizatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych. Dzięki szczególnej trosce o rozwój twórczego ruchu kulturalnego zrealizowaliśmy imprezy artystyczne, które z czasem stały się cykliczne i zyskały zasięg ogólnopolski oraz międzynarodowy. Są to m.in.: Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa "...Czy to jest kochanie?", Elbląskie Noce Teatru i Poezji, Międzynarodowe Spotkania Artystyczne, Europejskie Spotkania Młodzieży Artystycznie Uzdolnionej "Pomosty", Międzynarodowy Festiwal Tańca "Baltic Cup" i wiele innych.

Kino Światowid

Dwie sale:

- sala kinowo-koncertowa (323 miejsc)
- sala kinowo-konferencyjna (115 miejsc)

Kino Światowid działające w ramach CSE Światowid należy do europejskiego programu Europa Cinemas, który swoim zasięgiem obejmuje już 50 krajów, 322 miast, 555 kin i 1350 sal kinowych. W Polsce do programu Europa Cinemas należy zaledwie kilkanaście kin: Kino Światowid w Elblągu, Kino Syrena w Białymstoku, Centrum Kultury Filmowej w Częstochowie, Kino Neptun, Kino Helikon i Kino Kameralne w Gdańsku, Kino Amok w Gliwicach, Kino Światowid w Katowicach, Kino Pod Baranami i Kino ARS w Krakowie, Kino Charlie w Łodzi, Kino Krokus i Kino Sokół w Nowym Sączu, Kino Rialto i Kino Muza w Poznaniu, Kino Kultura, Kino Rejs i Kino Muranów w Warszawie.

CSE Światowid realizuje projekt "Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej", który umożliwia dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno klasyką jak i twórczością współczesną), pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający ich wrażliwość i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej ma za zadanie zaznajomić i rozkochać młodych widzów w sztuce filmowej, uzupełniając jednocześnie ich szkolną edukację. Elbląski projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem - zapisało się ponad 2100 osób. Jest to najlepszy wynik w Polsce!

Przy kinie znajdują się pomieszczenia warsztatowe wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt umożliwiający prowadzenie zaawansowanych szkoleń dla przyszłych operatorów filmowych, operatorów dźwięku oraz światła. Tak profesjonalnie przygotowanych pomieszczeń warsztatowych nie ma prawdopodobnie żadne kino w Polsce.

Już od 10 października 2009 Kino Światowid zaprasza na cykl oper realizowanych na żywo prosto z Metropolitan Opera - jednego z najsłynniejszych teatrów operowych świata. W sezonie operowym 2009-2010 w Kinie Światowid zobaczyć będzie można najsłynniejsze opery świata:

Giacomo Puccini "Tosca" - 10 pażdziernika 2009, godz. 19.00
Giuseppe Verdi "Aida" - 24 października 2009, godz. 19.00
Giacomo Puccini "Turandot" - 7 listopada 2009, godz. 19.00
Jacques Offenbach "Opowieści Hoffmana" - 19 grudnia 2009, godz. 19.00
Richard Strauss "Kawaler Srebrnej Róży - 9 stycznia 2010, godz. 19.00
Georges Bizet "Carmen" - 16 stycznia 2010, godz. 19.00
Giuseppe Verdi "Simon Boccanegra" - 6 lutego 2010, godz. 19.00
Ambroise Thomas "Hamlet" - 27 marca 2010, godz. 18.00
Gioachino Rossini "Armida" - 1 maja 2010, godz. 19.00



Transmisje będą realizowane poprzez przekaz satelitarny, fot. © CSE "Światowid" w Elblągu


- Bilety kosztują 50 zł jednak każda opera trwa około czerech godzin, wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym, więc także antrakty są częścią pokazu. My, z tej okazji, przygotujemy specjalną oprawę oraz zadbamy, by każdy z naszych gości otrzymał lampkę wina - mówią organizatorzy.

Przedsięwzięcie The Metropolitan Opera: Live in HD zadebiutowało w 2006 roku pokazem Czarodziejskiego fletu Wolfganga Amadeusza Mozarta. Met nawiązała w ten sposób do bogatej, ponad 70-letniej tradycji transmisji radiowych tej sceny. Spektakl obejrzało 30 tys. widzów, zgromadzonych w 150 salach na terenie Stanów Zjednoczonych. Ogromny sukces kasowy i frekwencyjny tego wydarzenia sprawił, że wkrótce przyłączyły się do niego kolejne kina i teatry, także spoza nowego kontynentu. Obecnie sygnał z Metropolitan Opera (zwanej w skrócie Met) odbierany jest w Japonii, Kanadzie i siedmiu krajach europejskich.

__________________________

Informacja:  emazury.com







informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |