
fot. © emazury.com
Trwają wakacje, urlopy i wyjazdy. Zanim udamy się w podróż za granicę, w różne strony świata, czasem do dalekich, egzotycznych krajów, warto dowiedzieć się jakie obowiązują przepisy celne i dewizowe. Często chcemy zabrać towary, które będziemy spożywać albo używać podczas pobytu, zaś wracając do kraju - zechcemy przywieźć upominki. Musimy więc wiedzieć jakie towary mogą znaleźć się w bagażu podróżnego, jakie są niedozwolone, a jakie są ograniczenia. Powinniśmy też wiedzieć jakie należy spełnić warunki, by zabrać ze sobą w podróż pieska czy kotka lub innego zwierzaka domowego. Dlatego przedstawiamy podstawowe informacje na ten temat.
Temat jest bardzo ważny. Warto bowiem uświadomić sobie, że zabranie ze sobą w drogę powrotną do Polski pewnych pamiątek może zakończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami. Przekonała sę o tym niedawno pewna pani, która próbowała przewieźć na terytorium Polski kilka okazałych kawałków koralowca. W związku z tym, że przewóz przez granicę tego typu okazów jest niedozwolony, a sam koralowiec jest gatunkiem objętym szczególną ochroną (koralowce są chronione Konwencją Waszyngtońską CITES), eksponaty zostały skonfiskowane, a podróżniczka została następnie ukarana przez polski sąd grzywną w wyskokości 1,2 tys złotych. Można powiedzieć, iż turystka miała i tak sporo szczęścia, gdyż w jej przypadku skończyło się tylko na stosunkwo niewysokiej karze finansowej. Gdyby koralowiec został znaleziony przez funkcjonariuszy egipskich grzywna mogłaby wynieść nawet 2 tys. dolarów.
Warto nadmienić, że próba nielegalnego przewozu przez granicę ginącego gatunku, chronionego przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz konfiskatą przewożonych okazów.
Należy rónież pamiętać, że przewóz przez granicę okazów wpisanych na światową listę ginących gatunków (CITES) jest w pewnych sytuacjach możliwy, ale zawsze wymaga specjalnych zezwoleń wydawanych przez Ministerstwo Środowiska.
O skali probelmu może świadczyć fakt, iż w samym 2010 roku funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali niemal 8,5 tysiąca okazów, w tym 352 kg koralowców rafotwórczych.
Dużo więcej informacji:
- szczegółowe informacje na stronach Służby Celnej;
- szczegółowe informacje na stronach Ministerstwa Środowiska;
- szczegółowe informacje na stronach Izby Celnej w Kielcach.
|