mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele
    ośrodki wczasowe ( 1 )
    pensjonaty ( 5 )
    kwatery prywatne ( 5 )
    agroturystyka ( 9 )
    domki ( 4 )
    zielone szkoły
    ośrodki kolonijne
    campingi ( 1 )
    pola namiotowe ( 3 )
    sale konferencyjne
 
   Pieczarki Mazurskie
 
   Informacja Turyst. Mrągowo
   Mrągowo - Urząd Miejski
   Mrągowianin Karol Jabłoński
   Niektórzy znani mrągowianie
   Baza Mrągowo - najsilniejszy
    klub żeglarski w Polsce

   Góra Czterech Wiatrów
   Nadleśnictwo Mrągowo
   Rozkład jazdy PKS Mrągowo
   Forum Prawników
    Piknik Country 2004
    Festiwal Muzyki Kresowej
    Mrągowo - zdjęcia
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu


Mazury / Mrągowo - Festiwal Kultury Kresowej w MrągowieFestiwal Kultury Kresowej, fot. © www.ckit.mragowo.pl, www.mragowo.pl


Po zakończeniu II wojny światowej, w wyniku porozumień zawartych w Jałcie, odbyły się prowadzone na niespotykaną skalę przesiedlenia polskich rodzin mieszkających dotąd na wschodnich terenach Rzeczypospolitej. Także na terenie Warmii i Mazur - "ziemii odzyskanej" - znalazło swoje nowe miejsce wielu "kresowiaków". W tych wydarzeniach należy szukać pragenezy Festiwalu, który odbywa się już wiele lat właśnie tutaj - nad jeziorem Czos w Mrągowie.

Pojęcie "Kresy" odnosi się w zasadzie do Polaków pozostałych poza wschodnimi granicami Polski, jakkolwiek w szerszym kontekście wydaje się uprawnione stosowanie tego określenia także w stosunku do osób, organizacji i stowarzyszeń wywodzących się ze wschodnich terenów Rzeczypospolitej, rozrzuconych obecnie po różnych regionach Polski, w tym po ziemii warmińskiej i mazurskiej.

Festwalu Kultury Kresowej po raz pierwszy odbył się w 1995 roku. Jego inicjatorem było Stowarzyszenie Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Mrągowie na czele z jego prezesem - Ryszardem Soroką (ur. 1944 w Wilnie, zm. 2009). Duże zaangażowanie w realizacji i kontynuacji Festiwalu wykazało również wiele innych osób, m.in.: Burmistrz Miasta Mrągowa Otolia Siemieniec, Ryszard Bitowt - znany numizmatyk i kolekcjoner, Marek Hass - Dyrektor Teatru Stefana Jaracza w Olsztynie.

Celem Festiwalu jest przybliżenie i popularyzacja kultury polskiej z obszaru Kresów Wschodnich, pielęgnowanie polskich tradycji kulturalnych, pomoc zespołom i organizacjom Polaków na Kresach w pielęgnowaniu i kontynuowaniu kultury polskiej, organizacja tzw. "warsztatów artystycznych", jak również osobistych spotkań twórców i animatorów kultury, wymiany doświadczeń, kontaktu z bliskimi i znajomymi, zwiedzanie Ojczyzny.

Uczestnicy Festiwalu wyłaniani są drogą eliminacji środowiskowych prowadzonych przez lokalne stowarzyszenia polonijne. Koszty pobytu w Polsce, jak również koszty związane z ich przejazdem od granicy RP do Mrągowa i z powrotem do granicy pokrywa organizator. Zapewnia on również środki na skromne honoraria oraz nagrody.

Poprzednie edycje festiwalu spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. Występy zespołów muzycznych i tanecznych z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy transmitowane są przez TVP 2 oraz Telewizję Polonia. Koncert galowy w amfiteatrze jest podsumowaniem trzech dni imprez festiwalowych w mieście, w trakcie których oglądać można występy kapel, chórów oraz zespołów pieśni i tańca. Występom towarzyszą wystawy plastyczne, fotograficzne, rękodzieła, wieczory poetyckie, kiermasze i degustacje kresowych potraw oraz spotkania kresowiaków przyjeżdżających do Mrągowa z różnych krajów.

Festiwal jest najciekawszym obok Pikniku Country przedsięwzięciem kulturalnym miasta Mrągowa.


Więcej informacji o Festiwalu:  www.ckit.mragowo.pl


Festiwal Kultury Kresowej w 2004 r. - fotogaleria

Festiwal Kultury Kresowej w 2005 r. - fotogaleria

Festiwal Kultury Kresowej w 2006 r. - fotogaleria

__________________________

Informacja:   emazury.com

informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |