
Folwark Łękuk - kąpielisko, fot. www.lekuk.pl
28 kwietnia zakończyło się głosowanie internautów w konkursie "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich". 5 maja podczas gali w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska wręczyła nagrody laureatom IV edycji konkursu "Polska Pięknieje". W kategorii "Obszary wiejskie" zwyciężył Folwark Łękuk - mazurski folwark nad jeziorem Łękuk w otulinie Puszczy Boreckiej, w okolicach Giżycka. Obiekt ten znalezł się w towarzystwie takich projektów jak Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Nowe Sukiennice w Krakowie czy Lublin Sztukmistrzów. Folwark Łękuk jest jedynym projektem z województwa warmińsko-mazurskiego wśród nowych "7 cudów".

Folwark Łękuk - pokoje gościnne, fot. www.lekuk.pl
Kapituła doceniła oryginalny charakter projektu, umiejętne podkreślenie walorów krajobrazowych Łękuka i okolicy, dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego i architektonicznego oraz osiągnięcie dużych efektów skromnymi środkami (Folwark Łękuk otrzymał zdecydowanie najmniejsze dofinansowanie spośród wszystkich nagrodzonych).
Podczas gali otwarto również wystawę "Polska Pięknieje", na której zaprezentowano nowe 7 cudów Funduszy Europejskich. Wystawę można obejrzeć w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a w kolejnych miesiącach będzie gościła w różnych miejscach w całej Polsce.
Folwark Łękuk - informacja ze strony internetowej organizatora konkursu
Projekt polegał na rewitalizacji zdegradowanego popegeerowskiego folwarku i przekształceniu go w centrum aktywnej rekreacji. W ramach projektu dokonano adaptacji budynku gospodarczego na cele wypożyczalni sprzętu sportowo-rekreacyjnego i zaplecza pola namiotowego, zbudowano pomosty i bezpieczne kąpielisko, banię ruską na pomoście, a także zakupiliśmy sprzęt do turystyki aktywnej (m.in. kajaki, rowery wodne, łódki i sprzęt wędkarski, rowery, przyczepki rowerowe i foteliki dla dzieci, narty biegowe, łyżwy, sanki).
Wzdłuż linii brzegowej powstała ścieżka zdrowia oraz ścieżka edukacyjna. Powstało pole minigolfa, boisko do plażowej piłki siatkowej. Zakupiono ogromną trampolinę i stół bilardowy oraz samochodziki elektryczne dla dzieci. Pole namiotowe zyskało infrastrukturę wysokiej jakości (umywalnie, natryski, ubikacje, miejsce do mycia naczyń z gorącą wodą, miejsce do spożywania posiłków, zaplecze kuchenne, oświetlenie, parking, dostęp do Internetu).Projekt został w całości zrealizowany zgodnie z wyznaczonymi celami.

Folwark Łękuk - ruska bania, fot. www.lekuk.pl
Osiągnięte efekty to stworzenie dobrego zaplecza i wprowadzenie licznych usług turystycznych i rekreacyjnych:
- całoroczne spływy kajakarskie, w tym spływ zimowy,
- wycieczki rowerowe i piesze,
- zwiedzanie nieodkrytych miejsc w okolicy Puszczy Boreckiej (Stacja Hodowli Żubrów w Wolisku, Stacja Monitoringu Środowiska na Diablej Górze,
- podglądanie ptaków i dzikiej zwierzyny,
- eksploracja nieodkrytych szlaków wodnych i pieszych,
- kuligi,
- grzybobrania,
- noclegi na polu namiotowym z wysokiej klasy a jednocześnie stylowym zapleczem sanitarnym,
- saunowanie w bani ruskiej na jeziorze,
- ognisko z poczęstunkiem i muzyką,
- kameralne imprezy taneczne,
- wycieczki szkolne i zielone szkoły z ciekawym programem edukacyjno-rekreacyjnym (od przedszkoli po licea),
- reżyserowane gry terenowe (podchody z zadaniami specjalnymi, nocne gry z przeszkodami, poszukiwanie skarbu),
- lodowisko,
- sprzedaż i popularyzacja map, przewodników i ciekawych publikacji na temat historii regionu.
__________________________
Informacja: www.polskapieknieje.gov.pl, www.lekuk.pl
|