mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele
    ośrodki wczasowe
    pensjonaty ( 2 )
    apartamenty ( 1 )
    kwatery prywatne ( 3 )
    agroturystyka ( 1 )
    domki ( 2 )
    zielone szkoły
    ośrodki kolonijne
    campingi ( 1 )
    pola namiotowe ( 1 )
    sale konferencyjne
 
   Millennium - czarter jachtów
   Mikołajki - mapa miasta
   Mikołajki - informacje
   Powiat mrągowski - informacje
   Kosewo - Stacja Badawcza PAN
   Kadzidłowo - Osada Kulturowa
   Pensjonat Dennis
   Tawerna Piękna Sally

   Mikołajki - Zaduszki Żeglarskie

   Mikołajki - miasto i okolice
   Mikołajki - miasto
   Mikołajki - przystań żeglarska
   Kadzidłowo - Park Dzikich
    Zwierząt (1)

   Kadzidłowo - Park Dzikich
    Zwierząt (2)

   Kadzidłowo - prywatne muzeum
   Popielno - Stacja Badawcza PAN
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu


Mikołajki


    MIKOŁAJKI  to miasto w województwie warmińsko-mazurskim (3850 mieszkańców - dane z 2005 r.) nad jeziorem Mikołajskim, którym można dopłynąć do największego jeziora na Mazurach - Śniardwy; są nierzadko nazywane stolicą polskiego żeglarstwa; pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1444 r., kiedy to Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego - Konrad von Erlichshausen - nadał szlachcicowi Wawrzyńcowi Prusowi ziemie położone obok wsi kościelnej Mikołajki; nazwa miejscowości pochodzi od Św. Mikołaja - patrona żeglarzy i przejść wodnych, zmieniała się wielokrotnie, ale w różnych wersjach zachowywała imię patrona (St. Nicolas, Nicolaus, Nicelsdorf, Niclausdorf, Nikolaiken); prawa miejskie - 1726 (od króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I); zabytki: kaplica ewangelicka (obecny kościół parafialny rzymskokatolicki) z 1910 r., zespół kościoła ewangelickiego (kościół, kostnica, plebania - XIX w.), kaplica cmentarna z XIX w, dworzec kolejowy, zespół młynowo-magazynowy, stara szkoła, umocnienia mostu kolejowego i obecnego pieszego, cmentarz ewangelicki, dość dobrze zachowany cmentarz żydowski; Mikołajki z uwagi na dogodne położenie od lat ściągają amatorów żeglarstwa z całego kraju, jak i z zagranicy; miasteczko jest znakomiecie położone: do Mrągowa jest stąd ok. 30 km, do Ruciane-Nida - ok. 22 km, do Orzysza - ok. 30 km.Herb Mikołajek

Mikołajki, jak przystało na miasto, mają swój herb. Na pięknej niebieskiej tarczy herbowej widnieje postać ryby - Króla Sielaw. Jego ciało pokryte jest srebrnymi łuskami, a głowę zdobi złota korona. Władca ryb jest skuty grubym łańcuchem. Z powstaniem herbu wiąże się wiele legend. Jedna z nich opowiada o wielkiej rybie, która na prośbę bogów pruskich strzegła bezpieczeństwa mieszkańców wód w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Uniemożliwiała ona rybakom połowy, co było powodem ich biedy. Dopiero, gdy żona rybaka z Mikołajek złożyła ofiarę bogom, ci w zamian podarowali jej metalowe kółeczko, na wzór którego kowal zrobił sieć, by złowić Króla Sielaw. Władcę uwięziono, a do osady powrócił dobrobyt. Od tej pory Król Sielaw stał się herbem Mikołajek.W Mikołajkach warto odwiedzić:

Muzeum Reformacji przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Mikołajkach - przedstawia kancjonały ewangelickie, postylle, modlitewniki, Pisma Święte w polskich i obcojęzycznych wydaniach od XVII w. po czasy współczesne, tłumaczenia Konfesji Augsburskiej i pism Marcina Lutra, dokumenty parafialne od XVII do XIX w.; obok pozycji książkowych można zobaczyć wystawę fotografii przedstawiających stare Mikołajki oraz historię parafii.

Muzeum Reformacji w MikołajkachW pobliżu Mikołajek warto odwiedzić:

1. Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie - położony w Puszczy Piskiej na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego; można tu z powodzeniem zobaczyć zwierzęta występujące w mazurskich lasach (jelenie, sarny, łosie, wilki, bobry, żurawie) oraz inne, rzadko spotykane; bilety od 3 do 10 zł; dojazd z Mikołajek - w kierunku Ukty (i Rucianego Nidy), po około 10 km, za wsią Bobrówko należy skręcić w prawo w drogę leśną, przy zjeździe znajduej się tablica informacyjna;


2. Stację Badawczą PAN w Popielnie - prowadzone są tutaj badania m.in. nad dziko żyjącym tarpanem, jeleniem i bobrem; istnieje możliwość zwiedzenia muzeum stacji (należy umówić się telefonicznie, tel. 087 423 15 19); dojazd z Mikołajek: drogą gruntową przez las do promu (5 km) przez jezioro Bełdany do Wierzby, a następnie prosto w kierunku Popielna (2 km).

Stacja Badawcza PAN w Popielnie


3. Stację Badawczą Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie - prowadzi badania nad zwierzętami jeleniowatymi; na terenie Stacji można zobaczyć: jelenie szlachetne, daniele, muflony, sarny, koniki polskie, koniki Przewalskiego, a nawet egzotyczne jelenie milu; dojazd z Mikołajek: w miejscowości Kosewo skręcić w lewo na Bobrówko, następnie w miejscowości Kosewo Górne jeszcze raz w lewo (tablica kierunkowa) - dojazd ok. 20 km.

Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie


4. Osadę Kulturową w Kadzidłowie - nieopodal Parku Dzikich Zwierząt, przy Oberży pod Psem; w 2004 roku Osada została wpisana do rejestru zabytków; w najstarszym i najcenniejszym budynku mieści sie prywatne muzeum Danuty i Krzysztofa Worobców (XIX-wieczna mazurska chata podcieniowa) - jest to wiejska chata przeniesiona z Warnowa i będąca jedną z dwóch na całych Mazurach tak dobrze zachowanych chałup, z dwoma pięknie dekorowanymi podcieniami szczytowymi.

Osada Kulturowa w Kadzidłowie (1)

Osada Kulturowa w Kadzidłowie (2)


informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |