
Ekomarina w Giżycku - największy na Mazurach, nowoczesny portu nad jez. Niegocin, fot. www.ekomarinagizycko.pl
W dniach 16 i 17 lipca, w związku z uroczystym otwarciem Ekomariny w Giżycku (przteracie wstęgi - 16 lipca, godzina 12.00), odbędą się imprezy towarzyszące. 16 lipca - od 13.00 do 17.00 w Ekomarinie powstanie "Pirackie Miasteczko" - atrakcja dla najmłodszych. Od godz. 13.00 w ramach wydarzenia planowane są liczne wydarzenia, gry i zabawy z nagrodami dla dzieci i młodzieży, m.in. abordaż piratów i obrona portu z udziałem masztowca "Biegnąca po falach" i innych jednostek pływających (14.00-14.30). Odbędą się również wyścigi smoczych łodzi i regaty w klasie Optymist. Imprezę uświetni występ zespołu szantowego Atlantyda.
W niedzielę 17 lipca atrakcje rozpoczną się dopiero wieczorem. O 21.00 przewidywany jest koncert skprzypcowy Magdaleny Szymańskiej, która podkręci atmosferę grając m.in. utwory w rytmie latino oraz wykonując interpretacje przebojów muzyki współeczesnej. Będzie to preludium do widowiska "Woda, światło, dźwięk", które rozpocznie się o godzinie 22.00.
EKOMARINA GIŻYCKO
Ekomarina Giżycko położona jest w samym sercu Mazur - w Giżycku, 500 m od centrum miasta, pomiędzy molem spacerowym nad jeziorem Niegocin a torami kolejowymi, przy głównej trasie spacerowej Giżycka, jaka powstaje pomiędzy terenami turystycznymi nad Niegocinem. W pobliżu Ekomariny wybudowano kładkę nad torami, ze schodami po obu stronach promenady oraz windą dla osób niepełnosprawnych i osób z wózkami. Stanowi ona doskonały punkt widokowy, ale co najważniejsze - połączy port i nabrzeże jeziora Niegocin z centrum miasta i pasażem, przy którym powstaje kompleks usługowo-turystyczny i kamienice z kawiarniami, restauracjami, apartamentami.
Sercem Ekomariny jest basen portowy - keja dla 138 jednostek pływających (106 stanowisk do 12 m długości i 32 stanowiska powyżej 12 m), 6 stanowisk serwisowych oraz slip. Żeglarze mają dostęp do energii elektrycznej i wody. Na terenie portu jest możliwość zimowania jachtów. Marina jest ekologiczna. Port wyposażony jest w system odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających. Obiekt jest ogrzewany i podgrzewany wodą z pomp cieplnych i systemów solarnych.
W głównym obiekcie Ekomariny o powierzchni blisko 2500 m2, znajduje się kapitanat portu i kasa portowa, centrum informacji turystycznej, restauracja, lokale usługowe, sklepy żeglarskie, posterunek Policji, MazurskiegoWOPR, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, pomieszczenia dla osób poszkodowanych podczas wypadków na wodzie, pomieszczenia usług związanych z obsługą wodniaków i motorowodniaków. Zaprojektowano również wieżę i taras widokowy oraz salę konferencyjną. W obiekcie siedzibę mają również organizacje pozarządowe, które w wyniku swoich działań wpłyną pozytywnie na wzrost aktywności społecznej mieszkańców oraz na rozwój sportów wodnych zarówno zimą jak i latem.
W budynku obok (412 m2) znajdują się sanitariaty, kuchnia do obsługi portu i pralnia. Cały teren został uzbrojony w sieć energetyczną, oświetlony, wybudowano 2900 m2 chodników, drogi, place wewnętrzne oraz parking na 172 miejsca postojowe: 168 dla samochodów osobowych i 4 dla autobusów.
Na terenie portu znajduje się duże pole campingowe.
Ekomarina, włącznie z basenem portowym oraz parkingiem jest całodobowo monitorowana.
Właścicielem obiektu jest Miasto Giżycko, a zarządcą Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Giżycku.
Budowa Ekomariny kosztowała 19 mln zł. Giżycko pozyskało połowę środków z funduszy unijnych.
__________________________
Informacja:
www.gizycko.pl
|