mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele ( 10 )
    ośrodki wczasowe
    pensjonaty ( 1 )
    kwatery prywatne
    domki
    zielone szkoły
    ośrodki kolonijne
    campingi
    pola namiotowe
    sale konferencyjne
 
   Lampiony na roraty
   Logopeda Elbląg
   Stroiki wielkanocne
   Urządzenia czyszczące
   PortEl.pl - dziennik internetowy
   Nocny Elbląg
   ANGATA - koty rasowe
   Hanza - geneza i rozwój
   Stadnina Koni Rzeczna
   Jak wyglądał M. Kopernik?

 

   Elbląg w XIX i na pocz. XX w.
   Elbląska Starówka
   Pochylnia w Kątach
   Kadyny
   Konkurs Fotka Miesiąca
 

    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu


Mazury / Kętrzyn - Walkiria - Mazurski Piknik Militarny 2011Walkiria - Mazurski Piknik Militarny


Druga edycja największego pikniku militarnego na Warmii i Mazurach odbędzie się w dniach 23 - 24 lipca w Parku Miniatur Warmii i Mazur, 900 m za legendarnym Wilczym Szańcem. W tym roku w imprezie weźmie udział 250 rekonstruktorów z całej Polski.

"Walkiria 2011" to największa impreza plenerowa, która odbędzie się w tym sezonie w województwie warmińsko-mazurskim. Do Gierłoży zjadą grupy rekonstrukcyjne z całej Polski przygotowując niezwykłe atrakcje dla odwiedzających. Pokazy militarne zaplanowano na dwa dni.Pierwsza edycja Walkirii była wielkim sukcesem. Wzięło w niej udział kilka tysięcy widzów.


Impreza rozpocznie się już w piątek 22 lipca, kiedy Park Miniatur Warmii i Mazur zamieni się w prawdziwy obóz wojskowy. Dwa miasteczka, które powstaną na potrzeby Mazurskiego Pikniku Militarnego będą miały powierzchnię 1000 m2. Na drugiej, takiej samej przestrzeni, zaparkowane zostaną w pełni oryginalne pojazdy z epoki, a pośród nich m.in.: Działa samobieżne SU, Hotchkiss H-35, KdF Kubelwagen wz. 182, BA 64, Ursus wz. 29, Gaz 69 w wersji wojskowej i sanitarnej, dwuosobowe motocykle niemieckie Zundapp i BMW R 75 oraz BMW Sahara produkowane na potrzeby armii oraz niemiecki transporter opancerzony Sd. KFZ. 215 i Opel Kadett czy Opel Blitz produkowane w latach 1936 - 1940.

Swój udział w pikniku potwierdziło Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Muzeum zaprezentuje na stoisku promocyjno-edukacyjnym m.in wystawę posterową "Czas Patriotów" oraz działo samobieżne SU-57 Half-Track. Podczas pikniku  odbędą się również prezentacje projektu "Honorowa Adopcja Zabytków", projekcja filmu "Bój o Kołobrzeg", prelekcje dotyczące rekonstrukcji i historii polskiego oręża.Pierwsza edycja Walkirii była wielkim sukcesem. Wzięło w niej udział kilka tysięcy widzów.


W sobotę, 23 lipca w godz. 12.00 - 14.00 głównymi ulicami Kętrzyna odbędzie się niecodzienna defilada rekonstruktorów odtwarzających historyczne jednostki Wehrmachtu, Waffen-SS, Armii Czerwonej i Wojska Polskiego. Dodatkowo wszyscy, którzy zgromadzą się wzdłuż ul. Szpitalnej, Skłodowskiej-Curie, Wojska Polskiego, Sikorskiego, na rondzie Jana Pawła II i parkingu przy ul. Traugutta spotkają ludność cywilną, przeniesioną w czasie rodem z lat czterdziestych ubiegłego wieku. Mieszkańcom Kętrzyna, który w czasie II wojny światowej został zniszczony w ponad 40 proc., dumnie defilujące oddziały zaprezentują również pokazy musztry i broni.

W niedzielę, jednostki maszerujące poprzedniego dnia przez miasto, rozbiją swoje przyfrontowe obozowiska w Parku Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży, 900 m za legendarnym Wilczym Szańcem. Miejsce jest zatem naturalną przestrzenią do organizacji tego typu przedsięwzięć. Odwiedzający będą mogli zobaczyć, jak na co dzień żyli żołnierze stacjonujący tuż przy oddziałach wroga oraz wziąć udział w licznych zabawach i konkursach tj. rzut granatem, ćwiczenie prawidłowych postaw strzeleckich, układanie linii telefonicznej i rozbrajanie pola minowego przez najmłodszych. Najwytrwalsi wybudują własny okop, w którym później schowają się przed wrogą armią. Każdy z uczestników będzie mógł przejechać się jednym z pojazdów wojskowych, które specjalnie na tą okazję zostaną wystawione na terenie Parku.Pierwsza edycja Walkirii była wielkim sukcesem. Wzięło w niej udział kilka tysięcy widzów.


Największą atrakcją całego dnia będzie jednak zorganizowana na niespotykaną dotąd skalę inscenizacja walk, które w miejscowości Parcz toczyły się pomiędzy Armią Czerwoną i Wehrmachtem. Pokaz przybliży widzom sytuację na froncie wschodnim w II połowie 1944 roku, gdy oddziały radzieckie wkraczały do Prus Wschodnich. Wojna przeniosła się na terytorium Niemiec, ale wojska niemieckie ciągle cofały się pod naporem Armii Czerwonej. W walkach wykorzystana zostanie broń oraz profesjonalna pirotechnika włącznie z totalnym zniszczeniem wioski zbudowanej specjalnie na potrzeby pokazów!Pierwsza edycja Walkirii była wielkim sukcesem. Wzięło w niej udział kilka tysięcy widzów.


Wojskową scenerię pikniku "Walkiria 2011" dopełni wystawa militariów oraz unikalna wystawa "W cieniu Wilczego Szańca", prezentująca eksponaty wykorzystywane w codziennym życiu przez żołnierzy stacjonujących w tej polowej kwaterze A. Hitlera. Obydwie atrakcje są dostępne w Parku Miniatur Warmii i Mazur przez cały sezon.

Dla mieszkańców Kętrzyna Burmistrz miasta oraz Kętrzyńskie Centrum Kultury zorganizowało specjalny autobus, który będzie kursował na linii parking przy ul. Traugutta - Park Miniatur Warmii i Mazur o godz. 9.00, 10.00, 11.00 i 12.00. Powrót autobusu z Parku do Kętrzyna zaplanowano na godz. 15.00 i 16.00.

Pierwszych 300 osób, które przyjdą w niedzielę do Parku Miniatur Warmii i Mazur otrzymają gadżety niespodzianki od patronów medialnych imprezy. Dodatkowe nagrody będzie można wygrać w konkursach organizowanych w czasie całego dnia trwania imprezy.


Plan defilady:

12.00 - wymarsz sprzed parkingu na terenie Basenu Miejskiego przy ul. Szpitalnej

12.05 - przejście ul. Szpitalną

12.15 - przemarsz ul. M. Skłodowskiej-Curie

12.30 - defilada ul. Wojska Polskiego pod Urząd Miasta

12.45 - dojście do ul. Sikorskiego

13.00 - dotarcie na parking przy ul. Traugutta

13.15 - 14.00 - pokazy musztry, broni oraz pojazdów


Plan pikniku:

09.00 - rozpoczęcie pikniku

10.00 - pokazy musztry

10.30 - ćwiczenie postaw strzeleckich

11.00 - treningi rzutu granatem

11.30 - zwiedzanie okopów

12.00 - możliwość obejrzenia pojazdów wojskowych

12.30 - przeszukiwanie pola minowego dla najmłodszych

13.00 - Wielka inscenizacja walk o wioskę Parcz z 1944 roku

14.30 - konserwacja ekwipunku

15.00 - układanie polowej linii telefonicznej

16.00 - nauka władania bronią białą

17.00 - nauka prawidłowych postaw strzeleckich


Zgłoszone grupy: SRH Prusy, Theatrum Historica 503 BCC, SRH Nordland, GRH Barbarossa, 28 Infanterie Regiment, SGO Pomorze, GRH Allenstein, GRH Batalion Tomaszów, GRH Posen, GRH Festung Breslau, GRH Busko, Pomerania 1944, Kampfgruppen Skarzysko, OSH Gryf, Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów, Klub Miłośników Historii ze Stowarzyszenia Organizatorów Imprez Airsoftowych, Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu, MGRH II/18pp, GRH Strzelcy 31 pp, Stowarzyszenie Tradycji Oreża Rudy, Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Militarnych, GRH LC Mława, GRH Narew oraz RGRH 26 Infanterie Regiment.


Park Miniatur Warmii i Mazur otwarty jest codziennie w godzinach 9:00 - 19:00 (od 1 maja do 31 października). Cena biletów: normalny - 12zł, ulgowy - 10 zł, dzieci do lat 4 - gratis.Park Miniatur dysponuje jedyną na świecie, znakomicie odtworzoną makietą Wilczego Szańca o powierzchni 40 m2. Została zbudowana na podstawie oryginalnych planów Stasi.Więcej informacji na stronach:   www.walkiria.com.pl, www.miniatury.com.pl

__________________________

Informacja:   Paweł Krawiec, www.walkiria.com.pl, www.miniatury.com.pl

informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |