mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele ( 1 )
    ośrodki wczasowe ( 2 )
    pensjonaty ( 2 )
    kwatery prywatne
    agroturystyka ( 2 )
    domki ( 5 )
    zielone szkoły ( 1 )
    ośrodki kolonijne
    campingi ( 5 )
    pola namiotowe ( 2 )
    sale konferencyjne ( 1 )
 
   Centrum Kultury Filmowej
    Awangarda 2

   Aeroklub Warmińsko-Mazurski
    w Olsztynie

   Urządzenia czyszczące
   Olsztyn - portal miejski
   Urząd Miejski w Olsztynie
   Olsztyn - plan miasta (1)
   Olsztyn - plan miasta (2)
   Olsztyn na łamach Wikipedii
   PKS Olsztyn
   Student.olsztyn.pl
   Olsztyn - pamiątki
   Polskie Radio Olsztyn
   Miejski Ośrodek Kultury
   Teatr im. Stefana Jaracza
   Teatr Lalek w Olsztynie
   Filharmonia w Olsztynie
   Hotele - Olsztyn

  
   Olsztyn na zdjęciach
   Olsztyn - fotoreportaż
   Allenstein dawniej - Olsztyn
    dzisiaj

   Gietrzwałd
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu


Warmia / Olsztyn - IX Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki, 21 - 23 wrześniaUniwersytet Warmińsko-Mazurski - aula, fot. © emazury.com


Wykład Bogusława Wołoszańskiego, koncert Johnego Portera, kino pod gołym niebem - to tylko niektóre z najciekawszych wydarzeń IX Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, które rozpoczęły się dzisiaj w Olsztynie.

Już po raz dziewiąty Uniwersytet Warmińsko-Mazurski organizuje Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki, które na stałe wpisały się do kalendarza olsztyńskich imprez kulturalnych. To będzie jednak wyjątkowe wydarzenie, bo zwieńczy je 23 września Europejska Noc Naukowców.

Dni Nauki i Sztuki rozpoczęły się 21. września i potrwają do piątku (23. września). W programie przewidziano 180 najprzeróżniejszych wydarzeń: wykładów, warsztatów, prelekcji, wycieczek terenowych, doświadczeń, konkursów, zabaw. O skali imprezy świadczy fakt, że dziewięć lat temu zorganizowano kilkanaście imprez, cieszących się nikłą frekwencją. Teraz jest ich dziesięciokrotnie więcej i gromadzą przez trzy dni 20 tys. osób. Co więcej: niemal wszystkie imprezy mają już komplet zarejestrowanych uczestników, choć warto odwiedzać stronę internetową ODNiSz, bo wciąż można znaleźć wolne miejsca.

Jak co roku Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki wychodzą poza mury uniwersytetu. Do uczelni przyłączyły się: Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy, Biblioteka Multimedialna Planeta 11, Multicentrum.

Gwoździem tegorocznych "Dni Nauki i Sztuki" będzie Europejska Noc Naukowców, która rozpocznie się w piątek (23 września) o godz. 17 w Bibliotece Uniwersyteckiej.

- Podczas uroczystego otwarcia odwiedzi nas rektor UWM a także Bogusław Wołoszański, znany popularyzator historii, twórca programu "Sensacje XX wieku", który następnie wygłosi wykład w Centrum Konferencyjnym "Tajemnice bitwy pod Tannenbergiem 1914" - mówi Anna Smoczyńska. - W trakcie wykładu chętni będą mogli wziąć udział w pokazach i doświadczeniach fizycznych i chemicznych, podczas których i młodsi i starsi będą mogli poczuć się prawdziwymi naukowcami. To będzie także okazja do przedstawienia naszych badaczy z innej strony. Na przykład profesor Renata Ciereszko zaprezentuje część swojej - kilkutysięcznej - kolekcji świnek.

Wymogiem Komisji Europejskiej, dofinansowującej olsztyńskie przedsięwzięcie, jest to, że podczas Europejskiej Nocy Naukowców muszą się pojawić tzw. Kąciki Europejskie przygotowane przez pracowników Biura Współpracy Międzynarodowej. Stanowiska będą usytuowane w holu Biblioteki Uniwersyteckiej oraz w Planetarium.

- Wśród wielu atrakcji, które zaproponowaliśmy są m.in. konkurs pod patronatem Discovery Science pod tytułem "Zagadki wszechświata z Discovery Science", quiz wiedzy o "Akcjach Marie-Curie" opracowany przez Komisję Europejską oraz wręczenie nagród w konkursie plastycznym pt. "Europa moich marzeń" zorganizowanym przez Regionalny Punkt Kontaktowy PB UE - wylicza Joanna Bondaruk z Biura Współpracy Międzynarodowej. - Ponadto dzieci ucieszy malowanie twarzy, drobne upominki, gry on-line, kolorowanki, a dorośli będą mieli okazję odwiedzić punkt informacyjny 7. Programu Ramowego.

Zwieńczeniem trzydniowego maratonu naukowo-kulturalnego będzie koncert Johna Portera, który odbędzie się przed Biblioteką Uniwersytecką. Artysta współpracował m.in. z Korą Jackowską i Anitą Lipnicką. Po koncercie na wytrwałych będzie czekała niespodzianka - pokaz filmowy pod gołym niebem na parkingu przy Centrum Konferencyjnym. Widzowie obejrzą "Incepcję", obraz nagrodzony czterema Oscarami. Z racji tego, że seans rozpocznie się późno, widzowie powinni zadbać o ciepłe okrycia...

Program IX Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki dostępny jest na stronie internetowej   http://odn.uwm.edu.pl. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji!

__________________________

Informacja:   Uniwersystet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |