mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele
    ośrodki wczasowe
    pensjonaty ( 1 )
    kwatery prywatne
    agroturystyka ( 1 )
    domki ( 6 )
    zielone szkoły ( 1 )
    ośrodki kolonijne ( 1 )
    campingi
    pola namiotowe ( 2 )
    sale konferencyjne ( 2 )
 





   Studio-Foto W. Czujak
   BUS-KOM PKS Szczytno
   Kurek Mazurski
   BIP Szczytno
   Szczytno Undergraund
   Szczytno.org - forum
   Muzeum Mazurskie w Szczytnie
   Chata Mazurska w Szczytnie
   Olszyny - Muzeum Regionalne
   Wyższa Szkoła Policji
    w Szczytnie

   Międzynarodowy Port Lotniczy
    Szczytno-Szymany

   Nadleśnictwo Szczytno
   Powiatowy Urząd Pracy

   Krzysztof Klenczon
   Blog mieszkańca Szczytna
    zainteresowanego historią

   Szczytno - zamek i ratusz
   Szczytno i okolice (1)
   Szczytno i okolice (2)
   Chata Mazurska w Szczytnie

   
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu



    SZCZYTNO  to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, prawa miejskie - 1723, 27 970 mieszkańców (2004); w XIX w. miasto było centrum polskiego ruchu społeczno-narodowego - wychodziły tu polskie gazety: Mazur, Mazur Przyjaciel Ludu oraz Gazeta Ludowa, w mieście działała Mazurska Partia Ludowa; ruiny zamku krzyżackiego z XIV / XV w., w ratuszu miejskim wybudowanym w latach 1936-1937, znajduje się Muzeum Mazurskie z dużym działem etnograficznym poświęconym Mazurom i ich kulturze, latem wieża ratusza stanowi doskonały punkt widokowy (jest dostępna dla turystów); miasto położone wśród lasów i jezior - w samym Szczytnie znajdują się dwa jeziora: Domowe Małe i Domowe Duże (do dyspozycji turystów molo miejskie i plaża), w pobliżu liczne ośrodki wypoczynkowe; niedaleko stąd do Pasymia (około 15 km); węzeł kolejowy - linie kolejowe do Olsztyna, Ełku, Ostrołęki, Biskupca.




Szczytno - nazwa miasta

W 1350 roku Krzyżacy wybudowali w Szczytnie strażnicę obronną. Powstała ona na półwyspie otoczonym wodami dwóch jezior zwanych "Sciten", lub "Skiten". Na cześć komtura elbląskiego, któremu podlegała ta warownia, nazwano ją Ortulfsburg. Stąd też wywodzi się niemiecka nazwa miasta używana powszechnie do 1945 roku - Ortelsburg. Na przestrzeni wieków do Szczytna przebywali osadnicy z całej niemal Europy, przy czym większość stanowili pochodzący z terenu obecnych Niemiec oraz Polski (głównie z Mazowsza). Ludność napływowa polskiego pochodzenia przejęła i utrwaliła pruską nazwę jezior - "Skiten". Reasumując obecna nazwa miasta Szczytno ma ścisły związek z historyczną nazwą jaką określano szczycieńskie jeziora.


Bartna Strona - wieś starsza od Szczytna

Około 1350 roku Krzyżacy zbudowali na terenie leżącym obecnie w środku Szczytna strażnicę obronną. Dziesięć lat później - w 1360 roku komtur elbląski Ortolf von Trier wydał przywilej lokacyjny dla Bartnej Strony. Warto zauważyć, że nie lokował on jednak samego miasta. Szczytno rozwijało się jako przyzamkowa osada, a jego rozwój był stymulowany ze względu na przebiegający tu trakt warszawsko-królewiecki (dzisiejsze ulice Warszawska i 1 Maja). Po raz pierwszy przyzamkową osadę określono jako "gminę" w dokumencie z 1597 roku. 23 marca 1616 roku Szczytno uzyskało "małe prawa miejskie" i stało się "miasteczkiem" (niem. Städtlein). Szczytno miało od tego momentu własne sądownictwo i pieczęć, nie posiadało natomiast prawa do targów i własnego samorządu. Dopiero w 1723 roku stało się pełnoprawnym miastem. W 1913 roku Bartna Strona została włączona do Szczytna.

Na podstawie:

650 lat Szczytna, czyli lokalna polityka historyczna, Kurekmazurski.pl


Szymany - port lotniczy

W Szymanach (7 km od Szczytna) znajduje się jedyny w tej części Polski Międzynarodowy Port Lotniczy Szczytno-Szymany. Port działa od 1996 r., w ostatnich latach przeżywa problemy finansowe, dlatego też loty odbywają się sporadycznie. W przyszłości planuje się uruchomienie stałych lotów do Warszawy oraz innych miast polskich i zagranicznych.



Największy w Polsce świerk

Na skraju lasu w Nadleśnictwie Szczytno, nieopodal wsi Gizewo rośnie największy w Polsce świerk: obwód - 400 cm, wysokość - 48 m. W wyniku dwukrotnego uderzenia pioruna świerk obumarł, ale nadal można go podziwiać. Górujące nad otaczającym je lasem drzewo widoczne jest z samego Szczytna!


Szczytno i zwalczanie przestępczości przeciwko zabytkom

W listopadzie 2004 w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się konferencja "Międzynarodowa współpraca służb policyjnych, granicznych i celnych w zwalczaniu przestępczości przecwiko zabytkom". Było to pierwsze spotkanie w Polsce na taką skalę gromadzące funkcjonariuszy tych służb z ponad 20 państw Europy i USA. Zawarto wówczas "Porozumienie między ministrem finansów, ministrem kultury, komendantem głównym policji i komendantem głównym Straży Granicznej w sprawie współdziałania w zwalczaniu nielegalnego wywozu za granicę lub przywozu z zagranicy zabytków." Spotkanie i porozumienie wzbudziło zainteresowanie na całym świecie i spotkało się z dużym uznaniem podmiotów zagranicznych.


Lotnisko Szymany i rzekome tajne więzienia CIA

Jedno z olsztyńskich biur podróży proponuje klientom wycieczkę śladami tajnych więzień CIA na Mazurach. Wyprawa pod kryptonimem Tylko dla dorosłych ma prowadzić wzdłuż ośrodka szkolenia wywiadu w Starych Kiejkutach.

Biuro postanowiło wykorzystać medialną popularność zarówno ośrodka, jak i rzekomych miejsc, w których przetrzymywani mieli być na Mazurach terroryści.

Organizator proponuje turystom m.in. wycieczkę rowerową ścieżkami przy ośrodku szkolenia wywiadowców w Starych Kiejkutach, spacery po pobliskich lasach, spływ kajakami po jeziorze Łęsk, a wieczorem biesiadę przy ognisku. Możliwa też będzie wizyta na lotnisku w Szymanach pod Szczytnem

Więcej ciekawostek: Zielone Płuca Polski - ciekawostki


Okolice Szczytna

    PASYM  to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, położone na Pojezierzu Olsztyńskim, nad rzeką Kawlą; około 2,5 tys. mieszkańców, prawa miejskie 1386-1946 oraz ponownie - od 1997 roku. Miasto Pasym jest powszechnie uznawane jako najstarsze na Mazurach. Zostało założone przez Krzyżaków w 1386 roku, a jego nazwa pochodzi od założyciela - komtura elbląskiego, Zygfryda von Passenheim. Warto w tym miejscu nadmienić, że Pasym wchodził wówczas w skład komturii elbląskiej, która rozpościerała się od Morza Bałtyckiego (wchodziła w jej skład m.in. Mierzeja Wiślana) aż po leśne obrzeża państwa krzyżackiego w okolicach Szczytna. Do największych zabytków Pasyma należą: późnogotycki kościół z końca XV wieku (ewangelicko-augsburski, odbudowany 1765-1775), neogotycki kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa (katolicki) z 1876 r. oraz zabytkowy ratusz z XIX w.



Pasym z lotu ptaka; fot. www.kurekmazurski.pl


Mimo że Pasym liczy około 2,5 tysiąca mieszkańców, czyli dziesięciokrotnie mniej niż Szczytno, powierzchniowo jest zdecydownie większy od stolicy powiatu. Miasteczko nad Kalwą zajmuje 15,18 kilometrów kwadratowych, podczas gdy powierzchnia Szczytna wynosi niespełna 10. W przypadku Pasymia gros przestrzeni to tereny niezabudowane i nieuzbrojone.



informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |