mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele ( 10 )
    ośrodki wczasowe
    pensjonaty ( 1 )
    kwatery prywatne
    domki
    zielone szkoły
    ośrodki kolonijne
    campingi
    pola namiotowe
    sale konferencyjne
 
   Lampiony na roraty
   Logopeda Elbląg
   Stroiki wielkanocne
   Urządzenia czyszczące
   PortEl.pl - dziennik internetowy
   Nocny Elbląg
   ANGATA - koty rasowe
   Hanza - geneza i rozwój
   Stadnina Koni Rzeczna
   Jak wyglądał M. Kopernik?

 

   Elbląg w XIX i na pocz. XX w.
   Elbląska Starówka
   Pochylnia w Kątach
   Kadyny
   Konkurs Fotka Miesiąca
 

    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu


Mazury / Ostróda - Upamiętnienie 150. rocznicy uruchomienia Kanału Elbląskiego



Kanał Elbląski - okolice pochylni Buczyniec, fot. © emazury.com


W 2010 roku mija 150 rocznica uruchomienia Kanału Elbląskiego. 31 sierpnia 1860 odbyło się uroczyste otwarcie Kanału (wówczas Der Oberländische Kanal), natomiast pełne połączenie wodne z Ostródą otwarto w 1872 roku. W związku z powyższym na sesji Rady Miejskiej w Ostródzie w dniu 26 marca, dla upamiętnienia 150. rocznicy wybudowania i uruchomienia Kanału, nadano nazwę dwóm beimiennym ulicom leżącym w centrum Ostródy.

Pierwsza z nich, prowadząca od ulicy Adama Mickiewicza do mola na jeziorze Drwęckim oraz przystani statków i letniej siedziby Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, została nazwana - od imienia twórcy żeglugi turystycznej na Kanale, mieszkańca Ostródy - ulicą Adolfa Tetzlaffa.

Druga ulica, prowadząca od ulicy Adama Mickiewicza (od Śluzy Ostróda, wzdłuż Kanału Elbląskiego) do Rezydencji Willa Port oraz suchego doku Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej nad jeziorem Drwęckim, będzie nosiła nazwę pochodzącą od imienia projektanta i budowniczego Kanału: ul. Georga Jacoba Steenke.


W tym miejscu warto przypomnieć pokrótce sylwetki upamiętnionych osób.

Adolf Tetzlaff urodził się w 1888 roku w Siemianach. Jest powszechnie znany z tego, iż w 1912 roku zapoczątkował żeglugę turystyczną na Kanale Ostródzko-Elbląskim, jak również przyczynił się do uruchomienia żeglugi turystycznej na Kanale po II wojnie światowej. Było to o tyle istotne, iż niemal równoległe uruchomienie w 1872 roku konkurencyjnej dla Kanału linii kolejowej osłabiło jego gospodarcze znaczenie. Mimo niesprzyjających okoliczności do 1912 roku Kanał służył wyłącznie do transportu płodów rolnych, drewna i artykułów przemysłowych. Tetzlaff początkowo pływał jako pracownik na statkach Urzędu Budownictwa Wodnego z siedzibą w Ostródzie (niem. ,Waserbauamt"). Z czasem założył własne przedsiębiorstwo żeglugowe "Schiffs - Reederei Adolf Tetzlaff", które obok transportu towarowego zainicjowało przewozy turystyczne. Początkowo turyści byli przewożeni jedyną tego typu łodzią motorową - "Róża Jezior" (niem. "Seerose"). Do 1927 roku flota turystyczna Tetzlaffa wzbogaciła się o dwie jednostki: "Herta" (1914) i "Heini" (1925). Po 1927 roku rejsy na trasie Ostróda - Elbląg rozpoczął - zwodowany w elbląskiej stoczni - statek "Konrad". Adolf Tetzlaff zmarł 2 lipca 1952 roku w Ostródzie. Jego grób znajduje się na ostródzkim cmentarzu "Polska Górka". Działalność Adolfa Tetzlaffa kontynuuje Żegluga Ostródzko-Elbląska.


Georg Jacob Steenke urodził się 30 czerwca 1801 roku w Królewcu (obecnie Kaliningrad) w rodzinie o tradycjach morskich. Jego dziadek - Gottfried - ożeniony z Anną Reginą Nedemann, był pilotem portowym, uprawiał żeglarstwo oraz trudnił się handlem drewnem. Ojciec Georga - Johann Friedrich - ożeniony w 1797 roku z Marią Dorotą z domu Wolf, wówczas wdową Kuhn, był ratownikiem morskim, pełnił funkcję komendanta pilotów portowych w Królewcu, a później w Piławie (obecny Bałtijsk), gdzie na początku XIX wieku stworzył tzw. Srebrną Flotę, składającą się z czterech statków które, na zamówienie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III kursowały do Kopenhagi w czasie oblężenia przez wojska napoleońskie. To właśnie Georg Jacob Steenke był projektantem i budowniczym jedynych, działających do dzisiaj pochylni na Kanale Elbląskim, stanowiących niebywałą atrakcję turystyczną, dostarczającą niezapomnianych wrażeń i ciekawostką techniczną, nie mającą odpowiednika w Europie. Statki i inne jednostki pływające są przeciągane przez odcinki lądowe na ośmiokołowych platformach, poruszających się po szynach, opuszczanych i równolegle podciąganych za pomocą stalowych lin ciągnionych przez maszynerię wykorzystującą jedynie napęd i siłę wody. Reasumując - inżynier G. J. Steenke zaprojektował system kanałów, pochylni i śluz, który miał za zadanie pokonać różnicę poziomu wód wynoszącą na odcinku 9,6 km około 104 metry. Georg Jacob Steenke po przejściu na emeryturę w 1875 roku otrzymał zaszczytny tytuł Królewskiego Radcy Budowlanego oraz tytuły Honorowego Obywatela Miasta Elbląga, Miłomłyna i Zalewa, w okolicy którego, w zbudowanej przez siebie willi nad jeziorem Ruda Woda, mieszkał z żoną Liną kilka lat przed swoją śmiercią. Zmarł 22 kwietnia 1884 roku w Elblągu, gdzie został pochowany na jednym z nieistniejących już dzisiaj elbląskich cmentarzy.

Dużo więcej informacji:  Twórca elbląskiego "Cudu Polski" ,Onel.pl


W bieżącym roku, z okazji 150. rocznicy uruchomienia Kanału Elbląskiego samorządy leżące w Krainie Kanału Elbląskiego przy wsparciu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, organizacji turystycznych i innych zainteresowanych postanowiły zorganizować wiele imprez okolicznościowych. Do najciekawszych spotkań można zaliczyć: otwarcie bazy rekreacyjno-biwakowej przy pochylni Buczyniec oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji jubileuszu 150. rocznicy kanału, uroczystą inaugurację sezonu Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, konferencje promocyjne, spływ kajakowy śladami G. J. Steenke, imprezę muzyczną "Blues na Kanale", Festiwal Krainy Kanału Elbląskiego - 150 lat żeglugi między Elblągiem, Iławą i Ostródą, supermaraton rowerowy "Jeziorak Tour", w tym szlakiem Kanału Elbląskiego oraz Pól Grunwaldu i wiele innych. Wydarzenia odbywać się będą od maja do końca września 2010 roku.

__________________________

Informacja: emazury.com , wrota.warmia.mazury.pl , www.biznes.ostroda.pl







informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |