mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele ( 10 )
    ośrodki wczasowe
    pensjonaty ( 1 )
    kwatery prywatne
    domki
    zielone szkoły
    ośrodki kolonijne
    campingi
    pola namiotowe
    sale konferencyjne
 
   Lampiony na roraty
   Logopeda Elbląg
   Stroiki wielkanocne
   Urządzenia czyszczące
   PortEl.pl - dziennik internetowy
   Nocny Elbląg
   ANGATA - koty rasowe
   Hanza - geneza i rozwój
   Stadnina Koni Rzeczna
   Jak wyglądał M. Kopernik?

 

   Elbląg w XIX i na pocz. XX w.
   Elbląska Starówka
   Pochylnia w Kątach
   Kadyny
   Konkurs Fotka Miesiąca
 

    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu


Żuławy / Elbląg - Uczniowie tworzyli ceramiczne herby i pieczęcie Warmii i MazurZajęcia plastyczno-ceramiczne w ramach projektu "Kręgi kultury"


Przez cały tydzień w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu odbywały się zajęcia w ramach projektu "Kręgi kultury". Uczniowie z czterech szkół elbląskich i jednej orneckiej uczestniczyli w wykładach z historii sztuki i wiedzy o kulturze oraz w warsztatach plastycznych.

We wtorek, 23 października zajęcia w pracowni ceramicznej mieli uczniowie Gimnazjum nr. 2 w Ornecie. Podczas nich tworzyli herby i pieczęcie Warmii i Mazur w ceramice.

Młodzież otrzymała plastry odpowiednio uformowanej, w koło lub elipsę, gliny i kierując się przeszłością, odtwarzała tradycje historyczne. Zadaniem uczniów było przygotowanie nowoczesnego opracowania płaskorzeźby herbu lub pieczęci, a inspiracją stały się dawne wzorce graficzne godła herbowego, które pochodzą jeszcze z czasów średniowiecza.Zadaniem uczniów było przygotowanie nowoczesnego opracowania płaskorzeźby herbu lub pieczęci...

- To były czasy, kiedy założenie miasta łączyło się z opracowaniem herbu, który określał przynależność mieszkańców, rycerzy - mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz, instruktor plastyki w CSE "Światowid" - i właśnie to uwspółcześnione nieco zadanie, stworzenia nowych symboli przynależności przypadło w udziale młodzieży z Ornety.

Prace zostały wykonane techniką reliefu wypukłego i płaskorzeźby. Podczas kolejnych spotkań, gimnazjaliści wykonają miniaturę zabytkowego miasta ceramicznego, która zostanie zaprezentowana na wystawie. Uczestnicy poznają techniki zdobienia ceramiki: szkliwienie i przecieranie angobą, będą również toczyć prace na kole garncarskim.

- Udział w takich warsztatach otwiera młodzież na działania artystyczne, a jest to szczególnie ważne w niewielkich miejscowościach, gdzie nie zawsze jest szansa na udział w zajęciach prowadzonych przez profesjonalnych instruktorów w danej dziedzinie i w dobrze wyposażonych pracowniach - dodaje Ewa Bednarska-Siwilewicz.

Z kolei dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. M. Kopernika został przygotowany taki sam blok tematyczny "Nie sądź mnie po okładce", czyli wykład oraz warsztaty artystyczne obejmujące takie kierunki, jak realizm, symbolizm, impresjonizm, postimpresjonizm."Udział w takich warsztatach otwiera młodzież na działania artystyczne..."

- To jedne z nielicznych zajęć na których zaplanowałam, że obie szkoły będą robiły to samo, dzięki temu mogłam porównać sposób ich pracy i efekty – to było również dla mnie ciekawe doświadczenie - mówi Helena Wojciechowska, instruktor plastyki w CSE "Światowid".

Uczniowie tworzyli serię tzw. ruchomych obrazów - dostali miniatury znanych obrazów i budowali własne. Obrazy powstawały według ich koncepcji, zakładających oddanie ducha danego kierunku w sztuce z równoczesnym nawiązaniem do współczesności.


Galerię z twórczych zajęć można oglądać pod linkami:

http://swiatowid.elblag.pl/pl/galerie/kr-gi-kultury-vol.2

http://swiatowid.elblag.pl/pl/galerie/kr-gi-kultury-vol-3


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+. Edukacja artystyczna.

__________________________

Informacja: Rzecznik prasowy CSE "Światowid" w Elblągu Edyta Jasiukiewicz

Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Plac Kazimierza Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel. (55) 611 20 53
tel. 667 636 211

www.swiatowid.elblag.plinformacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |