mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    rejon Olsztyn
    rejon Elbląg
    rejon Malbork 
   Fotogaleria Mazur
    rejon Augustów
    rejon Bartoszyce
    rejon Biskupiec
    rejon Działdowo
    rejon Ełk
    rejon Giżycko
    rejon Gołdap
    rejon Iława
    rejon Kętrzyn
    rejon Lidzbark Warmiński
    rejon Mikołajki
    rejon Morąg
    rejon Mrągowo
    rejon Nidzica
    rejon Olecko
    rejon Ostróda
    rejon Pisz
    rejon Suwałki
    rejon Szczytno
    rejon Węgorzewo

    rejon Biebrza

  
   Weterynarz Gdańsk Pogodne
   Ksero Elbląg
   Remonty Warszawa
   Szorowarki Warszawa
   Logopeda Gaduła - Elbląg
   Masaż, gabinet masażu - Elbląg
   Bass - konserwacja boisk
   PPH Kamil - dekoracje
   Urządzenia czyszczące
   Tanie szorowarki
   Serwis RTV Elbląg
   Szorowarki Trójmiasto
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
   Hotele w Polsce - info

   noclegi Władysławowo

   Noclegi-Online
   Mazury

   Partnerzy

   IT Mrągowo
   Kurek Mazurski
   Warmia - Kanał Kopernika

 
 
 
 
 
   Portrety na zamówienie
   Artnes - obrazy na zamówienie
    Kanał Elbląski
    Mazury - fotogaleria
    Mazurska fauna
    Mazury w obiektywie
    Suwalszczyzna
    Olsztyn
    Przewojenny Elbląg
    Stoczek Klasztorny
    Kanał Elbląski - unikat w skali
     światowej

    Frombork - koncerty organowe
    Rejs przez całe Mazury
    więcej atrakcji... 

  
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu

  
  
  
    Murzasichle - tanie noclegi


Katalog WWW


Mazury / Żeglarstwo - męski punkt widzeniaŻeglarstwo - męski punkt widzenia, fot. Brain Juice Group


Żeglowanie zwycięstwem wolności

Świat profesjonalistów

Mężczyzn, którzy zawodowo uprawiają żeglarstwo z pewnością pociąga towarzyszące regatom zdrowe poczucie rywalizacji. Wyścigi sprawiają, że w zawodnikach wyzwalają się ich najlepsze i najsilniejsze cechy osobowości jak odwaga, niezależność czy otwartość na innych ludzi. Takie przymioty doskonale sprawdzają się również na lądzie, na przykład w biznesie.

"Dla mnie żeglarstwo jest sposobem na życie. Dzięki pływaniu mogę się realizować zawodowo nie tylko jako sternik, ale też jako współproducent i współprojektant jachtów marki Nautiner. Od 7 roku życia regaty są moją pasją, dzięki której dążę do doskonałości jako żeglarz i jako człowiek. Nie byłbym tym samym Markiem Stańczykiem, gdyby nie czas spędzony na łódce" - podsumowuje swoją karierę Marek Stańczyk - zwycięzca regat Pucharu Świata w Match Racingu, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w klasach Cadet, 470, DN czy Match Racing.

Pierwsze kroki w żeglarstwie

Mekką polskich żeglarzy są Mazury, zwane Krainą Tysiąca Jezior. Odwiedza je rocznie blisko 5 milionów turystów, a sporą część stanowią wielbiciele żeglowania rekreacyjnego. Podstawowych 12 umiejętności można zdobyć na specjalnym kursie lub rejsie szkoleniowym. Za 13 umiejętność można uznać śpiewanie szant, które nieodłącznie towarzyszą żaglom. Osoba, która ukończyła 16 lat, przeszła szkolenie i zdała egzamin końcowy uzyskuje patent żeglarza jachtowego, dzięki czemu może zostać kapitanem łodzi na wodach śródlądowych np. rzekach i jeziorach, jak i na morzach, choć z pewnymi ograniczeniami, co do wielkości łodzi i pory żeglowania. Nauczenie się taklowania, wodowania, zwrotu na wiatr, żeglowania po okręgu, zwrotu z wiatrem, żeglowania z wiatrem, dobijania czy wstawania po przewrotce co prawda z nikogo nie uczyni mistrza steru, ale pozwoli na aktywne i bezpieczne spędzenie czasu na łódce w towarzystwie przyjaciół.

Jak mówi żeglarskie powiedzenie "port bez znajomych to nie port, tylko miejsce przypadkowego postoju", stąd też wyprawa jachtem z grupą bliskich osób może okazać się naprawdę niezapomnianym przeżyciem. Nie tylko pozwoli zacieśnić więzy przyjaźni i umocni poczucie solidarności, ale też stanowi okazję do lepszego zrozumienia oraz wspólnego wypoczynku, zabawy i odkrywania nowych szlaków. Trasa od której warto zacząć to blisko 25 kilometrowy odcinek z Giżycka do Węgorzewa. Płynąc Kanałem Giżyckim można podziwiać między innymi most obrotowy z 1889 roku, który jest jednym z niewielu takich obiektów na starym kontynencie. Żeglowanie to jednak nie tylko aktywna forma wypoczynku, ale wręcz styl życia, który podkreśla nasz charakter, ambicje, a także otwartość i niezależność. Wypoczynek na jachcie to rozrywka aktywnych i pełnych energii urlopowiczów, którzy zanudziliby się smażąc się na słońcu przy hotelowym basenie. Niektórzy z nich idą o krok dalej i biorą udział w regatach i wyścigach dla amatorów. Tego rodzaju imprezy odbywają się w miarę często na Mazurach, a ich uczestnicy mogą sprawdzić swoje umiejętności i dać się ponieść poczuciu zdrowej rywalizacji.

Nowoczesne jachty

Żeglarze mają specyficzne podejście do swoich jachtów. Nie przez przypadek nadają im imiona. Łodzie stają się bowiem częścią ich życia, i to ukochaną częścią. Dbanie o jacht jest rodzajem religii, a dopieszczanie wyglądu i wyposażenia, niedoścignionym celem. Tymczasem świat jachtów to także świat technologii i gadżetów, a firmy zajmujące się produkcją i czarterem łodzi prześcigają się w oferowaniu swoim klientom kolejnych ulepszeń i rozwiązań.

Na przykład model Nautiner S30 to szybki i komfortowy jacht, który choć nie jest przeznaczony dla zawodowych żeglarzy, to ma w swojej konstrukcji istotny czynnik regatowy, dający użytkownikowi-amatorowi namiastkę profesjonalizmu. O sprawności jachtów można przekonać się podczas corocznych Regat Nautiner Yachts Cup. Dzięki dwóm kabinom sypialnianym i dużemu kokpitowi łódź może pomieścić nawet 8 osobową załogę, jednak dzięki prostej obsłudze z powodzeniem nadaje się także dla 2 osób.

Wielbiciele elektroniki jachtowej mogą skorzystać z takich udogodnień jak na przykład małe elektrownie wiatrowe, autopiloty, ładowarki akumulatorów, echosondy (fishfinder) przydatne wędkarzom, radiotelefony, telewizja satelitarna, bądź czujnik ciśnienia atmosferycznego ze wskaźnikiem zmian, pomagającym przewidzieć warunki pogodowe. Świetnym rozwiązaniem są także silniki stacjonarne lub zaburtowe z manetką i rozruchem wyprowadzonym do kokpitu.

Innowacyjni producenci chętnie wykorzystują nowinki hi-tech, spełniając najbardziej wygórowane oczekiwania przyszłych właścicieli. "Podczas projektowania i produkcji jachtów posługujemy się zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami, m.in. takimi jak komputerowe narzędzie analizy stateczności i hydrostatyki, wspomaganie projektowania CAD i wytwarzania CAM, a także laminowanie metodą infuzji podciśnieniowej czy posługiwanie się maszyną CNC" - komentuje Marek Stańczyk.

Kurs na Mazury!

Mazurskie jeziora są jednym z niewielu miejsc, które dostały się do ścisłego finału ogólnoświatowego konkursu na Nowe 7 Cudów Natury, organizowanego przez szwajcarską fundację podróżnika Bernarda Webera. Oznacza to, że polskie akweny zostały zakwalifikowane do 28 najpiękniejszych miejsc na naszym globie. Żeglarze, nie ma więc na co czekać, obierzcie kurs na Mazury! Mile widziani są i ci szczęśliwcy, którzy mają własne łodzie, jak Ci, którzy muszą wypożyczyć jacht. Na Mazurach funkcjonuje wiele firm, w których można wyczarterować łódź. Jak mówią zaprawieni w bojach, czy raczej rejsach, sternicy: Trzy stopy wody i dobrej pogody!

Anna Wroniszewska


Polecane firmy zajmujące się czarterem jachtów na Mazurach:

- http://promocjanautiner.pl

- www.ahoj.pl

- www.tiga-yacht.pl

- www.mjacht.pl

- www.sailor.pl

__________________________

Informacja: Marketing Specialist Anna Wroniszewska Brain Juice Group

BrainJuice Group
ul. Rajskich Ptaków 55a,
02-816 Warszawa
tel. +48 22 855 17 10, fax +48 22 894 41 57
tel. / faks 55 23 95 704
www.brainjuice.pl

informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |