mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele ( 10 )
    ośrodki wczasowe
    pensjonaty ( 1 )
    kwatery prywatne
    domki
    zielone szkoły
    ośrodki kolonijne
    campingi
    pola namiotowe
    sale konferencyjne
 
   Lampiony na roraty
   Logopeda Elbląg
   Stroiki wielkanocne
   Urządzenia czyszczące
   PortEl.pl - dziennik internetowy
   Nocny Elbląg
   ANGATA - koty rasowe
   Hanza - geneza i rozwój
   Stadnina Koni Rzeczna
   Jak wyglądał M. Kopernik?

 

   Elbląg w XIX i na pocz. XX w.
   Elbląska Starówka
   Pochylnia w Kątach
   Kadyny
   Konkurs Fotka Miesiąca
 

    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu


Żuławy / Elbląg - Dzień Dawcy Szpiku dla Jagódki i InnychObecnie wiadomo, że jedynym ratunkiem dla Jagódki jest przeszczep szpiku. Jej najbliższa rodzina nie może niestety oddać szpiku Jagódce, dlatego poszukujemy bliźniaka genetycznego wśród obcych ludzi.


Już w najbliższą sobotę 23 marca 2013 w godzinach od 10.00 do 17.00 w elbląskim Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Stary Rynek 25 będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku. Rejestracja to zaledwie 10 minut. 10 minut, które może okazać się darem życia dla kogoś walczącego z białaczką. Dzień Dawcy Szpiku w Elblągu dedykowany jest małej Jagódce.

Jagódka to 1,5 roczna śliczna dziewczynka, nazywana przez najbliższych Calineczką. Gdy Jagódka ukończyła 5 miesięcy przestała przybierać na wadze. To był początek trudnej drogi dla Malutkiej i Jej rodziny. Szereg specjalistycznych badań, których wyniki były niepokojące i długie tygodnie wyczekiwania na diagnozę potwierdziły najgorsze: ostra białaczka szpikowa.

Kolejne miesiące Jagódka spędziła w szpitalu, gdzie była poddana sześciu chemioterapiom. Po 6 miesiącach wydawało się, że Calineczka wygrała walkę z białaczką, bez konieczności przeszczepu i życie Jej i całej rodziny powróci do normalności.

Jednak, po kilku kolejnych miesiącach Jagódka znów przestała przybierać na wadze, a koszmar który miał bezpowrotnie minąć - powrócił. W styczniu tego roku lekarze potwierdzili największe obawy całej rodziny - choroba znów zaatakowała organizm Jagódki.

Obecnie wiadomo, że jedynym ratunkiem dla Jagódki jest przeszczep szpiku. Jej najbliższa rodzina nie może niestety oddać szpiku Jagódce, dlatego poszukujemy bliźniaka genetycznego wśród obcych ludzi. A bez zgodnego genetycznie dawcy Calineczka może umrzeć. Rodzina dziewczynki nie poddaje się w walce i apeluje:

"Bardzo prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o to, aby rejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku. Być może to właśnie ktoś z Państwa pomoże nam uratować życie naszej córeczki. Wierzymy, że dawca się znajdzie, że ludzie nie są obojętni wobec takiego cierpienia, tym bardziej jeśli mogą je zakończyć. Wystarczy, że poświęcą trochę swojego czasu. Wierzymy, że nawet jeśli boją się pobrania komórek macierzystych czy szpiku, to idea w imię której to robią, wynagrodzi wszystko! My również rok temu myśleliśmy, że ten temat nas nie dotyczy… Ale to nie tak. Z dnia na dzień zmieniło się całkowicie nasze życie. Potrzebujących jest tak wielu, że każda zarejestrowana w bazie dawców osoba jest ważna. Codziennie w Polsce 24 osoby dowiadują się, że są chore na białaczkę, są rodzicami, dziećmi, wnukami..."

Dołączamy się do apelu rodziców Jagódki i czekamy na wszystkich, którzy chcą pomóc i dokonać rejestracji w bazie dawców szpiku 23 marca 2013r. w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu.

Może to właśnie Ktoś z naszego miasta będzie mógł uratować życie małej Jagódce lub innym chorującym na białaczkę.


Jak wygląda procedura badania dawców i doboru dawcy dla konkretnego biorcy?

W zależności od rejestru, od dawcy pobiera się krew (4 ml) lub ślinę do badania genetycznego. To pozwala na wpisanie dawcy do rejestru.

Kto może zostać dawcą?

Dawcą może zostać każdy, ogólnie zdrowy człowiek w wieku pomiędzy 18, a 55 rokiem życia, poza wyjątkami omówionymi w następnym punkcie.

Kto nie może zostać dawcą?

Zarejestrowanie dawcy może odbyć się zgodnie z obowiązującymi w Polsce wytycznymi medycznymi. Dawcą nie mogą zostać następujące osoby:
- w wieku poniżej 18 roku życia oraz powyżej 55, - ci, którzy ważą mniej niż 50 kg lub mają duża nadwagę (BMI Index powyżej 40),
- z poważnymi chorobami (pełna informacja dostępna pod numerem telefonu: 22 331 01 47),
- po przeszczepach organów,
- uzależnione od leków, alkoholu, narkotyków i innych substancji, - mależące do którejkolwiek z grup ryzyka.

Jakie są metody pobrania komórek macierzystych?

Komórki macierzyste, które potrafią uratować życie osobom chorym umieszczone są przede wszystkim w kości miednicznej. Istnieją dwie metody pozyskania komórek macierzystych: peryferyczne pobranie, które stosowane jest w około 80% przypadkach oraz pobranie ze szpiku kostnego (nie rdzenia kręgowego!) z talerza kości biodrowej.

Obecnie większość ośrodków przeszczepiających szpik prosi dawcę o oddanie komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej.

Dawca otrzymuje wtedy przez 4 lub 5 dni lek zwiększający liczbę komórek krwiotwórczych krążących we krwi obwodowej. krwi obwodowej. Lek podaje się raz lub dwa razy dziennie (w odstępie 12 godzin) podskórnie. Potem komórki krwiotwórcze są pobierane z krwi obwodowej w trakcie procedury nazywanej aferezą. Zabieg ten jest wykonywany w specjalistycznym ośrodku przy użyciu separatora komórkowego i nie wymaga znieczulenia ogólnego. Krew pobierana jest w sposób ciągły z jednej żyły i mieszana jest poza ustrojem z płynem przeciwkrzepliwym. Poza ustrojem Dawcy komórki krwiotwórcze oddzielane są w separatorze komórkowym a krew, która została ich pozbawiona, wraca przez igłę umieszczoną w drugiej żyle. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie dwóch aferez w ciągu dwóch kolejnych dni.

Pobranie szpiku kostnego

W oparciu o tę metodę potrzebne komórki macierzyste pobierane są od dawcy pod pełną narkozą za pomocą igły punktowej z tylnej części kości biodrowej. W ramach całego zabiegu konieczne jest wykonanie dwóch drobnych nacięć lub kilku nakłuć, których proces gojenia przebiega z reguły bardzo szybko. Proces pobrania trwa około 60 minut, w trakcie którego pobierana jest około jednego litra mieszanki składającej się z krwi oraz szpiku kostnego. Ilość ta odpowiada około pięciu procent całkowitej objętości szpiku kostnego, która u osób zdrowych odtworzy się z powrotem w czasie do dwóch tygodni. Dawca przyjmowany jest do kliniki z reguły dzień wcześniej przed pobraniem, pozostaje w dniu pobrania w celu obserwacji, a trzeciego dnia zwalniany jest do domu.


Najczęściej zadawane pytania - zbiór pytań i odpowiedzi

Więcej odpowiedzi szczegółowych można znaleźć na podstronie Fundacji DKMS: Najczęściej zadawane pytania

__________________________

Informacja: Anetta Szczepińska, prezes zarządu Fundacji Dlaczego Pomagam

Fundacja Dlaczego Pomagam
ul. Nowowiejska 6/6, 82-300 Elbląg
tel. kom. 792 991 129
e-mail: kontakt@fundacjadlaczegopomagam.pl
www.fundacjadlaczegopomagam.pl
KRS 0000428284
NIP 578-311-07-81
REGON 281424469
Konto do wpłat darowizn:
Pekao SA nr 33 1240 1226 1111 0010 4742 9388informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |