
"Dam im imię na wieki (Iz 56,5). Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów", fot. © www.polacyizydzi.pl
Najwięcej osób odznaczonych przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" pochodziło z byłego powiatu węgrowsko-sokołowskiego (obecnie obszar tego powiatu pokrywa się mniej więcej z powiatem ostrowskim położonym w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego), na którego terytorium znajdowały się obozy w Treblince - w sumie 91 osoby (kolejnych 20 wniosków jest w trakcie rozpatrywania). W tym samym powiacie zamordowano 44 osoby za pomoc Żydom, w tym 5 osób za podanie im chleba!
Tę i wiele innych ciekawych informacji można znaleźć w książce "Dam im imię na wieki (Iz 56,5). Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów", wydanej w Wydawnictwie Sióstr Loretanek. Publikacja jest owocem kilkunastoletnich badań naukowych prowadzonych przez kierownika Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince Edwarda Kopówkę i studenta biblistyki i judaistyki na uniwersytecie w Oxfordzie ks. Pawła Rytel-Andrianika. Ta, jak ją określają autorzy, swoista "encyklopedia Treblinki" zawiera historię obozów oraz setki świadectw, zdjęć, wspomnień i relacji o Polakach ratujących Żydów głównie z 16 powiatów: bialskiego, bielskiego, brańskiego, garwolińskiego, łomżyńskiego, łosickiego, łukowskiego, mińskiego, ostrowskiego, parczewskiego, radzyńskiego, siedleckiego, siemiatyckiego, sokołowskiego, węgrowskiego i wysokomazowieckiego.
Publikacja jest dostępna w wersji PDF pod adresem: www.polacyizydzi.pl oraz www.treblinka-muzeum.eu.
W zakończeniu książki autorzy napisali: "Ufamy, że niniejsza monografia Treblinki i okolic poszerzy wiedzę na temat badanego terenu, jak również przyczyni się do oddania hołdu Męczennikom i Bohaterom, którzy z narażeniem życia, niejednokrotnie płacąc najwyższą cenę, ratowali Żydów". Bez zapoznania się z tą książką nie sposób profesjonalnie i autorytatywnie wypowiadać się nt. Holokaustu w Treblince oraz w centralnej i wschodniej Polsce.
Obóz zagłady Treblinka II powstał późną wiosną 1942 roku, w ramach Operacji Reinhard, obok istniejącego już karnego obozu pracy. Istniał do listopada 1943. Pod względem ilości ofiar był to drugi, po Auschwitz-Birkenau, obóz zagłady Żydów.
Więcej informacji na temat KL Treblinka:
pl.wikipedia.org/wiki/Treblinka_(KL)
__________________________
Informacja:
www.polacyizydzi.pl
|