mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    rejon Olsztyn
    rejon Elbląg
    rejon Malbork 
   Fotogaleria Mazur
    rejon Augustów
    rejon Bartoszyce
    rejon Biskupiec
    rejon Działdowo
    rejon Ełk
    rejon Giżycko
    rejon Gołdap
    rejon Iława
    rejon Kętrzyn
    rejon Lidzbark Warmiński
    rejon Mikołajki
    rejon Morąg
    rejon Mrągowo
    rejon Nidzica
    rejon Olecko
    rejon Ostróda
    rejon Pisz
    rejon Suwałki
    rejon Szczytno
    rejon Węgorzewo

    rejon Biebrza

  
   Weterynarz Gdańsk Pogodne
   Ksero Elbląg
   Remonty Warszawa
   Szorowarki Warszawa
   Logopeda Gaduła - Elbląg
   Masaż, gabinet masażu - Elbląg
   Bass - konserwacja boisk
   PPH Kamil - dekoracje
   Urządzenia czyszczące
   Tanie szorowarki
   Serwis RTV Elbląg
   Szorowarki Trójmiasto
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
   Hotele w Polsce - info

   noclegi Władysławowo

   Noclegi-Online
   Mazury

   Partnerzy

   IT Mrągowo
   Kurek Mazurski
   Warmia - Kanał Kopernika

 
 
 
 
 
   Portrety na zamówienie
   Artnes - obrazy na zamówienie
    Kanał Elbląski
    Mazury - fotogaleria
    Mazurska fauna
    Mazury w obiektywie
    Suwalszczyzna
    Olsztyn
    Przewojenny Elbląg
    Stoczek Klasztorny
    Kanał Elbląski - unikat w skali
     światowej

    Frombork - koncerty organowe
    Rejs przez całe Mazury
    więcej atrakcji... 

  
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu

  
  
  
    Murzasichle - tanie noclegi






Katalog WWW


Zielone Płuca Polski - ATRAKCJE REGIONALNE

| Żuławy | Warmia | Mazury | Suwalszczyzna | Podlasie | Biebrza | Białowieża |

Kanał Elbląski, czyli statkiem po trawie

    Jedną z największych atrakcji turystycznych okolic Elbląga jest Kanał Elbląski (Der Oberlandische Kanal - stara nazwa). Ten wspaniały zabytek - o walorach zarówno technicznych, jak również krajoznawczych - znany jest także jako Kanał Elbląsko-Ostródzki. Całkowita długość drogi wodnej wynosi 144,3 km, a znaczna jej część przebiega przez wyjątkowo urokliwe okolice...

  informacje + fotogaleria...


Mazury / Rejon Mrągowo - Ogrody Pokazowe w Marcinkowie koło Mrągowa

   Ogrody Pokazowe w w Marcinkowie kolo Mrągowa zostały założone w 2012 roku. Obecnie do zwiedzania oddanych jest 14 wnętrz ogrodowych. Powierzchnia ogrodów wynosi aktualnie 3000 m2, docelowo jednak planowane jest znaczne powiększenie zalożenia ogrodowego.
   Wnętrza ogrodowe podzielone są tematycznie, jest tu: ogród śródziemnomorski, ogród zakochanych, różanka, ogród biały, ogród traw ozdobnych, ogród meksykański, ogródek wiejski, ogród hortiterapii, zielona klasa, skalniak, ogród pnączy, ogród ziołowo-warzywny, ogród japoński oraz ogród na dachu. Poszczególne ogrody posiadają tabliczki z nazwami wnętrz ogrodowych, jak również każda roślinka ma tabliczkę z nazwą.
    W ogrodach stworzone zostały ścieżki tematyczne, jak np. ścieżka Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Warmii i Mazur, ścieżka Edukacji Ekologicznej. Znajdziemy tu także kącik dotyczący uprawy ziół i ich wykorzystania w kuchni oraz w kosmetyce domowej.

  czytaj więcej...


Mazury / Rejsy statkami Żeglugi Mazurskiej

    Żegluga Mazurska posiada 10 statków wycieczkowych. Firma istnieje od ponad 50 lat. Posiada przystanie w Giżycku, Rucianem-Nidzie, Mikołajkach oraz w Węgorzewie. Przedsiębiorstwo oferuje rejsy całodzienne, jak również spacerowe - począwszy od krótkich, 1-godzinnych, skończywszy na długich rejsach, które trwają nawet 3,5 godziny.

  czytaj więcej...


Mazury / Kętrzyn - Konsulat Świętego Mikołaja

   Konsulat Świętego Mikołaja umożliwia podróż do magicznej krainy Świętego Mikołaja. Tylko tutaj zobaczysz jak powstają słynne na cały świat ozdoby choinkowe i wielkanocne oraz poznasz proces produkcyjny Twojej ulubionej bombki z czasów dzieciństwa. Tu tradycja łączy się ze sztuką, precyzja z fantazją i najnowszymi trendami zdobienia. Sam zobacz co oferuje Konsulat Świętego Mikołaja i przekonaj się, że Święta mogą trwać przez cały rok!
    Konsulat Świętego Mikołaja to jedyna w swoim rodzaju atrakcja Warmii i Mazur. W Konsulacie wydmuchasz ze szkła własną bombkę i nauczysz się, jak ją pięknie ozdobić. Zobaczysz tysiące ręcznie wykonanych ozdób choinkowych i wielkanocnych. Zajrzyj do nas, zarezerwuj termin już dziś za pośrednictwem strony internetowej: www.konsulatmikolaja.pl. Serdecznie zapraszamy!

  czytaj więcej...


Rejon Gołdap - Szlaki Turystyczne Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej

   Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej został utworzony 14 stycznia 1998 r. Jest położony na terenie gmin Gołdap i Dubeninki, w północno-wschodnim krańcu województwa warmińsko-mazurskiego. Obszar parku wynosi 146,2 km2, a otuliny - 85 km2. Teren Parku jest w około 80 % zalesiony. Z uwagi na ukształtowanie terenu oraz występującą tu roślinność obszar ten w wielu miejsach bardzo przypomina lasy dalekiej północy. W związku z tym pojawiło się nawet określenie "polska tajga". Dominującym gatunkami drzew na terenie puszczy są świerk (ok. 40 %) oraz sosna (26 %) i dąb szypułkowy (18 %).
    Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej jest położony na terenie Puszczy Rominckiej, która stanowi najbardziej na północny wschód wysuniętą część Mazur Garbatych, podzieloną między Polskę i Rosję (obwód kaliningradzki). Całkowita powierzchnia Puszczy Rominckiej wynosi ok. 36 tys. ha, z czego ponad 60 % znajduje się na terenie obwodu kaliningradzkiego. Najwyższe wzniesienie - Królewska Góra - wznosi się w środkowej części Puszczy Rominckiej (218 m n.p.m.). Teren Puszczy Rominckiej charakteryzuje się najsurowszymi na Niżu warunkami klimatycznymi. Okres wegetacyjny wynosi około 190 dni, a okres bez przymrozków to zaledwie 150 dni.

  czytaj więcej...


Gołdap - Gołdapska Wieża Ciśnień

   Gołdapska Wieża Ciśnień stanowi jedną z nielicznych zabytkowych budowli znajdujących się w mieście. Wzniesiona została w roku 1905 przez gdańską firmę "A. W. Muller" jako jeden z elementów miejskiej sieci wodociągowej. Wcześniej mieszkańcy zaopatrywali się w wodę z dziewięciu miejskich pomp, z których cztery znajdowały się w centrum, a pozostałe w różnych częściach miasta.
    Wieża została w całości zbudowana z czerwonej cegły ceramicznej. Budowla o wysokości 46,5 metra posiada siedem kondygnacji i kopulaste przykrycie zwieńczone latarnią z iglicą. Mieszczący się w niej zbiornik mieścił 250 metrów sześciennych wody.
   Wieża, jako jedna z nielicznych oparła się zniszczeniom obu wojen światowych. Tylko w niewielkim stopniu zniszczona (głównie ściany po postrzałach), zaopatrywała gołdapian w wodę do zimy 1986 roku, kiedy to na skutek pęknięcia zbiornika została wyłączona z eksploatacji. Od tego czasu budowla zaczęła popadać w ruinę.

  czytaj więcej...


Węgorzewo - Pracowania Garncarstwo Etniczne w Kamionku Wielkim koło Węgorzewa

    Pracownia Garncarstwo Etniczne znajduje się w Kamionku Wielkim koło Węgorzewa. Oferuje warsztaty garncarskie, pokazy, plenery i spotkania z garncarzem.
    Pracownia jest bogato wyposażona. Właściciele zadbali o dostęp do naturalnej gliny. Piece są opalane drewnem. Istnieje możliwość zwiedzania pracowni i poznania tajników wyrobu ceramiki. Pracownia dysponuje ofertą dla osób indywidualnych oraz grup zorganizowanych, szkół, firm.
    Atutem warsztatów jest zapoznawanie ich uczestników z zapomnianymi już i dawno niekultywowanymi dziedzinami garncarstwa. Właściciele pracowni pokazują możliwości zastosowań technik garncarskich w takich dziedzinach jak: rehabilitacja techniki relaksacyjne, edukacja ekologiczna, archeologia doświadczalna, agroturystyka, gastronomia. Część warsztatów jest przeprowadzana w wyznaczonym przez uczestników miejscu, wszystkie odbywają się w Garncarni. Spotkania oparte są na autorskim programie zajęć.

  czytaj więcej...


Południowe Pomorze / Toruń - Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway

   Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway to wzbogacenie krajobrazu kulturalnego Torunia o kolejne wydarzenie o europejskim charakterze. Wydarzenie niecodzienne, unikatowe, zmieniające rzeczywistość, które ma za zadanie tchnąć nowe życie w stare mury miasta.
   Sposób realizacji i projekcje festiwalu nawiązują do astronomii i innych nauk ścisłych. Sposób przekazu jest niecodzienny, przystępny, co zachęca i inspiruje do dalszych poszukiwań. Oprócz przyjemności dla zmysłów, uczestnicy wynoszą z festiwalu coś, co pozostaje w pamięci na dłużej.
Elementem będącym dźwignią festiwalu jest sztuka - audiowizualna, performance, innowacja w kulturze, sztuka elektryzująca, ciekawa, niespotykana, wpisana w przestrzeń miejską, dostępna na wyciągnięcie ręki. Sztuka jest istotną częścią tradycji miasta, które ma być żyznym gruntem dla rozwoju nowych idei, przestrzenią ekspresji dla artystów.

  czytaj więcej...


Warmia / Lidzbark Warmiński - Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry

    Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry to coroczny, ogólnopolski przegląd kabaretowy odbywający się od 1976 roku w Lidzbarku Warmińskim. Patronem tej imprezy o randze ogólnopolskiej jest "książę poetów Polskich" - Ignacy Krasicki, a mottem jego słowa: "Prawdziwa cnota krytyk się nie boi i śmiech niekiedy może być nauką".
   W Lidzbarku Warmińskim miały swój początek drogi artystycznej takie osoby jak: Ireneusz Krosny, Krzysztof Daukszewicz, Kabaret "RAK", Ani Mru Mru i wielu innych.
   Do turnieju "O złota szpilkę" zgłasza się zazwyczaj ok. 40 kabaretów z całej Polski. Komisja kwalifikuje kilkanaście najlepszych, które w turniejach kabaretowych walczą o główną nagrodę wartości 10 000 zł.
   Na scenie Lidzbarskiego Domu Kultury po turniejach odbywają się koncerty autorskie, całe programy kabaretów, wieczory improwizowane. Finałem festiwalu jest koncert laureatów i Kabaretowa Noc pod Gwiazdami, które odbywają się w lidzbarskim amfiteatrze i są realizowane przez TVP1.

  czytaj więcej...


Mazury / Gołdap - Regionalny Festiwal Pogranicza Kartaczewo

    Od 2009 roku w Gołdapi corocznie organizowany jest Regionalny Festiwal Pogranicza Kartaczewo. Festiwal ten wpisuje się w kalendarz imprez regionalnych promujących naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną żywność województwa warmińsko-mazurskiego.
    Kucharze reprezentujący restauracje, zakłady gastronomiczne, gospodarstwa agroturystyczne i organizacje z terenu województwa warmińsko-mazurskiego oraz terenów przygranicznych obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej, jak również kucharze z Litwy rywalizują w Gołdapi w konkursie kulinarnym o tytuł "Mistrza kartaczy".
    Ponadto w ramach Festiwalu organizowany jest konkurs dla publiczności pod nazwą "Mistrz kartaczy - kartacze domowe" oraz "Mistrzostwa świata w jedzeniu kartaczy" (w kilku kategoriach).

  czytaj więcej...


Mazury / Mrągowo - Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie

    Po zakończeniu II wojny światowej, w wyniku porozumień zawartych w Jałcie, odbyły się prowadzone na niespotykaną skalę przesiedlenia polskich rodzin mieszkających dotąd na wschodnich terenach Rzeczypospolitej. Także na terenie Warmii i Mazur - "ziemii odzyskanej" - znalazło swoje nowe miejsce wielu "kresowiaków". W tych wydarzeniach należy szukać pragenezy Festiwalu, który odbywa się już wiele lat właśnie tutaj - nad jeziorem Czos w Mrągowie.
    Pojęcie "Kresy" odnosi się w zasadzie do Polaków pozostałych poza wschodnimi granicami Polski, jakkolwiek w szerszym kontekście wydaje się uprawnione stosowanie tego określenia także w stosunku do osób, organizacji i stowarzyszeń wywodzących się ze wschodnich terenów Rzeczypospolitej, rozrzuconych obecnie po różnych regionach Polski, w tym po ziemii warmińskiej i mazurskiej.

  czytaj więcej...


Mazury / Mrągowo - Mazurska Noc Kabaretowa

    Mrągowo już od kilkunastu lat gości najlepsze polskie grupy kabaretowe oraz wykonawców muzyki rozrywkowej. Mazurska Noc Kabaretowa odbywa się zawsze w lipcu w amfiteatrze położonym nad jeziorem Czos. Wypełnione po brzegi rozbawionymi widzami miejsce świadczy, że jest to wyjątkowa i jedyna taka noc w regionie.
    Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1999 roku. Co roku Mazurskiej Nocy Kabaretowej towarzyszy inna myśl przewodnia, wokół której artyści starają się układać program kabaretowy i muzyczny. Dotychczasowymi tematami Mazurskiej Nocy Kabaretowej były:
- I Mazurska Noc Kabaretowa (1999): "Mazurska Noc Kabaretowa, czyli co każdy satyryk wiedzieć powinien";
- II Mazurska Noc Kabaretowa (2000): "Gdzie jest Wielki Mistrz";

  czytaj więcej...


Mazury / Mrągowo - Piknik Country w Mrągowie

   Piknik Country w Mragowie to największy festiwal muzyki country w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Ma bardzo długą tradycję. Odbywa się już od 30 już w amfitetarze położonym nad jeziorem Czos.
   Historia imprezy sięga 1981 roku. Wówczas w Aninie pod Warszawą odbyła się pierwsza edycja festiwalu, który w 1983 roku został przeniesiony do Mrągowa. Jego pomysłodawcą było Stowarzyszenie Muzyki Country. Jak pisze dziennikarz Gazety Olsztyńskiej Paweł Krasowski "Reżyser telewizyjnej "Dwójki" Zbyszek Proszkowski jesienią 1982 roku kręcił reportaż na Mazurach. Po powrocie spotkał się z kolegami ze stowarzyszenia i zaproponował, aby następny Piknik zorganizować właśnie w Mrągowie.

  czytaj więcej...


Mazury / Iława - Festiwal Jeziorak Szanty

   Tradycja festiwalu szantowego, który odbywaja się co rok w Iławie jest długa. W latach 1996 - 2000 festiwal był organizowany pod nazwą "Jeziorak Shanties Meeting" i - jak pisze branżowy portal Szantymaniak.pl - gromadząc czołówkę światowej szanty klasycznej, pod względem klasy zapraszanych zagranicznych gwiazd bił na głowę nawet krakowskie "Shanties"!

  czytaj więcej...


Rejsy komfortową łodzią motorową na trasie Elbląg - Krynica Morska i z powrotem

   SCAT Boat Team proponuje rejsy nowoczesną, eksluzywną, komfortową i bezpieczną łodzią motorową na trasie Elbląg - Krynica Morska i z poworotem. Poczuj wiatr we włosach, zrób przepiękne zdjęcia, zobacz jak wygląda nabrzeże portowe w Elblągu, obserwuj wspaniałe widoki Zalewu Wiślanego.
   Rejsy odbywają się łodzią SPORTIS model MC-6800. Nowoczesna konstrukcja kadłuba daje jednostce doskonałe właściwości nautyczne, a aranżacja pokładu sprawia, że pływanie jest bezpieczne i niezwykle komfortowe. MC-6800 to połączenie gracji i luksusu, a także niezawodności, nawet w najtrudniejszych warunkach. Łódź napędza silnik zaburtowy firmy Honda o mocy 150 KM. Silnik ten wystarczy do spokojnego pływania jak również do zapewnienia wrażeń wymagającym klientom. Łódź wyposażona jest w sprzęt ratunkowy, ratowniczy, pomocniczy, łącznościowy i nawigacyjny oraz obsadzona przez załogę z długoletnim doświadczeniem w morskiej żegludze przybrzeżnej, o kwalifikacjach motorowodnych, ratownictwa wodnego i ratownictwa przedmedycznego.

  czytaj więcej...


Warmia / Bitwa pod Heilsbergiem - rekonstrukcja historyczna

   Na pamiątkę wielkiego starcia armii francuskiej i rosyjskiej z 1807 roku co roku do Lidzbarka Warmińskiego przyjeżdża kilkuset pasjonatów - miłosników epoki napoleońskiej. Współtworzą oni wspaniałe widowisko historyczne, które odbywa się w początkach czerwca.
   Bitwa pod Heilsbergiem miała miejsce w okolicach Lidzbarka Warmińskiego (niemiecka nazwa miasta to właśnie Heilsberg) 10 czerwca 1807 r. Była to jedna z największych bitew napoleońskich. Po obu stronach stanęły dwie wielkie armie: rosyjsko-pruska (około 90 tysięcy żołnierzy) oraz francuska (około 56 tysięcy żołnierzy). Lidzbark Warmiński w związku ze strategicznym położeniem stał się głównym ośrodkiem dowodzenia i oporu państw koalicji antyfrancuskiej - Rosjan i Prusaków. W dniu bitwy miasto było dobrze ufortyfikowane od strony południowo-zachodniej, natomiast mniej - z zachodniej i północno-zachodniej, gdyż ataku spodziewano się z tej pierwszej strony.

  czytaj więcej...


Mazury / Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

   Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie udostępnia dla zwiedzających ponad 30 militarnych eksponatów, niegdyś wykorzystywanych przez armie państw z byłego Układu Warszawskiego. Są to m.in. pojazdy osobowe i ciężarowe, czołgi, działa przeciwlotnicze, wozy dowodzenia z radiostacjami i kutry holownicze. Można zobaczyć m.in. armatę dywizyjną z 1957 roku, działo przeciwlotnicze S-60 z 1957 roku, czy transporter opancerzony z 1986 roku. Najciekawszymi eksponatami są czołg T-55 z 1983 roku, stacja zagłuszania radiowego R330P na transporterze MTLB (jeden z 9 egzemplarzy w Polsce) oraz kompletny wóz dowodzenia armii czechosłowackiej na samochodzie Praga V3S. Najstarsze są ciężarówki GMC CCKW - pochodzą z czasów II wojny światowej. Muzeum cały czas rozwija się, pozyskując nowe eksponaty.

  czytaj więcej...


Południowe Pomorze / Toruń - Miss UMK

   Gala Miss UMK to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez organizowanych przez Samorząd Studencki UMK w Toruniu. Co roku pod koniec listopada zaczynają się przygotowania po to, aby Gala nie traciła na poziomie i atrakcyjności w oczach odbiorców.
   Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2007 roku. Dotychczasowe konkursy z honorowym patronatem JM Rektora Uniwersytetu oraz Prezydenta Miasta Torunia cieszyły się dużym zainteresowaniem pięknych kandydatek, a także publiczności i sponsorów.

  czytaj więcej...


Mazury / Giżycko - Lodowisko w Giżycku

   Lodowisko w Giżycku zostało udostępnione dla amatorów łyżwiarstwa w dniu 25 stycznia 2011 roku. Znajduje się na terenie Mazurskiego Centrum Sportów Lodowych przy ulicy Królowej Jadwigi. Obiekt jest inwestycją miasta Giżycko o wartości ponad 12 mln zł.
   Kryte lodowisko w Giżycku jest jedynym tego typu obiektem w północno-wschodniej Polsce i jest dostępne nie tylko dla mieszkańców Giżycka i okolic, ale również wszystkich miłośników łyżwiarstwa i organizatorów imprez sportowych. Płyta lodowiska ma wymiary 30 m na 60 m. Na trybunach zainstalowano 280 krzesełek. Na tafli może przebywać jednorazowo około 150 osób. Obiekt jest wyposażony w boksy dla zawodników i organizatorów, szatnie, sanitariaty, pomieszczenia techniczne oraz w wypożyczalnię łyżew. Warto nadmienić, iż obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

  czytaj więcej...


Podlasie / Białystok - Kościół św. Rocha w Białymstoku

   Kościół pw. św. Rocha w Białymstoku został zbudowany w latach 1927-1946 w stylu modernistyczno-ekspresjonistycznym według projektu prof. Oskara Sosnowskiego na planie ośmioboku, składającego się z trzech stopniowo narastających brył. Pierwsza tworzy zasadniczy plan świątyni, drugą i trzecią stanowią ośmioboczne parawanowe attyki. Pierwotną ideą była Gwiazda Zaranna, która miała symbolizować jutrzenkę Niepodległości, dlatego Sosnowski użył w projekcie planu gwiazdy, którą następnie wykorzystał w innych elementach we wnętrzu świątyni (np. sklepienia). Po śmierci projektanta we wrześniu 1939 roku (prof. Oskar Sosnowski zmarł na zakażenie krwi po zmiażdżeniu nogi podczas ratowania zbiorów zbombardowanego Zakładu Architektury Polskiej i Historii Sztuki Politechniki Warszawskiej), budowę kościoła kontynuowali jego następcy - inż. K. Straszak, a następnie inż. arch. Stanisław Bukowski.

  czytaj więcej...


Mazury / Rejon Kętrzyn / Stara Różanka - Młyn Różanka

   Wybudowany w 1863 r. murowany młyn jest jedną z dwóch takich konstrukcji w Europie i jedyną w Polsce. Stanowi dużą atrakcję turystyczną, przyciągając liczne rzesze odwiedzających okolice Kętrzyna - terenów słynnych z Wilczego Szańca czy Wielkich Jezior Mazurskich. Jego doskonała pod względem turystycznym lokalizacja - w miejscowości Stara Różanka nad Kętrzynem - wkrótce będzie jeszcze lepsza - 20 km od młyna budowane jest nowe przejście graniczne pomiędzy Polską a Obwodem Kaliningradzkim, gwarantując jeszcze większe możliwości wykorzystania unikalnego potencjału turystycznego młyna.
   Młyn został z pietyzmem odbudowany. Pod nadzorem konserwatora zabytków wymieniono, miedzy innymi, osiemnaście tysięcy cegieł elewacyjnych, odbudowano łopaty wiatraka, zrekonstruowano główny mechanizm.
   Jednocześnie wewnątrz konstrukcji znalazła się nowoczesna infrastruktura gastronomiczna z windami zapewniającymi transport posiłków z kuchni na parterze na poziomy restauracji, przyłączami wodno kanalizacyjnymi i elektrycznymi, toaletami i trzema pokojami gościnnymi.

  czytaj więcej...


Żuławy / Elbląg - Stacja narciarska "Góra Chrobrego"

   Góra Chrobrego jest stacją narciarską malowniczo położoną na pograniczu Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław, w otulinie lasu miejskiego "Bażantarnia". Naturalne ukształtowanie terenu - długość stoku w linii prostej 400 m i wysokość poziomów 58 m, sprawiają, że miłośnicy białego szaleństwa znajdą w tym miejscu najlepsze w Polsce północnej warunki do jazdy na nartach i snowboardzie.
   Oferta w sezonie 2010/2011:
- 2 wyciągi orczykowe o długości 400m i 130m,
- 3 trasy zjazdowe o długości 450m, 400m i 130m,
- trasa saneczkowa,
- snowpark,
- wypożyczalnia nart,
- szkoła narciarstwa,
- bar z małą gastronomią.

  czytaj więcej...


Mazury / Giżycko - Mazury Hip-Hop Festiwal

   Mazury Hip-Hop Festiwal to najstarsze wydarzenie muzyki hip-hop w Polsce. Widowisko to na stałe wpisało się w polski kalendarz muzyczny. Giżycko jest miejscem wyjątkowym na mapie Polski nie tylko ze względu na atrakcyjne położenie - w samym sercu Mazur, pośród lasów i jezior. To właśnie tutaj od wielu lat odbywa się wielkie święto muzyzczne, które przyciąga miłośników hip-hopu z całej Polski. Na początku sierpnia trudno jest nie zauważyć osób, które przyjeżdżają do Giżycka na koncerty swoich ulubionych wykonawców.
   Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w Giżycku w 2002 roku. Wydarzenie odbyło się w starej pruskiej Twierdzy Boyen.

  czytaj więcej...


Podlasie / Rejon Białystok - Regaty o Puchar Żubra na Zalewie Siemianówka

   Co roku na Zalewie Siemianówka (właściwie - na Jeziorze Siemianowskim), na północ od serca Puszczy Białowieskiej, odbywają się Regaty o Puchar Żubra. Pierwsza edycja regat żeglarskich miała miejsce w 2001 roku. Impreza, organizowana nieprzerwanie przez wiele kolejnych, nabrała rangi, weszła do żegarskiego kanonu i jest znana nie tylko w regionie, ale w całej Polsce.
   Oprócz regat żeglarskich organizatorzy przygotowują zawsze dodatkowe atrakcje: konkursy dla ochotników, zabawy dla dzieci, pokaz mody w wykonaniu pięknych modelek oraz występy artystyczne znanych i mniej znanych zespołów i wokalistów. Występowali już tutaj m.in.: Maryla Rodowicz, Iwan Komarenko, zespół Boys, Czerwone Gitary.

  czytaj więcej...


Żuławy / Elbląg - Bieg Piekarczyka

   Celem Biegu Piekrczyka jest promocja miasta oraz popularyzacja biegania i rekreacji ruchowej. Bieg ma charakter międzynarodowy. Oprócz elblążan i zawodników z całej Polski od samego początku imprezy startują w nim goście z zagranicy,w tym przedstawiciele miast partnerskich: z niemieckiego Leer, francuskiego Compiegne, rosyjskiego Bałtijska i Kaliningradu.
   Pierwsza edycja biegu odbyła się w 2009 roku i okazała się dużym sukcesem organizatorów. Trasa drugiej deycji biegu przebiegała następującymi ulicami i miejscami Starego Miasta w Elblągu: Brama Targowa (start), Wałowa, Wodna, Bulwar Zygmunta Augusta, Gimnazjalna, Ścieżka Kościelna, Mostowa, Stary Rynek, Brama Targowa (meta).

  czytaj więcej...


Mazury / Rejon Giżycko / Wolisko - hodowla żubrów

   Jedną z największych atrakcji turystycznych Puszczy Boreckiej są z pewnością żubry, które żyją tutaj na wolności. Turyści mogą je zobaczyć w Nadleśnictwie Borki w Wolisku (gmina Kruklanki, powiat giżycki). W okresie letnim podejrzenie żubra ułatwia specjalna zagroda pokazowa z pomostem widokowym. Na terenie 7 hektarów zamyka się 4 - 5 żubrów, wobec czego są one lepiej widoczne dla zwiedzających.
    W Puszczy Boreckiej żubry żyły w stanie naturalnym do połowy XVII w., kiedy to zostały wytępione. Początek odtworzenia stada datuje się na rok 1956, w którym to do zagrody w Wolisku przywiezione zostały żubry z Niepołomic. Kilkanaście lat później - w 1969 roku - rozpoczęto wymianę żubrów na białowieskie, która zakończyła się w 1972 roku. Od tego roku hodowane tu tylko żubry białowieskie. W 1977 roku rozpoczęła się hodowla na wolności. Aktualnie całe stado liczy około 70 osobników.

  czytaj więcej...


Mazury / Węgorzewo - Tężnia solankowa w Szpitalu Powiatowym w Węgorzewie

    Od połowy 2009 roku w Szpitalu Powiatowym w Węgorzewie można korzystać z profesjonalnej tężni solankowej. Specjalnie przygotowane pomieszczenie na 10 osób dla dorosłych i dzieci pełni rolę inhalatora jodowego. Z myślą o najmłodszych szpital wyposażył komorę solankową w kącik zabaw dla dzieci. Seanse rozpoczynają się w pełnych godzinach i jednorazowo trwają po 45 minut. Zalecana jest dziesięcioseansowa terapia. Koszt jednego seansu wynosi 5 zł za osobę. Istnieje możliwość zakupu karnetów z uwzględnieniem zniżek dla dzieci.

  czytaj więcej...


Mazury / Węgorzewo - Mistrzostwa Świata w Letnim Ciągnięciu Sanek

    Mistrzostwa Świata w Letnim Ciągnięciu Sanek są główną częścią projektu "Dzień z Konopkową" i nawiązują wprost do XVI-wiecznego podania mazurskiego o Konopkowej z Ogonek, która kazała się ciągać diabłu latem na sankach, a zimą - pchać na taczce! Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2009 roku. "Dzień z Konopkową" ma miejsce w Węgorzewie, na przełomie maja i czerwca.
    Uczestnicy Mistrzostw Świata w Letnim Ciągnięciu Sanek podzieleni są na sześć kategorii wiekowych (od przedszkolaków do dorosłych) i zmagają się z ciągnięciem (po trawiastym terenie) sanek, na których zasiadają osoby (lub umiejscowiona jest kukła symbolizująca mityczną Konopkową). Zawodnicy rywalizują systemem turniejowym (start na dwóch równoległych torach, wygrywający przechodzi dalej zgodnie z turniejową "drabinką"). Najlepsi otrzymują nagrody rzeczowe.
    Mistrzostwa Świata w Letnim Ciągnięciu Sanek zostaną rozegrane w następujących kategoriach wiekowych:
- kategoria I (przedszkole + I klasa szkoły podstawowej);
- kategoria II (klasy II-IV szkoły podstawowej);
- kategoria III ( klasy V-VI szkoły podstawowej);
- kategoria IV (gimnazjum + szkoły średnie);
- kategoria V (dorosły + dziecko);
- kategoria VI (dorosły + dorosły).

  czytaj więcej...


Mazury / Rejon Giżycko - Pole Golfowe Talki

    Talki to malownicza mazurska wieś, która położona jest w gminie Wydminy, 25 km od Giżycka. Otoczona zewsząd lasami, morenowymi wzgórzami i jeziorami, znajduje się w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. We wsi znajdują się aż cztery jeziora: Jezioro Pamerek, Jezioro Osiołek, Jezioro Talki Małe, Jezioro Talki Wielkie.
    W Talkach znajduje się pole golfowe, które stanowi magnes przyciągający turystów pragnących czynnie uprawiać sport.

  Pole Golfowe Talki...


Żuławy / Ceramika kadyńska w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu

    Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblagu posiada w swoich zbiorach prawdopodobnie największą w Europie kolekcję ceramiki kadyńskiej. Z eksponatami związana jest bardzo interesująca historia Kadyńskiej Wytwórni Majoliki, założonej przez cesarza Niemiec Wilhelma II.
    Pod koniec XIX wieku elbląski kupiec Eduard Birkner zapisał wieś Kadyny w testamencie cesarzowi Wilhelmowi II Hohenzollernowi, którego własnością stała się 15 grudnia 1898 roku (przypomnijmy, że od 1431 do 1605 roku właścicielem majątku Kadyny był ród Bażyńskich).

  Majolika kadyńska...


Warmia / Olsztyn - Centrum Kultury Filmowej Awangarda 2

    W samym sercu Olsztyna, na Starym Mieście, w otoczeniu pięknych zabytkowych kamieniczek znajduje się kameralne kino "Awangarda". Jest to najstarsze kino w mieście. Pod nazwą "Luisen-Theater" założone zostało w sierpniu 1910 r. Już w roku 1912 mieściło się w tym samym budynku, w którym działa obecnie. Od 1990 roku prowadzi je znawca i miłośnik sztuki filmowej Konrad Lenkiewicz, który stworzył tu Centrum Kultury Filmowej "Awangarda 2".
    Jest to jedno z najstarszych działających do dziś kin w Polsce ale i na świecie (obok kina "Pionier" w Szczecinie, "Muza" w Poznaniu). Zalożone zostało w 1910r., a od 1911 dziala w kamienicy przy ul. Stare Miasto 23.

  Kino "Awangarda" w Olsztynie...


Podlasie / Białowieża - Cerkiew św. Mikołaja

   Według miejscowych przekazów już w XVII wieku istniała w Białowieży cerkiewka, która została spalona razem z wsią podczas zarazy morowej siejącej spustoszenie w 1710 roku.
   Początki parafii prawosławnej w Białowieży sięgają roku 1800. Pierwsza cerkiew była drewniana i kryta słomą. Kilkadziesiąt lat później była w tak złym stanie technicznym, że postanowiono ją rozebrać, co uczyniono w 1870 roku. Wiele lat wcześniej - w 1853 roku - staraniem wiernych wybudowano w Białowieży nową, drewnianą cerkiew. Za patrona obrano św. Mikołaja Cudotwórcę.

  Cerkiew św. Mikołaja w Białowieży...


Mierzeja Wiślana / Ośrodek Edukacji Ekologicznej (zielona szkoła) w Piaskach

   Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Piaskach na Mierzei Wiślanej powstał w 1997 roku dzięki środkom przekazanym z budżetu miasta Elbląga oraz dotacji z Funduszu Ochrony Środowiska. Był wówczas pierwszą tzw. zieloną szkołą w ówczesnym województwie elbląskim. Położony jest w miejscowości Piaski na Mierzei Wiślanej, w odległości ok. 12 km od znanego kurortu Krynicy Morskiej i ok. 3,5 km od granicy z Federacją Rosyjską. Znajduje się na obszarze Zielonych Płuc Polski i jest własnością samorządu miasta Elbląga.

  Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Piaskach...


Kurpie / Muzeum Kurpiowskie w Wachu

    Serdecznie zapraszmy wszystkich turystów do prywatnego Muzeum Kurpiowskiego. Muzeum mieści się na terenie prywatnego gospodarstwa, we wsi Wach nr 14 (gmina Kadzidło). Wach leży 150 km od Warszawy, w kierunku na Mazury. Przez wieś przebiega droga krajowa nr 53 łącząca Warszawę z Ostrołęką i dalej Szczytnem, Olsztynem, Mrągowem - w kierunku Wielkich Jezior Mazurskich. Muzeum jest położone w samym centrum kurpiowskiej Puszczy Zielonej, niedaleko od Kadzidła (10 km), słynnego z Miodobrania Myszyńca (10 km), jak również miejscjowości Łyse - słynącej z najwyższych palm wielkanocnych w Polsce. Ze względu położenie - w drodze na Mazury - zatrzymanie się w tym miejscu stanowi idealne miejsce na odpoczynek oraz możliwość poznania ciekawej historii Kurpii. Krótko mówiąc - przyjemne z pożytecznym.

  Muzeum Kurpiowskie w Wachu...


Warmia / Zamek w Olsztynie - Muzeum Warmii i Mazur

    Zamek w Olsztynie na Warmii został wybudowany w połowie XIV wieku jako siedziba administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej. Najsławniejszym administratorem pełniącym te obowiązki w latach 1516-1521 był Mikołaj Kopernik.
    Obecnie zamek stanowi siedzibę Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, które powstało w 1945 roku. Gromadzi ono pamiątki dokumentujące przeszłość regionu z zakresu archeologii, historii i numizmatyki, sztuki dawnej i współczesnej, rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa, kultury ludowej. Niepowtarzalny charakter zbiorów tworzą m.in. kolekcje: rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego Warmii, portretu holenderskiego, wyrobów konwisarskich i ludwisarskich.

  Zamek w Olsztynie...


Mazury / Loty balonem

    Serdecznie zapraszamy wszystkich turystów na loty balonowe organizowane na Mazurach. Piękny i dogodny teren do lotów sprawia, że Mazury są wręcz idealnym miejsce do tego typu podniebnych wycieczek. Jeziora, lasy podziwianie z wysokości nawet 1,5 km, a także z bardzo niskiego pułapu - tak, aby podejrzeć dziki, sarny, lisy, zające, ogromną liczba ptaków w ich naturalnym środowisku. To jest prawdziwa esencja tego typu atrakcji. Niezapomniane wrażenia pozostaną do końca życia, bo lot balonem to naprawdę wielka i niepowtarzalna przygoda, którą warto przeżyć choć raz w życiu.

  czytaj więcej...


Północne Mazowsze / Przasnysz - spadochronowe skoki tandemowe z Atmosferą

    Klub Spadochronowy Atmosfera jest certyfikowanym ośrodkiem szkolenia spadochronowego (CTO PL119/2007) oraz członkiem największego stowarzyszenia spadochronowego na swiecie USPA (United States Parachute Association). Klub działa na lotnisku w Przasnyszu, na terenie Lotniska Aeroklubu Północnego Mazowsza, położonego przy drodze nr 544, która łączączy Mławę z Ostrołęką.
    Skoki w tandemie to obecnie najbardziej popularny sposób zasmakowania przyjemności skoku z samolotu. Obecność doświadczonego instruktora można traktować tylko pozytywnie. Emocje, które każdy skok spadochronowy generuje w naszym mózgu przeszkadzają bowiem w swobodnej obserwacji zdarzeń wokoło. Nawet skok tandemowy, który na pozór powinien być wolny od emocji powoduje w organizmie skoczka wielkie poruszenie.
    Nie ma nic bardziej poruszającego niż ruch w przestrzeni. Swobodne spadanie jest tu jak trufla pośród zwykłych grzybów. Koneserzy wolności z powodzeniem odnajdą jej zapach i smak pośród przeciętności.

  czytaj więcej...


Warmia / Aeroklub Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

    Aeroklub Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jest ponad 60-letnią organizacją pozarządową związaną ze szkoleniami oraz propagowaniem sportów lotniczych w regionie Olsztyna oraz Warmii i Mazur. Jednocześnie należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się aeroklubów w Polsce.
    Aeroklub dysponuje dużym zapleczem samolotów, szybowców i spadochronów, które w niemal każdej chwili, przez prawie cały rok, zdolne są zabrać w powietrze osoby, które chcą przeżyć coś nieszablonowego. Natomiast zespół pilotów i instruktorów stanowią doświadczeni profesjonaliści, którzy bezpiecznie i z uśmiechem przeprowadzą każdego chętnego przez krótką lub długą ścieżkę przygody w powietrzu, czy też nakierują na dalszą, samodzielną już lotniczą drogę - zarówno zawodową jak i sportowo-hobbystyczną.
    Bazą aeroklubu jest lotnisko na olsztyńskich Dajtkach, a jego początki sięgaja 1946 roku.

  Aeroklub Warmińsko-Mazurski...


Warmia / Bałdy - "Aleja Biskupów"

    Od czasów Stanisława Hozjusza aż do czasów ostatniego polskiego biskupa Warmii przed zaborami - Ignacego Krasickiego, który przejechał tędy w 1767 roku, powitanie nowego biskupa wjeżdżającego uroczyście do Diecezji Warmińskiej odbywało się w Bałdach, leżących zaledwie kilkaset metrów od granic Warmii. Na spotkanie biskupa i jego orszaku udawała się delegacja kapituły warmińskiej.

  Aleja Biskupów w Bałdach...


Mazury / Mrągowo - Western Lina Park

    W połowie lipca 2009 roku rusza nowa atrakcja na mapie Mazur, którą jest profesjonalny park linowy - Western Lina Park w Mrągowie. To jedyny tego typu obiekt w mieście i okolicy.
    Znajduje się tuż koło miasteczka westernowego Mrongoville. Usytuowanie w zacisznym kompleksie leśnym, nad strumieniem stwarza niepowtarzalny klimat. Ta kojąca, cienista atmosfera nie zawsze jednak zdoła ochłodzić panujące tu emocje!
   Przygoda w parku linowym dostarcza ekstremalnej dawki emocji! Uczestnicy o własnych siłach pokonują trasy z przeszkód rozpiętych między drzewami na wysokości od 3 do 8 metrów, takich jak pochylnia, indiańska ściana płaczu, ruchome belki, skok Winnetou, tyrolka - "szybsi od cienia" (dynamiczny zjazd na linie pomiędzy drzewami) i wiele innych.

  Western Lina Park w Mrągowie...


Podlasie / Wizna - Polskie Termopile

    Góra Strękowa nieopodal miejscowości Wizna (na wschód od Łomży) to miejsce, z którego rozpościera się rozległy widok na dolinę Narwi. W 1939 roku w okolicy Wizny znajdował się jeden z punktów polskiej linii obronnej opartej o rzekę Narew. Miasto Wizna, a raczej położona na wschód od niej przeprawa przez Narew była niezwykle ważnym punktem strategicznym. Na odcinku od Giełczyna do Maliszewa wybudowano sieć schronów, fortyfikacji i umocnień. Miały one chronić przed sforsowaniem przez wrogie wojska Biebrzy i Narwi w drodze na wschód. Na Górze Strąkowej mieścił się bunkier dowodzenia.
    Heroiczna obrona tego odcinka podczas kampanii wrześniowej (w dniach 7-10 września 1939), zwanego "odcinkiem Wizna", porównywana jest do obrony Westerplatte i znana pod nazwą "Polskie Termopile".

  więcej...


Mazury / Gierłoż - Park Miniatur Warmii i Mazur

    Park Miniatur Warmii i Mazur usytuowany jest pomiędzy Gierłożą a Parczem, obok Wilczego Szańca - dawnej wojennej kwatery Adolfa Hitlera (nieopodal Kętrzyna). Park jest miejscem doskonałego wypoczynku i rekreacji zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Ideą przewodnią jego powstania było hasło "Bawmy się z historią!"

  więcej...


Warmia / Olsztyn - Muzeum Przyrody

    Muzeum Przyrody w Olsztynie jest najmłodszym oddziałem Muzeum Warmii i Mazur. Zostało powołane z dniem 1 stycznia 2000 roku. Siedzibą Muzeum Przyrody jest secesyjny pałacyk z końca XIX w. znajdujący się przy ulicy Metalowej 8.
    Od 1956 r. funkcjonował Dział Przyrody Muzeum Warmii i Mazur, a gromadzenie zbiorów przyrodniczych rozpoczęto w roku 1951. Zaczątkiem kolekcji były przejęte zbiory poniemieckie: 38 okazów zwierząt - w większości uszkodzonych, 12 skrzyń z 284 eksponatami geologicznymi oraz dobrze zachowany zielnik Hansa Steffena, liczący ok. 460 arkuszy.

  więcej...


Mazury / Sztynort- zespół pałacowo-parkowy i port żeglarski

    Wśród lasów i jezior północnej części Mazur, na półwyspie oddzielającym północną i południową część jeziora Mamry leży Sztynort.
    Sztynort to prawdziwa mazurska perła - magiczne miejsce położone na styku żeglarskich szlaków. Historia przeplata się tutaj z teraźniejszością. Przez setki lat stanowił siedzibę wschodniopruskiego rodu Lehndorffów: gościł królów, cesarzy, książąt, dyplomatów, biskupów, poetów, malarzy. Był ulubionym na Mazurach miejscem Ignacego Krasickiego, który zauroczony tym miejscem miał powiedzieć do właściciela posiadłości - Ernsta von Lehndorffa - pamiętne słowa: "Kto ma Sztynort, ten posiada Mazury".
    W Sztynorcie wiele szczęśliwych dni dzieciństwa spędziła hrabina Marion von Dönhoff - niemiecka dziennikarka, współwydawca opiniotwórczego niemieckiego tygodnika Die Zeit.

  więcej...


Południowe Pomorze / Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach

    Obory leżą na terenie Zielonych Płuc Polski, w powiecie Golub-Dobrzyń (gmina Zbójno) w województwie kujawsko-pomorskim. Od początku dzieliły ten sam los, co cała ziemia dobrzyńska, która oddana w 1226 r. przez Konrada Mazowieckiego Krzyżakom przez ponad 200 lat była miejscem ich ciągłych napaści. Dopiero na mocy pokoju toruńskiego (1466 r.) Obory wróciły do Polski, jednak z drugim rozbiorem Polski (1793 r.) przypadły Prusom i pozostawały w ich władaniu aż do 1918 r. (z wyjątkiem krótkiego epizodu Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego).
    Od 1599 r. Obory należały do dóbr Łukasza i Anny (z Galewskich) Rudzowskich. Ponad czterysta lat temu, w 1605 r. bezdzietne małżeństwo Rudzowskich dla własnej i swych poddanych wygody i duchownego pożytku, jak zapisano w akcie erekcyjnym, kierując się szczególną miłością ku Bogu postanowiło wznieść w Oborach kościół, a posługę duchową oddać pod opiekę ojców karmelitów.

  więcej...


Suwalszczyzna / Przegląd Piosenki Żeglarskiej i Turystycznej Serwy

    Przegląd Piosenki Żeglarskiej i Turystycznej Serwy (znany również jako Rock Szanty Serwy) odbywa się od 2004 roku w Serwach koło Augustowa. Partnerem festiwalu jest Polskie Radio Białystok. Festiwal odbywa się w sierpniu.
    Na festiwalu występowała cała plejada zespołów szantowych, m.in.: Orkiestra Dni Naszych, Pearl Harbor, Szatana, Mordewind, EKT Gdynia, Strefa Mocnych Wiatrów, Zejman & Garkumpel, Mietek Folk, Ciąg Dalszy Nastąpił oraz Morze Być. Poza występami gwiazd, pierwszego dnia konkurują zespoły amatorskie.

  więcej...


Żuławy / Elblag - Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa "...Czy to jest kochanie?"

    Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa w Elblągu "Czy to jest kochanie?" po raz pierwszy odbył się w 1997 roku. Organizatorem Festiwalu jest Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid w Elblągu.
    Ideą festiwalu jest przywracanie piękna i czystości językowi, dbałość o słowo, a tematem przewodnim - miłość. Podczas elbląskiego festiwalu promowani są młodzi wykonawcy biorący udział w konkursie. Publiczność ma także okazję obejrzeć spektakle muzyczne, teatralne i recitale z udziałem znanych artystów.

  więcej...


Warmia / Dobre Miasto - kolegiata Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych

    Jedną z większych atrakcji architektonicznych Warmii i największą atrakcją Dobrego Miasta jest Kościół Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych.
    Budowę kościoła - drugiego co do wielkości na całej Warmii - rozpoczęto około 1359 r. Ma formę trójnawowej hali ze sklepieniem gwiaździstym, bez wydzielonego prezbiterium, z wysoką wieżą od zachodu. Kościół jest częścią gotyckiego zespołu kolegiackiego wybudowanego w latach 1357-1389. W 1989 r. - z okazji jubileuszu 600-lecia świątyni - Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Dużą atrakcją dla turystów są organy. Posiadają one 49 głosów i 3522 piszczałki. W sezonie letnim organizowane są koncerty.

  więcej...


Warmia / Olsztyn - Wysoka Brama

    Jedną z większych atrakcji architektonicznych Olsztyna jest Wysoka Brama znajdująca się na Starym Mieście. Jest to jednocześnie bardzo częsty motyw wydawniczy, któy znajdziemy na licznych pocztówkach i materiałach reklamujących miasto.
    Brama Górna w Olsztynie (niem. Obertor, Hochtor - Brama Górna, Wysoka Brama) - od XIX wieku zwana Wysoką Bramą - zbudowana została w XIV wieku. Jest jedyną bramą pozostałą z trzech,które znajdowały się w murach obronnych otaczających miasto. Ze średniowiecznego obwarowania pozostały również resztki murów przy Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba, przy ulicy Asnyka, Okopowej i przy zamku. Brama usytuowana jest w północno-wschodniej części zespołu staromiejskiego, na osi wylotu głównego traktu komunikacyjnego.
    Brama jest czterokondygnacyjna, z pięterkiem tworzącym rodzaj piątej kondygnacji w strefie szczytu; dach dwuspadowy; szczyty schodkowe; od strony wschodniej, niższa, również czterokondygnacyjna przybudówka kryta odrębnym dachem dwuspadowym prostopadłym do kalenicy bryły głównej.

  więcej...


Mazury / Wolisko - wioska indiańska

    Trzydzieści kilometrów od Giżycka, w głębi Puszczy Boreckiej, znajduje się prawdziwa wioska indiańska. Mieszka w niej para białych Indian - Bogdan Viktorio Zdanowicz z żoną Karoliną. Zdanowiczowie, zakładając dwa lata temu na polanie w puszczy typowe obozowisko Indian z Wielkich Równin, Lakotów, zwanych też Siuksami, spełnili najważniejsze z dziecięcych marzeń.
    Giżycczanin Viktorio od samego początku zajmuje się praktyczną stroną indiańskiej egzystencji - wyrabianiem przedmiotów codziennego użytku. Jego żona Karolina Zdanowicz - absolwentka religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim (praca magisterska z neoszamanizmu), objaśnia odwiedzającym wioskę turystom zwyczaje plemienne i życie duchowe Lakotów. Oboje dysponują olbrzymią wiedzą o swoim ulubionym plemieniu.

  więcej...


Mazury / Giżycko - wieża widokowa

    Wieża ciśnień w Giżycku jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. Została zbudowana w 1900 roku (wg innych źródeł w 1910), a w ostatnich latach przeszła gruntowny remont i modernizację. 26 maja 2007 odbyło się uroczyste otwarcie odrestaurowanego zabytku, któremu dodano splendoru. Efekt prac modernizacyjnych to: 5 poziomów, punkt widokowy otoczony szklaną kopułą - mieszczący się na najwyższym poziomie, wewnętrzna, przeszklona winda; kawiarnia oraz galeria. Na najwyższą kondygnację prowadzi 129 stopni (lub nowoczesna winda), a stojąc na górze możemy podziwiać wspaniałą panoramę okolic Giżycka.
    Zbiornik wodny umiejscowiony w kopule wieży, na wysokości ok. 25 m, został zaprojektowany przez inżyniera Otto Intze (1843-1904). Woda dzięki potężnemu ciśnieniu rozprowadzana była po terenie całego miasta aż do połowy lat 90. XX w., kiedy to po przebudowie systemu wodociągów miejskich wieża została nabyta przez prywatnego właściciela - Henryka Górnego.

  więcej...


Suwalszczyzna / Spływ Czarną Hańczą

    Szlak kajakowy Czarnej Hańczy to z pewnością jeden z najpiękniejszych nizinnych szlaków wodnych Polski. Całość trasy liczy ok. 100 km - od miejscowości Gawrych - Ruda do Augustowa. Na pokonanie całego szlaku, bez wcześniejszego przygotowania kondycyjnego, w sposób zupełnie rekreacyjny, potrzeba 9 dni. Najpopularniejsza jest trasa z Wigier do Augustowa, którą pokonuje się w 5 do 7 dni.
    Polecamy pokonywanie dziennych etapów do 15-18 km długości. Oczywiście wartki nurt rzeki pozwala na przepłynięcie nawet dłuższych odcinków, jednak wymaga to machania wiosłem "od rana do wieczora". Na szlaku jest tak wiele pięknych miejsc na kapiel, śródleśnych polanek, na których można odpocząć w upalne popołudnie, że nie warto się spieszyć.

  więcej...


Suwalszczyzna / Żegluga Augustowska - rejsy pasażerskie

    Jedną z atrakcji Augustowa są rejsy statkami Żeglugi Augustowskiej. Biuro żeglugi znajduje się nad samą rzeką Nettą przy ulicy 29 Listpada 7.
    Żegluga Augustowska jest jednym z nielicznych przedsiębiorstw żeglugowych w Polsce, obsługujących przewozy pasażerskie. Z jej usług korzysta w sezonie turystycznym około 70 tysięcy pasażerów.
    Historia Żeglugi Augustowskiej ma pół wieku, powstała w roku 1953, wtedy też przewiozła pierwszych pasażerów. Żegluga Augustowska na początku podlegała Żegludze Warszawskiej, później Żegludze Mazurskiej w Giżycku, potem znowu została podporządkowana Żegludze Warszawskiej. Usamodzielniła się dopiero w roku 1991.
    Pierwszymi statkami pasażerskimi wprowadzonymi do nawigacji w rejonie działalności Żeglugi Augustowskiej były jednostki poniemieckie sprowadzone z jezior mazurskich. Po usamodzielnieniu się, augustowianie otrzymali od Żeglugi Warszawskiej statek Sajno (do dziś pływający), wybudowany w 1960 roku.

  więcej...


Mazury / Mrągowo - Festiwal Golonki

   Festiwal Golonki jest dwudniowym świętem kulinarnym połączonym z konkursem na najsmaczniejszą golonkę, zawodami siłaczy, występami kapel folkowych, biesiadnych oraz zespołów szantowych. Organizatorem imprezy jest Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. W ramach Festiwalu odbywa się konkurs na najsmaczniejszą golonkę. W konkursie biorą udział reprezentanci restauracji, zakładów gastronomicznych, karczm, itp. z terenu całego kraju. Festiwal Golonki odbywa się w drugiej połowie sierpnia.

  program - 2007...  |  zdjęcia z 2005...  /  2006...


Warmia / Reszel - kościół farny pw. Św. Piotra i Pawła

    Kościół pw. Św. Piotra i Pawła w Reszlu jest - obok reszelskiego zamku - największym zabytkiem tego wyjątkowo uroczego miasteczka leżącego na Warmii. Świątynia pochodzi z drugiej połowy XIV w. Jest to kościół typowo gotycki, murowany z cegły, na podmurowaniu z kamienia, zbudowany na rzucie prostokąta - z kwadratową, ośmiokondygnacyjną wieżą od zachodu. Trójnawowy piecioprzęsłowy, halowy. Kościół posiada bardzo bogaty wystrój wnętrza. Na uwagę załsuguje m.in. ołtarz główny ufundowany przez biskupa warmińskiego, Józefa von Hohenzollern, wykonany w latach 1820 - 1822 przez rzeźbiarza Wilhelma Biereichela'a i stolarza Andrzeja Thiel'a, malowany i złocony w 1853 r. przez J. Strunge.
    Dużą atrakcją jest udostępniona do zwiedzania wieża kościelna o wysokości 51,2 m. Widok z wieży ukazuje przepiękna panoramę całej okolicy, w tym bardzo ciekawy widok na zamek. Na wieżę można wejść codziennie w godzinach od 9:00 do 17:00. Bilety w cenach: 4 zł (normalny) i 2 zł (ulgowy).

  więcej...


Okolice Pasłęka - Stadnina Koni Rzeczna

    Stadnina Koni Rzeczna koło Pasłęka położona jest na trasie E7 z Warszawy do Gdańska, pomiędzy skrajem Wysoczyzny Elbląskiej z jednej, a Kanałem Elbląskim - z drugiej strony. W czasie swego istnienia Stadnina zdobyła wysoką renomę. Wyhodowanych tu zostało bardzo wiele koni sportowych, a do najwybitniejszych należą: Don Hubertus, Drobnica, Digesta, Bertyn, Ignam Arcus xx, Akropol, Dajak xx, Igrek, Damazy, Celbant. Wszystkie one znalazły swoje trwałe miejsce w historii polskiego jeździectwa.
    Obecnie Stadnina prowadzi hodowlę koni zarodowych rasy wielkopolskiej, szlachetnej półkrwi oraz pełnej krwi angielskiej. W swojej ofercie Stadnina Koni Rzeczne posiada także pełny zakres usług o charakterze rekreacyjno-sportowym.

  więcej...


Warmia / Olsztyn - Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

    Planetarium w Olsztynie jest pomnikiem zbudowanym w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi. Otwarcie Planetarium odbyło się 19 lutego 1973 roku, w pięćsetną rocznicę urodzin wielkiego astronoma.
    Główną formą działalności Planetarium są programy astronomiczne. Corocznie ogląda je kilkadziesiąt tysięcy widzów. Prezentowane w czasie projekcji rozgwieżdżone niebo oraz ciekawe zjawiska astronomiczne, na długo pozostają w pamięci widza. Dla osób bardziej zainteresowanych astronomią organizowane są odczyty, które wygłaszają specjaliści z polskich ośrodków naukowych.

  więcej...


Warmia - przydrożne kapliczki

    Kapliczki warmińskie są charakterystycznym elementem warmińskiego krajobrazu, jak również widomym znakiem rozpoznawczym regionu. Elementem wyróżniającym kapliczki, które spotkamy na Warmii spośród innych tego typu obiektów jest ich charakterystyczna i niepowtarzalna architektura, mająca swoje korzenie w różnorodności dziedzictwa kulturowego i złożonej historii tych terenów.
    Najstarsze kapliczki znajdują się w Dobrągu (1601) i w Barczewie (1607). Najwięcej zostało wybudowanych w okresie od początków II poł. XIXw. po wybuch II wojny światowej. W 1871 r. fotel kanclerza II Rzeszy objął Otto von Bisamrck, który od samego początku rozpoczął walkę z językiem polskim i katolicyzmem na Warmii i Mazurach - tzw. Kulturkampf. Mniej więcej w tym samym czasie miały miejsce objawienia maryjne w Lourdes, a także objawienia w Gietrzwałdzie. Warmiacy stawiając kapliczki nierzadko umieszczali na nich polskie napisy, aby w ten właśnie sposób zamanifestować swój związek z polskością oraz przywiązanie do religii katolickiej - elementów tak silnie zwalczanych przez Bismarcka.

  więcej...


Mazury / Sądry - Muzeum Etnograficzne "Chata Mazurska"

    We wsi Sądry - przy drodze z Rynu do Mrągowa (ok. 10 km od Rynu) znajduje się prywatne Muzeum Etnograficzne "Chata Mazurska". W samej wsi zachowało się kilka zabytkowych mazurskich chałup. W jednej z nich utworzono muzeum, w którym możemy oglądać eksponaty obrazujące życie na dawnej mazurskiej wsi.
    Warto w tym miejscu wspomnieć, iż Mazury to region historyczno-etnograficzny w północno-wschodniej Polsce, zasiedlony w XIV-XVII w. przez osadników z Mazowsza. Wcześniej tereny należące do Mazur zamieszkiwały plemiona pruskie - przede wszystkim plemię Galindów, które zostało prawdopodobnie wymordowane przez Jaćwingów (lud z grupy Bałtów, blisko spokrewniony Litwinami).
    Określenie tych terenów przez Niemców Masurenland (Mazury) pojawiło się dopiero w XIX w. i miało na celu sztuczne wydzielenie protestanckich Mazurów jako odrębnej narodowości. Sami Mazurzy częstokroć nie uznawali się ani za Polaków, ani Niemców, a za polskojęzycznych Prusaków.

  więcej...


Żuławy / Raczki Elbląskie - najniższy punkt w Polsce

    W Raczkach Elbląskich na Żuławach znajduje się najniższy punkt w Polsce: 1,8 m poniżej poziomu morza! Miejsce zostało oznakowane dzięki staraniom elbląskiego oddziału PTTK.
    Do wspominanego miejsca łatwo można dojść pieszo z Elbląga: idziemy wzdłuż drogi prowadzącej w kierunku Malborka, przechodzimy pod wiaduktem z obwodnicą, aby tuż za pierwszym mostem zobaczyć znaki kierujące nas do Raczek Elbląskich. Schodzimy w dół, w prawo, a następnie przechodzimy pod mostem. W tym miejscu znajduje się stacja pomp. To dowód na to, iż znajdujemy się na depresji. Pozostaje jeszcze jedynie krótki spacer na wprost w kierunku wsi.

  więcej...


Warmia / Frombork - Katedra

    Bazylika Archikatedralna pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku pełni aktualnie funkcję archikatedry archidiecezji warmińskiej. Katedra (1329-1388, wyposażenie wnętrza głównie z XVII/XVIII w.) jest częścią wzgórza katedralnego - kompleksu gotyckich budowli otoczonych murami obronnymi, malowniczo położonego nad wodami Zalewu Wiślanego. Latem bazylika jest miejscem słynnego w całej Europie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

  więcej...


Wysoczyzna Elbląska/ Kadyny - Dąb im. Jana Bażyńskiego

    Dąb im. Jana Bażyńskiego w Kadynach należy do najokazalszych pomników przyrody w Polsce. Jego wiek ocenia się na 700 lat, ma 25 m wysokości, 1015 cm obwodu, a jego pierśnica (średnica drzewa na wysokości 1,3 metra, czyli na wysokości klatki piersiowej przeciętnego dorosłego człowieka) wynosi 323 cm. W dniu 17 listopada 1962 został uznany pomnikiem przyrody. Dąb nosi imię Jana Bazyńskiego - właściciela Kadyn na przełomie XIV i XV w., współzałożyciela i przywódcy Związku Pruskiego.
    Jan Bażyński (ok. 1390-1459), szlachcic pruski, przywódca opozycji antykrzyżackiej, zwolennik wcielenia ziem zakonu krzyżackiego do Korony. Przyczynił się do powstania Związku Pruskiego (konfederacji szlachty i miast pruskich skierowanej przeciw Krzyżakom), któremu przewodził.

  więcej...


Suwalszczyzna / Kanał Augustowski

    Kanał Augustowski to największy, obok Kanału Elbląskiego, zabytek hydrtotechniczny w Polsce. Całkowita długość tej wspaniałej drogi wodnej wynosi 101 km, w tym 82 km w granicach Polski (pozostała część znajduje się na terytorium Białorusi). Kanał (oprócz śluz) tworzą: rzeka Netta, rzeka Czarna Hańcza oraz liczne jeziora. Na drodze Kanału znajduje się 18 śluz (w tym 14 na terenie Polski). Szlak wodny składa się z 44,85 km sztucznych przekopów, 35,05 km uregulowanych koryt rzecznych i 21,3 km jezior.

  więcej...


Suwalszczyzna / Spływ Rospudą

    Rospuda to rzeka w północno-wschodniej Polsce. Przepływa przez Pojezierze Suwalskie i północno-zachodnią część Puszczy Augustowskiej. Z hydrologicznego punktu widzenia stanowi górny bieg rzeki Netty, prawego dopływu Biebrzy. Rospudą prowadzi mało uczęszczany, malowniczy szlak kajakowy o długości 67 km. Szlak polecany jest przede wszystkim dla zahartowanych turystów.

  więcej...


Żuławy / Elbląg - Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

    Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida to jedna z najnowoczesniejszych i najdynamiczniej rozwijających się bibliotek w Polsce. Świadczą o tym liczne nagrody, w tym główna nagroda w ogólnopolskim konkursie "Modernizacja Roku 2006" w kategorii "Obiekty Kultury, Sportu i Rekreacji", która została przyznana w 2007 za "modernizację i rozbudowę Biblioteki Elbląskiej przy ul. Św. Ducha".
    Początki Biblioteki Elbląskiej sięgają roku 1601, kiedy to przy gimnazjum elbląskim utworzono bibliotekę.

  więcej...


Żuławy, Warmia, Mazury / Memoriał Huberta Jerzego Wagnera

    Memoriał Huberta Jerzego Wagnera to siatkarski turniej, rozgrywany co roku latem, począwszy od 2003 roku. Organizatorem jest Fundacja Huberta Wagnera. Przez kilka lat zawody rozgrywane były tylko na terenie województwa warmińsko-mazurskiego - przede wszystkim w Olsztynie (od 2004 także w Iławie, od 2006 - w Ostródzie, w 2007 - także w Elblągu). W 2008 roku wszystkie mecze turnieju odbyły się w Olsztynie. Następnie przyjęto zasadę rozgrywania zawodów w różnych miastach Polski (2009- Łódź, 2010 - Bydgoszcz, 2011 - Katowice).
    Hubert Jerzy Wagner (1941-2002) to legenda polskiej siatkówki. To właśnie jemu zawdzięczamy największe sukcesy - zdobycie złotego medalu Igrzysk Olimpijskich (Montreal 1976) i złotego medalu na Mistrzostwach Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn (Meksyk 1974).

  więcej...  |  Memoriał Huberta Wagnera w 2007 roku


Żuławy / Elbląg - Stare Miasto

    Elbląg to liczące około 130 tys. mieszkańców miasto, leżące pomiędzy Żuławami na zachodzie a Wysoczyzną Elbląską na Wschodzie. Jak przystało na miasto o niemal 800-letniej historii (1237 - rok założenia) Elbląg posiada starówkę. Trzeba jednak podkreślić, że jest ona w 95% owocem radosnej rekonstrukcji architektów i budowniczych. Niestety. Nie uda się powtórzyć tego, co było. W tym miejscu warto nadmienić, iż przez wielu znawców architektury przedwojenne ebląskie Stare Miasto było uznawane za bardziej wykwintne od gdańskiego! Zniszczenia wojenne zrobiły swoje, a to, co zostało, było sukcesywnie rozbierane, przy czym pozyskana w bardzo dużej ilości cegła rozbiórkowa posłużyła do odbudowy starówki gdańskiej i warszawskiej.
    Dzisiejsze Stare Miasto ma również swój urok. W jego sercu leży Katedra p.w. św. Mikołaja (XII-XIV w.), mająca najwyższą wieżę po wschodniej stronie Wisły (95 m). Około 200 m obok stoi mieszczące się w XII-wiecznym, podominikańskim kościele Centrum Sztuki Galeria EL, a około 50 metrów od niego - Brama Targowa będąca symbolem miasta.

  więcej...


Żuławy / Elbląg - Piekarczyk przy Bramie Targowej

    Kopenhaga ma swoją słynną na całym świecie Syrenkę, Bruksela - siusiającego chłopczyka (Manneken Pis), a Elbląg - Piekarczyka.
    Rzeźba Piekarczyka stanęła 30 września 2006 roku tuż obok Bramy Targowej, będącej mocno rozpoznawalnym symbolem miasta. Elbląski Piekarczyk jest wykonany z brązu i liczy sobie 160 cm wysokości. Autorem rzeźby jest Waldemar Grabowiecki.
   Ze statuą związana jest legenda, która ma duże oparcie w faktach historycznych. W czasie ostatniej wojny polsko-krzyżackiej (1519-1521), rycerze zakonni postanowili zdobyć Elbląg, który był bogatym i silnym gospodarczo ośrodkiem. Rankiem 8 marca 1521 roku, kiedy mgły zaczęły okrywać okoliczne pola, przekupieni zdrajcy napadli na straże miejskie, opuścili zwodzony most i otworzyli ciężkie dębowe bramy. Krzyżacy jak lawina runęli na pogrążone we śnie miasto.

  więcej...


Warmia / Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" - Zamek w Olsztynie

    Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" to impreza odbywająca się od 1974 roku w Olsztynie na Zamku Kapituły Warmińskiej w formie konkursu, gali z udziałem znanych już wykonawców oraz warsztatów artystycznych. Spotkania Zamkowe m.in. poprzez formułę konkursu dla młodych, nieznanych szerszemu gronu artystów mają za zadanie promocję różnorodnych form twórczości poetyckiej i jej związków z muzyką, inspirację młodych talentów do poszukiwań artystycznych w dziedzinie poezji i muzyki oraz konfrontację dokonań twórczych.
    Sukces festiwalu sprawił, że impreza pozostała wizytówką Olsztyna i Warmii. Prawie od samego początku (od 1979 roku) oficjalnym znakiem rozpoznawczym Spotkań Zamkowych jest stylizowany gołąbek.

  więcej...


Mazury / Spływ Krutynią

    Spływ Krutynią stanowi najpopularniejszą tego typu trasę w Polsce. Rzeka ma ok. 100 km długości, a w swym biegu przepływa przez liczne, malowniczo położone jeziora. Szlak należy do łatwych, a ze względu na swoją urodę jest chętnie uczęszczany. Można zdecydować się na całość trasy, której pokonanie zajmie od 4-7 dni, istnieje również możliwość wybrania jej fragmentu. Mimo, iż spływ jest mocno skomercjalizowany, to można znaleźć na całym odcinku bardzo spokojne miejsca.

  więcej...


Żuławy / Elbląg - Letnie Ogrody Polityki

    Ta coroczna impreza kulturalno-rozrywkowa ma miejsce w czerwcu na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego mieszczącego się na elbląskiej Starówce (pierwsza edycja w 2004 roku). Letnie Ogrody Polityki gościły wybitnych pisarzy: Jerzego Pilcha, Stefana Chwina, Wojciecha Kuczoka, Tomasza Piątka. Na koncertach występowali czołowi polscy muzycy: Myslovitz, Hey, Voo Voo, Anna Maria Jopek, Andrzej Smolik, Ryszard Tymon Tymański, Martyna Jakubowicz, Lech Janerka, T. Love, Fisz, Emade, J.J. Band, Tomasz Lipiński, Armia, Kobranocka... W organizowanych dyskusjach panelowych uczestniczyli znani dziennikarze, krytycy i twórcy mediów, m. in.: Jerzy Baczyński, Jacek Żakowski, Adam Szostkiewicz, Wiesław Władyka, Paweł Dunin-Wąsowicz, Sławomir Sierakowski, Krystyna Jarosz, Mirosław Pęczak, Walter Chełstowski, Witold Bereś.

  więcej...  |  Letnie Ogrody Polityki 2007 - program


Mazury / Szczytno - zabytkowy budynek Urzędu Miejskiego

    Budynek Urzędu Miejskiego w Szczytnie jest chyba najbardziej rozpoznawalnym w mieście. Jego 46 m wieża wznosi się nad cały miastem. Od 1948r. w południowym i wschodnim skrzydle ratusza mieści się Muzeum Mazurskie w Szczytnie (otwarte od niedzieli do poniedziałku).
    Inicjatorem budowy ratusza był ostatni przedwojenny burmistrz Szczytna Bruno Armgardt. Na projektanta ratusza wybrano Kurta Fricka - architekta cenionego zwłaszcza w Prusach Wschodnich, którego projekty realizowano między innymi w Królewcu. Prace przy budowie ruszyły latem 1936 roku. Rok później - jesienią 1937 - do budynku wprowadzili się pierwsi urzędnicy. Gamch stanął dokładnie w tym samym miejscu, gdzie wcześniej wznosił się zamek krzyżacki.

  więcej...  |  Muezum Mazurskie w Szczytnie


Mazury - żaglowiec Chopin

    Chopin to wybudowany w stylu XIX-wiecznego żaglowca największy polski śródlądowy statek (40,90 m długości), który żegluje po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Wszystkie elementy wykonane są z tradycyjnych, oryginalnych materiałów, co stwarza wyjątkowy klimat wnętrza jednostki. Klimatyzacja i ogrzewanie pomieszczeń zapewniają komfort, który nie pozwala zapomnieć, iż jesteśmy w XXI wieku, aczkolwiek całość utrzymana jest w XIX-wiecznej stylistyce. Chopin jest statkiem o napędzie mechaniczno-żaglowym typu bryg. Całkowita powierzchnia ożaglowania rejowego - 297 m2. Maksymalna ilośc gości w czasie żeglugi to 70 osób (w czasie postoju - 120 osób).
    Żaglowiec został zbudowany na zamówienie Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o przez Wioskę Żeglarską Krzysztof Kosiński. Jego pierwsza prezentacja miała miejsce 23 września 1999 r. na Cyplu Czerniakowskim w Warszawie. Od lata 2002 Chopin stanowi jedną z największych atrakcji Wielkich Jezior Mazurskich. Właściciele proponują zarówno rejsy, organizację szkoleń i spotkań biznesowych, jak również różnego rodzaju imprezy okolicznościowe.

  więcej...


Kortowiada - święto olsztyńskich studentów

    Kortowiada to organizowana raz do roku w miasteczku studenckim Kortowo w Olsztynie wielka studencka impreza - Juewnalia Olsztyńskie. Organizatorem jest Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego (samorząd studencki jest niezależną organizacją działającą na UWM, reprezentującą ogół studentów uczelni). Wydarzenie ma miejsce zawsze na początku maja i trwa 3-4 dni. W licznych koncertach i atrakcjach towarzyszących biorą udział zarówno studenci, jak i mieszkańcy miasta (według danych policji na Kortowiadzie 2005 bawiło się ok. 100 000 osób).     Do wielu cyklicznych atrakcji Kortowiady zaliczyć można m.in.:
1. "Bój wydziałów" - studencka impreza rozrywkowo-kulturalna, odbywającą się od samych początków Juwenaliów Olsztyńskich (początkowo rozgrywana jako "Turniej Ds-ów"). Jej podstawowym założeniem jest rywalizacja pomiędzy poszczególnymi wydziałami o miano najlepszego. Corocznie samorząd studencki stawia przed żakami ze wszystkich czternastu (14) wydziałów Uniwersytetu zadanie przedstawienia krótkich scenek na zadany temat. W 2007 roku każdy z wydziałów ma przedstawić dwie trzyminutowe scenki pod tytułem: "echa przeszłości" oraz "sztuka wyboru";

  więcej...


Giżycko - most obrotowy na Kanale Łuczańskim

    Dużą atrakcją Giżycka jest jedyny w Polsce i jeden z nielicznych w Europie most obrotowy. Zbudowany on został w 1898 na bardzo ważnej drodze wodnej - Kanale Łuczańskim (łączy on Jezioro Niegocin z Jeziorem Kisajno, długość 2130 m, głębokość - 1,9 m) - jako połączenie miasta z Twierdzą Boyen; jest skonstruowany w ten sposób, że przęsło mostu obraca się w bok, a nie do góry jak to ma miejsce w mostach zwodzonych.

  więcej...


Mazury Zachodnie / Jezioro Gim - cudownie położone, I kl. czystości

    Jezioro Gim to zbiornik wodny połozony około 20 km na południe od Olsztyna na terenie tzw. Mazur Zachodnich. Cudownie umiejscowione (wokoło ponad 100-letnie lasy), dysponuje jednocześnie znakomitą infrastrukturą turystyczną.


  więcej...


Muzeum Sportu w Olsztynie

    Muzeum Sportu w Olsztynie powstało w 1988 r. z inicjatywy obywatelskiej. Oficjalne otwarcie nastąpiło 12 maja 1989 roku. Pierwszą siedzibą była świetlica klubowa OKS na stadionie Stomilu prz ulicy Józefa Piłsudskiego 69 a. W 1992 roku właścicielem stadionu stała się gmina Olsztyn, wobec czego przejęła na siebie obowiązki utrzymania muzeum. Od 14 października 2004 r. Muzeum Sportu posiada nową siedzibię w Hali Widowiskowo-Sportowej Urania.

Muzeum Sportu prowadzi następujące działy tematyczne:

1. Dział Sportu miasta Olsztyn oraz sportu Warmii i Mazur - obejmuje dokumenty, wydawnictwa, wycinki z gazet, albumy itp. obejmujące historię poszczególnych dyscyplin sportowych;
2. Dział "Ludzie Sportu" - obejmuje życiorysy, notatki biograficzne, fotografie i inne pamiątki działaczy, sędziów, trenerów i zawodników;
3. Dział dokumentacji fotograficznej;
4. Dział ogólny "Sport Polski" - obejmuje (na podst. ciągle aktulizowanych materiałów i eksponatów) historię i osiągnięcia sportu polskiego;
5. Biblioteka - obejmuje wydawnictwa szkoleniowe, książki i pisma sportowe oraz wydawnictwa wspomnieniowe z beletrystyką sportową;
6. Wideoteka - obejmuje filmy sportowe z różnych imprez sportowych

Muzeum Sportu
Hala Widowiskowo - Sportowa URANIA (2 piętro)
Olsztyn, Al. M. J. Piłsudskiego 44
tel./fax. 89 / 533 17 47

Muzeum jest czynne
w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 8.00 - 16.00
we środy w godz. 11.00 - 18.00
(wstęp wolny)

  więcej...


Warmia / Bisztynek - wybory Miss Ziemi Bartoszyckiej

    Miss Ziemi Bartoszyckiej jest cykliczną imprezą mającą na celu wyłonienie najpiękniejszej dziewczyny powiatu bartoszyckiego. Trzy finalistki otrzymują jednocześnie prawo reprezentacji Ziemi Bartoszyckiej na konkursie Miss Warmii i Mazur, który stanowi imprezę kwalifikacyjną do ogólnopolskiego konkursu piękności Miss Polonia. Od lat impreza odbywa się w Bisztynku - uroczym miasteczku leżącym około 20 km na południe od Bartoszyc. Jak się okazuje jedne z najpiękniejszych dziewczyn w Polsce mieszkają na Warmii...


  więcej...


Warmia, Mazury i Suwalszczyzna - wędkarstwo podlodowe

    Dużą atrakcją Warmii i Mazur są liczne, wspaniałe jeziora, które w sezonie zimowym zapewniają dogodne warunki do uprawiania wędkarstwa podlodowego. Odbywają się tutaj liczne zawody w tej dyscyplinie. Jednymi z najbardziej preferowanych przez wędkarzy zimowych akwenów są: największe jezioro Warmii - Jezioro Łańskie (1042 ha) oraz największe jezioro Mazur (i Polski) - Śniardwy (11383 ha). Zarówno na jednym jak i drugim zbiorniku wielokrotnie odbywały się mistrzostwa Polski w tej interesującej dyscyplinie.

  więcej...


Pola Grunwaldu - rekonstrukcja historyczna

    Grunwald to wieś leżąca około 20 kilometrów na południe od Ostródy. Corocznie - 14 lipca - na pamiątkę wielkiej bitwy, która rozegrała się na polach Grunwaldu w 1410 r. ściągają tu bractwa rycerskie z całej Polski i Europy, aby wziąć udział w największej reonstrukcji historycznej nie tylko w Polsce, ale i całej kontynentalnej Europie! Liczbą uczestników przewyższa ją jedynie inscenizacja rozegranej w 1066 r. bitwy pod Hastings, podczas której Normanowie pokonali Anglików.
    Impreza jest częścią obchodów Dni Grunwaldu organizowanych przez gminę Grunwald z siedzibą w Gierzwałdzie. Celem tego wielkiego widowiska jest krzewienie historii, odtwarzanie kultury, tradycji oraz rzemiosła dawnego. Od 1998 roku spotyka się na polach pod Grunwaldem ponad 3000 miłośników średniowiecza z całego świata. Gościli tu już przedstawiciele z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy a nawet Stanów Zjednoczonych!

  www.grunwald1410.pl  |  www.grunwald.info.pl


Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie

    Filharmonia w Olsztynie to jedyna filharmonia działająca na terenie Warmii i Mazur. W 1962 roku zespół przyjął imię Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946), znanego kompozytora, urodzonego w pobliskim Barczewie. Jednocześnie instytucja uzyskała status Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Olsztynie, a na początku 1973 roku została przekształcona w Filharmonię. W dniu 25 października 2005 roku Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego podjął uchwałę o zmianie nazwy na: "Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie".

  więcej...


Elbląg - Centrum Sportowo-Biznesowe

   Nowoczesne Centrum Sportowo-Biznesowe w Elblągu znajduje się przy Al. Grunwaldzkiej - tuż obok siedziby Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Uroczyste otwarcie obiektu miało miejsce 1 lutego 2007 roku.
    Około 70 procent hali zajmuje sala sportowo-widowiskowa z pełnym, profesjonalnym zapleczem socjalnym (szatnie, prysznice, pokoje dla sędziów, bufety). Na trybunach może zasiąść jednorazowo ok. 2,5 tysiąca widzów. Niemałą część hali zajmuje Inkubator Nowoczesnych Technologii Informatycznych. W obszernym holu znajduje się również przestrzeń wystawiennicza mająca za zadanie promować Elbląg.

  więcej...


Olsztyńskie Lato Artystyczne

    Olsztyńskie Lato Artystyczne rozpoczyna się w połowie czerwca i trwa do połowy września. Odbywa się na jednej z najbardziej malowniczych scen Olsztyna, jaką jest położony u stóp gotyckiego zamku amfiteatr, a także na uliczkach i placach Starego Miasta. Po raz pierwszy Olsztyńskie Lato zostało zorganizowane w 1996 roku. Program imprezy stanowi propozycję zarówno dla koneserów, jak i osób oczekujących przede wszystkim rozrywki - dla ludzi w każdym wieku, bez względu na zawartość portfela.

  więcej...


Stoczek Klasztorny - Sanktuarium Maryjne, miejsce internowania Prymasa Tysiąclecia

    Stoczek Klasztorny to niewielka wieś, położona 11 kilometrów na wschód od Lidzbarka Warmińskiego - dawnej siedziby biskupów warmińskich. Założył ją w swoich dobrach, na terenie parafii Kiwity, biskup warmiński Herman z Pragi. Jako ordynariusz warmiński wydał on 18 listopada 1349 roku dekret lokacyjny. Do 1945 roku wioska nazywała się Springborn, co znaczy źródło. Przez wieki interpretowano tą nazwę symbolicznie, wiążąc ją z Matką Najświętszą jako źródłem pokoju.
    W części klasztornej sanktuarium znajduje się izba pamięci poświęcona w całości Prymasowi Tysiąclecia Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu internowanemu w Stoczku od 12 X 1953 do 6 X 1954 roku.
    W 1570 roku, jak głosi XVII-wieczna legenda, dwie dziewczynki znalazły na polu niedaleko Stoczka, w środku częściowo spróchniałego pnia starego dębu piękną, pomalowaną na kolor kości słoniowej , figurkę Matki Bożej. Dziewczynki zaniosły ją do wsi, gdzie postanowiono zbudować dla niej specjalną kapliczkę pośrodku miejscowości, jednakże w nocy figurka powróciła w cudowny sposób na miejsce jej odnalezienia. Miejscowy proboszcz dowiedziawszy się o tym, kierując się miłością do Niebieskiej Pani, z jak największą czcią umieścił figurkę w kościele parafialnym w Kiwitach. Figurka jednak powróciła tam, gdzie rósł wypróchniały dąb. Poruszony tym faktem proboszcz szybko pobudował małą, zamykaną kaplicę i w niej umieścił znalezioną figurkę. Miejsce to zaczęło być nawiedzane przez wiernych. Wierni i pobożni mieszkańcy garnęli do tego miejsca, zwłaszcza by prosić Matkę Bożą lub dziękować za otrzymane łaski. Do dziś zachowało się wiele świadectw tych łask w postaci zapisków w kronikach oraz pozostawionych wotów.

  więcej...


Grądy Kruklaneckie - "zwalony most"

    Na terenie gminy Kruklanki, ok. 15 km od Giżycka oraz Kruklanek, znajdują się pozostałości jednego z największych żelbetowych mostów kolejowych na Mazurach. Most, zwany potocznie przez dzisiejszych mieszkańców "zwalonym mostem", zbudowany został we wsi Grądy Kruklaneckie w 1908 roku ponad ciekiem wodnym łączącym jeziora Gołdopiwo i Kruklin. Był to imponujący swoim rozmachem most pięcioprzęsłowy - wielkością dorównywał mostom w Stańczykach.
    Most został wysadzony w powietrze w 1915 roku przez wycofujące się wojska rosyjskie. Po zakończeniu wojny został odbudowany i służył do końca II wojny światowej stanowiąc element drogi kolejowej łączącej Kruklanki z Oleckiem. Dotrwał jednak jedynie do września 1945 roku, kiedy został ponownie zaminowany w obawie przed spodziewanym nadejściem wojsk radzieckich, a następnie - 8 września 1945 - wysadzony w powietrze przez miejscową ludność, która miała nadzieję, iż w ten sposób zapobiegnie grabieży okolicznych wsi przez wojska naszego wschodniego sąsiada.
    Pod mostem wybudowano drewnianą kładkę umożliwiającą przejście na drugą stronę rzeczki. Na pobliskim wzgórzu (idąc nasypem w kierunku Olecka) znajduje się punkt obserwacyjny z pięknym widokiem na okoliczne lasy oraz jezioro Patelnia.

  Oficjalna strona Urzędu Gminy Kruklanki

  wieś Kruklanki i "zwalony most" - informacje


Zamek w Nidzicy

    Pierwsza wzmianka o zamku w Nidzicy pochodzi z 1359 r. Rozbudowę fortyfikacji Neidenburg (Zamek nad Nidą) prowadzono z inicjatywy Wielkiego Mistrza Winrycha von Kniprode i zakończono około 1407 r. Zamek zbudowano z cegieł na kamiennej podmurówce, na planie prostokąta o wymiarach 50 x 34 m.
    Zamek stał się siedzibą zakonnego wójta i miał chronić liczne wsie założone przez Zakon w rejonie Dąbrówna, Olsztynka i Działdowa. Na początku XVI w. warownia została przebudowana, natomiast przedzamcze otrzymało w 1517 r. mury obwodowe oraz basteję.
    W swoich długich dziejach zamek był kilkakrotnie oblegany i zdobywany. W 1945 r. został poważnie zniszczony. W 1965 r. fortyfikację przywrócono do dawnej świetności.
    W XIV-wiecznym zamku mieści się obecnie Hotel Gregorovius. Nazwa hotelu nawiązuje do historii zamku. W XIX w. został on bowiem poważnie zdewastowany przez stacjonujące tu wojska napoleońskie. Strażnice od całkowitej dewastacji uratował radca sądowy Nidzicy, Ferdynand Tymoteusz Gregorovius. Dzięki niemu zamek został w 1830 r. odbudowany i wykorzystany m.in. na siedzibę sądu oraz więzienie.
    Akualnie zamek to również muzeum czynne przez cały rok. Mieszczą się tu również sale mogące pomieścić od 10 do nawet 200 osób. Udostępniane są one na wszelkiego rodzaju imprezy: wesela, konferencje, szkolenia etc. Dużą atrakcją jest nocny spacer po zamku. Przewodnik oprowadza grupę (minimum 15 osób) i przy blasku pochodni opowiada historię i legendy związane z warownią.
Zwiedzanie zamku i muzeum z przewodnikiem:
- od 1.XI do 15.III w godzinach: pn-pt. - 10.00-16.00, sb-nd. - 10.00-16.00;
- od 16.III do 31.X w godzinach: pn-pt. - 9.00-17.00, sb-nd. 8.00-17.00.
Bilety indywidualne: normalny - 6,00 PLN, ulgowy - 5,00 PLN.
Bilety grupowe (od 15 osób): normalny - 3,00 PLN, ulgowy - 2,00 PLN, przewodnik dla grupy - 30,00 PLN.


  Oficjalna strona gminy Nidzica  |  Hotel Gregorovius

  Zamek w Nidzicy (1)  |  Zamek w Nidzicy (2)


Ferma jeleniowatych Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie Górnym

    Kosewo to letniskowa wioska na trasie Mrągowo - Mikołajki, malowniczo położona pomiędzy jeziorami: Probarskim, Kus i Juksty. Na południe od wsi Instytut Parazytologii PAN prowadzi wielką fermę jeleniowatych. Żyje tu kilkaset jeleni, saren, danieli, łosi oraz konie Przewalskiego i muflony.
    Na terenie Stacji Badawczej Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie Górnym (pełna nazwa) funkcjonuje muzeum przyrodnicze z bogatą ekspozycją (duże zbiory poroży jeleni, danieli, saren i muflonów, unikalne kolekcje zrzutów obrazujące rozwój poroża). Dodatkowym atutem jest wystawa fotografii przyrodniczej oraz specjalne seanse slajdów autorstwa L. K. Sawickiego pod tytułem "Przyroda Polski", ilustrowanych muzyką, odgłosami przyrody i zwierząt.
    Największą atrakcją Stacji jest jednak spacer wśród oswojonych jeleni, w stadzie liczącym około 200 sztuk, pasącym się na pięknie położonych pastwiskach nad jeziorem Kuc. Wizyta u oswojonych danieli, muflonów oraz saren, możliwość obejrzenia jeleni sika, kóz, królików itp. robi wrażenie, szczególnie na najmłodszych. Terminy zwiedzania: 29 kwiecień - 27 sierpień, codziennie oprócz poniedziałków, od godziny 10.00 do 17.00. Grupy zorganizowane mogą wejść na teren Stacji tylko po wcześniejszej rezerwacji.

  Stacja Badawcza IP PAN w Kosewie Górnym


Leśniczówka Pranie - Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

    Stara, poniemiecka Leśniczówka Pranie (Seehorst) położona jest w Puszczy Piskiej, tuż nad malowniczym jeziorem Nidzkim, 7 km od m. Ruciane-Nida. Znana jest dzięki wielokrotnym pobytom wybitnego polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (1905-1953), który po raz pierwszy odwiedził to miejsce w lipcu 1950 r. W leśniczówce powstały liczne jego utwory, m.in.: Niobe, Kronika Olsztyńska, Wit Stwosz, W leśniczówce. Obecnie znajduje się tu muzeum (otwarte w 1980 r.), które jest czynne przez cały rok od godz. 9.30 do 17.00, oprócz poniedziałków, wtorków i dni poświątecznych. W lipcu i sierpniu, w niedziele o godz. 11.00 odbywają się tu koncerty muzyki klasycznej, a w soboty o 18.00 organizowane są recitale i koncerty znanych artystów.

  K. I. Gałczyński - życie i twórczość  |  Leśniczówka


Śluza Guzianka

    Śluza komorowa Guzianka stanowi główny węzeł komunikacyjny między Jeziorem Bełdany, a Guzianką Małą oraz dalej - jeziorem Guzianka Wielka i jeziorem Nidzkim. Pozwala pokonać 2-metrową różnicę poziomów między jeziorami. Przeprawa, trwająca 10-20 minut, jest możliwa zarówno dla dużych jednostek, jak statki Żeglugi Mazurskiej, zwykłych jachtów, jak również dla amatorów spływów kajakowych. Śluza działa od roku 1900, czyli już ponad 100 lat.

    Śluza Guzianka - dane: długośc 44 m, szerokośc 7,5 m, róznica poziomu wody 2-3 m; czynna od 1 maja do końca września.

    Jezioro Bełdany - dane: powierzchnia - 944 ha (z biegiem lat staje się coraz mniejsza, w 1955 r. powierzchnia jeziora wynosiła 1 241,6 ha, podlega eutrofizacji), głębokość max. - 46 m, głębokość średnia - 10 m, długość - 12,5 km, szerokość - od 200 m do 2,5 km; na północy łączy się z jeziorem Mikołajskim, a na południu - poprzez wodną śluzę komorową Guzianka - z jeziorem Guzianka Mała i dalej z jeziorem Guzianka Wielka i jeziorem Nidzkim.

  cennik i zdjęcia...


Międzynarodowy Festiwal Tańca "Baltic Cup" - Elbląg

    Międzynarodowy Festiwal Tańca "Baltic Cup", to jeden z największych w tej części Europy turniejów tańca. W uznaniu zasług dla rozwoju światowego ruchu tanecznego, International Dance Sport Federation w 2000 r. przyznała Elbląskiemu Klubowi Tańca "Jantar" na stałe prawo organizacji tej dużej imprezy tanecznej. W tym miejscu warto dodać, iż pierwszym poważnym przedsięwzięciem na skalę międzynarodową była dla klubu organizacja Mistrzostw Świata Formacji Standardowych, które odbyły się w Elblągu w 1999 roku.
    Pomysłodawcą "Baltic Cup" był Tor Floysvik z Norwegii, który skupił wokół tej idei partnerów z Polski, Szwecji i Litwy. Festiwal i jego tancerzy gościły do tej pory: Elbląg, Kowno, Goeteborg, Tallin. Od 2000 r. Festiwal na stałe gości w Elblągu wpisując się w europejski taneczny kalendarz. Przez trzy dni w listopadzie najlepsze pary zmagają się pod okiem międzynarodowej komisji sędziowskiej, pochodzącej z 9 krajów, startując w wielu kategoriach wiekowych i w obu stylach tanecznych. Podczas imprezy rozgrywane są również dwa rankingowe turnieje: IDSF Open Latin oraz IDSF International Open Standard.
   "Baltic Cup" stał się już tradycją w tanecznym świecie. O jego popularności świadczyć może fakt, iż w każdej edycji uczestniczą tancerze z ponad 12 krajów europejskich. Program turnieju każdorazowo uświetniają gościnne występy gwiazd tańca.

  Międzynarodowy Festiwal Tańca ""Baltic Cup""...


Stańczyki - słynne wiadukty

    Stańczyki to malutka, malownicza wioska na Suwalszczyźnie, położona nad rzeką Błędzianką w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Dubeninki. Znajdują się tu zabytkowe wiadukty kolejowe nieczynnej już linii Gołdap - Żytkiejmy (31 km). Do niedawna wykorzystywane były przez entuzjastów sportów ekstremalnych do skoków na bungee (bungee jumping). Obecnie teren jest własnością prywatną (za drobną opłatą można zwiedzić), a skoki zostały zakazane. Mosty w Stańczykach to jedne z najwyższych w Polsce mostów kolejowych: wysokość 36 m, przy długości ok. 180 m. Przy budowie filarów zastosowano technikę wtapiania w cement kłód drewna, natomiast przęsła są żelbetowe. Wiadukt północny zbudowany został w latach 1912-1914, a południowy - 1923-1926. Wiadukt południowy pełnił rolę tarasu widokowego, a jednocześnie zapasowego, na wypadek zbombardowania północnego. Kolej została uruchomiona w 1927 roku. Pociągi na torze północnym kursowały do 1945 r. Po II wojnie światowej Rosjanie rozebrali tory i wywieźli do ZSSR.

  więcej...


Ostróda Reggae Festiwal - największy festiwal muzyki reggae w Polsce

   Ostróda Reggae Festival to największy festiwal muzyki reggae w Polsce, organizowany w Ostródzie od 2001 roku, będący kontynuacją przeglądu Ost-rock, który odbywał się w latach 80.
   Na 3 scenach występuje czołówka polskich i zagranicznych zespołów, a także młodzi wykonawcy, którzy otrzymują szansę na promocję.

  czytaj więcej...


Urocze miejsce na konferencję

    Wiele hoteli i pensjonatów na Mazurach ma w swojej ofercie sale konferencyjne. Nie ma co ukrywać, że Mazury to znakomite miejsce do prowadzenia spotkań firmowych, profesjonalnych szkoleń dla pracowników, różnego rodzaju zjazdów integracyjnych. Sprzyja temu szczególna atmosfera, cisza, spokój, bliskość jezior i wspaniałych lasów. Jedną z najlepszych sal konferencyjnych na Mazurach dysponuje pensjonat Kipnick w Spychowie.

  więcej...


Rejs przez całe Mazury

    Rejs przez całe Mazury to z pewnością jedna z najciekawszych propozycji spędzenia wolnego czasu wybrana spośród różnego rodzaju ofert dostępnych na całych Mazurach. Niewątpliwą zaletą wyżej wymienionej atrakcji jest to, iż rejsy rozpoczynają się w jednym końcu Mazur, a kończą w przeciwnym. Dzięki temu uczestnicy płyną w jedną stronę (nie muszą wracać tą samą trasą) i poznają cały szlak Wielkich Jezior Mazurskich od północy po południe. Do dyspozycji oddane zostaną duże, wygodne i bogato wyposażone jachty. Na każdą załogę (4-6 osób) przypada instruktor (sternik) posiadający odpowiedni stopień żeglarski. Uczestnicy nie muszą posiadać żadnego doświadczenia ani wiedzy żeglarskiej. Jedynym wymaganiem jest ukończenie 13 roku życia. Organizator posiada wieloletnie doświadczenie. To może być przygoda Twojego życia...

  więcej...


Elbląski Spływ Papieski

    Organizatorem jest Kajakowy Klub Turystyczny Drużno. Trasa liczy 20-30 km. Pierwszy Spływ odbył się w 2004 roku. Uczestnicy popłynęli wtedy z Elbląga do Nadbrzeża, aby następnie wrócić z powrotem do miejsca startu. Drugi spływ trwał już dwa dni, a zainteresowanie nim było tak duże, że organizatorom zabrakło kajaków dla wszystkich chętnych. Uczestnicy przepłynęli wówczas z Malborka do Elbląga.
    Organizatorzy za każdym razem zapewniają sprzęt i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu połączony z dobrą zabawą. Stałym elementem spływu jest msza święta, podczas której za ołtarz służy kajak, a krzyż jest zrobiony z dwóch wioseł. Jest to świadome nawiązanie do historycznych spływów z udziałem młodego jeszcze Karola Wojtyły.

   zobacz program imprezy z 2006 roku...


Mamerki - była Główna Kwatera Niemieckich Wojsk Lądowych

    Na Mazurach - 8 km od Węgorzewa, 22 km od Giżycka, 25 km od Kętrzyna, 18 km od Gierłoży - znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce kompleksów bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. W przeciwieństwie do Gierłoży tutejsze bunkry są w bardzo dobrym stanie. W latach 1940-1944 zbudowano w tym miejscu dla potrzeb 40 najwyższych generałów, feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu około 250 obiektów, w tym 30 schronów żelbetonowych, które niemal nietknięte zachowały się do naszych czasów. Dodatkową atrakcją jest wieża widokowa, która stanowi doskonały punkt obserwacyjny na jezioro Mamry i okolice. Widok jest przecudny. Właściciel obiektu włożył duŻo serca w przygotowanie terenu dla potrzeb turystów i widać tu rękę dobrego gospodarza...

  więcej...


Święta Lipka - perła europejskiego baroku

    Święta Lipka to wieś w województwie warmińsko-mazurskim. To niesamowite, że możemy zobaczyć w tym miejscu zabytek takej klasy - jeden z najpięknieszych kościołów barokowych w całej Europie. Początki kultu Matki Boskiej sięgają tu XIV w. Według starego przekazu więziony w lochach kętrzyńskiego zamku skazaniec na prośbę Matki Bożej wyrzeźbił w drewnie Jej figurkę z Dzieciątkiem. Po wykonaniu rzeźby został uwolniony, po czym zawiesił Figurkę na lipie, przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem zasłynęłą cudami. Z czasem wokół lipy wybudowano kaplicę. Tak to się wszystko zaczęło.
    Kościół powstał z inicjatywy Zakonu Jezuitów w latach 1688-1693 pod nadzorem architekta Jerzego Ertli z Wilna. Fasada została ukończona w roku 1730. Przed rozpoczęciem budowy trzeba było ustabilizować grunt, przez wbicie w ziemię 10 000 pali z drewna olchowego, gdyż plac budowy wchodził na bagnisty teren między jeziorem Wirowym i Dejnowa. Kościół ma formę trójnawowej bazyliki z dwuprzęsłowym prezbiterium, czteroprzęsłowym korpusem i emporami nad nawami bocznymi.
    Szczególnie cenne są barokowe organy z ruchomymi figurkami pochodzące z lat 1719-1721, wykonane zostały przez Jana Josua Mosengla z Królewca. Organy posiadają ruchome figurki, a prospekt organowy wykonał snycerz z Reszla - Krzysztof Peucker.


ŚWIĘTA LIPKA - KALENDARIUM

- 3 lutego 1473 - na zebraniu kapituły w Płocku Maciej ze Służewa poinformował o odbywających się pielgrzymkach do Świętej Lipki;
- 1 listopada 1687 - biskup warmiński Michał Stefan Radziejowski poświęcił kamień węgielny budowanej świątyni;
- 15 sierpnia 1693 - konsekracja kościoła przez biskupa warmińskigo Jana Stanisława Zbąskiego;
- 11 lipca 1780 - w Świętej Lipce ogłoszono brewe kasacyjne zakonu jezuitów (na terenie Prus później niż w Polsce); biskup Ignacy Krasicki mianował dotychczasowego superiora Franciszka Rymkiewicza proboszczem, a pozostałych ojców jezuitów jego pomocnikami;
- wrzesień 1932 - powrót jezuitów do Świętej Lipki;
- 11 sierpnia 1968 - koronacja obrazu M.B. Świętolipskiej przez prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego w obecności kardynała Karola Wojtyły;
- 24 lutego 1983 - dekret Jana Pawła II w sprawie przyznania tytułu bazyliki mniejszej dla kościoła w Św. Lipce, ogłoszenie dekretu w Św. Lipce 29 maja;
- 1984 - odsłonięcie obelisku (głaz z tablicą) z napisem "Feliksowi Nowowiejskiemu 1877 - 1946 uczniowi szkoły muzycznej w Świętej Lipce, twórcy melodii Roty", obelisk ufundowali oo. Jezuici i przewodnicy PTTK z Kętrzyna;


  Święta Lipka - oficjalna strona Sanktuarium

  Święta Lipka - informacje


Stare Jabłonki - Festiwal Ryby, Wędki i Muzyki Sielawa Blues

    Co roku w Hotelu Anders w Starych Jabłonkach nieopodal Ostródy odbywa się Festiwal Ryby, Wędki i Muzyki Sielawa Blues. Celem konkursu jest doskonalenie umiejętności grillowania na poziomie zawodowym oraz promowanie zdrowego i atrakcyjnego spędzania wolnego czasu poza domem - w plenerze.

    Warto dodać, że tą świetnie zorganizwaną imprezę z udziałem najwyższej klasy fachowców w dziedzinie gastronomii i wędkarstwa odwiedza ok. 20 tys. gości. Spotkać tu można znanych i lubianych aktorów, mistrzów sztuki kulinarnej oraz mistrzów wędkarstwa z całej Polski i nie tylko...


  więcej...


Frombork - koncerty organowe

    Koncerty organowe w Katedrze Fromborskiej mają długą tradycję. Zapoczątkowane zostały w latach sześćdziesiątych XX wieku i od początku postrzegane były jako jedno z ważniejszych wydarzeń polskiego świata muzycznego. Cieszą się dużą popularnością i uznaniem, zarówno wśród wykonawców jak i słuchaczy, którzy przybywają do Fromborka z wielu zakątków Polski i Europy.

    Organy we Fromborku, obok organów w Oliwie, Leżajsku i Kamieniu Pomorskim, należą do najcenniejszych w Polsce...

    Nowe organy zbudowane zostały w latach 1683-1684 przez warsztat Daniela Nitrowskiego. Warto dodać, iż powstały z fundacji biskupa Michała Radziejowskiego, siostrzeńca Jana III Sobieskiego.


  więcej...


Mazury - wakacje nad wodą z Grupą Wodną

    Mazury to region kojarzący się z nierozłącznie z wypoczynkiem nad wodą. Grupa Wodna to firma zatrudniająca kadrę wysoko wykwalifikowanych instruktorów i pedagogów, których celem jest udostępnienie dobrodziejstw związanych z uprawianiem sportów wodnych w możliwie jak najbezpieczniejszej formie. Firma organizuje co roku kolonie letnie nad wodą gwarantując profesjonalną opiekę i mnóstwo atrakcji.

  więcej...


Okolice Kętrzyna - Pałac w Nakomiadach

    10 km od Kętrzyna, 17 km od Mrągowa i 29 km od Mikołajek znajduje się Pałac w Nakomiadach. Historia tego dworu wybudowanego w stylu holenderskim sięga XVII wieku, kiedy to elektor brandenburski Fryderyk Wilhelm nadał Nakomiady dyplomacie brandenburskiemu Janowi Hoverbeck za zasługi w uniezależnianiu miast pruskich od Korony Polskiej. Akt nadania, sporządzony - (co godne podkreślenia i co niewątpliwie optuje za polskością tych ziem) - w języku polskim i łacińskim, znajduje się obecnie w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W latach 1664 - 1680 nowi właściciele posiadłości wznieśli pierwszy niewielki pałac. 27 kwietnia 1705 roku wmurowany został kamień węgielny pod jego rozbudowę, w wyniku której nadano mu obecną formę baroku holenderskiego. Zadania tego podjął się cieszący się sławą i uznaniem warszawski architekt Józef Piola...

  więcej...


Żuławy - przejażdżka wąskotorówką

    Kolej wąskotorowa na Żuławach ma długą tradycję, jednakże przez wiele lat pociągi nie kursowały, a torowiska z roku na rok ulegały coraz większemu zniszczeniu. Reaktywowanie kolei wąskotorowej okazało się możliwe dzięki usilnym staraniom Pomorskiego Towarzystwa Miłosników Kolei Żelaznych z siedzibą w Gdyni. Dnia 21 czerwca 2003 r. ruszyły po długiej przerwie pierwsze planowe pociągi Żuławskiej Kolei Dojazdowej - tak oficjalnie nazywa się ta wąskotorowa kolej. Pociągi jeżdżą obecnie na trasie Nowy Dwór Gdański - Cyganek - Tujsk - Rybina - Popowo - Stegna. W samej Stegnie następuje rozwidlenie na dwie linie. Jedna z nich prowadzi aż do ujścia Wisły (stacja Mikoszewo Ujście Wisły), a druga - w przeciwnym kierunku - do Sztutowa. W planach jest przedłużenie linii kolejki aż do Krynicy Morskiej, choć trzeba podkeślić, że już dzisiaj stanowi ona atrakcję.

   Żuławska Kolej Dojazdowa


Niezapomniane wesele na Mazurach

    Mazury to doskonałe miejsce na ten jedyny, podniosły, uroczysty i wspaniały dzień. Oczywiście mamy na myśli uroczystość weselną. Jedyną w swoim rodzaju oprawę weselną przygotowuje hotel Perła Mazur w Chruścielach nieopodal Ełku. W stylowych wnętrzach organizowane są wesela z udziałem do 140 osób. Największa sala restauracyjna mieści blisko 80 osób; pozostałe sale mogą pomieścić po 30 osób każda. Z sali balowej można przejść nad jezioro i do ogrodów - miejsc, w których goście mogą złapać chwilę oddechu w trakcie hucznego przyjęcia. Ceremonia zaślubin nad jeziorem? To również jest możliwe. Angielskie wesele pod gołym niebem lub namiotam może być dużą atrakcją. Profesjonalna obsługa kelnerska elegancko serwuje wykwintne dania. Na życzenie po północy gospodarze mogą podać gorące dania nad samym jeziorem.
    Zmrożony szampan i gorące toasty, niezapomniane przyjęcie w stylowych wnętrzach, wykwintna i smakowita kuchnia oraz noc poślubna w luksusowym apartamencie...
    Dla gości weselnych gospodarze przewidzieli specjalne ceny za pokoje. Dzieci do lat 5 bawią się na weselu gratis.

   wesele na Mazurach...


Mazury - niezapomniany weekend dla zakochanych

    Proponujemy trzydniowy pobyt na Mazurach (dwa noclegi) w prezencie dla tego specjalnego Kogoś. Gospodarze przywitają Was najlepszym winem z dołączonym prezentem upamiętniającym Wasz pobyt. Specjalnie dla Was zorganizują romantyczną kolację przy świecach w Waszym apartamencie, w restauracji lub nad brzegiem jeziora... Chcesz sprawić komuś niespodziankę? Gospodarze chętnie prześlą w Twoim imieniu okazjonalne zaproszenie dla wybranej przez Ciebie osoby! Jest tyle okazji, które trzeba uczcić; tyle chwil, które należy upamiętnić. Życie jest takie któtkie...

   dla zakochanych...


Mazury / Stare Jabłonki - Puchar Świata w Siatkówce Plażowej

    Mazury to wspaniałe miejsce do aktywnego wypoczynku. Świadczy o tym m.in. wiele imprez sportowych, które odbywają się na tym terenie w sezonie letnim. I nie mamy tu bynajmniej na myśli tylko i wyłącznie regat jachtowych...
    Puchar Świata w Siatkówce Plażowej to wydarzenie sportowe i kulturalne, które już na stałe wpisało się do grona imprez organizowanych na Warmii i Mazurach. Gospodarzem imprezy jest Hotel Anders w Starych Jabłonkach. Pełna nazwa turnieju brzmi: FIVB Beach Volleyball Swatch World Tour Mazury Orlen Grand Slam Stare Jabłonki.
    Turniej siatkówki plażowej w Starcyh Jablonkach zaliczany jest do serii Swatch World Tour i jest jednym z piętnastu kobiecych i czternastu męskich turniejów rozgrywanych corocznie w najciekawszych zakątkach świata - na plażach, nad jeziorami, w górach oraz w centrach wielkich metropolii.
    Inicjatorami zawodów są Andrzej Dowgiałło i jego syn Tomasz, którzy wraz z Piotrem Koczanem - byłym zawodnikiem AZS Olsztyn, wicemistrzem Europy z 1983 roku - chcą przybliżyć i rozreklamować siatkówkę plażową w Polsce.
    W sierpniu 2010 roku w Starych Jałonkach zagrali tylko najlepsi na świecie - Grand Slam na Mazurach wpisał się na stałe do ścisłej czołówki sześciu turniejów o najwyższej randze, a pula nagród wyniosła prawie 2 miliony dolarów! Podobnie było w 2011 roku.

   czytaj więcej...


Malbork - oblężenie grodu

    Wydarzenie to corocznie przyciaga tłumy turystów z kraju i z zagranicy. Nawiązuje ono do faktów historycznych. Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem król Jagiełło na czele wojsk polsko-litewskich ruszył pod Malbork, który okazał się twierdzą nie do zdobycia. Na tą pamiatkę od kilku lat organizowana jest cykliczna impreza pod nazwą Oblężenie Malborka, w której bierze udział ok. 50 tys. turystów. Magia dawnej stolicy państwa krzyżackiego, wielkość zamku - zabytku klasy "0", wpisanego w grudniu 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, robi wrażenie na wszystkich przybywających.
    Impreza odbywa się cyklicznie w lipcu każdego roku i trwa do 5-6 dni. W tym czasie odbywają się liczne występy artystów, pojedynki, jarmark, koncerty oraz gwóźdź programu - zaaranżowane oblężenie grodu.

   zobacz program imprezy z roku:  2005  /  2006  /  2007

   zobacz zdjęcia z roku:  2003  /  2004  /  2005   /  2006   /  2007




informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |