mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele
    ośrodki wczasowe
    pensjonaty ( 1 )
    kwatery prywatne ( 5 )
    agroturystyka ( 1 )
    domki
    zielone szkoły
    ośrodki kolonijne
    campingi
    pola namiotowe
    sale konferencyjne
 
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu

   Grunwald 2004 - inscenizacja
   Grunwald 2004 - inscenizacja (2)

Mazury / Powiat Ostróda / Bitwa pod Grunwaldem odbyła się dokładnie 600 lat temu



600-lecie bitwy pod Grunwaldem.
17 lipca 2010 odbędzie się rekonstrukcja bitwy.


Dokładnie 600 lat temu, 15 lipca 1410 r., pod Grunwaldem stanęły naprzeciw siebie dwie wielkie armie średniowiecznej Europy: polsko-litewska oraz krzyżacka. Bitwa rozpoczęła się około południa, zakończyła się zaś dopiero o zmroku - przed godziną 20.00.

Na polach w okolicach wsi Stębark (gmina Grunwald) pozycje wyjściowe zajęły wojska polskie i zakonne. Armia polska liczyła około 20 tys. zbrojnych (rycerzy wraz z ich pocztami). Sojusznicza armia litewska liczyła około 10 tys. wojowników, w tym kilkuset (do tysiąca) Tatarów pod wodzą Dżelal-ed-Dina. Po drugiej stronie, w odległości około 200 - 300 metrów, stanęły wojska krzyżackie, które liczyły około 15-20 tys. żołnierzy. Udział wojsk zaciężnych był w tej armii większy i wynosił co najmniej 3712 żołnierzy. Bracia-rycerze stanowili kadrę dowódczą. Ich liczba czasie bitwy oscylowała w granicach 250 i tylko oni nosili strój zakonny. Między krzyżackimi chorągwiami ustawiono polowe armaty (krzyżacka artyleria oddała dwie salwy).



600-lecie bitwy pod Grunwaldem, fot.  Narodowe Centrum Kultury


Armie

1. Polska - 51 chorągwi w kilku rzutach (ich głebokość wynosiła około 3 km), około 20 tys. żołnierzy

2. Litwa - 40 chorągwi w kilku rzutach (ich głębokość wynosiła do 2 km); około 10 tys. żołnierzy, w tym kilkuset (do tysiąca) Tatarów pod wodzą Dżelal-ed-Dina

3. Krzyżacy - 51 chorągwi, około 15 - 20 tys. żołnierzy (w tym co najmniej 3712 zaciężnych).


Bilans bitwy

Straty armii polskiej były bardzo niewielkie. Żaden z najwybitniejszych polskich rycerzy, których imiona przekazał Jan Długosz, nie zginął w bitwie (w armii polskiej wg Długosza zginęło tylko 12 znaczniejszych rycerzy). Dużo większe straty poniosła armia litewska. Historycy szacują, że w całej kampanii 1410 r. wynosiły one nawet 50 procent!

Zdecydowanie największe straty poniósł zakon: zginęło 203 braci-rycerzy (z ok. 250), w tym wszyscy uczestniczący w bitwie dostojnicy (z jednym wyjątkiem wielkiego szpitalnika i komtura Elbląga) oraz ok. 8 tys. rycerzy i innych wojowników, czyli około 50 procent (nie licząc wziętych do niewoli); z 3712 zaciężnych żołnierzy do Malborka powróciło ich zaledwie 1427.


Informacje dodatkowe

W bibliografii niemieckiej bitwa pod Grunwaldem występuje jako bitwa pod Tannenbergiem (Schlacht bei Tannenberg). "Dla Polaków i Litwinów bitwa pod Grunwaldem służyła budowaniu i zachowaniu własnej tożsamości. Natomiast Niemcy nie mają do niej tak emocjonalnego stosunku", stwierdził na odbywającej się niedawno polsko-niemiecko-litewskiej konferencji na temat Grunwaldu Andreas Kossert z Niemieckiego Muzeum Historycznego w Berlinie. Andreas Kossert wyjaśnia, że w Niemczech zapomniano o Grunwaldzie, bo w 1410 nie istniało jeszcze państwo niemieckie. "Prusy przypomniały sobie o Krzyżakach dopiero po 1870 roku, kiedy trzeba było uzsadnić politykę 'Drangu nach Osten' i germanizacji Polaków pod zaborem", tłumaczy Kossert. Dziś mało kto o tym pamięta, bo ten rozdział historii nie uchodzi w Niemczech za chlubny, a raczej za wstydliwy.

Litwini mówią natomiasat o bitwie pod Zalgirisem (Zielony las). Warto dodać, że bitwa pod Grunwaldem stanowi bardzo doniosłe wydarzeniem w litewskiej świadomości narodowej. Jak informuje profesor Uniwersytetu w Białymstoku Jarosław Wołkonowski na Litwie znajdują się 103 miasta. W 35 z nich jest ulica Żalgiris, czyli Grunwaldzka. Ponadto trzeba jeszcze wymienić 12 osiedli, gdzie też znajduje się ulica o tej nazwie.

Obecna nazwa miejscowości, w okolicach której miała miejsce bitwa, to wcale nie Grunwald (jest on znacznie dalej od miejsca zmagań rycerzy), a Stębark.


Krzyżacy w Polsce - geneza

Problemy Polaków z Krzyżakami zaczęły się niedługo po tym, jak pierwsi rycerze Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie - tak brzmi pełna nazwa zakonu krzyżackiego - przyjechali na ziemie polskie w 1226 r. Konrad Mazowiecki zaprosił ich do Polski, by strzegli ziemi chełmińskiej przed atakami pogańskich Prus. Przy pomocy "ognia i miecza" robili to wyjątkowo sprawnie, lecz za te "usługi" kazali sobie słono płacić.

Niemiecki cesarz Fryderyk II Hohenstauf i papież Grzegorz IX zgodzili się, by zakon na zdobytych ziemiach założył własne księstwo, które byłoby lennem książąt mazowieckich, ale wchodziło w skład Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.

Zanim książęta mazowieccy zdążył się zorientować w poczynaniach Krzyżaków, ci poszerzali swoje zdobycze na północy. W 1237 r. zjednoczyli się z Rycerskim Zakonem Kawalerów Mieczowych z Inflant, a 71 lat później zajęli i splądrowali Gdańsk, mordując także większość jego mieszkańców - pisze Marcin Wójcik w artykule "Szczęk tysięcy nagich mieczów", który ukazał się na portalu Interia.pl.

Przeczytaj cały artykuł:  Szczęk tysięcy nagich mieczów, Interia.pl

__________________________

Informacja:

Bitwa pod Grunwaldem, Wikipedia.org

Grunwald, Tannenberg, Zalgiris: jedna bitwa, wiele mitów, Dw-world.de

Żalgiris czyli Grunwald, Kresy.pl

Krzysztof Kowalewski "Pod Grunwaldem" [w:] Grunwald 1410. Ostatnia wielka bitwa rycerskiej Europy. Pomocnik Historyczny Polityki.









informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |