mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele ( 1 )
    ośrodki wczasowe ( 2 )
    pensjonaty ( 2 )
    kwatery prywatne
    agroturystyka ( 2 )
    domki ( 5 )
    zielone szkoły ( 1 )
    ośrodki kolonijne
    campingi ( 5 )
    pola namiotowe ( 2 )
    sale konferencyjne ( 1 )
 
   Centrum Kultury Filmowej
    Awangarda 2

   Aeroklub Warmińsko-Mazurski
    w Olsztynie

   Urządzenia czyszczące
   Olsztyn - portal miejski
   Urząd Miejski w Olsztynie
   Olsztyn - plan miasta (1)
   Olsztyn - plan miasta (2)
   Olsztyn na łamach Wikipedii
   PKS Olsztyn
   Student.olsztyn.pl
   Olsztyn - pamiątki
   Polskie Radio Olsztyn
   Miejski Ośrodek Kultury
   Teatr im. Stefana Jaracza
   Teatr Lalek w Olsztynie
   Filharmonia w Olsztynie
   Hotele - Olsztyn

  
   Olsztyn na zdjęciach
   Olsztyn - fotoreportaż
   Allenstein dawniej - Olsztyn
    dzisiaj

   Gietrzwałd
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu


Olsztyn


    OLSZTYN  to miasto wojewódzkie (stolica województwa warmińsko-mazurskiego) na Pojezierzu Olsztyńskim, położone nad rzeka Łyną, ok. 176 tys. mieszkańców (dane - 2009 r.), powierzchnia - 88,33 km 2; prawa miejskie nadane Janowi z Łajs (był on wolnym warmińskim chłopem, który założył, a nastepnie sprawował funkcję pierwszego burmistrza miasta) przez Kapitułę Warmińską w dniu 31 października 1353 r.; nazwa miasta nawiązywała w sposób bezpośredni do Zamku Allenstein (nazwa oznacza "gród nad Łyną": Alna, Alle - pruska i niemiecka nazwa Łyny, stein - niem. zamek-gród, kamień), wzniesionego wcześniej przez Kapitułę Warmińską; za rządów Jana z Łajs miasto zostało otoczone murami obronnymi z Bramą Górną i Dolną (Górna pozostała do dzisiaj), a w centrum powstał rynek wraz dochodzącą do niego siecią ulic (w 1372 r. Jan z Łajs za wybitne zasługi został wyniesiony do stanu szlacheckiego).

Perłą na mapie miasta stanowi Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, z prawdziwym i niepowtarzalnym miasteczkiem studenckim Kortowo, położonym nad jeziorem Kortowskim, które stanowi samodzielną część miasta. W Olsztynie znajdują się 2 teatry, filharmonia, planetarium, obserwatorium astronomiczne z wielowiekowymi tradycjami (kilkuletni pobyt Mikołaja Kopernika, który prowadził tu obserwacje astronomiczne). Olsztyn to wreszcie bardzo prężny ośrodek turystyczny - w samym mieście znajduje się aż 15 jezior (Ukiel, Kortowskie, Trackie, Skanda, Redykajny, Długie, Sukiel, Tyrsko, Starodworskie, Podkówka, Czarne, Żbik, Pereszkowo, Mummel, Modrzewiowe). Największe jezioro - Ukiel (zwane potocznie Krzywym) jest połozone w północno-zachodniej części miasta (pomiędzy osiedlami Dajtki, Gutkowo i Likusy) i zajmuje powierzchnię aż 412 ha. W pobliżu znajdują się ośrodki wypoczynkowe, restauracje, przystanie wodne oraz plaża miejska. Warto dodać, iż w bezpośrednim sąsiedztwie tego jeziora polożony jest Areoklub Warmińsko-Mazurski. Od wielu lat nad jeziorem Ukiel na początku każdego sezonu turystycznego odbywają się Żeglarskie Mistrzostwa Polski Branży Turystycznej o "Muszlę św. Jakuba", które z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem (znajdują się w oficjalnym kalendarzu imprez Polskiego Związku Żeglarskiego). Olsztyńskie lasy zajmują ponad jedną piątą powierzchni miasta (1800 ha, 18 km2). Jako ciekawostkę można odnotować fakt, iż w granicach miasta znajdueją się dwa rezerwaty przyrody: Mszar(o powierzchni 4 ha) oraz Redykajny (10 ha). W Lesie Miejskim w Olsztynie Warmińsko-Mazurski Oddział PTTK wytyczył i oznakował cztery piesze szlaki turystyczne. Atutem miasta jest znakomite umiejscowienie w regionie Zielonych Płuc Polski - tu przecinają się szlaki prowadzące w kierunku tzw. właściwych Mazur. Duży potencjał stanowi bliskość granicy polsko-rosyjskiej - przejście graniczne w Bezledach kilkadziesiąt kilometrów na północ od Olsztyna.

Spośród zabytków Olsztyna godnymi uwagi są: gotycki zamek kapituły warmińskiej (XIV w., w XVI w. rozbudowany), w którym mieści się Muzeum Warmii i Mazur, gotycka Katedra pod wezwaniem Św. Jakuba (XV w.), drewniany spichlerz z przełomu XVII i XVIII w., fragmenty murów miejskich (XIV w.) z dobrze zachowaną gotycką bramą Wysoką.

Podczas wojny trzynastoletniej (1454-1466) Olsztyn wstąpił do Związku Pruskiego, wypowiadając posłuszeństwo Zakonowi i uznając zwierzchnictwo polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka. Krzyżacy podstępem zajęli miasto, jednakże ostatecznie na mocy II pokoju toruńskiego (1466) Olsztyn wraz z Warmią został wcielony do państwa polskiego, w skład którego wchodził przez następne około 300 lat (do 1772, w którym to roku w wyniku tzw. rozbiorów znalazł się pod panowaniem pruskim).

Jako ciekawostkę można odnotować fakt, iż w latach 1516-1519 i 1520-1521 administratorem dóbr Kapituły Warmińskiej był Mikołaj Kopernik, który osobiście kierował przygotowaniami do obrony zamku w Olsztynie przed najazdami krzyżackimi w czasie wojny z Zakonem Krzyżackim w latach 1519-1521.

Na przełomie XIX i XX wieku, wbrew nasilającym się akcjom germanizacyjnym, Olsztyn stanowił centrum polskiego ruchu narodowego i kulturalnego na Warmii, Mazurach i Powiślu. W 1886 roku warmiński działacz społeczny, poeta i nauczyciel Jan Liszewski rozpoczął wydawanie "Gazety Olsztyńskiej". Pierwszy numer Gazety Olsztyńskiej ukazał się 16 kwietnia 1886 r. Celem przewodnim gazety była obrona wiary i mowy ojców oraz polskich obyczajów. Warto nadmienić, iż wiele lat później, w plebiscycie 1920 roku (Plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu, 11 lipca 1920.), który po I wojnie światowej miał zadecydować o przynależności Prus Wschodnich, miejscowa ludność w zdecydowanej większości opowiedziała się za Niemcami. Było to spowodowane wieloma czynnikami. Strona niemiecka dysponowała olbrzymią przewagą materialną, organizacyjną i propagandową. Na kartach wyborczych zamiast słowa Niemcy wydrukowane były słowa Prusy Wschodnie. Mazurzy i Warmiacy mieli zatem wybierać między doskonale im znanymi Prusami Wschodnimi, a odrodzonym państwem polskim, z którym stracili łączność w 1772 roku (Warmiacy i Powiślacy), albo nie posiadali jej nigdy wcześniej (Mazurzy). Ponadto plebiscyt odbył się w bardzo trudnym dla Polski momencie, a mianowicie w czasie rozpoczętej 4 lipca 1920 roku generalnej ofensywy Armii Czerwonej w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.

W czasie II wojny światowej Olsztyn został bardzo poważnie zniszczony. Z przedwojennej zabudowy pozostało zaledwie około 40 procent. Miasto liczyło tylko 8 tys. mieszkańców. Od tego czasu nastąpił bardzo szybki rozwój miasta.

W pobliżu Olsztyna znajdują się liczne atrakcje turystyczne, m. in. pole bitwy pod Grunwaldem, liczne średniowieczne zamki i kościoły, ośrodki wypoczynkowe, jeziora, lasy, znakomite trasy turystyczne; niedaleko stąd do Ostródy (około 35 km), którą warto odwiedzić chociażby w celu popłynięcia Kanałem Ostródzko-Elbląskim - jedyną z dwóch tego typu budowli na świecie (w pięciu miejscach statek przeciągany jest linami po ziemi przy pomocy specjalnie skonstruowanych pochylni, a wszystko to w celu pokonania różnicy poziomów wód wynoszącej około 100 m, na niewielkim odcinku); z Olsztyna jest również niedaleko do Gietrzwałdu (około 20 km) - jedynego w Polsce potwierdzonego miejsca objawień Matki Bożej (znajduje się tam malowniczo położona Bazylika Św. Piotra i Pawła).

Olsztyn to miasto uniwersyteckie. Z uczelniami związanych jest ok. 50 tys. ludzi: studenci, pracownicy naukowi oraz administracyjni. Młodzi ludzie dodają miastu kolorytu i sprawiają, że Olsztyn żyje także poza sezonem turystycznym. Na samym Uniwersytecie Warmińśko-Mazurskim studiuje ponad 40 tys. studentów.

Miasteczko akademickie jest położone w Kortowie, które stanowi południową, peryferyjną dzielnicę miasta. Kampus uniwersytecki, ze względu na położenie - nad jeziorem, na obrzeżu aglomeracji - zaliczany jest do najpiękniej zlokalizowanych ośrodków akademickich w Polsce. Jezioro Kortowskie (o powierzchni 95,5 ha) jest jedną z największych atrakcji Kortowa, akademickiego miasteczka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Woda, plaża, park i las współtworzą zupełnie niepowtarzalne miejsce. Możliwe jest wypożyczenie sprzętu wodnego.

Warto w tym miejscu dodać, że juwenalia studenckie - Kortowiada - plasują się w ścisłej czołówce imprez studenckich w Polsce.

Początki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie należy wiązać przede wszystkim z Akademią Rolniczo-Techniczną (ART), która powstała 31 maja 1950 roku jako Wyższa Szkoła Rolnicza w Olsztynie (WSR), a 1 października 1969 roku została awansowana do rangi akademii i przemianowana na ART. Kampus tej uczelni mieścił się - tak samo jak obecne miasteczko uniwersyteckie - na terenie Kortowa. Uniwersytet został erygowany 1 września 1999 roku w wyniku połączenia wspomnianej Akademii Rolniczo-Technicznej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Warmińskiego Instytutu Teologicznego.

Więcej informacji:  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie


W listopadzie 2005 roku tygodnik Wprost umieścił Olsztyn na 5 miejscu w swoim rankingu jakości życia w polskich miastach. Miasto nad Łyną zdobyło 83 punkty na 120 możliwych. W tym samym rankingu pierwsze miejsce zdobyła Warszawa (88 pkt), drugie - Gdynia (87 pkt), trzecie - Opole (85 pkt), czwarte ex aequo Katowice i Poznań (84 pkt). Olsztyn wyprzedził m.in. Kraków (79 pkt), Gdańsk (78 pkt) i Białystok (74 pkt).



Olsztyn - baza noclegowa

W Olsztynie znajduje się doskonała baza noclegowa. Wynika to z tego, iż miasto jest siedzibą władz województwa warmińsko-mazurskiego, postrzegane jest jako najważniejszy ośrodek na Warmii, jak również stanowi doskonały punkt wypadowy na położone na wschód od miasta Mazury. Na uwagę zasługuje również to, iż Olsztyn sam w sobie jest atrakcyjny (bardzo dużo jezior, dobra infrastruktura turystyczna - liczne hotele, pensjonaty, przystanie jachtowe, restauracje itp.).

Miasto jest położone na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, przebiega przezeń polska część Drogi św. Jakuba, Szlak Zamków Gotyckich (samochodowa trasa turystyczna, której pokonanie umożliwa odwiedzenie 12 gotyckich zamków Warmii, Mazur i Kaszub), Szlak Grunwaldzki (turystyczny szlak samochodowy o długości 283 km, rozpoczynający i kończący swój bieg w Olsztynie) oraz Szlak Kopernikowski. Ten ostatni z wymienionych, malowniczy szlak pieszy ma długość 237 km, rozpoczyna się przy Wysokiej Bramie w Olsztynie i biegnie przez tereny województwa warmińsko-mazurskiego (w tym Elbląg), pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego, kończąc swój bieg w Toruniu - miejscu urodzenia wielkiego astronoma.

Szukając noclegu w Olsztynie polecamy skorzystanie z bazy danych emazury.com lub bazy portalu trivago.pl, który prezentuje szeroką i atrakcyjną ofertę hoteli w tym mieście. Planując wizytę na Warmii lub Mazurach warto wcześniej zarezerwować co najmniej jeden nocleg w Olsztynie!

Więcej informacji na temat noclegów w Olsztynie:  www.trivago.pl



Herb Olsztyna

Olsztyn, jak każde miasto, posiada swój niepowtarzalny herb. Herbem miasta Olsztyn jest wizerunek św. Jakuba Starszego, zmarłego w 44 roku n. e. apostoła. Dziewiętnastowieczni badacze historii miasta początkowo uważali, że postacią przedstawianą na starych pieczęciach miejskich jest święty Jan Ewangelista, jednakże później stwierdzono, iż jest to święty Jakub - patron olsztyńskiej katedry. Za kadencji Jerzego Grelewskiego - przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej (1971 - 1973), a następnie prezydenta Olsztyna (1973 - 1977) - radni MRN wnieśli poprawki do herbu Olsztyna. Do postaci św. Jakuba dodano wtedy koło zębate i kłos.

Herb Olsztyna - dużo informacji



Znani Olsztynianie:

- Erich Mendelsohn - światowej sławy niemiecki architekt, twórca i realizator kierunku zwanego konstruktywizmem - zmierzającego do tego, by wartość realizacji architektonicznej wyrażała się w logicznie przeprowadzonej konstrukcji budowli;
- Krzysztof Hołowczyc - utytułowany kierowca rajdowy;
- Marian Bublewicz - wielokrotny mistrz Polski w rajdach samochodowych;
- Bronisław Wildstein - znany dziennikarz; stało się o nim szczególnie głośno po wyniesieniu z archiwów i opublikowaniu w internecie listy agentów SB i kandydatów na agentów - tzw. listy Wildsteina;
- Piotr Bałtroczyk - prowadzący liczne programy telewizyjne, m. in. kabarety;
- Wojciech Reszczyński - znany dziennikarz radiowy i telewizyjny;
- Dariusz Idzikowski - wielokrotny mistrz polski, Europy i świata w taekwondo;
- Andrzej Zawada - znany sejsmolog i himalaista;
- Juliusz Machulski - znany reżyser;
- Norbert Dudziuk (Norbi) - "mówiący" piosenkarz ("Kobiety są gorące"), prezenter radiowy (w Radiu Olsztyn od 1995);
- Michał Fajbusiewicz - redaktor prowadzący Magazynu Kryminalnego 997, aktor, publicysta, scenarzysta i realizator filmowy, dziennikarz, podróżnik;
- Łukasz Kadziewicz - siatkarz, reprezentant Polski, zdobywaca srebrnego medalu Mistrzostw Świata w Siatkówce rozgrywanych w Japonii w 2006;
- Wojciech Grzyb - siatkarz, reprezentant Polski, zdobywaca srebrnego medalu Mistrzostw Świata w Siatkówce rozgrywanych w Japonii w 2006;
- Artur Wojdat - pływak, brązowy medalista olimpijski;
- Anna Samusionek - aktorka;
- Izabela Trojanowska - piosenkarka i aktorka.



Olsztyn i tramwaje

Niewiele osób wie, że jeszcze stosunkowo niedawno w Olsztynie jeździły tramwaje. Linie tramwajowe zostały niestety zlikwidowane w 1965 r. Tradycja związana z tramwajami jest w tym mieście bardzo długa i sięga 1907, kiedy to kursowały one aż na dwóch liniach. Po zniszczeniach dokonanych w czasie walk o miasto przez Armię Czerwoną w 1945 r. pierwsi olsztyńscy osadnicy odbudowali miejską trakcję tramwajową. Tramwaje można było spotkać na ulicach Olsztyna jeszcze w 1965 r., kiedy to cała trakcja została zlikwidowana, a tramwaje trafiły do... Elbląga. Obecnie istnieją plany reaktywacji jednej linii tramwajowej prowadzącej z Dworca Głównego do największej sypialni miasta - dzielnicy Jaroty.



Kortowo w Olsztynie - najpiękniejsze miasteczko studenckie w Polsce i jego historia

Kortowo (Kortau) to dziś zdaniem wielu najpiękniejsze miasteczko studenckie w Polsce. Niewiele osób jednak wie do jak tragicznych zdarzeń doszło tam w styczniu 1945 roku. Do dziś nie odnalezione zostały wszystkie masowe groby, jednak te już spenetrowane są wystarczającym obrazem dramatu, jaki rozegrał się tutaj w styczniu 1945 roku.

Kortowo - historia



Mikołaj Kopernik i Olsztyn

Mikołaj Kopernik (10 II 1473 - 24 V 1543) spedził kilka lat swego życia na zamku w Olsztynie. 8 XI 1516 Mikołaj Kopernik objął jako duchowny urząd administratora dóbr Kapituły Warmińskiej. Urząd ten sprawował do 9 XI 1519 roku. W tym czasie rezydował na zamku w Olsztynie. Podczas pobytu w tym mieście napisał on swoje dzieło "O wartości pieniądza". Już 23 stycznia 1520 Mikołaj Kopernik powrócił z Fromborka do Olsztyna, gdzie mieszkał do końca sierpnia 1521 roku, przy czym od 8 listopada 1520 do czerwca 1521 pełnił ponownie urząd administratora. 15 I 1521 wojska krzyżackie podeszły pod Olsztyn przygotowany do obrony przez... Mikołaja Kopernika. 26 I 1521 miała miejsce nieudana próba szturmu. Obrona zamku zakończyła się pełnym sukcesem. W 1523 r. M. Kopernik został mianowany generalnym administratorem całej Diecezji Warmińskiej. W roku 1522 na zjeździe stanów Prus Królewskich w Grudziądzu wygłosił swój słynny traktat o monetach, który przygotował głównie podczas swojego pobytu w Olsztynie. W 1526 r. opublikowane zostało jego kolejne ważne dzieło "Sposób bicia monety" (Monetae cudendae ratio), które przeszło do klasyki myśli ekonomicznej.

Olsztyn - zamek


Mikołaj Kopernik jako wieloletni administrator dóbr Kapituły Warmińskiej był bardzo blisko procesów gospodarczych. Obserwował mechanizmy ekonomiczne i wyciągał konstruktywne wnioski. W teorii Mikołaja Kopernika pieniądz ma określone funkcje: pośredniczy w wymianie, jest miernikiem wartości oraz środkiem płatniczym. Aby spełniać je w sposób własciwy sam w sobie musi być wartością - pieniądzem złotym lub srebrnym. Szacunek (wartość) monety, jej siła nabywcza zależy przede wszystkim od ilości zawartego w niej srebra i złota, po dodaniu kosztów bicia monety. Ceny towarów powinny być proporcjonalne do zawartości kruszcu w monecie. W związku z tym nie można zmieniać wartości monety, gdyż takie działanie powoduje jej "psucie".

Kopernik przeciwstawił się popularnym w jego czasach praktykom stosowanym przez władców, polegającym na zmniejszaniu zawartości kruszcu lub zmniejszaniu próby monety. Psucie monety jest według Kopernika szkodliwe dla wszystkich żyjących ze stałych dochodów. Powoduje ponadto spadek aktywności zawodowej obywateli. Osłabianie wartości monety rujnuje handel, przedsiębiorczość i pracowitość wśród ludzi, co znowu wprowadza niedostatek wszystkiego, ponieważ upada produkcja. W konsekwencji nastepuje spadek wpływów do skarbu państwa, a to z kolei prowadzi do ograniczenia wydatków państwowych. Kolejnym, nieuchronnym skutkiem psucia pieniądza jest wypływ lepszego pieniądza za granicę. Gdy zostaje w obiegu tylko pieniądz gorszy, czyli miedziany, wówczas ustaje przywóz towarów zagranicznych i handel; nikt bowiem nie chce sprzedawać towaru za fałszywe pieniądze. Zły pieniądz bardzo źle wpływa handel, zaś dobry - prowadzi do jego rozkwitu.

Kopernik mówi, iż zawsze dzieje się tak, iż "pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy" formułując tym samym "prawo Greshama-Kopernika", które mówi, iż w obiegu powinny znajdować się tylko monety dobre; jeżeli bowiem w obiegu znajdują się monety dobre i złe, dobre uciekają, wyparte przez monety gorsze tzn. o mniejszej zawartości kruszcu. Lepsze monety są "wyławiane" i wyciekają za granicę...

Olsztyn - pomnik kopernika

Pomnik Kopernika na olsztyńskiej Starówce,
fot. Mariusz Jaworski, www.mariusz1212.fotosik.pl


Warto zaznaczyć, iż Mikołaj Kopernik nie tylko sformułował teorię, ale również zasady reformy monetarnej oparte na projekcie poprawy pieniądza i ujednolicenia monety pruskiej i polskiej. Rozprawy Mikołaja Kopernika o monecie - w większości opracowane podczas jego pobytu w Olsztynie - mają bardzo duże znaczenie dla rozwoju nauki o pieniądzu. Kopernik otworzył nowy rozdział w światowej myśli ekonomicznej - zerwał z nominalizmem średniowiecza uważającym pieniądz tylko za "znak", jak i z fiskalizmem, traktującym bicie monety jako źródło dochodu panującego. Dziś Kopernik znany jest niestety prawie wyłącznie jako astronom, a jego wielki wkład w rozwój ekonomii jako nauki jest niemal niezauważany przez przeciętnego człowieka...


Olsztyn i film

W Olsztynie kręcono zdjęcia do kilku znanych polskich filmów.


Mało kto wie, że z 18 zrealizowanych odcinków "Stawki większej niż życie" 5 kręcono w Olsztynie. W 2004 roku na olsztyńskiej starówce, w miejscu, gdzie robiono zdjęcia do jednego z odcinków, umieszczono tablicę z napisem: "Zaułek Stawki większej niż życie". Przykładowo nad Jeziorem Kortowskim, na nieistniejącej już przystani w pobliżu ujścia Kortówki kręcone były sceny topienia skrzyń z archiwum. Ujęcia te można oglądać w odcinku "Spotkanie", w którym Olsztyn był miasteczkiem Bischofsfelde. Innny ciekawy epizod to pościg za nadradcą Gebhardtem - był on kręcony nad jeziorem Skanda i na moście na Wadągu.





Warto w tym miejscu dodać, że Muzeum Hansa Klossa nie powstało w Olsztynie, a w bardzo odległych... Katowicach, w których notabene nie powstał żaden odcinek "Stawki"! Znajdziemy w nim warmińskie akcenty: między innymi niemiecki motocykl, na którym uciekał Kloss podczas kręcenia tej sceny w Olsztynie. W jednym z pomieszczeń zgromadzono fotografie z planu zdjęciowego z 1967 roku, autorstwa olsztynian: dziennikarza Tomasza Śrutkowskiego i fotografa Wacława Kapusty.

Muzeum Hansa Klossa zostało otwarte dla publiczności 1 marca 2009 roku. Pomysłodawcą i twórcą tej placówki o charakterze kulturalno-rozrywkowym jest były policjant - Piotr Owczarz. Muzeum mieści się w Katowicach przy ul. Gliwickiej 6.


Więcej informacji o filmach kręconych w Olsztynie i okolicy:

http://kultura.wm.pl/64105,Olsztyn-w-filmie.html



informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |