
Pierwszy dzień na cmentarzu w Piskorzewie i czyszczenie pierwszego grobu. Gęstwe krzewy śnieguliczki (w głębi zdjęcia) kryją inne groby; fot. © Krzysztof Worobiec, Stowarzyszenie Sadyba
W sierpniu grupa 23 wolontariuszy (w wieku 19-26 lat) z Austrii, Niemiec, Rosji, Włoch i Polski wzięła udział w kolejnej - trzeciej już - edycji projektu "Zagubione wioski Puszczy Piskiej". W tym roku w ramach projektu porządkowane były cmentarze ewangelickie znajdujące się przy nieistniejących już wioskach na dawnym prusko - mazowieckim pograniczu: Piskorzewie (Königsdorf - osada szkatułowa powstała w 1758 r. nad Jeziorem Piskorzewskim) i Wolisku (Wollischken, Gros i Klein al. Wollisko - założona jako osada szkatułkowa w roku 1707 na prawym brzegu Pisy).
Projekt jest realizowany już od 3 lat (w poprzednich latach wolontariusze pracowali w Sowirogu, Wądołku, Przerośli i Szaście) przez Stowarzyszenie Borussia z Olsztyna, Narodowy Instytut Dziedzictwa (do niedawna Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków) oddział w Olsztynie, Nadleśnictwo Pisz oraz Stowarzyszenie Sadyba - które było inicjatorem projektu.
Celem realizowanego obecnie projektu wolontariackiego jest przypomnienie owych "zagubionych wiosek", uczytelnienie śladów po tych wsiach poprzez uporządkowanie ich cmentarzy (usunięcie krzewów i drzew, wykonanie ogrodzenia). Tak uczytelnione ślady są następnie wyeksponowane poprzez ustawianie kierunkowskazów i tablic informujących w języku polskim i niemieckim (do tej pory ustawiono 6 tablic). Kolejnym etapem projektu będzie wytyczenie pieszo-rowerowego szlaku turystycznego, spełniającego funkcję edukacyjną jako atrakcyjna lekcja historii i wiedzy o regionie oraz wydanie stosownych publikacji (mapy, przewodnika i monografii wsi).
Czytaj więcej: http://worobiec.wm.pl/?p=441
__________________________
Informacja: Krzysztof Worobiec
|