mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele
    ośrodki wczasowe ( 1 )
    pensjonaty
    kwatery prywatne
    agroturystyka ( 1 )
    domki ( 2 )
    zielone szkoły
    ośrodki kolonijne
    campingi
    pola namiotowe ( 1 )
    sale konferencyjne ( 1 )
 
   Węgorzewo - informacje
   Festiwal Rockowy Węgorzewo
   Jezioro Dargin i Kirsajty
   Historia nazw miejscowości
   Węgorzewo i okolice
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu


Mazury / Sztynort- zespół pałacowo-parkowy i port żeglarski



Sztynort, fot. Paweł Wagner


Wśród lasów i jezior północnej części Mazur, na półwyspie oddzielającym północną i południową część jeziora Mamry leży Sztynort.

Sztynort to prawdziwa mazurska perła - magiczne miejsce położone na styku żeglarskich szlaków. Historia przeplata się tutaj z teraźniejszością. Przez setki lat stanowił siedzibę wschodniopruskiego rodu Lehndorffów: gościł królów, cesarzy, książąt, dyplomatów, biskupów, poetów, malarzy. Był ulubionym na Mazurach miejscem Ignacego Krasickiego, który zauroczony tym miejscem miał powiedzieć do właściciela posiadłości - Ernsta von Lehndorffa - pamiętne słowa: "Kto ma Sztynort, ten posiada Mazury".

W Sztynorcie wiele szczęśliwych dni dzieciństwa spędziła hrabina Marion von Dönhoff - niemiecka dziennikarka, współwydawca opiniotwórczego niemieckiego tygodnika Die Zeit.

W czasie drugiej wojny światowej Sztynort stał się rezydencją Joachima von Ribbentropa. Ministerstwo spraw zagranicznych III Rzeszy zajęło pałac w 1941 roku. Na kwaterę służb Ribbentropa wykorzystano także "Waldhaus" (4 km od Węgorzewa, obecnie w tym miejscu znajduje się restauracja Ośrodka Wypoczynkowego "Rusałka"). Rodzinie właścicieli pozostawiono jedno skrzydło pałacu. Korzystała z niego tylko żona i dzieci Heinricha von Lehndorff, gdyż on sam walczył w tym czasie jako porucznik na froncie wschodnim. Był on zarazem ostatnim niemieckim właścicielem dóbr sztynorckich. W 1944 został stracony za udział w nieudanym zamachu na Hitlera zorganizowanym przez pułkownika Clausa von Stauffenberga. Marion von Dönhoff również brała udział w spisku, ale szczęśliwie uniknęła śmierci.

Córka porucznika Heinricha - Vera Von Lehndorff - była znaną modelką w latach 60. XX w., używającą pseudonimu Verushka. Była prekursorką mody na mocną opaleniznę i pomysłodawczynią brązującego żelu do ciała. Wystąpiła w filmie Powiększenie Michelangelo Antonioniego.

Należy podkreślić, że przez wiele wieków, tzn. od 1420 r. aż do 1944 r. historia Sztynortu łączy się nierozerwalnie z rodem Lehndorffów, pochodzących ze wsi Mgowo (Legendorf) w ziemi chełmińskiej. Wywodzili się oni prawdopodobnie z autochtonicznego rodu Stango, zamieszkującego ziemię chełmińską jeszcze przed przybyciem Krzyżaków, chociaż niektórzy badacze uważają, iż Stangowie przybyli do ziemi chełmińskiej w XIII wieku z Turyngii. Używali początkowo nazwiska von Legendorf (Paweł Legendorf i Fabian Legendorf zapisali się w historii Polski), czasem polskiej wersji Mgowski, później von Lehendorf. aż wreszcie zaczęli pisać się von Lehndorff.

Pałac cały czas czeka na gruntowny remont. W pierwszym odrestaurowanym obiekcie zabytkowego zespołu sztynorckiego rozpoczęła działalność Gospoda Sztynorcka. Znajdują się tutaj dwadzieścia cztery przytulne apartamenty i pokoje z łazienkami. Restauracja z oddzielnymi salami dla palących i dla niepalących, oferuje turystom śniadania i kolacje w formie bufetu szwedzkiego, jak również szeroki wybór dań z karty. Przyjemnym miejscem na spędzenie długiego wieczoru jest winiarnia, która poza gamą win i innych alkoholi proponuje między innymi wybrane dania tradycyjnej kuchni mazurskiej.

Obecnie cały majątek sztynorcki jest własnością firmy Tiga Yacht & Marina prowadzącej tam port żeglarski oraz największą w Polsce wypożyczalnię jachtów.

Wielką zaletą Sztynortu jest jego położenie, które czyni z niego doskonałą bazę umożliwiającą zwiedzanie okolicznych atrakcji turystycznych, takich jak położona w pobliżu główna kwatera Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych (OKW) - Wolfschanze, monumentalne budowle wodne niedokończonego Kanału Mazurskiego, twierdza Boyen w Giżycku, zamek w Reszlu, sanktuarium w Świętej Lipce, niezwykłe wiadukty w Stańczykach i wiele innych miejsc godnych odwiedzenia.

Opracowano m.in. na podstawie: pl.wikipedia.org


Więcej zdjęć:  www.zdjecia.ruciane-nida.org







informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |