mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele ( 10 )
    ośrodki wczasowe
    pensjonaty ( 1 )
    kwatery prywatne
    domki
    zielone szkoły
    ośrodki kolonijne
    campingi
    pola namiotowe
    sale konferencyjne
 
   Lampiony na roraty
   Logopeda Elbląg
   Stroiki wielkanocne
   Urządzenia czyszczące
   PortEl.pl - dziennik internetowy
   Nocny Elbląg
   ANGATA - koty rasowe
   Hanza - geneza i rozwój
   Stadnina Koni Rzeczna
   Jak wyglądał M. Kopernik?

 

   Elbląg w XIX i na pocz. XX w.
   Elbląska Starówka
   Pochylnia w Kątach
   Kadyny
   Konkurs Fotka Miesiąca
 

    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu


Żuławy / Elblag - Nowe Horyzonty Tournée w kinie "Światowid" W Elblągu
Od piątku w kinie "Światowid" w Elblągu można oglądać Nowe Horyzonty Tournée. W repertuarze sali kameralnej kina "Światowid" znalazły się filmy, które według festiwalowych selekcjonerów stały się wydarzeniami 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Repliki będą prezentowane do 15 marca. W tym dniu zostaną wyświetlone dwa ostatnie filmy prezentowane w Elblągu w ramach festiwalowych replik - Arirang i Grabarz.

Przed nami jeszcze 4 festiwalowe dni i 6 filmów do obejrzenia. To dzieła, które według festiwalowych selekcjonerów stały się wydarzeniami 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu, zostały nagrodzone, były szeroko komentowane lub cieszyły się wyjątkową popularnością.


Z daleka widok jest piękny
Polska 2011 / 77' reżyseria: Anka i Wilhelm Sasnal
występują: Marcin Czarnik, Agnieszka Podsiadlik, Piotr Nowak, Elżbieta Okupska
nagrody: 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Wrocławska Nagroda Filmowa w konkursie Nowe Filmy PolskieW podkarpackiej wiosce ludzie żyją ze zbieractwa zużytych przedmiotów, odpadów, śmieci. Paweł wywozi matkę do domu starców. Zyskuje dom, w którym zamierza rozpocząć nowe życie z narzeczoną. Jednak pewnego dnia Paweł nagle znika. Z jego opuszczonego domostwa sąsiedzi zaczynają podkradać różne rzeczy - najpierw potajemnie, nocą, potem coraz bardziej otwarcie, traktując resztki dobytku Pawła jak niczyją, bo pozostawioną bez opieki własność. Po powrocie właściciela zaskoczona wiejska społeczność nie pozwoli mu ponownie zamieszkać w siedlisku. Film bezpardonowo demaskuje jeden z największych polskich mitów.


Poza szatanem
Francja 2011 / 110'
reżyseria: Bruno Dumont
występują: David Dewaele, Alexandra Lematre, Aurore BroutinPoza szatanem to najnowsze dzieło Bruno Dumonta, autora nagradzanych w Cannes Flandrii i Ludzkości. Gdzieś na francuskim wybrzeżu Kanału La Manche, w szałasie na wydmach mieszka mężczyzna. Towarzyszy mu dziewczyna z wioski, którą zdaje się chronić. Nie stroni przy tym od drastycznych środków. Z tą samą kamienną twarzą dokonuje aktów przemocy i czyni cuda. Czy jest postacią anielską czy demoniczną? Wcieleniem zła, które zamieszkuje okolicę czy przeciwnie - tym, który może je pokonać?


Pewnego razu w Anatolii
Turcja, Bośnia i Hercegowina 2010 / 150'
reżyseria Nuri Bilge Ceylan
występują: Muhammet Uzuner, Yilmaz Erdogan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan
nagrody MFF w Cannes 2011 - Grand PrixNajpiękniejszy film w konkursie festiwalu w Cannes 2011. Wyróżnione Grand Prix Pewnego razu w Anatolii sprawia wrażenie kryminału. To zapis poszukiwań zwłok zamordowanego mężczyzny, którego oprawca był zbyt pijany, by zapamiętać, gdzie zakopał ciało. Nie wiemy, kto, jak i dlaczego zabił. Jednak kulisy zbrodni szybko schodzą na drugi plan. Reżyser rysuje wyrazisty obraz tureckiego społeczeństwa. Są tu tematy znane już z filmów twórców z tego kraju: rozdarcie między wartościami Wschodu i Zachodu czy starcie tradycji z nowoczesnością. W Pewnego razu w Anatolii bezduszne procedury i oficjalne kodeksy rozmijają się z rzeczywistością, a bohaterowie miotają się wśród sprzecznych oczekiwań otoczenia. Kryminał zamienia się w mocne kino społeczne.


Koń turyński
Węgry, Francja, Niemcy, Szwajcaria, USA 2011 / 146'
reżyseria: Béla Tarr
występują: János Derzsi, Erika Bók, Mihály Kormos
nagrody: MFF w Berlinie 2011 - Główna Nagroda Jury (Srebrny Niedźwiedź)Koń turyński Béli Tarra jest najbardziej zagadkowym filmem powstałym w ostatnim czasie. Nagrodzony na ostatnim festiwalu w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem, utrzymany w mrocznej atmosferze, film jest refleksją nad rozpadem świata. Punktem wyjścia Konia turyńskiego jest anegdota o Fryderyku Nietzschem, który w 1889 roku pochylił się nad losem konia bitego przez chłopa przy drodze. Tarr i Krasznahorkai podkreślają, że to właśnie Nietzsche był dla nich źródłem inspiracji. Akcja rozgrywa się w ciągu sześciu dni w ciemnej, wiejskiej chacie, a całość układa się w spójną, przytłaczającą wizję końca świata.


Arirang
Korea Południowa 2011 / 100'
reżyseria: Kim Ki-duk
występują: Kim Ki-duk
nagrody: MFF w Cannes 2011 - Un Certain Regard Award, 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu - najlepszy film w konkursie Filmy o SztuceArirang Kim Ki-duka, koreańskiego mistrza kina metafizycznego, nagrodzony Un Certain Regard Award na tegorocznym festiwalu w Cannes, to piękna i do bólu szczera, filmowa psychoterapia. Po wypadku na planie poprzedniego filmu Sen Kim Ki-duk spędza dwa lata na dobrowolnym wygnaniu, w nieogrzewanej chacie na koreańskiej prowincji. Żyje jak pustelnik, bez bieżącej wody i ogrzewania, pośród walających się pamiątek po dawnych sukcesach. W dialogu ze sobą z ekranu i ze swoim cieniem analizuje źródła własnej twórczości, emocje i kompleksy.


Grabarz
Węgry 2010 / 85'
reżyseria: Sándor Kardos
występują: Mari Törőcsik, István Anga-Kakszi, Alina Papp, Géza Bereményi
nagrody: 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Specjalne Wyróżnienie Jury, nagroda FIPRESCIAdaptacja opowiadania Rainera Marii Rilkego o tajemniczym młodzieńcu obejmującym posadę grabarza w San Rocco. Miasteczko nawiedza plaga. Ludzie masowo umierają, ostatni żywi pchają na cmentarz wozy pełne trumien… Film zrealizowano za pomocą aparatu używanego podczas wyścigów konnych do rejestrowania zawodników przecinających linię mety. Niekiedy tworzy to surrealistyczne i abstrakcyjne kompozycje. Tak oto reżyser zabiera widza w czasy prehistorii kina, umożliwia mu doświadczenie charakterystycznych dla poprzedzających epokę X muzy metod konstrukcji obrazów filmowych.

Pokazy odbywają się w sali kameralnej kina "Światowid" w Elblągu. Ceny biletów: 14 zł normalny i 12 zł ulgowy.


Terminarz projekcji:

12 marca
18:00 Poza szatanem
20:15 Pewnego razu w Anatolii

13 marca
18:00 Z daleka widok jest piękny
19:30 Koń turyński

14 marca
18:00 Grabarz
20:00 Arirang

15 marca
18:00 Arirang
20:00 Grabarz

__________________________

Informacja: Rzecznik prasowy CSE "Światowid" w Elblągu Edyta Jasiukiewicz

Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Plac Kazimierza Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel. (55) 611 20 53
tel. 667 636 211

www.swiatowid.elblag.plinformacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |