Przystanek Lipińskie - widok z lotu ptaka
Gospodarstwo agroturystyczne "Przystanek Lipińskie" położone jest we wsi o podobnie brzmiącej nazwie - Lipińskie Małe, nieopodal Ełku, na trasie szlaku kajakowego rzeki Ełk i Szlaku Tatarskiego. Okolica jest bardzo malownicza. Przez wieś przepływa rzeka Ełk, a niemalże tuż za płotem jest spory las nazywany Borem Ełckim. Łatwo tu spotkać łosie. Nie sposób nie natknąć się na sarny. Są też oczywiście jelenie, dziki, lisy, kuny, ptaki i inne zwierzęta. No i przede wszystkim jest w tym lesie bogactwo grzybów i jagód. Stąd też Bór Ełcki nazywany jest nieraz "spiżarnią Ełku".
Przystanek Lipińskie - zabudowania gospodarstwa
Okolica to wymarzone miejsce na wędrówki piesze i rowerowe. Mogą się tu również zatrzymywać osoby uczestniczące w spływach kajakowych. W Gospodarstwie Agroturystycznym Przystanek Lipińskie można postawić namiot, przyczepę kempingową, odpocząć od miejskiego zgiełku słuchając ciszy pobliskiego lasu, kupić regionalne pamiątki, no i przede wszystkim chociaż na chwilię zamienić się w artystę bawiąc się lepieniem w glinie.
Właścicielka prowadzi warsztaty ceramiczne dla zainteresowanych
Glina to materiał bardzo wdzięczny i każdy potrafi z niej stworzyć coś ciekawego. Warsztaty ceramiczne to oferta przede wszystkim dla grup zorganizowanych, ale osoby indywidualne też mają szansę pobawić się w garncarza.
Atrakcje
1. Pracownia ceramiczna - tu można wziąć czynny udział w warsztatach ceramicznych; kupić, a także zamówić prace z gliny; właścicielka-artystka wykonuje zarówno pamiątki, jak również ceramikę użytkową i dekoracyjną, realizuje zamówienia indywidualne.
2. Pracownia malarska - można tutaj nabyć lub zamówić obrazy olejne i pastele.
3. Mini muzeum narzędzi używanych niegdyś na wsi; wiele z eksponatów włascicielka uchroniła od zniszczenia otrzymując je uprzednio od babci i dziadka, którzy sami je wykonali.
4. Sklepik z pamiątkami - można tutaj kupić pamiątki regionalne z gliny, drewna, słomy oraz pocztówki.
5. Pole campingowe i pomost dla kajaków.
6. Rzeka Ełk - najdłuższa na Mazurach, las - Bór Ełcki (bliskość szlaków turystycznych; Obfitość grzybów, jagód, zwierząt i ptaków: jagody i grzyby do zjedzania, zwierząta do podpatrywania).
7. Pomnik przyrody - dąb bezszypułkowy we wsi Ostrykół.
8. Najwyższe w okolicy wyniesienie - Góry Tatarskie (144 m n.p.m.) leżące nieopodal jeziorka Tatary Duże przy trasie Szlaku Tatarskiego.
9. Stanowiska archeologiczne (w Lipińskich Małych wydobyto m.in. brązowy grot oszczepu pochodzący z epoki brązu - prawdziwa gratka dla miłosników historii i archeologii).
10. Zabytki w okolicy:
- drewniany kościół z 1667 r. w oddalonej o 3 km wsi Ostrykół (powszechnie uważa się, że małżeństwa biorące w nim ślub są wyjątkowo trwałe i szczęśliwe);
- słup graniczny w Prostkach z roku 1545 - do 1569 r. zbiegały się tu granice Korony, Litwy i Prus Książęcych;
- bunkry na odcinku Prostki - Ostrykół;
- pozostałości grodziska średniowiecznego Tatarski Szaniec w Gorczycy o wymiarach 30 x 40 metrów;
- pozostałości obozu wojskowego z przełomu XVI / XVII w. we wsi Ostrykół - jest to wał ziemny długości 100 m, szerokości 10 - 20 m i wysokości 2 - 3 m (nazwa miejscowa, którą określa się ten teren to Stare Szańce).
Więcej informacji i dużo zdjęć na stronie internetowej:
www.przystaneklipinskie.pl 
|