mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    rejon Olsztyn
    rejon Elbląg
    rejon Malbork 
   Fotogaleria Mazur
    rejon Augustów
    rejon Bartoszyce
    rejon Biskupiec
    rejon Działdowo
    rejon Ełk
    rejon Giżycko
    rejon Gołdap
    rejon Iława
    rejon Kętrzyn
    rejon Lidzbark Warmiński
    rejon Mikołajki
    rejon Morąg
    rejon Mrągowo
    rejon Nidzica
    rejon Olecko
    rejon Ostróda
    rejon Pisz
    rejon Suwałki
    rejon Szczytno
    rejon Węgorzewo

    rejon Biebrza

  
   Weterynarz Gdańsk Pogodne
   Ksero Elbląg
   Remonty Warszawa
   Szorowarki Warszawa
   Logopeda Gaduła - Elbląg
   Masaż, gabinet masażu - Elbląg
   Bass - konserwacja boisk
   PPH Kamil - dekoracje
   Urządzenia czyszczące
   Tanie szorowarki
   Serwis RTV Elbląg
   Szorowarki Trójmiasto
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
   Hotele w Polsce - info

   noclegi Władysławowo

   Noclegi-Online
   Mazury

   Partnerzy

   IT Mrągowo
   Kurek Mazurski
   Warmia - Kanał Kopernika

 
 
 
 
 
   Portrety na zamówienie
   Artnes - obrazy na zamówienie
    Kanał Elbląski
    Mazury - fotogaleria
    Mazurska fauna
    Mazury w obiektywie
    Suwalszczyzna
    Olsztyn
    Przewojenny Elbląg
    Stoczek Klasztorny
    Kanał Elbląski - unikat w skali
     światowej

    Frombork - koncerty organowe
    Rejs przez całe Mazury
    więcej atrakcji... 

  
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu

  
  
  
    Murzasichle - tanie noclegi


Katalog WWW


Katalog najlepszych stron www 
1.  W Rosji pewien nastolatek ubiegał się o Nagrodę Darwina, podróżując... we wnęce koła samolotu pasażerskiego. Nagrody nie dostanie, gdyż życia nie stracił. Tylko palce.

www.pardon.pl/artykul/4500/lecial_na_gape_samolotem_w_skrzydle


2.  W pobieraniu MP3 Google jest lepsze niż P2P. Zdajemy sobie sprawę, że to dość kontrowersyjny tytuł, ale - co tu dużo ukrywać - taka jest prawda. W wielu przypadkach Google szybciej i łatwiej pozwala pobrać na twardy dysk pliki MP3 (i inne!), niż jakikolwiek program działający w sieci P2P. Jak to się dzieje, że największa i najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa daje możliwość nielegalnego ściągania piosenek?

www.cafepc.pl/52,7126,W_pobieraniu_MP3_Google_jest_lepsze_niz_P2P.htm


3.  Z tajemniczej przeszłości Adolfa Hitlera...

http://wiadomosci.o2.pl/?s=512&t=10751


4.  Po okresie, w którym internet nazywano kopalnią wiedzy, przeszedł on zdecydowaną metamorfozę. Teraz bowiem bliżej mu do określenia „globalna wioska”, głównie za sprawą sukcesów serwisów społecznościowych Web 2.0. Tymczasem na horyzoncie nowych technologii sieciowych zaczyna pojawiać się coraz śmielej termin Web 3.0. Co się pod nim kryje?

www.cafepc.pl/56,7217,Web_3_0__Nowy_Internet.htm


5.  Po ponadpółwiecznym milczeniu 88-letni Feliks Dadajew z Dagestanu opublikował swoje wspomnienia. Człowiek ten był jednym z czterech sobowtórów Józefa Wissarionowicza Stalina. Dublował go między innymi w Jałcie, ale nie na oficjalnych spotkaniach z Rooseveltem i Churchillem.

http://wiadomosci.o2.pl/?s=512&t=11022


6.  Na całym świecie mężczyźni chorują częściej i żyją krócej niż kobiety. Czy tak być musi? Niekoniecznie. Naszemu zdrowiu szkodzi też tradycyjny model wychowania i stereotyp twardziela. (...) Statystyki są dla mężczyzn nieubłagane: na całym świecie żyją oni średnio siedem lat krócej niż kobiety. A u nas? Przeciętny Polak dobija zaledwie siedemdziesiątki, podczas gdy Polka przeżywa go o dziewięć lat. Przez lata fakt, że mężczyźni wcześniej umierają, specjalnie nie dziwił. Lekarze zakładali, że tak po prostu jest, twierdzi dr Marianne J. Legato w książce "Dlaczego mężczyźni umierają pierwsi" (wyda ją wkrótce Dom Wydawniczy REBIS). Legato, kardiolog z Columbia University, należała do specjalistów, którzy pod koniec XX wieku zwrócili uwagę, że obie płcie inaczej przechodzą niektóre choroby, np. układu krążenia. Chorują w innym momencie życia, mają inne objawy i odmiennie reagują na leki. Dziś te różnice bada medycyna nastawiona na płeć.

http://facet.interia.pl/forma/news/zonaci-zyja-dluzej,1252914,2633


7.  Młodzi chłopcy w wieku dojrzewania, którzy noszą niepopularne imiona, mają większą skłonność do przestępstw niż ich rówieśnicy o imionach popularnych - dowodzą naukowcy na łamach "Social Science Quarterly".

http://facet.interia.pl/ciekawostki/news/przestepcy-maja-rzadkie-imiona,1251092,2528


8.  18,5 miliona PLN kosztowały w 2007 r. TP S.A wynagrodzenia zarządu. Ponad 6 milionów PLN - tyle zarobił przez dwa lata prezes Ciechu Mirosław Kochalski. 1 USD zarobił oficjalnie w 2008 roku Steve Jobs, szef koncernu Apple. 20 najlepiej opłacanych menedżerów europejskich przedsiębiorstw zarabia 300 razy więcej (około 8,5 mln EUR rocznie), niż przeciętny pracownik zatrudniony na terenie UE. Najlepsza polska tenisistka Agnieszka Radwańska zarobiła w 2008 roku 842 142 USD. Tym samym znalazła się na dziewiątym miejscu w rankingu najlepiej zarabiających tenisistek świata. Larry Ellison, prezes koncernu Oracle, zarobił w roku fiskalnym 2008 około 84,6 mln USD. Elvis Presley "zarobił" w 2007 roku 49 mln dolarów. Najmłodszym na świecie miliarderem jest Mark Zuckerberg, dwudziestotrzyletni Amerykanin. W grupie miliarderów poniżej trzydziestego roku życia jest jedynym, który nie odziedziczył swojej fortuny. Swoje 1 500 000 000 USD zawdzięcza własnej pomysłowości i ciężkiej pracy. W roku 2004, jako dziewiętnastoletni student Harvard'u, założył portal społecznościowy Facebook, który miał umożliwiać studentom komunikowanie się i wymianę informacji. Dziś Zuckerberg zajmuje 785 pozycję w rankingu najbogatszych osób świata, a jego majątek stanowi 2,42% dorobku najbogatszego człowieka świata, Warrena Buffetta. (forbes.com, 07.2008)

http://www.wynagrodzenia.pl/ciekawostki.php/strona.1


9.  Panie, które opalały się topless na szczecińskiej plaży, zostały uniewinnione. Sąd Okręgowy w Szczecinie podjął taką decyzję w procesie apelacyjnym. W listopadzie 2008 sąd grodzki w Szczecinie ukarał je naganą za "nieobyczajny wybryk" i obciążył je też kosztami procesu. Od wyroku sądu grodzkiego odwołała się jedna z kobiet, ale zgodnie z przepisami kodeksu karnego, sąd uniewinniając ją, zdecydował też o uniewinnieniu drugiej. W uzasadnieniu decyzji sąd podkreślił m.in., że fakt, iż kobiety opalały się topless, nie wywołał oburzenia innych plażowiczów, co oznacza, że nie był to czyn nieobyczajny.

http://facet.interia.pl/ciekawostki/roznosci/news/nagie-biusty-nie-byly-wybrykiem,1253586,2528

http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,34939,5558277,W_obronie_topless_pojdzie_nawet_do_Strasburga.html


10.  Władza ustawodawcza ma swoje miejsce w parlamentach, gdyż właśnie tam dyskutuje się, głosuje i ustanawia prawa. Władza wykonawcza ma swoje miejsce w biu­rach ministrów, gdyż to oni - premier czy prezydent i jego gabinet - podejmują decyzje, które są wykonywane przez urzędników państwowych. A gdzie mieści się superwładza, władza mo­netarna? Władza monetarna ma swoje miejsce w bankach. To właśnie w bankach tworzony jest i anulowany kredyt finansowy. Nowy kredyt finansowy jest tworzony wtedy, gdy bank udziela pożyczki czy to firmie budowlanej, czy właścicielowi sklepu, czy też rządowi. Bankier umieszcza na koncie pożyczającego przyznaną sumę pożyczki, tak jakby pożyczający złożył tej samej wielkości depozyt. Ale pożyczający w rzeczywistości ani nie przyniósł, ani nie zdeponował żadnych pieniędzy, ponieważ przyszedł on do banku, żeby otrzymać pieniądze, których nie miał. Pożyczający będzie mógł wypisywać czeki na konto, którego nie miał, kiedy wchodził do banku, lecz ma je teraz, kiedy opuszcza bank. Żadne konto bankowe żadnego z pozostałych klientów nie obniżyło się. Pożyczka jest nowym kontem dodanym do kont już istniejących. Zatem całkowita suma pieniędzy na wszystkich kontach tego banku wzrosła o sumę umieszczoną na nowym koncie. I na odwrót, kiedy pożyczający przychodzi do banku, żeby spłacić swoją pożyczkę (kredyt, który poprzednio został udzielony), odpowiednio zmniej­szy się ilość pieniędzy w obiegu. Całkowita ilość krwi w obiegu ekonomicznym została zmniejszona o tę właśnie wielkość. Prosta operacja księgowa uczyniona jednym pociągnięciem pióra stworzyła kredyt. Inna prosta operacja księgowa likwiduje, anuluje ten kredyt, kiedy pożyczka jest spłacona.

http://www.michaeljournal.org/Wladzamonetarna.htm


11.  "(...)Szacuje się, że 99,99% dolarów USA jest wytworzone z niczego. Nazywamy to pieniądzem Fiat (niech się stanie), albo pieniądzem Ex Nihilo (z niczego). Generalnie problem polega na tym, że używa się systemu kredytu, aby utrzymać wzrost gospodarczy Stanów Zjednoczonych, aby podtrzymać ekonomię amerykańską, kosztem ubogich na świecie.(...)" Przczytaj wywiad z byłym szwajcarskim bankierem...

http://www.michaeljournal.org/wywiad.htm


12.  Tramwaj linowy (ang. Cable Car) jest unikalnym w skali światowej środkiem transportu zbiorowego używanym w kalifornijskim mieście San Francisco...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tramwaj_linowy


13.  Kolejka linowa Elka była najdłuższą nizinną kolejka linowa w Europie. Uruchomiona została 7 września 1967 roku na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku położonego pomiędzy Chorzowem a Katowicami. W 2006 roku władze Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku podjęły decyzję o likwidacji Kolei Linowej Elka. Łączna długość trasy wynosiła prawie 6 km.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolejka_linowa_Elka


14.  Paradoks wody i diamentu to paradoks sformułowany na polu ekonomii, który najczęściej przyjmuje postać pytania, jakie postawił Arystoteles: "Dlaczego woda, która jest niezbędna do życia, jest tania, podczas gdy diamenty są bardzo drogie, choć można się bez nich obejść?". Po Arystotelesie wielu filozofów i ekonomistów formułowało podobne pytania. Paradoks ten nie znalazł jednak satysfakcjonującego rozwiązania przez ponad dwa tysiące lat.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_wody_i_diamentu


15.  Efekt Veblena (efekt demonstracji, efekt prestiżowy), zwany także paradoksem Veblena, dotyczy dóbr luksusowych i najbogatszych grup społecznych, jest to wzrost wielkości popytu na dobra luksusowe mimo wzrostu cen tych dóbr. Posiadanie takich dóbr jest środkiem dowartościowania się, dlatego popyt na nie jest tym większy, im mniej ludzi je posiada, i - paradoksalnie - rośnie wraz z ceną.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Veblena


16.  Trolejbusy w Gdyni - jeden z trzech funkcjonujących systemów komunikacji trolejbusowej w Polsce (obok Lublina i Tychów). Gdyńska komunikacja swoim zasięgiem obejmuje także Sopot. Jedyną firmą świadczącą usługi transportu trolejbusowego w Gdyni i Sopocie jest Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni działające na zlecenie Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Gdyńskie trolejbusy stanowią około 30% udziału w całej komunikacji miejskiej świadczonej przez ZKM w Gdyni. Rocznie pokonują ponad 4 miliony km i przewożą około 350 milionów pasażerów.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Trolejbusy_w_Gdyni


17.  Niektórzy naukowcy uważają, że w niedalekiej przyszłości czeka nas szukanie partnera na podstawie badania krwi. Na serwisie randkowym chemistry.com ludziom proponuje się nawiązanie kontaktu z osobami dopasowanymi do nich na podstawie urody neuroprzekaźnikowej.

http://facet.interia.pl/seks/news/chemia-zwiazku-kto-kogo-pociaga,1255143,2627


18.  Rok 2008 był pierwszym od 11 lat, w którym odnotowano dodatni przyrost rzeczywisty ludności w Polsce. Ta optymistyczna wiadomość nie dotyczy jednak Wałbrzycha. Mimo, że w mieście rodzi się coraz więcej dzieci, tylko 40% z nich to wałbrzyszanie. Demografowie i socjologowie nie mają wątpliwości - miasto się wyludnia. Liczba mieszkańców miasta dramatycznie spada. Obecnie wynosi 124 tysiące, czyli mniej więcej tyle, ile w 1970 roku. W swoich najlepszych statystycznie czasach, czyli zaraz na początku lat 90. żyło tu ponad 140 tysięcy obywateli. Od 1990 roku ten słupek maleje. Prognozy na najbliższe lata są jeszcze gorsze.

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/dolnoslaskie/news/baby-boom-nie-dla-nas,1261036,3286


19.  Henryk Batuta to fikcyjna postać, stworzona na potrzeby mistyfikacji, której celem stała się w latach 2004-2006 polska Wikipedia. Postać Henryka Batuty została zmyślona, niemniej hasło o niej pozostawało niezauważone w Wikipedii przez blisko piętnaście miesięcy - od 8 listopada 2004 do 20 stycznia 2006, kiedy to po raz pierwszy zgłoszono je do usunięcia. Po ponownym zgłoszeniu 1 lutego i dyskusji na odpowiedniej stronie artykuł został skasowany 5 lutego, na trzy dni przed pojawieniem się artykułów prasowych na ten temat.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Batuta_(mistyfikacja)


20.  W norweskim mieście Trondheim przy Bakklandet, obok Gamle Bybro, znajduje się jedyny na świecie wyciąg dla rowerów (Sykkelheisen Trampe), który stanowi dużą atrakcję dla turystów. Rowerowa winda miała swoją inaugurację 18 sierpnia 1993 roku.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rowerowa_winda_w_Trondheim


21.  O niewiarygodnym szczęściu może mówić 32- letni Cem Tokac z Turcji, który znalazł się niemal w centrum kolizji między ciężarówką a pociągiem, ale wyszedł cało z tego zdarzenia. Nagranie z wypadku, który został zarejestrowany przez kamerę przemysłową w mieście Mersin, opublikowała w środę turecka agencja Dogan. Do incydentu doszło 25 lutego 2009.

http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/ciekawostki/news/nie-mial-prawa-przezyc,1269696


22.  Kopi luwak to bardzo drogi gatunek kawy (cena dochodzi nawet do 1000 dolarów za kilogram!) pochodzący z południowo-wschodniej Azji, wytwarzany z ziaren kawy, które wydobyte są z odchodów zwierzęcia z rodziny łaszowatych, łaskuna muzanga (Paradoxurus hermaphroditus), nazywanego popularnie cywetą, a lokalnie luwak. Łaskun bardzo chętnie zjada owoce kawowca. Miąższ owoców zostaje strawiony, ale samo nasiono nie, lecz po nadtrawieniu przez enzymy trawienne i lekkim sfermentowaniu przez bakterie produkujące kwas mlekowy przechodzi przez przewód pokarmowy i jest wydalane. Ze względu na nietypową i pracochłonną metodę pozyskiwania surowca, roczna produkcja Kopi Luwak waha się od zaledwie 50 do maksymalnie 250 kilogramów ziaren. Dlatego za kilogram tego rarytasu płaci się nie mniej niż 600 dolarów, co czyni go jednym z najdroższych napojów na świecie.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kopi_luwak

http://www.pinezka.pl/content/view/1928/356/


23.  Hiszpański historyk Alfonso Ensenat de Villalonga twierdzi, że Krzysztof Kolumb wcale nie był Genueńczykiem i nie nazywał się Krzysztof Kolumb. W swojej książce "Cristóbal Colón. Origenes, formación y primeros viajes" ("Krzysztof Kolumb. Pochodzenie, wykształcenie i pierwsze podróże") de Villalonga dowodzi, że odkrywca był Szkotem, a jego prawdziwe nazwisko brzmiało Pedro Scotto. Historyk obala tezę o genueńskich rodzicach Kolumba. Nie był on, jego zdaniem, synem tkacza Hernando Colona. Świadczą o tym słowa samego Kolumba, który mówił, że nie jest pierwszym dowódcą okrętu w swojej rodzinie. Otóż, jak pisze Hiszpan, późniejszy odkrywca Ameryki zaciągnął się na służbę u pirata Vincenzo Colombo i przyjął jego nazwisko, nie chcąc kalać swojego prawdziwego związkami z watażką.

http://facet.interia.pl/ciekawostki/popularnonaukowe/news/cala-prawda-o-krzysztofie-kolumbie,1272461,2528


24.  Według danych zebranych przez Daniela Dryzka - jednego z największych inwestorów na rynku polskich domen internetowych (.pl) - najdroższą domeną .pl sprzedaną w 2008 roku była nazwa urlopy.pl - wartość transakcji to około 400 tys. PLN. Nabywcą domeny zostało polskie biuro podróży. Na drugim miejscu uplasowała się domena domain.pl kupiona przez rejestratora domen z Luksemburga za kwotę 102 tys. PLN. Serwis ogłoszeniowy z Łotwy nabył ss.pl za 84 tys. PLN a Agora przejęła deser.pl za kwotę 74 tys. PLN. Sprzedawcami wszystkich czterech najdroższych domen byli inwestorzy domenowi, czyli osoby, które specjalizują się w obrocie nazwami internetowymi. Dalsze miejsca zajęły domeny: adwokaci.pl (70 tys. PLN), lekarze.pl (50 tys. PLN), aparaty.pl (42 tys. PLN) oraz fotografie.pl (26 tys. PLN).

http://danieldryzek.pl/2009/03/03/top-100-najdrozej-sprzedanych-domen-pl-w-2008-roku/


25.  ABC news opublikowało (w 2009 roku) na swojej stronie artykuł opisujący 10 najdroższych nazw domen w historii.

Oto dziesiątka:

- Fund.com, 9.99 mln dolarów,
- Porn.com, 9.5 mln dolarów,
- Diamonds.com, 7.5 mln dolarów,
- Toys.com, 5.1 mln dolarów,
- Vodka.com, 3 mln dolarów,
- CreditCards.com, 2.75 mln dolarów,
- Computers.com, 2.1 mln dolarów,
- Seniors.com, 1.8 mln dolarów,
- DataRecovery.com, 1.66 mln dolarów,
- Cameras.com, 1.5 mln dolarów,
- Tandberg.com, 1.5 mln dolarów.

W zestawieniu nie pojawiają się takie nazwy jak Sex.com, sprzedana za 12,5 miliona dolarów, Business.com, za 7,5 miliona dolarów, czy Wine.com, za 3 miliony dolarów. Ponieważ nie były to transakcje w "czystej" gotówce - nie zostały tu uwzględnione.

http://aznews.pl/2009/03/top-10-najdrozsze-domeny-w-historii/


26.  W brazylijskimi mieście Madre de Deus znajduje się dom, w którym raczej nigdy nie stanie fortepian. Co więcej, ciężko wejść do niego dwóm osobom na raz. Budynek ma bowiem metr szerokości we frontowej części i 2 metry w tylnej. Właścicielką tej niezwykłej konstrukcji, 43-letnia pani Helenita Queiroz Grave Minho jest jednocześnie jej projektantką. Dom ma wysokość 10 metrów i posiada 3 piętra (w tym parter). Wewnątrz znajdują się 2 pokoje, kuchnia, 3 sypialnie wraz łazienką oraz weranda. Jest to prawdopodobnie najwęższy dom na świecie.

http://mieszkaniowy.wordpress.com/2007/11/29/najwezszy-dom-na-swiecie/


27.  Najdroższą nieruchomością na świecie jest leżąca między Niceą a Monako (Lazurowe Wybrzeże) willa La Leopolda. Początkowo myślano, że znajdującą się na Francuskiej Riwierze posiadłość La Leopolda nabył Roman Abramowicz. Wkrótce okazało się jednak, że właścicielem domu został Michaił Prokhorov. Wśród poprzednich właścicieli rezydencji można znaleźć całą galerię sław: od króla Belgów Leopolda, który zbudował ją dla swej małżonki, po szefa Microsoftu Billa Gatesa i właściciela Fiata Gianni Agnellego.

http://www.pudelek.pl/artykul/12010/to_nie_abramowicz_kupil_najdrozszy_dom_swiata_kupil_lepszy_zdjecia/


28.  Jak sprowadzić krytykę traktatu lizbońskiego do absurdu? Udowadniać, że ten dokument wprowadza karę śmierci. Taką tezę głosi profesor z Norymbergi, Karl Schachtschneider. W internecie krążą mrożące krew w żyłach opinie niemieckiego profesora Karla Schachtschneidera z uniwersytetu w Norymberdze, który uważa, że wraz z ratyfikacją traktatu lizbońskiego przywrócona zostanie w Europie specyficznie rozumiana kara śmierci za manifestacje, rozruchy czy bunty przeciw władzy. Takie są wnioski naukowca po spotkaniu w niemieckim parlamencie poświęconym traktatowi lizbońskiemu.

http://fronda.pl/news/czytaj/libertarianie_ue_pozwoli_na_zabijanie_protestujacych_obywateli._czyzby


29.  - A gdybym Ci powiedziała, że właśnie w tej chwili ktoś wybiera czy masz żyć czy umrzesz? - pyta na YouTube amerykańska dwunastolatka. Nagranie w ciągu tygodnia obejrzało ponad 122 tysiące internautów.

- A gdybym Ci powiedziała, że wybór ten nie jest oparty na tym co potrafisz, lub czego nie potrafisz zrobić, co zrobiłeś w przeszłości lub możesz zrobić w przyszłości? A gdybym Ci powiedziała, że nie możesz nic na ten wybór poradzić? Dwunastoletnia Lia z Toronto stała się gwiazdą szkoły i youtube'a po swej 5 minutowej wypowiedzi przygotowanej na konkurs szkolny. Mimo otwartej opozycji, z którą się spotkała na konkursie, dziewczynka zaprezentowała temat tak bezkonkurencyjnie, że go wygrała. Stało się to mimo początkowej dyskwalifikacji za wybranie "kontrowersyjnego" tematu w obronie życia.

http://fronda.pl/news/czytaj/bronila_zycia_powalila_wszystkich_na_kolana

http://www.youtube.com/watch?v=QcXLXyep7Hk&feature=related


30.  Niemiecki anatom, fizjolog i patolog Heinrich Wilhelm Waldeyer (1836-1921) uważał, że kobiety nie powinny studiować medycyny. Podkreślał, że mózg kobiet nie jest odpowiednio uformowany, co ogranicza ich zdolności intelektualne. Twierdził też, że kobiety nie powinny zajmować się sekcją zwłok, zwłaszcza mężczyzn.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Heinrich_Wilhelm_Waldeyer


31.   Jeden z najbardziej szanowanych rabinów napisał przed śmiercią list, w którym ujawnił imię Mesjasza. Według niego brzmi ono Jeszua - Jezus. Żydzi są w szoku. W pogrzebie zmarłego w styczniu 2006 roku rabina Icchaka Kaduriego wzięło udział 300 tysięcy ludzi. Gigantyczny kondukt żałobny przeszedł ulicami starej Jerozolimy. Mówiono wówczas, że odszedł jeden z najważniejszych żydowskich duchownych XX wieku. Miał - według różnych źródeł - od 106 do 118 lat.

http://www.pp.org.pl/wojtek/?id=31005

http://pl.wikipedia.org/wiki/Icchak_Kaduri


32.  Co łączy gangsterów "Pershinga", "Masę" czy "Dziada" z Adamem Michnikiem, Jackiem Kuroniem i Henrykiem Wujcem? Siedzieli w tym samym areszcie. Największy w Polsce i Europie Areszt Śledczy Warszawa-Białołęka to bowiem miejsce, w którym podczas stanu wojennego komunistyczne władze przetrzymywały liderów opozycji. Teraz trafia tam wielu najgroźniejszych przestępców: członków zbrodniczych gangów, morderców, gwałcicieli, aferzystów.

http://wirtualnepodroze.dziennik.pl/areszt/pokoj2,410.html


33.  Zawodnik mistrza Słowacji HC Kosice Ladislav Scurko przyznał się do zamordowania sędziego hokejowego.

http://sport.interia.pl/hokej/aktualnosci/news/szok-hokeista-zabil-sedziego,1296158


34.  Polski pianista Krystian Zimerman wywołał skandal podczas koncertu w Los Angeles, zapowiadając, że jest to jego ostatni występ w USA z powodu polityki zagranicznej tego kraju - poinformował dziennik "Los Angeles Times".

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1345,title,Polski-artysta-wywolal-skandal-w-Los-Angeles,wid,11072506,wiadomosc.html


35.  Legendarny pięściarz Salamo Arouch zmarł 4 maja 2009 w wieku 86 lat. Urodzony w Grecji Żyd zasłynął tym, że przeżył obóz koncentracyjny w Auschwitz. Stoczył tam ponad 200 walk o życie, które hitlerowcy organizowali dla rozrywki. Salamo Arouch w ciągu dwóch lat stoczył w Auschwitz 208 walk. Wszystkie wygrał. Gdy obóz został w końcu wyzwolony przez Brytyjczyków, Arouch zapytał, czy są jacyś pięściarze chcący się z nim zmierzyć. Znalazło się dwóch. Obu pokonał.

www.sport.wp.pl/kat,1878,title,Zmarl-bokser-legenda-Auschwitz,wid,11092816,wiadomosc.html?ticaid=17f76&_ticrsn=3


36.  Paradoks kłamcy brzmi następująco: "Pewien człowiek twierdzi: ja zawsze kłamię. Jeśli zadamy sobie pytanie, czy jest on kłamcą czy też twierdzi prawdę dojdziemy niechybnie do sprzeczności. Jeśli kłamie, to stwierdzając ja zawsze kłamię wypowiada prawdę, a więc nie jest kłamcą. Jeśli natomiast twierdzi prawdę, to znaczy, że kłamie, bo to oznacza wypowiadane przez niego zdanie."

http://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_k%C5%82amcy


37.  Preikestolen to klif w Norwegii o wysokości 604 m (!), położony nad Lysefjordem. Płaska powierzchnia wierzchołka o wymiarach 25 na 25 metrów, jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Preikestolen


38.  Najstarszym klubem piłkarskim świata jest angielski Sheffield Football Club z siedzibą w Sheffield, założony 24 października 1857 roku, oficjalnie uznany przez FIFA za najstarszy klub piłkarski na świecie, uczestnik najstarszych na świecie derbów piłkarskich (znanych jako "Sheffield derby" lub "Rules derby"), w których ich odwiecznym rywalem jest zespół Hallam FC.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sheffield_F.C.


39.  Bardzo kosztowna pomyłka Westpac Bank miała miejsce w maju 2009 roku w Nowej Zelandii. Mieszkający w Rotorua Nowozelandczyk Leo Gao i jego przyjaciółka, Australijka Cara Young, wystąpili do Westpac Bank o kredyt w wysokości 10 tysięcy dolarów. Omyłkowo dostali 10 milionów. Pobrali 6 milionów (ponad 11 milionów złotych) i zniknęli.

www.rp.pl/artykul/69993,308989_Bardzo_kosztowna_pomylka_banku.html


40.  Pierwszy poniemiecki napis - "Obst-gemuse", czyli "Warzywa-owoce" - zauważył w 1995 roku na ul. Partyzantów we Wrzeszczu. Od tamtej pory, Mikołaj Wierzbicki, twórca strony DawnyGdansk.pl tropi i archiwizuje materialne ślady przeszłości miasta. Na elewacjach starych kamienic znalazł ponad 130 napisów, które w większości powstały w latach 1920-1939, w Wolnym Mieście Gdańsku. Większość śladów jest poniemiecka. Tylko 10 proc. to napisy polskie. Oddaje to strukturę narodowościową miasta do czasu II wojny światowej.

www.trojmiasto.pl/wiadomosci/news.php?&id_news=27108&strona=4


41.  W jakim państwie żyje się najszczęśliwiej, najdłużej i w największej harmonii ze środowiskiem? W Kostaryce. Tak wynika z rankingu Indeks Szczęśliwej Planety (Happy Planet Index, HPI) przygotowanego przez londyńską Fundację na rzecz Nowej Ekonomii (NEF). Drugie miejsce zajmuje w nim Dominikana, trzecie zaś Jamajka. Wynika z tego, że najszczęśliwszym regionem na Ziemi są Karaiby i Ameryka Łacińska.

http://media.wp.pl/kat,1022943,wid,11300859,wiadomosc.html


42.  Sensacyjne wyniki najnowszych badań - Włodzimierz Lenin, ojciec komunistycznej rewolucji, zmarł na syfilis, którym zaraził się od paryskiej prostytutki, a nie jak dotychczas sądzono - na zawał serca. Jak informuje "The Daily Telegraph", Helen Rappaport, uznana historyk i pisarka, twierdzi, że uważna analiza książek, dokumentów i gazet opisujących ostatnie lata życia Lenina dowodzi, iż zaraził się on przenoszoną drogą płciową chorobą i to właśnie ona stała się przyczyną jego śmierci. Przywódca rewolucji październikowej miał ją złapać około 1902 roku od paryskiej prostytutki.

http://fakty.interia.pl/historia/news/lenin-zmarl-na-syfilis-zarazil-sie-od-prostytutki,1386340


43.  Pierwsza w Polsce izba lekardka powstała w Gdańsku.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_medycyny_w_Gda%C5%84sku


44.  Mikrochipy RFID w banknotach euro i dolarach! Szpiegowskie mikrochipy znajdują się obecnie w prawie każdym banknocie euro i dolarze drukowanym po 2005 roku. Małe mikroukłady do europejskiej waluty dostarcza grupa Hitachi. Nowa technologia umożliwi bezproblemowe śledzenie ruchu jednostki bez jej wiedzy i to po całym świecie. Nie ulega więc wątpliwości, że oczy Wielkiego Brata to coś więcej niż opowiadania domorosłych fanów teorii spiskowych.

http://hotnews.pl/arttechnika-358.html


45.  Dziesiątki tysięcy historycznych dokumentów Międzynarodowego Trybunału w Norymberdze (po raz pierwszy opublikowanych w Internecie: www.profit-over-life.org) jednoznacznie ujawniają, m.in. że: II Wojna Światowa - wojna, w czasie której zniszczone zostały całe państwa takie jak Polska i która pochłonęła ponad 60 milionów ofiar - została zaplanowana oraz była finansowana i kierowana przez koncern IG Farben (zrzeszający m.in. przedsiębiorstwa Bayer, BASF oraz Hoechst).

http://www.kurkiewicz-family.com/norymbergia-bruksela.htm


46.  Polska ma być mocarstwem - Polska - Fakty w Interia.pl. George Friedman, znany amerykański politolog z Teksasu, w książce "Następne 100 lat" ogłosił swoją wizję przyszłości. Przewiduje w niej, że Polska stanie się światowym mocarstwem.

http://fakty.interia.pl/raport/polska-bedzie-mocarstwem


47.  Scena, jak z kryminału: grupa ludzi pod osłoną nocy niszczy nagrobek, przekopuje grób i wykrada z trumny ciało. Niestety, tym razem to nie fikcja, ale prawdziwe zdarzenie. Na Cyprze złodzieje ukradli w ten sposób zwłoki byłego prezydenta. Kradzież ciała Tassosa Papadopoulosa z grobu odkrył jeden z jego byłych ochroniarzy.

http://facet.interia.pl/ciekawostki/groza-i-kryminaly/news/porwali-prezydenta-z-grobu,1411515,4824


48.  Od początku XX wieku wiedziano, że podawanie ludziom niewielkich dawek fluoru sprawia, że są bardziej ulegli i podatni na manipulacje. Gdy więc podczas II wojny światowej hitlerowcy szukali sposobu, by otumanić więźniów obozów koncentracyjnych, zaczęli podawać im duże dawki fluoru w wodzie pitnej. Produkcję fluoru zlecili koncernowi I. G. Farben z Frankfurtu.

http://www.eioba.pl/a76208/szkodliwe_dzialanie_fluoru


49.  (...) Pewne jest natomiast, że jeżeli inkwizytor był uczciwy i rzetelnie wypełniał swe posłannictwo, oskarżony miał gwarancję autentycznie sprawiedliwego procesu, bardziej sprawiedliwego niż w przypadku sądów świeckim tamtych czasów. Za przykład niech posłuży casus zakonu templariuszy, oskarżonych o herezję przez króla francuskiego Filipa Pięknego, dybiącego na ich pokaźny majątek. Wielki Mistrz Zakonu Templariuszy Jakub de Molay w 1307 roku sam zwrócił się do papieża Klemensa V, by zastąpić procedury sądu świeckiego sądem Trybunału Inkwizycyjnego, licząc tym samym na sprawiedliwy wyrok i tak też się stało: w wielu zakątkach Europy templariusze zostali uwolnieni od zarzutu herezji (w 1309 r. przez sądy kościelne w Anglii [Londyn i York], w 1311 r. w Irlandii i Szkocji, podobnie w Hiszpanii [Tarragona i Salamanka] oraz Niemczech). Wobec powyższych faktów na Soborze w Vienne papież Klemens V 3 kwietnia 1312 r. w obecności króla Francji, oskarżającego templariuszy o nieprawowierność, pod karą ekskomuniki zakazał dalszych dochodzeń, uniewinniając podejrzanych. Zniesławienie zakonu było jednak tak wielkie (pomimo korzystnego dekretu papieskiego), że rekrutacja do zakonu malała z miesiąca na miesiąc, w efekcie czego papież rozwiązał zakon, stwierdzając jednocześnie brak winy ze strony templariuszy. Te deklaracje papieskie nie powstrzymały jednak Filipa Pięknego, który 18 marca 1314 roku spalił na stosie Wielkiego Mistrza templariuszy i jego 53 współbraci, uzyskując poparcie ze strony Rady Królewskiej. (...)

http://www.naszawitryna.pl/ksiazki_128.html


50.  500 milionów złotych może kosztować budżet Warszawy budowa stadionu Legii, której właścicielem jest ITI. Prezydent Gronkiewicz-Waltz już przeznaczyła na to 365 milionów. Oferty przetargowe mają zostać otwarte 4 lipca. ITI dzierżawi teren za grosze, za darmo dostanie stadion, wejdzie z Legią na giełdę. Potem sprzedając akcje, wycofa swój kapitał i nadal będzie zarabiało na obiekcie. A warszawiacy to sfinansują – mówią sympatycy Klubu Piłkarskiego Legia.

http://media.wp.pl/kat,1022939,wid,10086128,wiadomosc.html?ticaid=199b6


51.  Odkrywcy - Dowiedz się co nas czeka w przyszłości. Serwis popularnonaukowy: artykuły, zdjęcia, najnowsze doniesienia ze świata nauki, ekologia, medycyna, przyroda, kosmos, futurologia.

http://odkrywcy.pl


52.  Prawidłowe ułożenie i praca rąk na kierownicy mają zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Porównując kierownicę do tarczy zegara dłonie powinny znajdować się na godzinie dziewiątej i piętnastej. Kciuki nie mogą obejmować koła kierownicy, gdyż w momencie wystrzelenia poduszki, może nastąpić ich uszkodzenie. Takie ułożenie dłoni na kierownicy sprawia, że auto prowadzi się stabilniej i pozwala jednocześnie na optymalne działanie poduszki powietrznej w przypadku bezpośredniego zagrożenia. W przypadku, gdy dłonie kierowcy oparte są nieprawidłowo na szczycie kierownicy, głowa opadając na poduszkę wcześniej uderza o ręce, co może stwarzać ryzyko poważnych obrażeń.

http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news/jedziesz-nie-zmywaj-talerzy,1450625,415


53.  Najnowszy raport o religijności mieszkańców USA, U.S. Religious Landscape Survey 2008, ukazuje ciekawe zjawisko. Otóż coraz częściej obywatele USA przebierają w religiach jak w ulęgałkach. W USA dominują chrześcijanie (78 proc.) i to wśród nich dokonują sie zazwyczaj przetasowania. Najbardziej stabilną grupą są żydzi (1,7 proc.). Buddystów jest 0,7 proc, muzułmanów - 0,6, a hinduistów tylko 0,4. Całkowitą obojętność wobec religii deklaruje natomiast 16 procent Amerykanów.

www.pardon.pl/artykul/4332/niemal_polowa_amerykanow_choc_raz_w_zyciu_zmienila_wiare


54.  W 2012 r. na tronie papieskim zasiądzie Piotr Rzymianin. Wówczas to, jeśli ludzie się wcześniej nie nawrócą, nastąpi początek końca. Na stepach Azji Antychryst się zjawi, który, czyniąc niezwykłości mocą szatańska, tłumy ujarzmi. Grzechy ludzkości spowodują, że czara Bożej goryczy się przeleje. Maryja opuści karzącą rękę Boga, a na ziemię spłyną największe nieszczęścia. Słońce w krwi skąpane będzie, a z nieba ogień spadać zacznie. Oceany wyparują, ziemia w wielu miejscach się rozstąpi, a miliony ludzi będą ginęły z godziny na godzinę. Tak będzie wyglądać - w wielkim skrócie — nasza niedaleka przyszłość, według najpopularniejszych przepowiedni.

www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/kara_nadchodzi.html


55.   Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, wśród tysięcy nagrobków, które często przypominają wspaniałe budowle, znajduje się nagrobek bardzo skromny, lecz o wyjątkowej formie. Jedyną jego ozdobą jest ogromne serce, wykute z kamienia. Czy jest to Serce Jezusa, czy też jest to serce tej, którą skrywa mogiła? Ważne jest, że do tego serca różnymi alejkami nieustannie dążą ludzie, dźwigając brzemię swych chorób, zmartwień, potrzeb. Modlą się przy nim w skupieniu, a powierzywszy swój problem, biorą z grobu grudkę ziemi lub płatek kwiatka jako zadatek upragnionych łask. W dniu 17 kwietnia 2007 roku został zakończony proces kanonizacyjny S.B. Rozalii Celakówny na szczeblu diecezjalnym (przez Jego Eminencję Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza). W uroczystości zakończenia uczestniczyli m.in. przedstawiciele Fundacji Serca Jezusa: Barbara Pasternak (Przewodnicząca Zarządu), Józef Kurecki (Przewodniczący Rady), Michał Zmuda (Członek Rady) oraz przedstawiciele Biura Postulacji S.B. Rozalii Celakówny: Ewa Wieczorek (Postulator) i Marta Majewska (Notariusz).

www.rozalia.krakow.pl


56.   Szlomo Sand, profesor historii na Uniwersytecie w Tel Awiwie w swojej książce "Kiedy i jak wymyślono naród żydowski" podważa największą świętość, leżącą u podstaw założenia państwa Izrael. W swojej książce Sand próbuje odbrązowić mit, głoszący, że współcześni Żydzi są plemiennym monolitem, wywodzącym się w bezpośredniej linii od biblijnych Izraelitów. W okresie średniowiecza można zaobserwować dalszą ekspansję judaizmu, tyle że poza obszarem cywilizacji chrześcijańskiej. Najbardziej imponującym przykładem nawrócenia na judaizm są dzieje Chazarów, ludu koczowniczego pochodzenia tureckiego, zamieszkującego tereny nad Wołgą i Donem. Około 740 roku przeszła na judaizm tamtejsza rodzina panująca i duża część społeczeństwa. Wiele faktów przemawia za tym, że potomkami chazarskich konwertytów jest większość Żydów z Europy Wschodniej, mówiących w jidysz...

http://wiadomosci.onet.pl/1609698,2678,1,kioskart.html


57.   Vitoldas Milius, litewski dziennikarz, po 11 dniach i prawie 16 godzinach podróży dotarł prowadzoną przez siebie dacią sandero stepway z Lizbony do południowo-wschodnich krańców Rosji, ustanawiając w ten sposób nowy rekord świata.

http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci-dnia/news/niesamowity-wyczyn-litwina,1471990,415


58.   Agility to sport kynologiczny, który polega na pokonaniu przez psa toru przeszkód bez błędów, szybciej niż konkurenci. Na torze poza stacjonatami można znaleźć różne rodzaje przeszkód - strefowe, tunele, skok w dal i slalom.

http://facet.interia.pl/raport/sporty_z_psem/sporty-z-psem/news/agility-na-start,1464872,6931


59.   Zbrodnia w Piaśnicy to seria zbiorowych egzekucji przeprowadzanych przez Niemców w okresie od jesieni 1939 r. do wiosny 1940 r. w Lasach Piaśnickich w pobliżu Wejherowa. Oblicza się, iż w Piaśnicy zamordowano wówczas od 12 do 14 tys. ludzi - przedstawicieli polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego oraz osoby narodowości polskiej, czeskiej i niemieckiej przywiezione z głębi Rzeszy. Piaśnica stanowi największe, po KL Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu i bywa nazywana czasem "małym", lub "drugim" Katyniem.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Pia%C5%9Bnicy


60.   8 czerwca 1995 r., Amerykanie wysłali dziesiątki żołnierzy w 40 samolotach i śmigłowcach, by uratować kpt. Scotta O'Grady'ego. Zestrzelony nad Bośnią pilot F-16 przez sześć dni ukrywał się przed polującymi na niego Serbami. By przeżyć, jadł głównie mrówki i liście.

http://facet.interia.pl/raport/to-bylo-dzis/wydarzenia/news/uratowany-zza-linii-wroga,1489133,6909


61.   - W 1941 r. niemieccy żołnierze byli tylko o krok od zajęcia Moskwy - mówił marszałek Gieorgij Żukow w wywiadzie telewizyjnym wyemitowanym po raz pierwszy po 44 latach od momentu nagrania. Potępiany przez lata bohater ZSRR ujawnia w nim również szczegóły obrony rosyjskiej stolicy, jak i osobistych kontaktów ze Stalinem.

http://facet.interia.pl/news/zukow-rosja-mogla-przegrac-juz-w-1941-r,1474266,4560


62.   Niezwykły pojedynek stoczyli 23 czerwca 2010 Franzuz Nicolas Mahut i Amerykanin John Isner w meczu I rundy na kortach Wimbledonu. Pojedynek został przerwany przy stanie 4:6, 6:3, 7:6(7), 6:7(3), 59:59 po 10 godzinach z powodu zapadających ciemności w Londynie! To najdłuższy bój w historii tenisa. Dokończenie rywalizacji przewidziano w następnym dniu.

http://sport.onet.pl/tenis/wimbledon-2010/kosmiczny-mecz-najdluzszy-boj-w-historii-tenisa-do,1,3304588,wiadomosc.html


63.   Komputer ma wielu ojców. Jednym z nich jest Konrad Zuse. To on zbudował pierwszą działającą maszynę obliczeniową, która pracowała w systemie dwójkowym. Było to blaszane monstrum, które obsługiwały cztery osoby.

http://nt.interia.pl/komputery/news/konrad-zuse-on-wynalazl-komputer,1496542


64.   Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) stwierdziła w 2009 r., że wartość międzynarodowego obrotu towarami podrobionymi i pirackimi wzrosła do 250 mld dol. i stanowi niemal 2 proc. dochodów światowego handlu. W 2007 r. wynosiła ona 200 mld dol. Świat zalewają podróbki - od znaków towarowych Nike, po muzykę chronioną prawami autorskimi i wynalazki technologiczne, takie jak farmaceutyki lub chipy komputerowe. Światowa Organizacja Celna podejrzewa, że podróbki stanowią od 5 do 7 proc. towarów sprzedawanych na całym świecie.

http://biznes.interia.pl/prasa/forbes/news/najwieksze-na-swiecie-branze-nielegalnego-przemyslu,1496212,3414


65.   Jacht "Czarny Diament" z Kpt. Jerzym Radomskim 27 czerwca 2010 dopłynął szczęśliwie do Świnoujścia. Kpt. Radomski jest największym polskim wagabundą. Od roku 1978 przebył na swoim jachcie prawie 240 000 mil, co jest odpowiednikiem siedmiokrotnego okrążenia globu. Kpt. Radomski jest m.in. Laureatem Nagrody Conrad 2007 za Indywidualność Morską Bałtyckiego Bractwa Żeglarzy. W podróży wiernie towarzyszyły mu dwa psy: "Burgas" z Bułgarii (przez 13 lat), a potem "Bosman" z Południowej Afryki (przez 19 lat). "Czarny Diament" wybudowany został w latach 1971-1978 na terenie Kopalni Moszczenica (dzisiejsza Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.) w Jastrzębiu Zdrój.

http://www.zagle.com.pl/artykul/czytaj/czarny-diament-coraz-blizej-kraju,9116/


66.   Nie ma drugiego miejsca na planecie, gdzie na tak krótkim dystansie różnica poziomów sięgałaby niemal 15 km. Nie ma też drugiego regionu Ziemi tak często nawiedzanego przez wstrząsy tektoniczne przekraczające osiem stopni w skali Richtera. Obliczono, że jedna trzecia całej energii sejsmicznej uwolnionej przez Ziemię w zeszłym stuleciu przypada na trzęsienia występujące wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej.

http://facet.interia.pl/ciekawostki/roznosci/news/powrot-zlego-boga,1498099,4823


67.   "Usuń prostytucję ze społeczeństwa, a rozpusta rozszaleje się wśród kobiet uczciwych. Prostytucja w mieście jest jak ściek w pałacu. Zlikwidujesz ściek, to cały pałac zacznie śmierdzieć" - pisał św. Augustyn. Dziś przedstawiamy pierwszą część historii najstarszego zawodu świata.

http://facet.interia.pl/ciekawostki/popularnonaukowe/news/historia-prostytucji-cz-i,1498744,4822


68.   Alfred Eisenstaedt - pionier fotografii reportażowej - urodził się w 1898 roku w... Tczewie, znajdującym się wówczas w Prusach Zachodnich. W wieku 8 lat wyjechał z rodziną do Berlina, z którego w latach trzydziestych wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Tam zaczął pracować dla magazynu Life, dla którego fotografował do 1972 roku. Stał się autorem 92 okładek tego magazynu i 2500 ilustracji. Powszechnie znane jest jego słynne zdjęcie przedstawiające pocałunek marynarza i pielęgniarki podczas "V-J Day".

http://fotoblogia.pl/2010/07/06/historia-ukryta-za-zdjeciem-alfred-eisenstaedt-i-legendarny-pocalunek/


69.   Kanadyjski Outdoor Photography Canada zamieścił całkiem wyjątkowe zdjęcie na okładce swojego najnowszego wydania. Nie chodzi o to, że zdjęcie przedstawia niecodzienny kadr czy niesamowitą sytuację. Tu chodzi o to, jak ta fotografia została wykonana. Fotograf Paul Burwell uchwycił niedźwiedzia swoim Canonem 5D Mark II przy czułości ISO 3200. A wiadomo przecież, że żadna redakcja nie umieści na czołówce słabego jakościowo zdjęcia.

http://fotoblogia.pl/2010/06/23/magazyn-ze-zdjeciem-na-okladce-wykonanym-w-iso-3200


70.   Na Szucha 16 w Warszawie mieszkali kolejno: oficerowie Piłsudskiego, gestapowcy, Stanisław Mikołajczyk, Władysław Gomułka, Stefan Kisielewski. Dziś to adres Moniki Jaruzelskiej.

http://www.rp.pl/artykul/238803,238864.html


71.   Pewien rodzaj zła bardzo wyraźnie prowokuje gniew Boga. (...) Masowa aborcja i pedofilia. To są dwie zbrodnie, które budzą gniew Boga, wyraźnie to widzę. Aborcja dokonywana w milionach, pedofilia popełniana nawet wśród duchowieństwa - przestrzegał dominikanin o. Joachim Badeni w książce "Uwierzcie w koniec świata".

http://fakty.interia.pl/tylko_u_nas/news/o-badeni-zlo-prowokuje-gniew-boga,1495630,3439


72.   Klęska głodu, do której doprowadziła kampania Wielkiego Skoku Naprzód (kampania gospodarcza przeprowadzona w ChRL w latach 1958 - 1962, mająca na celu przekształcenie Chin w potęgę przemysłową - red.) spowodowała śmierć około 30 milionów Chińczyków.

http://fakty.interia.pl/new-york-times/news/ponury-rozdzial-historii-czeka-na-wyjasnienie,1509921


73.   Paranormalium - Portal Zjawisk Paranormalnych. Niewyjaśnione, niezwykłe miejsca, niezwykłe zdolności, legendarne stworzenia...

www.paranormalium.pl


74.   "Wiele państw z gospodarką opartą na wydobyciu surowców naturalnych jest bardzo bogatych, ale ich obywatele są biedni. Wynika to z faktu, że państwa nie są w stanie stworzyć miejsc pracy, które zapewnią pełne zatrudnienie" – powiedział laureat ekonomicznego Nobla Joseph Stiglitz.

http://forsal.pl


75.   17 sierpnia 1991 r. to symboliczna data narodzin polskiego internetu. Tego dnia po raz pierwszy nawiązana została łączność w protokole IP (Internet Protocol) między Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem w Kopenhadze. Internet pojawił się w Polsce stosunkowo szybko - wkrótce po jego "cywilnej" premierze.

http://nt.interia.pl/internet/wiadomosci/news/19-lat-polskiego-internetu,1519166,3149


76.  15 marca 2010 roku minęło 25 lat od zarejestrowania adresu Symbolics.com, pierwszej domeny w historii Internetu. Historyczny adres został zarejestrowany przez producenta komputerów z Cambridge. Domena jest aktywna do dziś. W 2009 roku domena została kupiona przez firmę XF.com Investments. Kwota transakcji jest owiana tajemnicą, jednak można przypuszczać, że cena tak wyjątkowego adresu była wysoka.

http://nt.interia.pl/news/25-urodziny-domeny-com,1451787,


77.  Dwa tygodnie po pogrzebach ofiar katastrofy rządowego samolotu Tu-154, który rozbił się 10 kwietnia 2010 pod Smoleńskiem, do Polski przyjechało kilkanaście trumien z ludzkimi szczątkami. Wśród nich była jedna z oznaczeniem NN, czyli ze szczątkami, które nie zostały zidentyfikowane.

http://media.wp.pl/kat,1022941,wid,12577912,wiadomosc.html


78.  Od 2001 roku ogrodzeniu jednego z domów w Lublinie wisi tabliczka z napisem "ulica Hansa Klossa". Powiesił ją tam mieszkaniec domu - fan agenta J-23.

http://polskalokalna.pl


79.   Wyrazy z cząstką obcą wice- pisze się łącznie, np. wicedyrektor, wiceprezes. Niestety, reguła ta nie jest powszechnie znana użytkownikom polszczyzny; nagminnie widuje się błędne wice dyrektor, wice prezes lub wręcz vice dyrektor, vice prezes. Po skrótach mgr, dr, płk, mjr nie stawia się kropki, ale wyłącznie w mianowniku (gdyż ostatnia litera wyrazu wchodzi do skrótu), np. mgr Nowak, dr Kowalski, płk Leś, mjr Roth. Kiedy jednak te skróty odmieniamy, kropka jest potrzebna, np. kogo? mgr. Nowaka, dr. Kowalskiego, płk. Lesia, mjr. Rotha. Zamiast skrótu z kropką wolno się posłużyć formami kogo? mgra, dra, płka, mjra; komu? mgrowi, drowi, płkowi, mjrowi itd.

http://obcyjezykpolski.interia.pl/?md=archive&id=79


80.   Z narażeniem życia filmowali wybuchy atomowe. Dopiero niedawno świat dowiedział się o ich istnieniu. O tajnej pracy kronikarzy nuklearnych, którzy ocierali się o śmierć, pisze William J. Broad na łamach "The New York Times".

http://fakty.interia.pl/new-york-times/news/tajne-materialy-atomowych-filmowcow,1532786,6806


81.   Seksafery w świecie filmu to chleb powszedni.Erotyczne, często balansujące na granicy prawa, wyczyny gwiazd kina towarzyszyły im od momentu pierwszego klapsa, jaki padł na planie w Fabryce Snów.

http://film.wp.pl/idGallery,7260,idPhoto,247221,galeria.html?ticaid=1ae8e


82.   Zginął rozstrzelany przez Niemców, ze słowami "Jeszcze Polska..." na ustach. Wcześniej uratował życie pięciu tysiącom Żydów. To lista znacznie dłuższa niż ta Oskara Schindlera. Henryk Sławik - zapomniany bohater II wojny światowej.

http://fakty.interia.pl/tylko_u_nas/news/henryk-slawik-bohater-zapomniany,1526565,3439


83.   Kupując piwo, zakładamy, że informacje podane na etykiecie są zgodne z prawdą. Otóż nic bardziej mylnego. W 25 proc. przypadków okazuje się, iż jesteśmy po prostu oszukiwani, na przykład co do zawartości ekstraktu czy alkoholu, ale także samego składu piwa. Zamiast chmielu dostajemy np. żółć bydlęcą. Co my tak naprawdę pijemy?

http://finanse.wp.pl/kat,104128,title,Wiesz-co-pijesz-Tak-ci-sie-tylko-wydaje,wid,12713656,wiadomosc.html?ticaid=1afa4


84.   Norwegia to chyba jedyne państwo w Europie, w którym dochody obywateli są całkowicie jawne. Dotyczy to również zatrudnionych w tym kraju Polaków. Wynagrodzenia naszych rodaków ustępują nieco zarobkom rodowitych mieszkańców krainy fiordów. Wchodząc na stronę internetową http://skatt.budstikka.no możesz sprawdzić ile zarabia twój sąsiad, kolega z pracy, a nawet szef. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwisko oraz okręg, w którym dana osoba mieszka, a na ekranie monitora ukaże się lista podatników o takich personaliach. Oprócz informacji o zeszłorocznych dochodach dowiesz się także ile dana osoba oddała fiskusowi pieniędzy.

http://biznes.interia.pl/news/sprawdz-ile-zarabia-polski-emigrant,1528227,4201


85.   Mówi się o niej, że w roku 1918 spowodowała śmierć 100 milionów ludzi na całym świecie. Powodem grypy miał być zmutowany wirus. Uznaje się ją za najstraszniejszą międzynarodową pandemie zeszłego wieku. Dużo osób widziało związek pomiędzy masowymi szczepieniami (szczególnie na ospę i tyfus) w tamtych czasach, a występującymi bezpośrednio potem falami chorób. Według świadków wydarzeń chorowali jedynie zaszczepieni. Do dziś nie mówi się o masowych szczepieniach odbywających się w tamtym czasie (m.i. na grypę), nikt nie bada możliwego związku z Hiszpanką.

http://newworldorder.com.pl


86.   W 2009 roku na świecie w wypadkach drogowych zginęło 1,3 mln ludzi. Od wynalezienia samochodu na drogach w wypadkach zginęło 35 mln ludzi.

http://motoryzacja.interia.pl/hity_dnia/news/koszmar-zginelo-35-mln-ludzi,1561522


87.   Altruizm lub bezinteresowność wobec innych mogą zwiększać atrakcyjność seksualną partnera - informuje pismo "British Journal of Psychology".

http://facet.wp.pl/kat,70996,wid,12881723,wiadomosc.html


88.   Naukowcy z AGH pracują nad rozwiązaniem, dzięki któremu samochody będą zużywać mniej energii, kierowcy zaoszczędzą na paliwie, a środowisko zyska na zmniejszeniu zanieczyszczeń - informuje "Dziennik Polski". Zespół młodych naukowców z Wydziału Inżynierii i Ceramiki znalazł sposób na wykorzystanie ciepła spalin samochodowych i poprawienie sprawności samochodów. "Mamy pomysł, jak choćby częściowo odzyskać energię, która bezpowrotnie ucieka do atmosfery" - przekonuje dr hab. inż. Krzysztof Wojciechowski.

http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/ciekawostki/news/rewolucyjny-wynalazek-z-polski,1562137


89.   Swoje dni mają kobiety. Jest też dzień kota, nauczyciela, wolności podatkowej, pracownika socjalnego i ręcznika. Skoro pamięta się nawet o domenie publicznej (tak, taki dzień także istnieje) i pizzy, jakże by mogło być możliwe, by zapomnieć o tak nieodzownym towarzyszu codzienności, jakim jest sedes. 19 listopada był obchodzony Światowy Dzień Toalet. Idea co najmniej dziwnego święta narodziła się w kraju, w którym hołduje się tak dziwnym obyczajom, jak zakaz żucia gumy w miejscach publicznych, czyli w Singapurze. Właśnie tam powstała Światowa Organizacja Toaletowa (WTO - World Toilet Organisation)...

http://facet.wp.pl/kat,70996,wid,12874903,wiadomosc.html?ticaid=1b4d7&_ticrsn=5


90.   Czy wiesz, że Beate Uhse, założycielka pierwszego na świecie sex shopu urodziła się nieopodal miejscowości Cranz (obecnie Zielenogradsk) w Prusach Wschodnich?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Beate_Uhse


91.   Aż 113 411 kibiców oglądało w Ann Arbor (stan Michigan) sobotni mecz hokeja na lodzie z udziałem drużyn uniwersyteckich. To rekord świata, jeśli chodzi o frekwencję w tej dyscyplinie sportu, który znajdzie się w księdze Guinnessa.

http://sport.interia.pl/hokej/aktualnosci/news/rekord-pobity-113-tysiecy-na-meczu,1570192


92.   Siku, Pupa, Osram już są na naszym rynku - zobacz, kto czeka w kolejce...

http://finanse.wp.pl/gid,12937156,galeria.html


93.   Szalony ekscentryk, który utracił kontakt z rzeczywistością? Czy też niepotrzebujący poklasku buntownik, który ideały przedkłada nad nagrody i pieniądze? Grigorij Perelman, jeden z największych żyjących obecnie matematyków, ostatecznie odrzucił kolejne prestiżowe wyróżnienie. A czego właściwie dotyczy cała sprawa? Jak podaje rosyjska agencja Interfax, Perelman ostatecznie odmówił przyjęcia okrągłego miliona USD przyznanego mu w marcu 2010 roku przez Instytut Claya.

http://gadzetomania.pl/2010/07/02/slynny-rosyjski-matematyk-mowi-niet-kolejnej-nagrodzie


94.   Większość par sprawdza swoje "dopasowanie w łóżku" zanim zacznie snuć wspólne, życiowe plany. Naukowcy z USA odkryli, że to podejście nie gwarantuje lepszego małżeństwa. O korzyściach, wynikających ze wstrzemięźliwości, piszą w "Journal of Family Psychology".

http://fakty.interia.pl/nauka/news/warto-czekac-do-slubu-przekonuja-naukowcy,1578067


95.   Trzyletniemu bykowi o imieniu Tame hodowanemu na mięso zostało darowane życie po spektakularnej ucieczce zwierzęcia z rzeźni w Porrino koło Pontevedry, w hiszpańskiej Galicji - poinformowały lokalne władze. Byk trafił do rezerwatu w Katalonii, gdzie w warunkach wolności kontrolowanej i pod opieką weterynarzy spędzi resztę życia.

http://fakty.interia.pl/ciekawostki/news/bykowi-darowano-zycie-po-niezwyklej-ucieczce,1577974


96.   Jak działa akumulator? Czym różni się ogniwo litowo-jonowe od NiMH? Ile energii może zgromadzić i jak sprawić, aby akumulator pracował jak najdłużej?

http://www.komputerswiat.pl/jak-to-dziala/2010/01/jak-dziala-akumulator.aspx


97.   Czy Adolf Hitler był katolikiem? W dzisiejszych czasach, kiedy przyklejanie komuś etykietki antysemityzmu stało się dla niektórych wygodnym orężem w ideologicznej walce z różnego rodzaju oponentami, modne też stało się u niektórych kojarzenie tego co katolickie, czy w ogóle chrześcijańskie, z tym co nazistowskie. Czyni się tak oczywiście w tym celu, aby uderzyć w katolicyzm, czy w ogóle w chrześcijaństwo.

http://www.trinitarians.info/ateizm/art_271_Czy-Adolf-Hitler-byl-katolikiem_.htm


98.   W Bośni i Hercegowinie żyją jeszcze kobiety z wytatuowanymi krzyżami na dłoniach. To Chorwatki, katoliczki. Zwyczaj tatuowania krzyży sięga XV w. Miał chronić chorwackich katolików przed tureckimi prześladowaniami. Został pokonany przez komunizm.

http://fakty.interia.pl/religia/przewodnik-katolicki/news/niezmywalny-znak-wiary,1584741,4255


99.   Dom gen. Wojciecha Jaruzelskiego jest warszawiakom świetnie znany. Co roku 13 grudnia w tym miejscu zbierają się osoby przypominające autorowi stanu wojennego jego najbardziej znaną decyzję. Jednak chyba niewielu z nich wie o tym, że prawo własności ostatniego prezydenta PRL do tego miejsca jest dyskusyjne.

http://fakty.interia.pl/prasa/tygodnik_solidarnosc/news/czyj-dom-przejal-gen-jaruzelski,1586218,3406


100.   Ile lat ma najstarszy znak drogowy w Polsce? 50, 70 lat? Okazuje się, że o wiele, wiele więcej.

http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/ciekawostki/news/najstarszy-znak-drogowy-w-polsce,1589589


101.   Jesienią 2010 roku domena sex.com została sprzedana za 13 mln dol. Wynik ten został właśnie oficjalnie wpisany do słynnej Księgi rekordów Guinnessa.

http://nt.interia.pl/wiadomosci/news/rekord-guinnessa-najdrozszy-adres-www-swiata,1601693


102.   Amerykańska firma Sub Sea Research, zajmująca się profesjonalną eksploracją wrakową, ogłosiła niedawno o odnalezieniu zatopionego w czasie II wojny światowej frachtowca, w którym znajdował się potężny ładunek złota, srebra, platyny i diamentów o łącznej wartości 2 mld 600 mln dolarów!

http://facet.interia.pl/militaria/news/znaleziono-skarb-wart-26-mld-dol,1285685,4558


103.   Panorama Wrocławia o wielkości 9 gigapixeli to prawdopodobnie największe zdjęcie panoramiczne poskiego miasta. Gdyby je wydrukować miałoby12 m wysokości i 60 m długości. Autorem fotografii jest wrocławski fotograf Stanisław Klimek.

www.wroclaw.vianova.pl


104.   Ponad 200, a czasem blisko 300 tysięcy złotych kosztuje miesięcznie polskiego podatnika utrzymanie kilometra drogi szybkiego ruchu czy autostrady.

http://motoryzacja.interia.pl/raport/autostrady/budowa-autostrad-w-polsce/news/ile-kosztuje-utrzymanie-kilometra-autostrady-szok,1683967l


105.  Według amerykańskiej organizacji Ward's zajmującej się badaniem rynku samochodowego w 2009 roku na świecie zarejestrowanych było 980 milionów pojazdów, a zeszłym roku liczba ta sięgnęła 1 015 milionów, czyli miliarda i 15 tysięcy. Dane te obejmują samochody osobowe i wszelkiego rodzaju ciężarówki, nie obejmują natomiast samobieżnych maszyn budowlanych (spychaczy, koparek, walców itp.).

http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/ceny/news/ile-na-swiecie-jest-samochodow,1684228


106.  Według amerykańskiej organizacji Ward's zajmującej się badaniem rynku samochodowego w 2009 roku na świecie zarejestrowanych było 980 milionów pojazdów, a zeszłym roku liczba ta sięgnęła 1 015 milionów, czyli miliarda i 15 tysięcy. Dane te obejmują samochody osobowe i wszelkiego rodzaju ciężarówki, nie obejmują natomiast samobieżnych maszyn budowlanych (spychaczy, koparek, walców itp.).

http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/ceny/news/ile-na-swiecie-jest-samochodow,1684228


107.  Co łączy Hitlera i tybetańskich mnichów? W czasie walk o Berlin w jednym ze schronów Rosjanie odkryli ciała sześciu buddyjskich mnichów. Wszystko wskazuje na to, że mnisi ci popełnili zbiorowe samobójstwo. Najważniejszy z nich, w dziwnych zielonych okularach, nazywany był "Strażnikiem klucza".

http://strefatajemnic.onet.pl/teorie-spiskowe/co-laczy-hitlera-i-tybetanskich-mnichow,1,4265558,artykul.html


108.  Zasoby drewna, których wartość jest szacowana na ponad 300 mld zł, 6 mld zł przychodów, miliard złotych na inwestycje rocznie, przeszło 2 mld zł nadwyżki finansowej zgromadzonej przez ostatnie lata, niewielkie zadłużenie, niemal monopolistyczna pozycja rynkowa. Oto Lasy Państwowe, największe przedsiębiorstwo leśne w całej UE.

http://biznes.interia.pl/kraj/news/polska-ma-najwieksze-przedsiebiorstwo-w-calej-unii,1696877,


109.  Alojzy Piontek to Polski górnik, który przeżył 158 dni w wąskiej szczelinie (1 m x 70 cm) pod ziemią po zawale chodnika, który wydarzył się 23 marca 1971 roku w kopalni "Mikulczyce-Rokitnica" w Zabrzu. Górnik został uwięziony 780 metrów pod ziemią.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Alojzy_Piontek


110.  Według szacunków KPMG w Polsce w 2010 roku było 620 tys. osób bogatych i zamożnych.

http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/polska-ma-tylko-50-tys-ludzi-bogatych,1705789


111.  D. B. Cooper to imię przypisywane mężczyźnie, który 24 listopada 1971 porwał Boeinga 727 z 42 osobami na pokładzie, lecącego z Portland do Seattle i po otrzymaniu 200 tys. dolarów okupu wyskoczył z niego na spadochronie nad południowymi Górami Kaskadowymi. Porywacza nie udało się ująć. W samolocie używał nazwiska Dan Cooper, jednak przez późniejsze błędne informacje w mediach stał się znany jako "D. B. Cooper".

http://pl.wikipedia.org/wiki/D._B._Cooper


112.  Jak polski inżynier trafił do Doliny Krzemowej - rozmowa z Adamem Kiepulem, absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej (1996), który od 1997 pracuje w Dolinie Krzemowej jako inżynier aplikacji procesorów i rdzeni MIPS, kolejno w Philips Semiconductors, NEC Electronics oraz PMC-Sierra.

http://kopalniawiedzy.pl/wywiad/Adam-Kiepul-inzynier-Dolina-Krzemowa-wywiad-procesor-projekt,15031,1


113.  Hachiko to pies rasy akita, który czekał w tym samym miejscu nieprzerwanie prawie 10 lat na przybycie swojego pana przy stacji tokijskiego metra Shibuya.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hachik%C5%8D


114.  Najdroższe ziemniaki świata to ziemniaki odmiany La Bonnotte. Uprawiane są jedynie na wyspie Ile de Noirmoutier na Atlantyku i słyną z lekko słonawego smaku. Kilogram tych ziemniaków kosztuje około 10 tysięcy złotych.

http://facet.interia.pl/ciekawostki


115.  Jedzenie ryby fugu może skończyć się tragicznie, a mimo to jest rarytasem i ni ebrakuje śmiałków, którzy delektują się mięsem tego morskiego stworzenia. W narządach płciowych i wątrobie tej ryby gromadzi się tetrodotoksyna - toksyna, która jest jest ponad 1000 razy bardziej zabójcza niż cyjanek. Trucizna ta powoduje paraliż mięśni przy zachowaniu świadomości. Przyczyną śmierci jest uduszenie. Nic dziwnego, że szkolenie i wydawanie licencji na przygotowanie fugu, to bardzo długi proces. Sam egzamin jest przeprowadzany bardzo starannie i stało się tradycją, że najpierw kucharz, w obecności klienta, próbuje przygotowaną potrawę.

http://facet.interia.pl/kuchnia/news-najbardziej-zabojcze-danie-na-swiecie-odwazysz-sie,nId,644347


116.  Mansa Musa I, czyli król Bali w latach 1280-1337 został przez portal Celebrity Networth uznany za najbogatszego człowieka wszech czasów. Jego majątek szacowany jest na 400 miliardów dolarów. W rankingu jest jednak więcej zaskakujących nazwisk.

http://facet.interia.pl/ciekawostki


117.  Mieszkańcy portugalskich Azorów natknęli się na wyrzucony na plażę list w butelce. Okazało się, że wiadomość przepłynęła cały Atlantyk.

http://facet.interia.pl/ciekawostki/news-list-ktory-przeplynal-caly-atlantyk,nId,451219


118.  Rittstieg, urodzony w 1937 roku nauczyciel matematyki, dziś już na emeryturze, od dawna twierdzi, że Atlantyda była usytuowana w rejonie Ameryki Środkowej. Ostatnia wyprawa Rittstiega śladami zaginionego imperium miała miejsce w marcu 2011 roku.

http://facet.interia.pl/ciekawostki/news-gdzie-lezala-atlantyda-kolo-gwatemali,nId,450872


119.  Chiny, Indie i Korea Południowa, które przez lata tolerowały aborcję żeńskich płodów, stoją w obliczu kryzysu demograficznego. W badań wynika, że w ciągu 20 lat 20 proc. mężczyzn nie będzie miało z kim płodzić dzieci.

http://facet.interia.pl/obyczaje/nauka/news-skutki-wybiorczej-aborcji,nId,449981


120.  Najnowsze badania różnorodności genetycznej afrykańskich populacji zbieraczy-myśliwych wskazują, że człowiek współczesny pochodzi z południa Afryki, a nie, jak się powszechnie sądzi, ze wschodnich części Czarnego Lądu.

http://facet.interia.pl/obyczaje/nauka/news-wiemy-skad-pochodzimy,nId,449893


121.  W Finlandii, znanej jako ojczyzna św. Mikołaja, potrzeba zgody jednego człowieka, by można było świętować Boże Narodzenie. I wcale nie jest to decyzja długobrodego jegomościa w czerwonym kubraczku...

http://facet.interia.pl/ciekawostki/news-swiat-nie-bedzie-poki-on-sie-nie-zgodzi,nId,449695


122.  Niedawno obchodzony w Rosji Dzień Kosmonauty znów ożywił dyskusję o przyczynach śmierci Jurija Gagarina. Według oficjalnych informacji "pierwszy facet galaktyki" zginął w katastrofie samolotu treningowego w 1968 roku.

http://facet.interia.pl/ciekawostki/news-tajemnicza-smierc-super-bohatera,nId,445106


123.  Pewien polski biznesmen, który żenił syna, bardzo zabiegał, aby wybranka jego latorośli nie była jakąś latawicą. Narzeczona miała być dziewczyną skromną i - co godne podkreślenia - cnotliwą.

http://facet.interia.pl/ciekawostki/news-zona-ze-swiadectwem-cnoty,nId,445665#pst11697059


124.  Alexander "Szalony szachista" Pichushkin przyznał się w trakcie procesu do 63 morderstw.

http://facet.interia.pl/ciekawostki/news-wyznal-zabilem-63-osoby,nId,445750


125.  Mężczyźni starzeją się szybciej i żyją krócej od kobiet. Dlaczego?

http://facet.interia.pl/ciekawostki/news-walka-o-seks-skraca-zycie,nId,445788


126.  Mężczyźni starzeją się szybciej i żyją krócej od kobiet. Dlaczego?

http://facet.interia.pl/ciekawostki/news-walka-o-seks-skraca-zycie,nId,445788


127.  Najsłynniejszy tramp świata, Józef Stawinoga z Wolverhampton, zostawił po sobie niemały majątek...

http://facet.interia.pl/ciekawostki/news-slynny-wloczega-zostawil-fortune,nId,446392


128.  Żadna z morskich katastrof nie wzbudza takich emocji, jak ta z kwietnia 1912 roku, gdy zatonął Titanic. Bo też i historie niewielu pełne są zbiegów okoliczności, do dziś czekających na racjonalne wyjaśnienie...

http://facet.interia.pl/ciekawostki/news-dziwne-sekrety-titanica,nId,446626


129.  Okazuje się, że mężczyźni żyjący w społeczeństwach poligamicznych żyją znacznie dłużej, niż mężczyźni ze społeczeństw silnie monogamicznych.

http://facet.interia.pl/obyczaje/nauka/news-wiecej-kobiet-dluzsze-zycie,nId,446976


130.  W gęstej sierści porastającej twarz widać tylko oczy. Te ofiary genetycznej anomali, przypominają bardziej wilka niż człowieka. Dziś na świecie żyje pół setki ludzi naznaczonych "syndromem wilkołaka".

http://facet.interia.pl/ciekawostki/news-ludzie-z-syndromem-wilkolaka,nId,447055


131.  Dwie młode szczecinianki, które opalały się topless na publicznej plaży, dostały naganę. Mowa o 26-letniej wówczas Annie K. i 28-letniej Dorocie Krzysztofek.

http://facet.interia.pl/ciekawostki/news-polskie-meczenniczki-walki-o-topless,nId,447204


132.  Dwie młode szczecinianki, które opalały się topless na publicznej plaży, dostały naganę. Mowa o 26-letniej wówczas Annie K. i 28-letniej Dorocie Krzysztofek.

http://facet.interia.pl/ciekawostki/news-polskie-meczenniczki-walki-o-topless,nId,447204


133.  Argentyński historyk Jorge Camarasa uważa, że udało mi się wyjaśnić zagadkę wyjątkowo dużej liczby bliźniąt, które przychodziły na świat w brazylijskiej miejscowości Candido Godoi.

http://kopalniawiedzy.pl


134.  Niewielka brytyjska firma Air Fuel Synthesis produkuje paliwo... z powietrza.

http://kopalniawiedzy.pl/paliwo-powietrze-dwutlenek-wegla,16843


135.  Naukowcy z U.S. Naval Research Laboratory (NRL) pracują nad technologią, która pozwoli na pozyskiwanie paliwa z wody morskiej.

http://kopalniawiedzy.pl/paliwo-lotnicze-woda-Naval-Research-Laboratory-dwutlenek-wegla,16701


136.  w 95% przypadków historyczny fortepian czy pianino ma klawisze z okładzinami z kości słoniowej. Pozostałe 5% mają okładziny współczesne, plastikowe (lub z plexi), pochodzące np. z czasów jakiejś nowszej rekonstrukcji.

http://arspolonica.ocross.net/handel-wyrobami-z-kosci-sloniowej


137.   Ucieczka Mariana Mykały z KL Auschwitz

W dniu 13 czerwca 1942 r., w godzinach popołudniowych, uciekło trzech więźniów z KL Auschwitz: student Marian Mykała (nr 1363), urzędnik Zygmunt Piotrowski (nr 15303) i kowal Franciszek Sykosz (nr 15402). Adam Cyra przybliża okoliczności tego wydarzenia.

http://cyra.wblogu.pl/ucieczka-trzech-wiezniow-z-kl-auschwitz.html


138.   Zamek śmierci Hartheim

Historykom polskim od dawna znany jest dokładny wykaz nazwiskowy tysiąc stu dwudziestu pięciu Polaków wraz z ich miejscami urodzenia i zamieszkania oraz datami urodzenia i śmierci, którzy wywiezieni zostali z Dachau w 1942 r. w transportach inwalidów i zabici gazem w zamku Hartheim, położonym w miejscowości Alkoven (obok Linzu) w Górnej Austrii. Spory procent uwięzionych w Dachau stanowili księża polscy, spośród których wielu uśmiercono w tym zamku.Nazwisko chociaż jednego z nich warto przypomnieć.

http://cyra.wblogu.pl/zamek-smierci-hartheim.html


139.   Największa egzekucja w KL Auschwitz

W dniu 28 października 1942 r., sześćdziesiąt siedem lat temu, pod „Ścianą Straceń” na dziedzińcu bloku nr 11 rozstrzelano około 280 Polaków więzionych w KL Auschwitz. Była to największa egzekucja w historii tego obozu, która miała charakter odwetu na więźniach za sabotaż i akcje partyzanckie prowadzone na terenie Lubelszczyzny, a ofiarami jej byli głównie więźniowie przywiezieni z więzień w Lublinie oraz Radomiu w 1941 r. i 1942 r.

http://cyra.wblogu.pl/najwieksza-egzekucja-w-kl-auschwitz.html


140.   Ucieczka Niemca i trzech Polaków z KL Auschwitz

W dniu 29 grudnia 1942 r. z obozu uciekło czterech więźniów: Niemiec Otto Küsel (nr 2) oraz Polacy – Jan Komski (nr 564), w obozie przebywał jako Baraś, a także Bolesław Kuczbara (nr 4308) i Mieczysław Januszewski (nr 711). Ucieczka ta została zorganizowana przy pomocy Heleny Stupki z Oświęcimia i współudziale nauczycielki Janiny Kajtoch z pobliskich Babic.

http://cyra.wblogu.pl/ucieczka-niemca-i-trzech-polakow-z-kl-auschwitz.html


informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |