GOŁDAP to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, około 14 tys. mieszkańców, prawa miejskie - 1570 (nadane aktem lokacyjnym przez księcia Albrechta Hohenzollerna), wśród pierwszych osadników byli Polacy, Niemcy, Francuzi i Szwajcarzy; kraina na terenie której leży miasto to tzw. Mazury Garbate, które swoją nazwę zawdzięczają polodowcowym wzgórzom; Gołdap leży tuż obok granicy państwa, nad jeziorem o tej samej nazwie; w pobliżu leży wysoka jak na warunki geograficzne Mazur (272 m n.p.m.) Góra Gołdapska (zwana również Piekną Górą), z której można podziwiać wspaniały widok na pobliskie okolice; ta sama góra przyciąga każdego roku licznych miłośników sportów zimowych: znajdują się na niej trasy zjazdowe, wyciągi narciarskie oraz kilkusetmetrowa kolejka krzesełkowa; w podmiejskim lesie Kumiecie udostępniono zwiedzającym kompleks poniemieckich bunkrów - pozostałości po kwaterze Luftwaffe z okresu II wojny światowej; niewątpliwą atrakcją są mosty kolejowe w Stańczykach nieopodal Gołdapi, których wysokość wynosi około 36 metrów; coraz większym zainteresowaniem turystów cieszy się, wybudowany na początku XIX w., grobowiec pruskiej rodziny Farenheidów w Rapie koło Bań Mazurskich, który stanowi niekonwencjonalną budowlę o kształcie piramidy; miasto od października 2000 roku posiada status uzdrowiska klimatyczno-borowinowego o profilu leczniczym; już w latach 60-tych XX wieku po dokładnych badaniach stwierdzono, że w pobliskich okolicach znajduje się najczystsze powietrze w Polsce!
Uzdrowisko na Mazurach
Na wstępie należy podkreślić, iż miasto jest jedyną w województwie warmińsko-mazurskim gminą uzdrowiskową. Gołdap jest uzdrowiskiem klimatyczno-borowinowym o profilu leczniczym obejmującym schorzenia narządów ruchu, reumatyczne, reumatologiczne i stany pourazowe oraz niektóre choroby układu oddechowego i nerwowego, a także choroby kobiece.
Historia uzdrowiska sięga lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy to w gminie Gołdap wykonano pierwsze badania wody i powietrza. Stwierdzono wtedy, iż w rejonie tym występuje najczystsze powietrze w Polsce. W 1982 roku Minister Zdrowia uwzględnił Gołdap na liście przyszłych miejscowości uzdrowiskowych. Na początku lat dziewięćdziesiątych samorząd rozpoczął intensywne starania o nadanie Gołdapi statusu gminy uzdrowiskowej.
W sierpniu 2000 roku wydano rozporządzenie nadające Gołdapi status uzdrowiska. Oficjalnie Gołdap została uzdrowiskiem w październiku tego samego roku, po ukazaniu się rozporządzenia w Dzienniku Ustaw.
Gołdapskie uzdrowisko bazuje głównie na leczeniu błotami borowinowymi, których ogromne złoża znajdują się w okolicy pobliskiej wsi Niedrzwica. Dużą rolę odgrywa element klimatyczny. Niebagatelne znaczenie ma wysoka jakość tutejszych wód gruntowych, które na większych głębokościach mają cechy wód mineralnych.
Usługi sanatoryjne prowadzi Sanatorium Uzdrowiskowe "Wital".
Opracowano na podstawie oficjalnej strony internetowej UM w Gołdapi - www.goldap.pl
| |
|