Banner

Jak tutaj trafić i dlaczego Murzasichle ?

Mapka

Okolica, odległości

Co oferujemy naszym gościom ?

Ceny / pokoje / zdjęcia

Kontakt



Dlaczego Murzasichle?
Mapka
Okolica, odległości
Co oferujemy gościom
Ceny / pokoje / zdjęcia
Oferta specjalna
Fotogalerie
Kontakt


Zofia Łukaszczyk
ul. Sądelska 96 a
34-531 Murzasichle

Telefon:
(0 18) 20 196 33

    


Murzasichle

    Murzasichle ciągnie się na przestrzeni około 2 km, a od strony Poronina czeka nas stromy podjazd, jako że cała miejscowość jest położona na zboczu góry. Bliskość Zakopanego i Tatrzańskiego Parku Narodowego przyciąga turystów. Murzasichle to duża wieś, w której mieszka około 1300 mieszkańców. W sezonie liczba ta wzrasta do nawet kilkunastu tysięcy. Jest tu wiele sklapów spożywczych, pizzeria i remiza, w której niekiedy organizowane są dyskoteki. Jak już wcześniej była mowa z Murzasichla jest blisko do Zakopanego, do którego można dojechać stąd licznymi busami. Odległość od stolicy polskich Tatr wynosi około 6 km (do centrum jest kilka kilometrów dalej).

    Murzasichle ze względu na swe położenie stanowi dogodną bazę wypadową do Zakopanego i polskich Tatr. Turystów przyciągają niskie ceny, które są zazwyczaj dużo bardziej atrakcyjne od tych, które spotykamy w Zakopanem. Murzasichle administracyjnie należy do gminy Poronin i jest oddalone od tej miejscowości około 4 kilometry. Obok Zakopanego z pewnością warto odwiedzić tą ciekawą miejscowość, gdzie m. in. przez kilka lat często pojawiał się Włodzimierz Lenin.

Poronin

    W istocie w latach 1912-14 Lenin przebywał on na ziemiach polskich - przede wszystkim w Krakowie i Białym Dunajcu. Bywał on w tym czasie często w zajeździe Pawła Guta-Mostowego w Poroninie, gdzie mieściło się swego czasu muzeum Lenina. Wtedy też Lenin zdobył najwyższy szczyt Tatr - Rysy. Wydarzenie to zostało upamiętnione tablicą, zdewastowaną w czasie późniejszym przez czeskich wywrotowców. W czasie swego pobytu w poroninie Lenin prowadził niezwykle ożywioną działalność pisarską (prace traktujące o narodzie: "Uwagi krytyczne w kwestii narodowej", "O prawie narodów do samookreślenia"). Bezpośrednio po wybuchu pierwszej wojny światowej Lenin został aresztowany i osadzony w więzieniu w Nowym Targu. Dzięki staraniom działaczy polskiego ruchu robotniczego oraz pisarzy, a także dzięki interwencji austriackiego socjaldemokraty W. Adlera, Lenin został zwolniony i wyjechał do Szwajcarii.

    W początkach XIX w. Poronin był znacznie bardziej znany niż Zakopane, a i pózniej do pracy i dla wypoczynku przyjeżdżali tu tak wielcy Polacy jak: Jan Matejko, Kazimierz Przerwa- Tetmajer, Leon Wyczółkowski, Jan Kasprowicz, Władysław Orkan. Dziś działa w Poroninie Ognisko Związku Podhalan, które od wielu lat organizuje imprezę folklorystyczną - Poroniańskie Lato, która tradycyjnie odbywa się w okresie 22-23 lipca na terenie byłego Muzeum Lenina.

Bachledówka

    Z pewnością warto odwiedzić Sanktuarium Matki Boskiej Jasnogórskiej na Podhalu w Bachledówce (Bachledówka-Czerwienne). Jest to chyba najpiękniejszy kościół w całych Tatrach. Na zewnątrz - zupełnie niepozorny, nowoczesny; wewnątrz urzeka niesamowitą ilością misternych rzeźb wykonanych w drewnie. Miejsce to odwiedza corocznie przynajmniej 3 tysiące ludzi z racji swego wypoczynku w górach, zwłaszcza w miesiącach letnich. Dojazd nie powinien stanowić problemu - sczególnie dla turystów zmotoryzowanych, choć inni również nie powinni mieć problemów ze względu na mocno rozbudowany transport prywatny. W Poroninie należy skręcić przez most w stronę Zębu (przez Suche), z Zębu przez Czerwienne dojazd na wierch Bachledówki. Z Murzasichle do Sanktuarium na Bachledówce jest około 15 km.

Zakopane

    Nie trzeba chyba polecać odwiedzenia leżącego nieopodal Murzasichle Zakopanego. Dojedziemy tam bez problemu busem (kursują wiele razy dziennie) lub samochodem pokonując około 6 km (do centrum miasta jest kilka kilometrów dalej). Po drodze roziąga się wspaniała panorama Tatr. Zakopane to największy górski kurort w Polsce. Zimą czynne są tutaj liczne wyciągi, które pozwalają na uprawianie narciarstwa zarówno przez doświadczonych narciarzy, jak i tych, którzy stawiają pierwsze kroki. Latem Zakopane przyciąga turystów - piechurów. Niektórych emocjonują trudne skalne wycieczki po przepaścistych szlakach Tatr Wysokich, innych - łatwe, dostępne dla każdego ścieżki uroczymi dolinami (np. Doliną Kościeliską, czy też Chochołowską) lub grzbietami otaczających Zakopane wzgórz. Miasto przyciąga też niepowtarzalnym klimatem Krupówek, czyli centralnego deptaka w mieście, przy którym znajduje się niezliczona ilość sklepów, straganów, restauracji i pubów - tak chętnie odwiedzanych przez turystów z całej Europy. Nie nalezy zapominać, że Zakopane to również miejsce o bogatej historii i kulturze.

Ludźmierz

    Polecamy wyprawę do leżącego około 30 km od Murzasichle Ludźmierza, gdzie znajduje się największe sanktuarium na całym Podhalu. Ludźmierz to także najstarsza wieś na Podhalu, położona nad Czarnym Dunajcem, kilka kilometrów na zachód od Nowego Targu. To tutaj, w nie istniejącym już dziś dworze, urodził się w 1865 roku słynny polski poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer.

    Ludźmierz jest również najstarszą parafią katolicką na Podhalu. Pierwszy kościół w Ludźmierzu został wzniesiony w 1234 roku i był poczatkowo prowadzony przez Cystersów. W latach 1869-77 został on rozebrany, a w jego miejscu wybudowano murowany kościół w stylu neogotyckim, po czym przeniesiono do niego rokokowy ołtarz z figurą Matki Bożej Ludźmierskiej. Figura matki Bożej Ludźmierskiej liczy prawdopodobnie 600 lat. Drewniany posążek ma 125 cm. W 1963 roku cudowna figurka została koronowana koronami papieskimi przez kardynała Stefana Wyszyńskiego w asyście biskupa Karola Wojtyły, który był tu później dwukrotnie już jako papież Jan Paweł II. Matka Boża Ludźmierska została nazwana przez papieaża Jana Pawła II Gaździną Podhala.

    O Gaździnie Podhala opowiada średniowieczna legenda pochodząca z około 1400r.: "Węgierski kupiec, handlujący winem, jechał na jarmark do Nowego Targu. Na ludźmierskich bagnach i torfowiskach zaskoczyła go noc. Kiedy zaczął się modlić, wzywając Boga na pomoc, ujrzał otuloną w złocisty obłok postać uśmiechniętej Pani. Zachęcała go do podjęcia jeszcze jednej próby wydostania się z grzęzawiska. Wtem konie niespodziewanie nabrały sił i kupiec wyprowadził wóz na trakt. Jechał, prowadzony przez świetlistą postać, która przywiodła go przed kościół w Ludźmierzu. Zrozumiał, że jest to Matka Boża. Kiedy chciał uklęknąć i podziękować, zjawa zniknęła, a w miejscu gdzie klęczał, zaczęło bić źródełko. Kupiec złożył śluby, że przyniesie do kościoła figurkę podobną do Tej, którą spotkał. Złożone śluby widać spodobały się Bogu, bo obdarzył figurkę i wodę ze źródła cudownymi właściwościami."

    Corocznie 15 sierpnia odbywa się w Ludźmierzu odpust, w którym biorą udział liczni pielgrzymi z całego Podhala i nie tylko. Drugim ważnym świętem jest pierwsza niedziela września (święto Matki Bożej Siewnej), kiedy górale dziękują swojej ukochanej Matce za zbiory.




Serdecznie zapraszamy na Podhale

Fotogalerie, opisy...



------------------------------------strony-www--------------------------------------

Rozkład jazdy do Zakopanego: Murzasichle-Zakopane

Oficjalna strona gminy Poronin: www.poronin.pl

Oficjalna strona miasta Zakopane: www.zakopane.pl

Sanktuarium MB Jasnogórskiej w Bachledówce: Bachledówka

Jan Paweł II i Bachledówka: Bachledówka

-----------------------------------------------------------------------------------------



Murzasichle - zdjęcia: Murzasichle

Zakopane i okolice - zdjęcia: Zakopane

Sanktuarium na Bachledówce - zdjęcia: Bachledówka

Tatry - "u Bukowiana" - agroturystyka - ul. Sądelska 96 a, 34-531 Murzasichle - tel. 018/20 196 33