mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele
    ośrodki wczasowe
    pensjonaty
    kwatery prywatne ( 3 )
    agroturystyka ( 2 )
    domki ( 2 )
    zielone szkoły
    ośrodki kolonijne
    campingi
    pola namiotowe
    sale konferencyjne
 
   Biuro Turystyki AGRO-UNIVERSAL
   PKS w Suwłakach S.A.
   Dodomu.pl
   Aeroklub Suwałki
   Dawna Suwalszczyzna
   Dawna Suwalszczyzna - forum
   Radio 5 - serwis informacyjny

 
    Wycieczka rowerowa
    nad jezioro Wigry

    Wigierski Park Narodowy ( 1 )
    Wigierski Park Narodowy ( 2 )
    Wigierski Park Narodowy ( 3 )
    Wigierski Park Narodowy ( 4 )
    Wigry - Klasztor Kamedułów
    Suwałki - kościoły i cmentarze
    Suwałki - muzeum
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu    SUWAŁKI  to miasto w województwie podlaskim nad Czarną Hańczą, 130 metrów powyżej poziomu morza, prawa miejskie - 1715; starówka w stylu klasycystycznym, kościół pod wezwaniem św. Aleksandra (XIX / XX w.), ratusz miejski (XIX w.), muzeum poetki Marii Konopnickiej (1842 - 1910), urodzonej w Suwałkach; bardzo blisko stąd do Wigierskiego Parku Narodowego, który warto odwiedzić ze względu na niepowtarzalny urok jeziora Wigry (1099 ha, głębokość do 70 m, duże wyspy) i przepięknie położony nad samym jeziorem zespół klasztorny Kamedułów z XVII, w którym miał przyjemność odpoczywać papież Jan Paweł II; niedaleko do polsko-litewskiego przejścia granicznego w Ogrodnikach (Ogrodniki / Lazdijai) - około 40 km ; około 30 km od Suwałk znajduje się słynny w całej Polsce wiadukt kolejowy w Stańczykach (zabytkowy, nieczynny, o imponującej wysokości) - obowiązkowy punkt odwiedziń dla amatorów bungee jumping - skakania na linie; niedaleko (około 15 km) Suwalski Park Karjobrazowy o powierzchni ponad 6 tys. ha, okolica parku w wielu miejscach przypomina krajobraz górski, znajduje się tutaj najgłębsze jezioro w Polsce - Czarna Hańcza (maksymalna głebokość to według najnowszych danych 113 m, powierzchnia - 304 ha, długość - 4530 m, maksymalna szerokość - 1150 m), przez Park przepływa rzeka o tej samej co jezioro nazwie (Czarna Hańcza), która stanowi przepiękny szlak kajakowy (ok. 98 km), znajduje się tu rezerwat przyrody "Bachanowo", który stanowi jedno z największych skupisk polodowcowych głazów narzutowych w Polsce.


Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski Park Karjobrazowy to najstarszy park krajobrazowy w Polsce. Został utworzony 12 stycznia 1976 roku. Położony jest na Pojezierzu Litewskim w mezoregionie Pojezierze Wschodniosuwalskie. Obejmuje Zagłębienie Szeszupy i tereny otaczające jezioro Hańcza (najgłębsze jezioro w Polsce - wg najnowszych danych 113 metrów głębokości). Leży na obszarze 4 malowniczo położonych gmin - Jeleniewo, Wiżajny, Przerośl i Rutka-Tartak - należących do województwa podlaskiego. Powierzchnia parku wynosi 6284 ha (62,8 km2), w tym około 60 % stanowią użytki rolne, 24 % lasy, 10 % wody, 4 % bagna i 2 % pozostałe grunty.zdjęcie ze strony www.spk.org.pl


Duże, otwarte przestrzenie odsłaniają rzeźbę polodowcową, która jest najcenniejszym walorem parku. Siedziba Suwalskiego Parku Krajobrazowego znajduje się w Turtulu - przysiółku wsi Malesowizna. Jest to zarazem jedno z najstarszych miejsc osadniczych na Suwalszczyźnie. Na terenie parku znajdują się liczne wzniesienia, m.in. Góra Cisowa (zwana także Suwalską Fudżijamą) leżąca nieopodal wsi Smolniki. Wznosi się ona na wysokość 256 metrów nad poziom morza i stanowi jeden z najciekawszych punktów widokowych, z którego widać niemal cały obszar parku.

Więcej ciekawostek: Zielone Płuca Polski - ciekawostki


Wiżajny i polski biegun zimna

Wiżajny to najdalej wysunięta na północny-wschód Polski wieś położona w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, będąca jednocześnie siedzibą gminy Wiżajny. To właśnie tutaj, jak się powszchnie przyjmuje, znajduje się polski biegun zimna - w okolicach tej miejscowości odnotowywane są najniższe średnie temperatury roczne w Polsce.

Więcej ciekawostek: Zielone Płuca Polski - ciekawostki

informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |