
KROSS to największa marka rowerowa w Polsce, fot. kross.pl
Hale produkcyjne przedsiębiorstwa Kross S.A. znajdują się na terenie Zielonych Płuc Polski - w Przasnyszu (w północnej części województwa mazowieckiego.
Historia marki Kross to opowieść o firmie, która od 1990 roku dzięki pasji, wizji i konsekwencji swojego założyciela w 20 lat z małego sklepu rowerowego przekształciła się w czołowego producenta rowerów w Europie.
Dzięki wielu inwestycjom w Przasnyszu, 100km na północny-wschód od Warszawy powstał nowoczesny zakład produkcyjny z najnowocześniejszymi rozwiązaniami informatycznymi zapewniającymi optymalne zarządzanie montażem i składowaniem rowerów. W 2000 roku wybudowane zostały od podstaw: hala montażowa (z czteroma liniami montażowymi), spawalnia ram i widelców rowerowych, obręczownia oraz najnowocześniejsza w Europie Środkowo-Wschodniej lakiernia wodna typu Omega.
Rok 2006 określany jest rokiem przełomowym dla marki Kross. W przedsiębiorstwie wprowadzono segmentację produktu na grupy rowerów: górskie, miejskie, trekkingowe, dziecięce, cross, szosowe. Zastosowano nowe wzornictwo, nową jakość - lepsze ramy, komponenty, materiały oraz rozszerzono dystrybucję w sklepach specjalistycznych. Kross zaczął konkurować technologicznie i wizerunkowo ze światową konkurencją.
Lata 2008 - 2012 to ciągła inwestycja w marketing i konsekwentne kreowanie odpowiedniego wizerunku Kross na rynku rowerowym i w świadomości środowiska. Rosnące wyniki sprzedaży, zadowoleni klienci, a także praca nad poszerzaniem oferty rowerów zarówno specjalistycznych jak i rekreacyjnych pokazują, że marka Kross rozwija się w dobrym kierunku.
KROSS to największa marka rowerowa w Polsce, od lat konsekwentnie umacniająca pozycję lidera lokalnego rynku. Należy również do największych marek rowerowych w Europie rowery Kross dostępne są w niemal wszystkich zakątkach Starego Kontynentu.
Siłą napędzającą Kross jest pasja tworzenia, oparta na solidnych fundamentach: jakości i nowoczesnych technologiach. Zespół inżynierów Kross, składający się z najwyższej klasy specjalistów dba o to, by rowery były innowacyjne, atrakcyjne wizualnie i wyróżniające się na tle konkurencji. To ich dziełem są np. autorskie zawieszenie RVS czy unikalne konstrukcje ram.
Dla znacznej części polskich rowerzystów nazwa Kross jest synonimem nowoczesnego, bezpiecznego, znakomicie zaprojektowanego i wykonanego roweru. Według badania rynku rowerowego MillwardBrown SMG/KRC z września 2012 znajomość marki Kross kształtuje się na poziomie 73% (wśród osób, które zakupiły rower w ciągu ostatnich trzech lat).
Pomyśleć, że wszystko zaczęło się w 1990 roku, kiedy 27-latek założył pierwszy mały sklep rowerowy w Przasnyszu, kupując za wszystkie oszczędności około trzydzieści pierwszych rowerów. Miał zmysł handlowy i szybko stał się poważnym, hurtowym odbiorcą rowerów produkowanych przez firmę Romet z Bydgoszczy. W połowie lat 90. XX wieku przekształcił przedsiębiorstwo w montownię. Po ogłoszeniu upadłości przez Romet początkowo przez krótki czas importował rowery z Włoch, lecz wkrótce zakupił całą linię technologiczną i stał się również producentem. Pierwsze rowery z Przasnysza były sprzedawane pod markami Grand, Vision i Best. W 2004 roku - jednym z najlepszych lat dla marki - Kross wyprodukował ponad 800 tys. rowerów. Przychody przekroczyły magiczny poziom 200 mln zł, a zysk netto wyniósł niemal 7 mln złotych. Dużą zasługą było podpisanie umowy z francuską siecią sklepów sportowych Decathlon, która zagwarantowała odbiór dużej części wyprodukowanych jednośladów.
Mimo, że ostatnie lata są znacznie gorsze pod względem przychodów, przedsiębiorstwo pozostaje w dalszym ciągu jednym z największych pracodwców w regionie, a marka z Przasnysza konkuruje dzisiaj z Giantem, Meridą i innymi potentatami z branży. Wynika to z tego, że właściciel dużą część wypracowanego zysku przeznacza na badania i rozwój produktu.
Więcej informacji: www.kross.pl
__________________________
Informacja: KROSS, informacje własne
|