Banner

Jak tutaj trafić i dlaczego Murzasichle ?

Mapka

Okolica, odległości

Co oferujemy naszym gościom ?

Ceny / pokoje / zdjęcia

Kontakt



Dlaczego Murzasichle?
Mapka
Okolica, odległości
Co oferujemy gościom
Ceny / pokoje / zdjęcia
Oferta specjalna
Kontakt

Zofia Łukaszczyk
ul. Sądelska 96 a
34-531 Murzasichle

Telefon:
(0 18) 20 196 33

    


    Nazwa Murzasichle wywodzi się z połączenia dwóch nazw osiedli: Mur (obecnie osiedle wsi Poronin) oraz Za Sichłą (sichła oznacza podmokły teren lub mokradło, ale także mgły lub opary leżące w dolinie lub nad bagnami, wreszcie - może również oznaczać gliniastą ziemię). Murzasichle leży na wysokości 820-950 m n.p.m., w południowej części Skalnego Podhala, pomiędzy Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską. Murzasichle jako wieś istnieje od 1630 r. Do wieku XVI na tych terenach rosły lasy i roztaczały się polany, na których okoliczni mieszkańcy wypasali owce. Etymologia nazwy do dziś budzi spory. Istnieją co najmniej dwie wersje co do pochodzenia nazwy Murzasichle. Obecnie powszechnie przyjmuje się, że nazwa jest zapożyczona z rumuńskiego dialektu Wałochów, których osadnictwo rozprzestrzeniało się w XV - XVII wieku, z terenów dzisiejszej Rumunii wzdłuż grzbietu Karpat na zachód, pozostawiając na tych terenach mnóstwo nazw, dzisiaj niezrozumiałych dla nas. Murzasichle to po prostu wieś za jakimś bagnem czy lasem. Istotnie Murzasichle oddzielone jest od Poronina doliną Porońca, w której do dziś spotykamy lasy i torfowiska.

    Dziś duży nacisk kładzie się na turystykę. Gości przyciągają m.in. wspaniałe widoki na Tatry, górski krajobraz, a także wyciągi narciarskie, dobrze rozwinięta baza noclegowa z atrakcyjnymi cenami, jak również niewielka odległość jaka dzieli Murzasichle od Zakopanego. Jeżeli posiadamy samochód nie powinniśmy się zastanawiać, bo jest to miejsce ze wszech miar godne polecenia i stanowi znakomitą bazę wypadową w Tatry. Z Poronina do Murzasichle jest około 4 km, a do stolicy polskich Tatr - Zakopanego - jest stąd około 6 km.



Zdjęcia Murzasichle


W Murzasichle znajdziemy spokój, którego na próżno dziś szukać w Zakopanem. więcej...










    


    Zakopane to największy górski kurort w Polsce. Zimą czynne są liczne wyciągi, które pozwalają na uprawianie narciarstwa zarówno przez doświadczonych narciarzy, jak i tych, którzy stawiają pierwsze kroki. Latem Zakopane przyciąga turystów - piechurów. Niektórych emocjonują trudne skalne wycieczki po przepaścistych szlakach Tatr Wysokich, innych - łatwe, dostępne dla każdego ścieżki uroczymi dolinami (np. Doliną Kościeliską, czy też Chochołowską) lub grzbietami otaczających Zakopane wzgórz. Miasto przyciąga też niepowtarzalnym klimatem Krupówek, czyli centralnego deptaka w mieście, przy którym znajduje się niezliczona ilość sklepów, straganów, restauracji i pubów - tak chętnie odwiedzanych przez turystów z całej Europy.



Zakopane i okolice na zdjęciach


Zakopane to największy górski kurort w Polsce. To również miejsce o bogatej historii i kulturze. więcej...










    


    Z pewnością warto odwiedzić Sanktuarium Matki Boskiej Jasnogórskiej na Podhalu w Bachledówce (Bachledówka-Czerwienne). Jest to chyba najpiękniejszy kościół w całych Tatrach. Na zewnątrz - zupełnie niepozorny, nowoczesny; wewnątrz urzeka niesamowitą ilością misternych rzeźb wykonanych w drewnie. Miejsce to odwiedza corocznie przynajmniej 3 tysiące ludzi z racji swego wypoczynku w górach, zwłaszcza w miesiącach letnich. Dojazd nie powinien stanowić problemu - sczególnie dla turystów zmotoryzowanych, choć inni również nie powinni mieć problemu ze względu na mocno rozbudowany transport prywatny. W Poroninie należy skręcić przez most w stronę Zębu (przez Suche), z Zębu przez Czerwienne dojazd na wierch Bachledówki.



Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Bachledówce


Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Bachledówce jest prowadzone przez ojców Paulinów. To chyba najpiękniejszy kościół na Podhalu. więcej...

Tatry - "u Bukowiana" - agroturystyka - ul. Sądelska 96 a, 34-531 Murzasichle - tel. 018/20 196 33