mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele ( 1 )
    ośrodki wczasowe ( 2 )
    pensjonaty ( 2 )
    kwatery prywatne
    agroturystyka ( 2 )
    domki ( 5 )
    zielone szkoły ( 1 )
    ośrodki kolonijne
    campingi ( 5 )
    pola namiotowe ( 2 )
    sale konferencyjne ( 1 )
 
   Centrum Kultury Filmowej
    Awangarda 2

   Aeroklub Warmińsko-Mazurski
    w Olsztynie

   Urządzenia czyszczące
   Olsztyn - portal miejski
   Urząd Miejski w Olsztynie
   Olsztyn - plan miasta (1)
   Olsztyn - plan miasta (2)
   Olsztyn na łamach Wikipedii
   PKS Olsztyn
   Student.olsztyn.pl
   Olsztyn - pamiątki
   Polskie Radio Olsztyn
   Miejski Ośrodek Kultury
   Teatr im. Stefana Jaracza
   Teatr Lalek w Olsztynie
   Filharmonia w Olsztynie
   Hotele - Olsztyn

  
   Olsztyn na zdjęciach
   Olsztyn - fotoreportaż
   Allenstein dawniej - Olsztyn
    dzisiaj

   Gietrzwałd
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu


Warmia / Olsztyn - 100-lecie powstania pieśni patriotycznej "Rota"



Feliks Nowowiejski, , fot. © www.nowowiejski.pl


13 stycznia 2010 roku przypada dokładnie jubileusz 100-lecia powstania pieśni patriotycznej "Rota", skomponowanej przez Feliksa Nowowiejskiego, wybitnego polskiego kompozytora urodzonego w Barczewie, a przez wiele lat mieszkającego w Olsztynie. Chór Bel Canto 13 stycznia chce przed olsztyńskim ratuszem zaśpiewać aż cztery zwrotki "Roty".

Jak podaje Gazeta Olsztyńska 13 stycznia rocznicę powstania "Roty" uroczyście świętują w Krakowie i Poznaniu - miastach, w których działał Nowowiejski. Rada Miasta Poznania ogłosiła rok 2010 rokiem Roty. Rada Miejska Barczewa, z którego pochodzi kompozytor, ogłosiła ten rok rokiem Nowowiejskiego. Tamtejsza szkoła nosi też imię kompozytora. Na placu szkolnym 13 stycznia o 12.00 zgromadzą się wszyscy uczniowie szkoły i zaśpiewają "Rotę" - dokładnie w 100-lecie jej powstania.

Akademicki Chór "Bel Canto" chce przypomnieć olsztynianom tę ważną rocznicę i jednocześnie postać Nowowiejskiego. 13 stycznia 2010 roku na schodach ratusza olsztyńskiego o godz. 17:00 chór zaśpiewa wszystkie cztery zwrotki tej pieśni, która niegdyś pretendowała do miana hymnu państwowego. Zazwyczaj wykonuje się 2 zwrotki, a rzadziej trzy. Czwarta zwrotka została odnaleziona później w rękopisach Marii Konopnickiej, już po jej śmierci - podaje Gazeta Olsztyńska.


Feliks Nowowiejski

Feliks Nowowiejski to polski kompozytor, dyrygent, organista, pedagog, chórmistrz; urodził się 7 lutego 1877 roku w Wartemborku (obecnie Barczewo) na Warmii, zmarł 18 stycznia 1946 w Poznaniu. Przyszedł na świat jako piąte dziecko Katarzyny z domu Falk i Franciszka Nowowiejskiego, z zawodu krawca. Oboje rodzice przekazali synowi umiłowanie pieśni, zwłaszcza kościelnych i ludowych. Nowowiejski kształcił się początkowo w szkole przyklasztornej w Świętej Lipce, gdzie objawił talent muzyczny grając na fortepianie, skrzypcach i organach oraz waltorni i wiolonczeli, a także podejmując pierwsze próby kompozytorskie. W roku 1898 za marsz "Pod sztandarem pokoju" otrzymał I nagrodę stowarzyszenia The British Musician. Lata 1898-1907 poświęcił na doskonalenie wiedzy muzycznej w Konserwatorium Sterna w Berlinie, następnie w Szkole Muzyki Kościelnej w Regensburgu (Ratyzbona), Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie i tamtejszym Królewskim Uniwersytecie im. Fryderyka Wilhelma.

Najważniejszym i najpopularnieszym na świecie dziełem kompozytora było oratorium Quo vadis, inspirowane powieścią Henryka Sienkiewicza. Pierwsze wykonanie miało miejsce w 1909 roku w Amsterdamie, a następnie (tylko do roku 1939) prezentowane było około 200. razy w wielu miastach Europy, Ameryki Północnej i Południowej.

Działał jako dyrygent, pedagog i organista; prowadził też wykonania swoich utworów za granicą. Na lata krakowskie przypadło skomponowanie Roty do wiersza Marii Konopnickiej dla uświetnienia pięćsetlecia bitwy pod Grunwaldem i odsłonięcia pomnika Władysława Jagiełły (1910).

Dla uhonorowania pamięci kompozytora jego imieniem nazwano Orkiestrę Symfoniczną w Olsztynie, Akademię Muzyczną w Bydgoszczy oraz szkoły muzyczne, m.in. w Gdańsku, Gnieźnie, Szczecinie i Tucholi. W Poznaniu działa Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego, które od roku 1994 jest organizatorem Międzynarodowego Konkursu Organowego.

Czytaj więcej:  www.nowowiejski.pl

__________________________

Informacja: http://kultura.wm.plwww.nowowiejski.pl







informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |