mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele ( 1 )
    ośrodki wczasowe
    pensjonaty ( 1 )
    kwatery prywatne ( 3 )
    domki ( 4 )
    zielone szkoły
    ośrodki kolonijne
    campingi
    pola namiotowe
    sale konferencyjne ( 1 )
 
   ACF Burakiewicz Nieruchomości
   Augustów Online - informacje
   Dolina Rospudy - Fakty i Mity
   Jan Paweł II w Studzienicznej
   Żegluga Augustowska

  
    Augustów - zdjęcia miasta
    Kanał Augustowski
    Kanał Augustowski - śluzy
    Kanał Augustowski wiosną
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu


Suwalszczyzna / Żegluga Augustowska - rejsy pasażerskie



fot. Paweł Wagner


Jedną z atrakcji Augustowa są rejsy statkami Żeglugi Augustowskiej. Biuro żeglugi znajduje się nad samą rzeką Nettą przy ulicy 29 Listpada 7.

Żegluga Augustowska jest jednym z nielicznych przedsiębiorstw żeglugowych w Polsce, obsługujących przewozy pasażerskie. Z jej usług korzysta w sezonie turystycznym około 70 tysięcy pasażerów.

Historia Żeglugi Augustowskiej ma pół wieku, powstała w roku 1953, wtedy też przewiozła pierwszych pasażerów. Żegluga Augustowska na początku podlegała Żegludze Warszawskiej, później Żegludze Mazurskiej w Giżycku, potem znowu została podporządkowana Żegludze Warszawskiej. Usamodzielniła się dopiero w roku 1991.

Pierwszymi statkami pasażerskimi wprowadzonymi do nawigacji w rejonie działalności Żeglugi Augustowskiej były jednostki poniemieckie sprowadzone z jezior mazurskich. Po usamodzielnieniu się, augustowianie otrzymali od Żeglugi Warszawskiej statek Sajno (do dziś pływający), wybudowany w 1960 roku. Wcześniej jako Świtezianka wykorzystywany był do przewozów pasażerskich i pływał po Wiśle do 1969 roku.

Statki Żeglugi Augustowskiej obsługują tylko akwen jezior augustowskich.  Na rejsy liniowe, a także na rejsy specjalnie zamawiane wypływają trzy statki: wspominany dwustuosobowy Sajno i Serwy oraz stuosobowy Perkoz.

Specyfiką pracy Żeglugi Augustowskiej jest sezonowość. Statki pływają po żeglownych trasach pół roku. Organizuje się rejsy specjalne, nocne oraz imprezy rozrywkowe. Na statkach Żeglugi Augustowskiej odbywają się też wesela i różnego rodzaju przyjęcia okolicznościowe. Dla bardziej zamożnych klientów na statku Serwy przygotowano wydzielone miejsce, zwane przez wielu „kajutą milionerów”, jest to specjalna kabina o podwyższonym standardzie na 5-7 osób. Innowację tę wprowadzono na życzenie niektórych klientów. Z kajuty tej korzystają głównie biznesmeni, którzy w czasie rejsu podziwiają przyrodę i jednocześnie dyskutują o swoich interesach. Statek Serwy jest znakomitym miejscem na podpisywanie kontraktów.

Na statkach Żeglugi Augustowskiej pływało już wiele znanych i sławnych osobistości, m.in.: Włodzimierz Cimoszewicz, Jerzy Buzek, Janusz Tomaszewski, Dariusz Rosati, Krzysztof Daukszewicz, lord Cairns- szef British American Tabacco, Artur Partyka, Waldemar Marszałek i wielu innych znanych ludzi świata polityki, kultury i   sportu, których nie sposób wszystkich wymienić. Największym jednak zaszczytem było goszczenie 9 czerwca 1999 r. na augustowskich jednostkach żeglownych Ojca Świętego.

Każdego roku wzbogaca się ofertę rejsów o dodatkowe atrakcje, które kierowane są nie tylko do wielkich osobistości. Największym zainteresowaniem cieszy się jednak rejs trasą papieską, którą Jan Paweł II płynął podczas wizyty w 1999 roku. Trwa on niemal 3 godziny. Wzbogacony jest o kilkunastominutowy postój w Sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej.

Głównym szlakiem żeglugowym białej floty jest Kanał Augustowski- XIX-wieczny zabytek polskiej myśli hydrotechnicznej. Łączy on wszystkie większe jeziora augustowskie. Tworzy w ten sposób atrakcyjny szlak wodny wykorzystywany nie tylko przez żeglugę pasażerską, ale również przez miłośników kajakarstwa. Rejsy rozpoczynają się tradycyjnie w Porcie przy ulicy 29 Listopada, na rzece Netcie, następnie statki opływają Necko i kierują się, ku najkrótszej rzece w Polsce – Klonownicy. Dalej wypływają na jezioro Białe. Do dyspozycji są codziennie trzy statki: 200-osobowe dwupokładowe Serwy i Sajno oraz o połowę mniejszy Perkoz. Dużymi jednostkami można wybrać się na 2,5-godzinny rejs do Białobrzeg.

Perkoz proponuje turystom codziennie o różnych porach półtoragodzinny rejs po jeziorach Necko, Rospuda. Atrakcyjność tego rejsu wiąże się z różnorodnością szlaku żeglownego, przebiegającego najpierw rzeką Nettą, przez Necko i jezioro Rospuda, przy którym widoczny jest wysoki, piaszczysty, legendarny półwysep "Goła Zośka". Jest to rejs "pierwszych wrażeń", po którym budzi się chęć dalszych i dłuższych pobytów na statkach i poznawania innych tras. Żegluga Augustowska proponuje także 2,5-godzinny rejs do Przewięzi. W każdym przypadku dzieci do lat 4 korzystają ze zniżek i niezależnie od trasy bilet dla małego pasażera kosztuje 4zł. Poza rejsami planowymi można zamówić również rejs indywidualny.

Żegluga Augustowska; Port; 29 Listopada 7
tel. 087 643 28 81; 087 643 21 52
www.zeglugaaugustowska.pl


Informacja:  www.augustow.pl , informacje własne







informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |