Statek Żeglugi Mazurskiej Kormoran przepływa przez most obrotowy; fot. Paweł Wagner
Dużą atrakcją Giżycka jest jedyny w Polsce i jeden z nielicznych w Europie most obrotowy. Zbudowany został w 1898 na bardzo ważnej drodze wodnej - Kanale Łuczańskim (łączy on Jezioro Niegocin z Jeziorem Kisajno, długość 2130 m, głębokość - 1,9 m) - jako połączenie miasta z Twierdzą Boyen; jest skonstruowany w ten sposób, że przęsło mostu obraca się w bok, a nie do góry jak to ma miejsce w mostach zwodzonych.
Giżycko - most obrotowy na Kanale Łuczańskim w trakcie otwarcia; fot. Paweł Wagner
Ciekawostką jest fakt, iż ważący ponad 100 ton most może być obracany ręcznie przez jednego operatora! Aby osiągnąć taki efekt zastosowano bardzo ciekawe rozwiązania techniczne (konstrukcja zawieszona jest na dwóch kołach, które spoczywają na szynie w kształcie okręgu).
Most ma burzliwą historię. W latach 60-tych w ramach prowadzonych prac modernizacyjnych most został wyposażony w napęd elektryczny, co skutkowało zniszczeniem nabrzeża (przez gwałtowne, silne uderzenia). Most został wobec tego rozebrany, a na jego miejsce postawiono "tymczasowy" most typu wojskowego, który nigdy nie cieszył się pełną akceptacją mieszkańców Giżycka. Klasyczny most obrotowy został ponownie otwarty dopiero w 1993 i do dzisiaj jest dumą miasta.
W Polsce istnieją obecnie dwa mosty obrotowe. Pierwszy z nich znajduje się w Giżycku i jest, jak wspomniano powyżej, obracany ręcznie przez jednego operatora. Cała operacja otwierania mostu zajmuje około 5 min.
Drugi most zlokalizowany jest w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym, w okolicach miejscowości Kursko, w pobliżu Międzyrzecza. Most ten z zewnątrz bardzo przypomina giżycki i także był otwierany się na bok, z tą jednak różnicą, że był napędzany silnikiem. Obecnie nieczynny.
Zobacz film: Most obrotowy w Giżycku - otwieranie
|