|
ZNANI SYBIRACY
Hanna Skarżanka
(1917 - 1992)
Hanna Skarżanka urodziła się 8 marca 1917 roku w Mińsku. W 1937 roku rozpoczęła studia na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Stefana Batorego i równolegle w Konserwatorium w Wilnie. Wkrótce jednak przeniosła się na polonistykę. Przygotowywała się do egzaminów wstępnych na Wydział Aktorski PIST-u w Warszawie. Od grudnia 1940 do marca 1941 należała do zespołu Teatru Małego w Wilnie. W roku 1941 przygotowywała się do debiutu w Państwowym Polskim Teatrze Dramatycznym pod kierownictwem Stanisławy Perzanowskiej, ale uniemożliwił go wybuch wojny niemiecko-radzieckiej.
Wkrótce po zajęciu Wilna przez Niemców zaczęła pracować jako kelnerka w kasynie żołnierskim. Przez krótki czas zbierała informacje dla polskiego wywiadu wojskowego. Od stycznia 1942 należała do Kedywu Okręgu Wileńskiego AK. Brała m. in. udział w akcji odbicia Eugeniusza Chylińskiego z więzienia na Łukiszkach. Równocześnie była słuchaczem konspiracyjnego Studium Teatralnego pod kierownictwem Mieczysława Szpakiewicza. Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Wilna w 1944 roku weszła do zespołu wileńskiego Polskiego Teatru Dramatycznego. Wkrótce po upadku Operacji Ostra Brama została zdekonsirowana i internowana w Kałudze. Miało to związek z jej wcześniejszą działalnością w Armii Krajowej.
Hanna Skarżanka i Leon Niemczyk w filmie Agnieszka 46 (1964 r.), fot. © Muzeum Kinematografii w Łodzi, www.filmpolski.pl
Po wojnie występowała w: Teatrze Ziemi Pomorskiej w Toruniu (1944-45), Teatrze Miejskim im. S. Jaracza w Olsztynie (1945-46), Teatrze polskim w Poznaniu (1946-47), Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi (1947-49), Teatrze polskim w Warszawie (1949-52), Teatrze Narodowym (1952-57), Teatru Komedia (1957-60), Teatru Ateneum (1960-75). Teatru Studio (1975-79). W 1979 roku przeszła na emeryturę. Od 1952 należała do SPATiF (ZASP). W okresie stanu wojennego zaangażowała się w działalność podziemnej "Solidarności". Współpracowała z podziemnym wydawnictwem CDN. W jej domu była skrzynka kontaktowa. Kolportowała Tygodnik Mazowsze. W tym trudnym czasie poznała ks. Jerzego Popiełuszkę, który namówił ją do organizowania przedstawień w kościołach. W 1982 zaczęła pełnić społecznie obowiązki kierownika artystycznego Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, organizując w jego siedzibie oraz na terenie kościołów całej Polski przedstawienia, koncerty poetyckie i muzyczne, a także wystawy i sesje. W 1988 roku powróciła do Teatru "Ateneum" jako stały współpracownik. Była także utalentowaną piosenkarką, wystepowała m. in. w kabarecie "Szpak".
Tak Hannę Skarżankę wspomina Wojciech Wąs:
"W stanie wojennym byłem studentem Wydziału Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Między innymi pracowałem przy druku Reduty - podziemnego miesięcznika dla wojska. Po drukowaniu zabierałem chyba prawie cały nakład (w każdym razie znaczącą jego część) i zawoziłem go do mieszkania pani Hanny Skarżanki. Za każdym razem spotykałem się z Nią osobiście. Byłem u niej w mieszkaniu kilka, a może kilkanaście razy. Imponowało mi, że współpracuję z tak znaną osobą. Telefonowałem też do Niej, gdy coś się obsunęło. Zapamiętałem ją jako osobę nie tylko sympatyczną i ciepłą, ale także rzeczową i solidną."
Hanna Skarżanka była siostrą profesor
Barbary Skargi (również sybiraczki), historyka filozofii i aktora Edwarda Skargi, matką aktorki Ewy Skarżanki oraz babką również aktorki Katarzyny Skarżanki.
Hanna Skarżanka zmarła 8 listopada 1992 roku w Warszawie. Została pochowana na warszawskim cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym na Woli (kwatera N-2-72).
Opracowano na podstawie:
www.filmpolski.pl
Hanna Skarżanka
Piosenka radiotelegrafistki z filmu "Czterej pancerni i pies", wykonanie: Hanna Skarżanka
to ja, to ja, to ja... słyszysz - wołam ciebie ja, płomień
z iskry burzy, z okruchów gwiazd,
miły, nie bój się, weź mnie w dłonie
płomień wije się, gnie
czekam, przyjdź, przytul mnie,
czekam, przyjdź, czekam, żyj
to ja, to ja, to ja... słyszysz - wołam ciebie ja, łąka
świeżą trawą pachnący świat,
w dali obłok i głos skowronka
trawa drży w cichym śnie
czekam, przyjdź, przytul mnie,
czekam, przyjdź, czekam, żyj
przytul mnie
to ja, to ja, to ja... słyszysz - wołam ciebie ja, brzoza
moje listki potargał wiatr
za białymi plecami pożar
huczą noce i dnie,
czekam, przyjdź, przytul mnie,
czekam, przyjdź, czekam, żyj
_____________________________
Muzyka: Wojciech Kilar
Słowa piosenki: Wiktor Woroszylski
Wykonanie: Hanna Skarżanka, Małgorzata Niemirska
Hanna Skarżanka
Nie wierzę piosence,wykonanie: Hanna Skarżanka
Nie wierzę piosence
Niebieski z niej ptak
Nie wrócisz ty prędzej
Nie prędzej i tak
Nadziei nie więcej
Niż trwania jej nut
No i już po piosence
I już po piosence
Już smutek jak wprzód
Piosenka ptak tęsknota ptak
Jak ciebie dogonić nie wiedzą jak
Więc tylko wzlot w króciutkie sny
Po większy żal gorętsze łzy
Nie wierzę tęsknocie
Już miesiąc już rok
Kłamała mi co dzień
Że słyszę twój krok
Nie wierzę tęsknocie
Niebieski z niej ptak
Bo gdy zechcesz mój złoty
Bez mojej tęsknoty
Powrócisz i tak
Na krzaku róż już pierwszy szron
Dziś kogoś goniłam nie to nie on
Nie to nie on to znów nie dziś
A przecież mógł naprawdę przyjść
Uwierzę piosence
Uwierzę i tak
Gdy wezmę twe ręce
I spytam no jak
Nie później nie prędzej
Uwierzę i tak
Bo gdy zechcesz mój złoty
Bez mojej tęsknoty
Powrócisz i tak
_____________________________
autor: Bronisław Brok
kompozytor: Władysław Szpilman
Zapis nutowy:
|