mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele ( 10 )
    ośrodki wczasowe
    pensjonaty ( 1 )
    kwatery prywatne
    domki
    zielone szkoły
    ośrodki kolonijne
    campingi
    pola namiotowe
    sale konferencyjne
 
   Lampiony na roraty
   Logopeda Elbląg
   Stroiki wielkanocne
   Urządzenia czyszczące
   PortEl.pl - dziennik internetowy
   Nocny Elbląg
   ANGATA - koty rasowe
   Hanza - geneza i rozwój
   Stadnina Koni Rzeczna
   Jak wyglądał M. Kopernik?

 

   Elbląg w XIX i na pocz. XX w.
   Elbląska Starówka
   Pochylnia w Kątach
   Kadyny
   Konkurs Fotka Miesiąca
 

    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu


Żuławy / Elbląg - Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida



Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida to jedna z najnowocześniejszych i najdynamiczniej rozwijających się bibliotek w Polsce. Świadczą o tym liczne nagrody, w tym główna nagroda w ogólnopolskim konkursie "Modernizacja Roku 2006" w kategorii "Obiekty Kultury, Sportu i Rekreacji", która została przyznana w 2007 za "modernizację i rozbudowę Biblioteki Elbląskiej przy ul. Św. Ducha"

W księgozbiorze przeważała literatura teologiczna oraz dzieła klasyków greckich iPoczątki Biblioteki Elbląskiej sięgają roku 1601, kiedy to przy gimnazjum elbląskim utworzono bibliotekę. Jan Mylius, rektor gimnazjum, zakupił księgozbiór po swoim zmarłym poprzedniku Tomaszu Rotusie za sumę 200 florenów ofiarowanych przez Radę Miejską. rzymskich. Przez lata kierowania Myliusa szkołą, księgozbiór szybko się rozrastał: drogą zakupów dokonywanych z funduszów pochodzących z datków elblążan i Rady Miejskiej oraz dzięki darom książkowym po zmarłych profesorach gimnazjum, burmistrzach, pastorach i innych notablach miejskich. Mając na uwagę liczne dokonania rekotora elbląskiego gimnazjum to właśnie Jana Myliusa uważa się za złożyciela Biblioteki Elbląskiej. Jego imię nosi także jedna z ulic w mieście.

W 1869 roku Biblioteka pozyskała najcenniejszy nabytek - bezcenny rękopis z początku XIV wieku - kodeks prawa polskiego zwany "Księgą elbląską". Ofiarodawcą był elbląski aptekarz - Henryk Ferdynand Neumann. Niestety kodeks zaginął w 1945 r.

W 1979 roku Biblioteka otrzymała nową siedzibę - zabytkowy zespół budynków przy ul. Wigilijnej 5-7 i Zamkowej 1. W siedzibie tej Biblioteka funkcjonuje do dziś.

W latach 2000-2002 nastąpił powrót przechowywanego dotychczas w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu bardzo bogatego księgozbioru elbląskiego obejmującego tysiące zabytkowych woluminów.

W 2004 roku odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Letnie Ogrody Polityki. Biblioteka Elbląska jest od samego początku głównym organizatorem tych wyjątkowych w skali kraju spotkań i koncertów firmowanych przez największy tygodnik w Polsce.

W 2005 roku z inspiracji Dyrektora Biblioteki Elbląskiej - Jacka Nowińskiego - powstało Wydawnictwo Wilk Stepowy. Fundamentalnym celem powołanego przy Bibliotece Elbląskiej wydawnictwa jest promowanie regionu, jego historii i kultury oraz publikowanie prac naukowych i popularnonaukowych z tego zakresu. Dzięki systematycznie pozyskiwanym środkom pozabudżetowym może ono realizować wyżej wymienione założenia, a co najistotniejsze - jego publikacje bezpłatnie oferuje elblążanom.

W 2006 roku zakończono projekt inwestycyjnego modernizujący gmach główny Biblioteki oraz wyposażenie go w sprzęt komputerowy i audiowizualny, jak również adaptację poprzemysłowego budynku, znajdującego się po drugiej stronie ulicy, na potrzeby zbiorów zabytkowych.



Biblioteka Elbląska po modernizacji; zdjęcie: www.bibliotekaelblaska.pl


Biblioteka Elbląska dysponuje obecnie ponad półmilionowym księgozbiorem, z czego 55 690 woluminów to zbiory o wysokiej wartości naukowej, na które składają się inkunabuły, stare druki, rękopisy, wydawnictwa kartograficzne, muzykalia, ekslibrisy, czasopisma oraz książki z XIX i XX wieku z różnych dziedzin wiedzy i literatury.


Biblioteka Elbląska im Cypriana Norwida
ul. św. Ducha 3-7
82-300 Elbląg
tel. (055) 232 69 24
www.bibliotekaelblaska.pl







informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |