
kpt Władysław Raginis
Stowarzyszenie "Wizna 1939" stara się o ekshumację i godny pochówek szczątków kpt. Władysława Raginisa, bohatera bitwy pod Wizną, który wysadził się nie chcąc oddać atakującym Niemcom umocnień na Wiźnie.
W trakcie badań historycznych dotyczących bitwy pod Wizną, członkowie stowarzyszenia "Wizna 1939" ustalili, że ciało dowodzącego obroną kapitana Raginisa zostało zbezczeszczone, a następnie pochowane w przydrożnym rowie, gdzie spoczywa do dnia dzisiejszego.
Mając na uwadze powyższe, w dniu 27 stycznia 2011 r. Stowarzyszenie "Wizna 1939" złożyło wniosek do Wojewody Podlaskiego oraz do Wójta i Rady Gminy Zawady o podjęcie działań mających na celu doprowadzenie do ekshumacji ciał kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego oraz o zorganizowanie uroczystego pogrzebu bohaterom kampanii wrześniowej. W maju 2011 roku Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wyraziła pozytywną opinię w sprawie wniosku Stowarzyszenia o ekshumację szczątków kpt. Władysława Raginisa i jego żołnierzy znajdujących się w mogile u podnóża Góry Strękowej, przy szosie z Wizny do Białegostoku.
Po zdobyciu umocnień na linii Wizny, żołnierze niemieccy postanowili wyładować swoją złość z powodu trudności i strat poniesionych podczas bitwy na zwłokach kpt. Raginisa. Przez dwa dni zakazywali zabrania zwłok ze schronu, w którym kapitan Raginis wysadził się granatem. Później żołnierze niemieccy polali zwłoki polskiego oficera benzyną i spalili je. Wówczas wydano zgodę na pochowanie szczątków kpt. Raginisa obok schronu, jednak gdy na miejsce przybyli Rosjanie (po ok. 2 tygodniach od bitwy), rozkazali wykopać ciało bohaterskiego obrońcy i pochować go w przydrożnym rowie.
-----------------------------------------------------------------
W dniach 7-10 września 1939 roku pod Wizną nad Narwią (obecnie województwo podlaskie) oddział Wojska Polskiego, liczący zaledwie około 720 żołnierzy, dowodzony przez dowódcę obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa, stawiał opór 42-tysięcznemu pancernemu 19. Korpusowi Armii gen. Heinza Guderiana. Walka toczyła się o ważne przeprawy w okolicach rzek Narew i Biebrza. Bitwa, ze względu na ogromne różnice sił po obu walczących stronach, została nazwana "polskimi Termopilami". Po wojnie w wiźnie umieszczono tablicę z napisem: "Przechodniu, powiedz Ojczyźnie, żeśmy walczyli do końca, spełniając swój obowiązek." 13 maja 1970 kapitan Raginis został pośmiertnie odznaczony przez Radę Państwa Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari, zaś 28 sierpnia 2009 - Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Więcej informacji: www.naszdziennik.pl, http://pl.wikipedia.org/wiki/Władysław_Raginis
__________________________
Informacja: www.naszdziennik.pl, www.wizna1939.eu
|