mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele
    ośrodki wczasowe
    pensjonaty
    kwatery prywatne
    domki
    zielone szkoły
    ośrodki kolonijne
    campingi
    pola namiotowe
    sale konferencyjne
 
   Majonezy Kętrzyn
   Kancelaria Adwokacka
    adw. Radosław Nysztal

    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu



    KĘTRZYN  to miasto w województwie warmińsko-mazurskim nad rzeką Guber - dopływem Łyny, prawa miejskie - 1357; miasto powstało na miejscu pruskiej osady o nazwie Rast; gotycki kościół obronny pod wezwaniem św. Jerzego z sklepieniami z XVI w. (XIV / XV w.), zamek gotycki (XIV, XVII w.) - obecnie w zamku mieści się muzeum, zabudowa miejska z 2 poł. XIX i początków XX w., mury miejskie (XIV w.); swoją obecną nazwę (poprzednia to Rastembork) miasto zawdzięcza Wojciechowi Kętrzyńskiemu - krzewicielowi polskości na Mazurach, wybitnemu historykowi i wieloletniemu dyrektorowi Zakładu Naukowego im. Ossolińskich we Lwowie (1838 - 1918); około 10 kilometrów od Kętrzyna znajduje się była wojenna kwatera Hitlera - Wilczy Szaniec (Wolfsschanze) - obecnie znajdują się w tym miejscu ruiny kilkudziesięciu (ok. 50) bunkrów, a teren bunkrów jest w częściowo udostępniony dla turystów; miasto stanowi doskonałą bazę wypadową - z Kętrzyna niedaleko do Mrągowa (27 km), Giżycka (około 30 km) i Mikołajek (około 40 km); pobliskie miejscowości, które koniecznie trzeba odwiedzić to Święta Lipka (około 12 km) i Reszel (około 20 km); na szczególną uwagę zasługuje Święta Lipka z kościołem Nawiedzenia NMP i zespołem klasztornym Jezuitów (1687 - 1693) - zaliczanych do prawdziwych arcydzieł sztuki barokowej w Europie (warto zwrócic baczną uwagę na wspaniały ołtarz z 1714 r. i szczególnie cenne barokowe organy z ruchomymi figurkami pochodzące z 1721 r.), kościół ze względu na liczne łaski i objawienia jest celem licznych pielgrzymek; w pobliskim Reszlu mieści się bardzo wiele zabytków godnych uwagi, m. in.: zamek biskupów warmińskich z przełomu XIV i XV w. (przebudowany na przełomie XV i XVI w.) - obecnie w jednym ze skrzydeł zamku mieści się muzeum, gotycki kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła z XIV w., barokowy pojezuicki kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża (XVIII - XIX w., przebudowany w XIX w.), klasztor sióstr Katarzynek (XVII - XVIII w.).


Nazwa miasta

Nazwa Kętrzyna została nadana miastu w 1946 na pamiątkę Wojciecha Kętrzyńskiego - urodzonego w Giżycku bojownika o polskość Mazur.

Wojciech Kętrzyński (pierwotnie Adalbert von Winkler) urodził się 11 lipca 1838 roku w Lecu, obecnie Giżycko. Ojciec Kętrzyńskiego pochodził ze szlacheckiej rodziny, której nazwisko powstało od miejscowości Kętrzyno w powiecie wejherowskim (gmina Linia). Dziadkowi Kętrzyńskiego dopisano przy nazwisku dodatek Winkler, natomiast ojciec Wojciecha Kętrzyńskiego - Józef - używał już tylko nazwiska Winkler. Matką Wojciecha Kętrzyńskiego była Eleonora z domu Raabe, która pochodziła z Nowej Wsi pod Iławą. Po śmierci ojca, który był żandarmem w Giżycku, Kętrzyński w latach 1849-1853 przebywał w Poczdamie, w szkole dla sierot po byłych wojskowych. W latach 1853-1855 ukończył pięcioletni kurs progimnazjum w Giżycku, a następnie Gimnazjum w Kętrzynie.


Adalbert von Winkler w 1856 roku otrzymał list od siostry, z którego dowiedział się o polskim pochodzeniu i dawnym nazwisku rodowym - Kętrzyński. Ta okoliczność zmieniła jego dotychczasowe życie, zaczął poszukiwać swoich korzeni - podjął naukę języka ojczystego oraz historii kraju. 13 października 1859 roku, po egzaminie maturalnym, rozpoczął studia historyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Królewcu. Dzięki nim Adalbert von Winkler poznał przeszłość własnego rodu, który był szlachecki i od wieków zakorzeniony w Polsce. W 1861 roku przeprowadził urzędową zmianę imienia i nazwiska z "Adalbert von Winkler" na "Wojciech Kętrzyński".

Czytaj więcej:  Znani ludzie i Mazury - Wojciech Kętrzyński


Okolice Kętrzyna

    Wilczy Szaniec (Wolfsschanze) - nieopodal Kętrzyna, obok wsi Gierłoż (około 6 km od miasta) główna kwatera Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych III Rzeszy. W czasie wojny "Wolfsschanze" była najważniejszą twierdzą wodza III Rzeszy: miała własne lotnisko, dworzec kolejowy, elektrownię, bezpośrednie połączenie z Berlinem i linią frontu. Na terenie Wilczego Szańca znajdowało się około 80 obiektów o konstrukcji trwałej i około 100 baraków drewnianych. Najsolidniejsze schrony typu ciężkiego miały ściany o grubości 4-6 m, a grubość stropu sięgała 8 m. Stała obsada twierdzy liczyła 2100 - 2200 osób. Kwatera miała powierzchnię 250 ha.

    Budowę Wilczego Szańca rozpoczęto późną jesienią 1940. Jeszcze w 1944 wzmacniano istniejące schrony i budowano nowe o solidniejszej konstrukcji. Jednorazowo przy budowie "Wilczego Szańca" pracowało 2 - 3 tys. osób.

    Teren wokół kwatery był bardzo silnie zaminowany. Świadczy o tym chociażby fakt, iż Wilczy Szaniec udostępniony został do zwiedzania dopiero w 1959 r. Zapora minowa składała się z min przeciw piechocie i min przeciwpancernych. Część min była nierozbrajalna, a miny w opakowaniu szklanym były niewykrywalne urządzeniami saperskimi. Z tego powodu rozminowywanie było zadaniem bardzo niebezpiecznym, podczas którego zdarzały się wypadki śmiertelne i poważne zranienia. Ostatecznego rozbrojenia pola minowego (długości około 10 km, szerokości 80-100 m) otaczającego kwaterę dokonali polscy saperzy. Przy rozminowywaniu w latach 1945-1947 i 1950-1955 pracowało sześć różnych pododdziałów. W latach 1953-1955 unieszkodliwiono tu 54 tys. min. W 2003 r. odsłonięto tablicę upamiętniającą saperów, którzy zginęli w czasie rozminowywania kwatery.

    Hitler przebywał w Wilczym Szańcu w przedziale czasowym od 24 czerwca 1941 do 20 listopada 1944. Spędził tutaj około 800 dni (po odliczeniu wyjazdów). To właśnie w Wolfsschanze podejmowano najważniejsze decyzje związane z historią II wojny światowej. Wilczy Szaniec odwiedzali przedstawiciele państw współpracujących z hitlerowskimi Niemcami (Bułgarii, Finlandii, Francji - premier rządu Vichy, Japonii, Rumunii, Słowacji, Włoch - kilkakrotnie Benito Mussolini). Godnym podkreślenia jest fakt, iż to właśnie tutaj 20 VII 1944 r. dokonano nieudanego zamachu na Hitlera.

    Z kwaterą główną współpracowały kwatery pomocnicze rozlokowane w promieniu do 60 km od Wilczego Szańca wzdłuż linii kolejowej Kętrzyn - Węgorzewo (od Wilczego Szańca w kierunku Węgorzewa):
- w lesie za Radziejami kwatera Hansa Lammersa (kryptonim "Wendula");
- w Mamerkach kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) (kryptonim "Anna");
- w lesie obok Pozezdrza kwatera Heinricha Himmlera (kryptonim "Hochwald");
- w Sztynorcie kwatera ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa;
- na północ od Gołdapi kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lotniczych (OKL) (kryptonim "Robinson");
- nieco dalej na północ (aktualnie Obwód Kaliningradzki) - pałac cesarza Wilhelma II , który zajął Hermann Göring (warto doadać, iż Göring miał kwaterę na terenie Puszczy Piskiej w Szerokim Borze - "Breitenheide", a od 1944 r. swój schron na terenie Wilczego Szańca);
- w Giżycku, na terenie Twierdzy Boyen znajdowała się placówka wywiadu "Obce Armie Wschód" (kryptonim "Emma") podporządkowana Gehlenowi;
- w Mikołajkach znajdowała się placówka Abwehry (wywiadu wojskowego) podporządkowana Canarisowi (kryptonim "Walli II").


Wilczy Szaniec (Wolfsschanze) - strony www

www.wolfsschanze.home.pl

Wilczy Szaniec - podstawowe informacje



    RESZEL  to miasto w województwie warmińsko-mazurskim (leży na Warmii - na granicy z Mazurami), w powiecie kętrzyńskim, na Pojezierzu Mrągowskim, nad rzeką Sajną - dopływem Gubra wpadającym do Łyny; dokument lokacyjny na prawie chełmińskim wystawiła 12 lipca 1337 kapituła warmińska przy pomocy wójta biskupiego - Henryka z Lutr; 5226 mieszkańców (2005); przez wiele lat miasto było trzecim co do wielkości miastem Warmii, po Braniewie i Lidzbarku Warmińskim; w 1655 miasto zostało wykupione spod władzy biskupiej; zamek reszelski był jedną z rezydencji ostatniego biskupa warmińskiego - Ignacego Krasickiego (funkcję proboszcza w mieście płenił w tym czasie Marcin Krasicki - brat biskupa); największe zabytki to zamek biskupów warmińskich (1350-1401), kolegium pojezuickie, kościół farny p.w. św. Piotra i Pawła oraz Cerkiew Przemienienia Pańskiego (do 1963 kościół św. Krzyża).





informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |