mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    rejon Olsztyn
    rejon Elbląg
    rejon Malbork 
   Fotogaleria Mazur
    rejon Augustów
    rejon Bartoszyce
    rejon Biskupiec
    rejon Działdowo
    rejon Ełk
    rejon Giżycko
    rejon Gołdap
    rejon Iława
    rejon Kętrzyn
    rejon Lidzbark Warmiński
    rejon Mikołajki
    rejon Morąg
    rejon Mrągowo
    rejon Nidzica
    rejon Olecko
    rejon Ostróda
    rejon Pisz
    rejon Suwałki
    rejon Szczytno
    rejon Węgorzewo

    rejon Biebrza

  
   Weterynarz Gdańsk Pogodne
   Ksero Elbląg
   Remonty Warszawa
   Szorowarki Warszawa
   Logopeda Gaduła - Elbląg
   Masaż, gabinet masażu - Elbląg
   Bass - konserwacja boisk
   PPH Kamil - dekoracje
   Urządzenia czyszczące
   Tanie szorowarki
   Serwis RTV Elbląg
   Szorowarki Trójmiasto
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
   Hotele w Polsce - info

   noclegi Władysławowo

   Noclegi-Online
   Mazury

   Partnerzy

   IT Mrągowo
   Kurek Mazurski
   Warmia - Kanał Kopernika

 
 
 
 
 
   Portrety na zamówienie
   Artnes - obrazy na zamówienie
    Kanał Elbląski
    Mazury - fotogaleria
    Mazurska fauna
    Mazury w obiektywie
    Suwalszczyzna
    Olsztyn
    Przewojenny Elbląg
    Stoczek Klasztorny
    Kanał Elbląski - unikat w skali
     światowej

    Frombork - koncerty organowe
    Rejs przez całe Mazury
    więcej atrakcji... 

  
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu

  
  
  
    Murzasichle - tanie noclegi


Katalog WWW


Identyfikacja wizualna (graficzna) miast - północno-wschodnia Polska"I (love) Suw", czyli "Ja (kocham) Suwałki" to projekt warszawskiej firmy Basics. Wiadomo o co chodzi. Suwałki kojarzą się z zimnem (polski biegun zimna) - stąd niedźwiedź. Jest zabawnie, a przekaz jest zarazem dość czytelny. Plus!


Przedsiębiorstwo Basics z Warszawy pokazało, że można odszukać bardzo prosty i czytelny kod graficzny dla danego miasta. Ich prace stoją naszym zdaniem na dużo wyższym poziomie niż np. nowe logo Elbląga (tzw. ślimak - taką nazwą ochrzcili je mieszkańcy tego miasta) przygotowane przez firmę 2ba z Nysy czy też nieszczęsne nowe logo Białegostoku, stworzone przez krakowską Eskadrę - "Wschodzący Białystok" - bardzo przypominające logo organizacji LGBT z Nowego Jorku (Lesbian, Gay, Bisexual & Transgender Community Center). Te ostatnie spotkało się nawet z zarzutem plagiatu. Elbląski ślimak został natomiast bardzo surowo oceniony przez internautów. Wystarczy jedynie wspomnieć, że w głosowaniu "Hit czy kit" na popularnym w tym mieście portalu Portel (aby oddać głos należało się zalogować) projekt został wprost zmiażdżony przez czytelników, którzy stosunkiem głosów 62:4 (kit:hit) pokazali co o nim sądzą.

To, co jest naszym zdaniem kluczową sprawą w projektach warszawskiego Basics, to prostota i celność. Te cechy odróżniają je od wielu - nieudanych naszym zdaniem - projektów, które powstały w naszym regionie. Oczywiście są chlubne wyjątki, takie jak identyfikacja graficzna przygotowana dla Suwałk: "Pogodne Suwałki". Projekty Basics nawiązuja do słynnego hasła promocyjnego promującego Nowy Jork: "I Love New York", zaprojektowanego w drugiej połowie lat 70. XX wieku przez Miltona Glasera. On sam natomiast zapożyczył je od kampanii prowadzonej przez radio CJAD z siedzibą w Montrealu, które promowało swoje miasto wykorzystując do tego slogan: "Montreal, the city with a heart" ("Montreal, miasto z sercem"). Logo promujące Nowy Jork okazało się sukcesem ze względu na bardzo czytelny, szybki przekaz, jak również nawiązanie do emocji. Jest do dziś powszechnie uważane za jedne z najlepszych w swojej kategorii.

Nie należy zapominać, że logotyp jest terminem pochodzącym z połączenia greckich słów: logos – słowo, myśl oraz typos – obraz. Projektantowi musi zatem przyświecać jakiś zamysł, idea. Trudno takowej doszukać się patrząc na nowe logo Białegostoku (chyba, że mówimy o gejowskiej symbolice, ale chyba nie o to chodziło) czy też Elbląga. Paradokslanie to ostatnie logo przypomina ślimaka, natomiast stanowi ono część Strategii promocji Elbląga na lata 2012-2015, której przyświeca hasło... Elbląg przyspiesza (""Elbląg przyspiesza, to miasto pełne energii do zmian na lepsze").


Poniżej prezentujemy kilka udanych i nieudanych (naszym zdaniem) projektów.
"I (love) Elb", czyli "Ja (kocham) Elblag" - projekt warszawskiej firmy Basics. Tu także wiadomo o co chodzi. Średniowieczna elbląska Brama Targowa to jeden z symboli tego miasta (obok katedry św. Mikołaja i Galerii El). Przekaz stonowany, a zarazem czytelny. Plus!
"Elbląg przyspiesza" - nowe logo Elbląga, będące częścią strategii promocji przygotowanej dla tego miasta. Poniżej zabawne wypunktowanie przez anonimowanego internautę słabych punktów tego projektu.
"I (love) Bia", czyli "Ja (kocham) Białystok" - projekt warszawskiej firmy Basics. Wiadomo o co chodzi. Symbol żubra: w pobliżu Białegostoku znajduje się Białowieża, a w samym Białymstoku jest produkowana słynna na całym świecie żubrówka. Jasny i czytelny przekaz. Plus!
Logo "Wschodzący Białystok" - bardzo przypominajace logo organizacji LGBT z Nowego Jorku (Lesbian, Gay, Bisexual & Transgender Community). Czy o to chodziło? Dodajmy, że nowe logo Białegostoku przygotowane przez Eskadrę naszym zdaniem w żaden sposób nie nawiązuje do charakteru miasta i nie oddaje jego specyfiki. Kto zna Białystok wie co mamy na myśli. Wielu mieszkańców tego pięknego miasta było, delikatnie mówiąc, zniesmaczonych. W grudniu 2008 roku na łamach dziennika Rzeczpospolita pojawił się artykuł pod wymownie brzmiącym tytułem: "Logo Białegostoku plagiatem?" Mogliśmy się między innymi dowiedzieć, że: "Władze Białegostoku będą domagać się wyjaśnień od firmy odpowiadającej za promocję miasta. Białostoccy internauci odkryli, że nowe logo miasta jest bardzo podobne do znaku nowojorskiej organizacji homoseksualistów. [...] Autorem nowego logo Białegostoku oraz kampanii promocyjnej "Wschodzący Białystok", skierowanej do mieszkańców miasta, jest krakowska firma Eskadra. Firma ta wygrała też przed miesiącem przetarg na opracowanie i przeprowadzenie za ponad 2,7 mln zł zewnętrznej kampanii promocyjnej miasta."
Logo "Pogodne Suwałki" to naszym zdaniem bardzo udany projekt, który jest zarazem pomysłowy, humorystyczny i celny. Suwałki są uważane za polski biegun zimna, a co równie mocno kojarzy się z zimnem jak nie biały niedźwiedź? Plus!
"I (love) Ełk", czyli "Ja (kocham) Ełk" - projekt warszawskiej firmy Basics. Wiadomo o co chodzi. Zabytkowa, wieża ciśnień w Ełku (zbudowana w 1895 roku) to jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów nie tylko na Mazurach, ale i w Polsce. Pełni ona obecnie rolę punktu widokowego. Poza tym znajduje się w niej Muzuem Kropli Wody, w którym można zobaczyć oryginalne urządzenia techniczne służące niegdyś do zaopatrywania miasta w wodę pitną.

Obiecujemy, że w przyszłości wrócimy jeszcze do tematu identyfikacji wizualnej (graficznej) miast, bo jest on bardzo interesujący. Na zakończenie polecamy zapoznanie się z innymi pracami warszawskiej agencji reklamowej Basics: I love moje miasto!emazury.com

informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |