mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    rejon Olsztyn
    rejon Elbląg
    rejon Malbork 
   Fotogaleria Mazur
    rejon Augustów
    rejon Bartoszyce
    rejon Biskupiec
    rejon Działdowo
    rejon Ełk
    rejon Giżycko
    rejon Gołdap
    rejon Iława
    rejon Kętrzyn
    rejon Lidzbark Warmiński
    rejon Mikołajki
    rejon Morąg
    rejon Mrągowo
    rejon Nidzica
    rejon Olecko
    rejon Ostróda
    rejon Pisz
    rejon Suwałki
    rejon Szczytno
    rejon Węgorzewo

    rejon Biebrza

  
   Weterynarz Gdańsk Pogodne
   Ksero Elbląg
   Remonty Warszawa
   Szorowarki Warszawa
   Logopeda Gaduła - Elbląg
   Masaż, gabinet masażu - Elbląg
   Bass - konserwacja boisk
   PPH Kamil - dekoracje
   Urządzenia czyszczące
   Tanie szorowarki
   Serwis RTV Elbląg
   Szorowarki Trójmiasto
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
   Hotele w Polsce - info

   noclegi Władysławowo

   Noclegi-Online
   Mazury

   Partnerzy

   IT Mrągowo
   Kurek Mazurski
   Warmia - Kanał Kopernika

 
 
 
 
 
   Portrety na zamówienie
   Artnes - obrazy na zamówienie
    Kanał Elbląski
    Mazury - fotogaleria
    Mazurska fauna
    Mazury w obiektywie
    Suwalszczyzna
    Olsztyn
    Przewojenny Elbląg
    Stoczek Klasztorny
    Kanał Elbląski - unikat w skali
     światowej

    Frombork - koncerty organowe
    Rejs przez całe Mazury
    więcej atrakcji... 

  
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu

  
  
  
    Murzasichle - tanie noclegi






Katalog WWW


informacje        07 03 14

   Żuławy / Elbląg - Sto dni przed rozpoczęciem mistrzostw świata w siatkówce na siedząco
   Sto dni przed rozpoczęciem mistrzostw świata w piłce siatkowej na siedząco, podczas konferencji która odbyła się dziś Centrum Sportowo-Biznesowym, organizatorzy przedstawili stan przygotowań do tej sportowej imprezy. Wszyscy byli zgodni - to najważniejsze wydarzenie w tym roku w Elblągu.
   Do mistrzostw coraz bliżej, wiele elementów organizacyjnej układanki udało się już złożyć, ale przed nami jeszcze dużo pracy. Do Elbląga zjedzie z całego świata dwanaście drużyn żeńskich i szesnaście męskich.

  czytaj więcej...


informacje        28 02 14

   Poza tematem / Przemilczana rocznica wielkiej zbrodni w Hucie Pieniackiej
   Dziś rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej - zbrodni zupełnie przemilczanej w polskojęzycznych mediach. Cały czas żyją świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń. Niemała część Polaków ocalałych z pogromów ukraińskich na Wołyniu - repatrianci z Kresów, które utraciliśmy w 1939 roku - mieszka na terenie Warmii i Mazur. Paradoksalnie, obok nich mieszkają nieosądzeni ukraińscy zbrodniarze i ich potomkowie, którzy znaleźli się na tych terenach w wyniku przeprowadzonej w 1947 roku akcji "Wisła". Piszący te słowa miał okazję rozmawiać z człowiekiem, któremu udało się przeżyć i był wstrząśnięty tym co usłyszał. Wiekowy już dziś pan, opowiadając swoją historię łkał i płakał jak dziecko. Stracił obu rodziców. Cudem udało mu się uciec.
   Zbrodnia w Hucie Pieniackiej miała miejsce w nieistniejącej już miejscowości położonej w obwodzie lwowskim. 28 lutego 1944 dokonano tam akcji pacyfikacyjnej polskiej ludności cywilnej, w wyniku której śmierć poniosło od 600 do 1500 osób. Pacyfikacji dokonali, według śledztwa IPN, żołnierze 4 Pułku Policyjnego SS złożonego z ochotników ukraińskich do SS-Galizien, pod dowództwem Oberstleutnanta Schutzpolizei Siegfrieda Binza, wraz z okolicznym oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i oddziałem paramilitarnym składającym się z nacjonalistów ukraińskich, pod dowództwem Włodzimierza Czerniawskiego.

  czytaj więcej...


informacje        04 12 13

   Żuławy / Elbląg - Kinga Szczepaniak stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci
   Pod koniec listopada na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się wręczenie nominacji i dyplomów wybitnym uczniom - Stypendystom Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W gronie wyróżnionych tym zaszczytnym tytułem znalazła się uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka z klasy IIIc - Kinga Szczepaniak.
   Jest to niezwykłe osiągnięcie, bo z naszego województwa uhonorowano w ten sposób tylko dwóch uczniów: Kingę - za osiągnięcia w dziedzinie biologii oraz ucznia ze Szkoły Muzycznej w Elblągu za osiągnięcia artystyczne. W Warszawie, na zaproszenie Funduszu, towarzyszyła Kindze nauczycielka biologii w II LO - Pani Hanna Pietras.
   Serdecznie gratulujemy Kindze i życzymy sukcesów naukowych w bieżącym roku szkolnym. Z II LO oprócz Kingi Szczepaniak uczestnikiem Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci jest Monika Tabor z klasy IIIc za osiągnięcia w dziedzinie biologii i chemii.

  czytaj więcej...


informacje        03 12 13

   Żuławy / Elbląg - VIII Elbląska Giełda Birofilów
   Elbląski klub Birofilów przy współpracy Grupy Żywiec S.A. Browar w Elblągu - producenta marki Specjal, zaprasza na VIII Elbląską Giełdę Birofilów ,która odbędzie się w sobotę 7 grudnia 2013 roku, w godzinach 7:00-14:00 w salibankietowej "U aktorów" przy ul. Dębowej 1c. Na giełdę zjadą kolekcjonerzy-birofile prawie z całej Polski, jak i z zagranicy. Przyjazd potwierdzili kolekcjonerzy z Litwy. Dla przypomnienia birofilia to hobby związane z piwem.Na giełdzie można będzie obejrzec wiele ciekawostek; etykiety, podstawki, kapsle, otwieracze, kufle, pokale, szklanki, breloki, widokówki, pinsy i wiele innych (z logo browarow lub marek piw).

  czytaj więcej...


informacje        22 09 13

   Żuławy / Elbląg - W Elblągu zakończyły się Mistrzostwa Europy w Siatkówce na Siedząco Kobiet i Mężczyzn w 2013 roku
   W dniach 16 - 21 września 2013 roku w Elblągu odbywały się Mistrzostwa Europy w Siatkówce na Siedząco Kobiet i Mężczyzn w 2013 roku. Wzięły w nich udział 22 reprezentacje narodowe, w tym 13 męskich i 9 żeńskich. Łącznie do Elbląga przyjechało około 400 zawodników, trenerów oraz osób związanych z tym sportem. Głównym organizatorem mistrzostw był Integracyjny Klub Sportowy "ATAK", który działa w Elblągu od 1998 roku., zajmując się sportem i rehabilitacją osób niepełnosprawnych i zdrowych oraz integracją obydwu środowisk.
    W sobotę zostały rozegrane mecze finałowe. Mistrzyniami Europy zostały Rosjanki po wygranej z Ukrainą 3:2 (16:25, 25:20, 25:27, 25:16, 15:10). W finale mężczyzn zespół Bośni i Hercegowiny pokonał Rosję 3:0 (25:22, 25:20, 30:28). Drugie spotkanie, wbrew temu co można sądzić patrząc na ostateczny wynik, było bardzo zacięte i wyrównane. Szczególnie w ostatnim secie Rosjanom udawało się wielokrotnie bronić piłki meczowe oraz wychodzić na prowadzenie. Nie znaleźli jednak sposobu na rewelcayjnie, a przy tym bardzo równo grający zespół z Bośni i Hercegowiny, który nie po raz pierwszy udowodnił, że jest najlepszy w Europie.

  czytaj więcej...


informacje        31 08 13

   Poza tematem / 96-letni wdowiec napisał piosenkę miłosną, która stała się przebojem
   Utwór "Oh Sweet Lorraine" 96-letniego Freda Stobaugha pojawił się na 49. miejscu amerykańskiego zestawienia "Rock Digital Songs Chart", publikowanego przez magazyn "Billboard".
    Okoliczności powstania tekstu utworu są niecodzienne. Na początku lata Green Shoe Studio z siedzibą w amerykańskim stanie Illinois zorganizaowało konkurs, prosząc lokalnych muzyków o opublikowanie swoich utworów na portalu YouTube i podesłanie linka do piosenki zamieszczonej w Internecie. Jakiś czas wcześniej, mający 96 lat Fred Stobaugh napisał tekst poświęcony swojej żonie Lorraine, która zmarła zaledwie kilka miesięcy wcześniej.

  czytaj więcej...


informacje        13 08 13

   Mazury, Warmia / Warmia i Mazury pustoszeją w zastraszającym tempie
   Jak wynika z badania archidiecezji warmińskiej, od 2004 r. brak pracy wygonił z regionu co piątego mieszkańca - informuje "Rzeczpospolita".
    W ciągu ostatnich dziewięciu lat w archidiecezji warmińskiej ubyło 17,5 proc. ludności. Obejmuje ona osiem powiatów i połowę ludności województwa warmińsko-mazurskiego.

  czytaj więcej...


informacje        09 08 13

   Poza tematem / Rower - genialny wynalazek
   Rower to dzieło geniusza – maszyna, która najwydajniej przekłada pracę ludzkich mięśni na przemieszczanie się.
    Ponad 95 proc. wysiłku mięśni osoby pedałującej przekłada się na ruch do przodu, a zaledwie niecałe 5 proc. marnowane jest wskutek oporów tocznych, tarcia w łożyskach itp. Jazda na rowerze jest bardziej efektywna niż chodzenie - gdy idziemy przy każdym kroku część energii marnujemy na unoszenie całego ciała.

  czytaj więcej...


informacje        09 08 13

   Północne Mazowsze / Przasnysz - Od małego sklepu rowerowego do czołowego producenta rowerów w Europie
   Hale produkcyjne przedsiębiorstwa Kross S.A. znajdują się na terenie Zielonych Płuc Polski - w Przasnyszu (w północnej części województwa mazowieckiego.
    Historia marki Kross to opowieść o firmie, która od 1990 roku dzięki pasji, wizji i konsekwencji swojego założyciela w 20 lat z małego sklepu rowerowego przekształciła się w czołowego producenta rowerów w Europie.

  czytaj więcej...


informacje        09 08 13

   Podlasie / Województwo podlaskie - najwyzszy wskaźnik zabitych na 100 wypadków
   Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w województwie podlaskim wskaźnik zabitych na 100 wypadków wynosi aż 17,1 i jest najwyższy w kraju. Polska średnia to 9,6 zabitych. Szczególnie niebezpieczna jest krajowa ósemka, na której najczęściej dochodzi do tragedii - czytamy w "Rzeczpospolitej".

  czytaj więcej...


informacje        08 08 13

   Mazury / Ełk - Koncert muzyki filmowej pod batutą Krzesimira Dębskiego
   16 sierpnia (piątek) o godz. 20:00 w Amfiteatrze w Ełku rozpocznie się koncert muzyki filmowej pod batutą Krzesimira Dębskiego. Muzykę wykonywać będzie Orkiestra Kameralna "Wirtuozi Lwowa". Wysłuchamy tematów muzycznych z filmów i seriali, m.in.: "Ogniem i mieczem", "W pustyni i w puszczy", "Stara Baśń", "Bitwa Warszawska", "M jak miłość". Dyrygować będzie sam kompozytor...
   Krzesimir Dębski (ur. 26 października 1953 roku w Wałbrzychu) - kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent; lider zespołu jazzowego String Connection.
   Studiował kompozycję i dyrygenturę w PWSM w Poznaniu. W latach 80. XX wieku zajmował się jazzem - wraz z zesołem String Connection zagrał ponad 1000 koncertów w 25 krajach, w tym koncerty na najważniejszych festiwalach: w Montrealu, Paryżu, Berlinie, Hadze, Helsinkach i Reno (USA). Jego partnerami byli Charlie Mariano, Wolfgang Dauner, Didier Lockwood, Jean-Luc Ponty, Mark O,Connor, Regina Carter. W ankietach pism "Jazz Forum" i 'Down Beat" został uznany czołowym jazzowym muzykiem europejskim.

  czytaj więcej...


informacje        08 08 13

   Warmia / Olsztyn - XIII Olsztyńska Trzydniówka Teatralna
   Trzydniówka to różnorodne formy teatralne – od akcji ulicznych po widowiska plenerowe i recitale aktorskie. W tym roku, podczas 13. edycji imprezy, coś dla siebie znajdą dorośli i dzieci. W dniach 9-11 sierpnia m.in. na Starym Mieście zobaczymy spektakle wielu znakomitych grup teatralnych, natomiast w Amfiteatrze im. Czesława Niemena monodram muzyczny Krystyny Jandy oraz recital Cezarego i Katarzyny Żak. Serdecznie zapraszamy!
   Olsztyńska Trzydniówka Teatralna to różnorodne formy teatralne – od akcji ulicznych i działań kameralnych, poprzez warsztaty i happeningi po widowiska plenerowe i recitale aktorskie. W tym roku coś dla siebie znajdą dorośli, dzieci i całe rodziny. W dniach 9-11 sierpnia na Starym Mieście zobaczymy spektakle w wykonaniu wielu znakomitych grup teatralnych!

  czytaj więcej...


informacje        08 08 13

   Żuławy / Elbląg - "Elbląskie Noce" potrwają do 25 sierpnia
    Rozpoczęly się "Elbląskie Noce. Festiwal Piosenki Wartościowej" – plenerowa impreza artystyczna, promująca piosenkę wartościową, która odbywa się w Elblągu już po raz siedemnasty. Na dziedzińcu Centrum Sztuki Galeria El zagoszczą m.in. Mela Koteluk, Hanna Banaszak, Dorota Miśkiewicz, Adam Nowak, kabaret K2, Jurki czy Limo, a wrażeń nie zabraknie również podczas bezpłatnych koncertów w Bażantarni.
    Trzy dni na Dziedzińcu Centrum Sztuki Galeria El i trzy sierpniowe soboty – tak już po raz trzeci będzie wyglądał plan Elbląskich Nocy.

  czytaj więcej...


informacje        08 08 13

   Mazury / Rejon Mrągowo / Atrakcje regionalne - Ogrody Pokazowe w Marcinkowie koło Mrągowa
   Ogrody Pokazowe w w Marcinkowie kolo Mrągowa zostały założone w 2012 roku. Obecnie do zwiedzania oddanych jest 14 wnętrz ogrodowych. Powierzchnia ogrodów wynosi aktualnie 3000 m2, docelowo jednak planowane jest znaczne powiększenie zalożenia ogrodowego.
   Wnętrza ogrodowe podzielone są tematycznie, jest tu: ogród śródziemnomorski, ogród zakochanych, różanka, ogród biały, ogród traw ozdobnych, ogród meksykański, ogródek wiejski, ogród hortiterapii, zielona klasa, skalniak, ogród pnączy, ogród ziołowo-warzywny, ogród japoński oraz ogród na dachu. Poszczególne ogrody posiadają tabliczki z nazwami wnętrz ogrodowych, jak również każda roślinka ma tabliczkę z nazwą.
    W ogrodach stworzone zostały ścieżki tematyczne, jak np. ścieżka Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Warmii i Mazur, ścieżka Edukacji Ekologicznej. Znajdziemy tu także kącik dotyczący uprawy ziół i ich wykorzystania w kuchni oraz w kosmetyce domowej.

  czytaj więcej...


informacje        07 08 13

   Mazury / Atrakcje regionalne - Rejsy statkami Żeglugi Mazurskiej
   Żegluga Mazurska posiada 10 statków wycieczkowych. Firma istnieje od ponad 50 lat. Posiada przystanie w Giżycku, Rucianem-Nidzie, Mikołajkach oraz w Węgorzewie. Przedsiębiorstwo oferuje rejsy całodzienne, jak również spacerowe - począwszy od krótkich, 1-godzinnych, skończywszy na długich rejsach, które trwają nawet 3,5 godziny.

  czytaj więcej...


informacje        06 08 13

   Mazury / Mrągowo - Wypożycz rower w Mrągowskim Centrum Informacji Turystycznej
   W Mrągowskim Centrum Informacji Turystycznej można wypożyczyć rowery. Wypożyczalnia czynna jest codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 18.00, w sobotę - 10.00 - 16.00 i w niedzielę - 10.00 - 15.00. Informacja turystyczna mieści się w budynku Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie przy ul. Warszawskiej 26.

  czytaj więcej...


informacje        06 08 13

   Żuławy / Elbląg - Elbląskie Repliki "38. Gdynia Festiwal Filmowy"
   Z jesieni na wiosnę i znowu na jesień. Termin Gdyni Festiwalu Filmowego wciąż się zmienia. Jedno pozostaje bez zmian. To elbląska odsłona gdyńskiego festiwalu w postaci Replik. Tegoroczna 38. edycja Gdynia Festiwal Filmowy i elbląskie Repliki potrwają od 9 do 14 września.
   Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to jedna z największych imprez filmowych w Polsce i jedyna, która na tak wielką skalę promuje polską kinematografię. To przede wszystkim wizytówka polskiego kina - najlepsze filmy roku, najważniejsi twórcy, najgorętsze tematy. Festiwal został zainaugurowany w 1974 roku. Jeszcze wtedy odbywał się w Gdańsku. Tak było aż do stanu wojennego, kiedy na trzy lata FPFF został zawieszony. Dziś to już 38. edycja Festiwalu, który od 1987 roku odbywa się w Gdyni.

  czytaj więcej...


informacje        06 08 13

   Mazury / Kętrzyn - Kolejowa trasa turystyczna Kętrzyn - Węgorzewo
   We wszystkie weekendy i święta do 1 września będzie regularnie kursował turystyczny pociąg Węgorzewo - Kętrzyn. Oprócz poznania jednej z atrakcyjniejszych kolejowych tras, wszyscy turyści będą mieli możliwość zwiedzania po drodze takich obiektów jak Kanał Mazurski, Kwaterę Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) "Mauerwald", Mazurolandię oraz Wilczy Szaniec.

  czytaj więcej...


informacje        05 08 13

   Żuławy / Elbląg - Miasto Elbląg zapowiada uruchomienie kurtyny wodnej
   Orzeźwiająca kurtyna wodna stanie już jutro (6 sierpnia) na Placu Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu. Kurtyna będzie pracowała w godzinach od 11:00 do 17:00, bo zapowiada się naprawdę upalny tydzień. W kolejnych dniach tj. w środę i w czwartek taka kurtyna będzie ustawiona w innych miejscach naszego miasta o czym powiadomimy elblążan już jutro.

  czytaj więcej...


informacje        05 08 13

   Mazury / Mrągowo - Mazurska Gala Muzyki Tanecznej - 17 sierpnia 2013
   Baw się przy największych mazurskich wakacyjnych przebojach oraz hitach Gwiazd Disco Polo. Kup bilet na sobotni sierpniowy wieczór - 17 sierpnia 2013 - i bądź częścią największej "Mazurskiej Gali Muzyki Tanecznej – Disco pod Żaglami"".
   Chcąc ułatwić mieszkańcom regionu obejrzenie tej ciekawej imprezy, organizatorzy stworzyli ofertę dla firm i instytucji działających w województwie warmińsko-mazurskim. Obejmuje ona zakup biletów dla pracowników z rabatem wynoszącym 33,33%. Minimalne zamówienie pozwalające skorzystać z wymienionego rabatu to 20 biletów.

  czytaj więcej...


informacje        02 08 13

   Żuławy / Elbląg - Elbląski Obszar Funkcjonalny - spotkanie przedstawicieli
   1 sierpnia 2013 roku w Urzędzie Miejskim w Elblągu odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządu, uczelni, stowarzyszeń i firm, które tworzą Elbląski Obszar Funkcjonalny (EOF). Spotkanie otworzył Jerzy Wilk prezydent Elbląga, miasta które jest liderem powstającego Obszaru.
   Chcemy działać wspólnie, bo w ten sposób mamy szansę na pozyskanie większej ilości środków unijnych. Dziękuję tym, którzy podjęli współpracę i przystąpili do Elbląskiego Obszaru Funkcjonalnego. Wszyscy możemy na tym skorzystać – mówił Jerzy Wilk prezydent Elbląga.

  czytaj więcej...


informacje        26 06 13

   Żuławy / Elbląg - Dni Elbląga - 26-30 czerwca 2013
   Na Dni Elbląga po prostu się czeka. Wiedzą o tym elblążanie, którzy co roku stoją tłumnie pod sceną, wiedzą o tym elblążanie korzystający z cienia parasoli, gastronomii i zimnych napojów. W tym roku dwie ważne informacje związane ze świętem miasta, to: największe koncerty wracają na urokliwą Wyspę Spichrzów, a sama impreza potrwa aż pięć dni. To większa część tygodnia, stąd hasło tegorocznych Dni Elbląga – muzyczna jazda na okrągło.
   Dni Elbląga rozpoczną się 26 czerwca koncertem Tomka Steńczyka w Ratuszu Staromiejskim. Usłyszeć będzie można utwory z ostatniej jego płyty "Myślibitwa". Tego samego dnia na dziedzińcu Centrum Sztuki Galeria EL odbędzie się festiwal hip-hopowy. Miłośnicy rymów, pojedynków na słowa nie będą zawiedzeni.

  czytaj więcej...


informacje        26 06 13

   Mazury / Mrągowo - "Podchody- Poznaj Mrągowo 2013" - piąta edycja gry miejskiej
   Wędrując ulicami miasta, prowadząc baczne obserwacje różnych budynków i zabytków, by nic nie umknęło twojej uwadze odkryj Mrągowo na nowo i poznaj ciekawostki z nim związane. Weź udział w "Podchodach-Poznaj Mrągowo 2013". To już piąta edycja gry miejskiej przygotowanej z myślą zarówno o mieszkańcach jak i turystach.
   Wyobraźmy sobie, że nasze miasto to plansza do gry. Zadaniem graczy jest rozwiązywanie zagadek związanych z Mrągowem. Zabawa pozwala spojrzeć na nasze miasto zupełnie inaczej. Na odkryciu na nowo miejsc, które mijamy codziennie bez zastanowienia nad ich historią czy znaczeniem, ponieważ już do nich przywykliśmy - mówi Robert Wróbel, kierownik Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej.

  czytaj więcej...


informacje        26 06 13

   Warmia / Olsztyn - Orquesta Buena Vista Social Club zagra w Olsztynie!
   Orquesta Buena Vista Social Club to kwintesencja latynoskiej muzyki, dziedzictwo kulturalne Kuby, marka znana dziś na całym świecie. Gwiazda Lata wystąpi w niedzielę 7 lipca o godz. 20.00 w Amfiteatrze im. Czesława Niemena! Publiczność porwie gorący rytmom kultowego "Chan, Chan", wzruszy zaś cudowne bolero "Silencio"! Z zespołem wystąpią: wybitny gitarzysta Eliades Ochoa oraz pierwsza dama muzyki kubańskiej – Omarą Portuondo.

  czytaj więcej...


informacje        26 06 13

   Suwalszczyzna / Suwałki - Klasik Mjuzik Festiwal
    W dniach 27-28 czerwca 2013 roku w sali widowiskowej Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Jana Pawła II 5 w Suwałkach odbędzie się Klasik Mjuzik Festiwal.
   Przedsięwzięcie kierowane jest do szerokiego grona mieszkańców powiatu suwalskiego, sejneńskiego, augustowskiego, a w szczególności do osób niepełnosprawnych jako zagrożonych wykluczeniem społecznym, z bardzo ograniczonym dostępem do wydarzeń kulturalnych ze względu na ogrom barier spowodowanych niepełnosprawnością oraz umożliwienie dzieciom już od najwcześniejszych lat kontaktu z "Wielką Muzyką".

  czytaj więcej...


informacje        26 06 13

   Mazury / Ełk - Rozwój Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Ełku
    Zarząd Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydał kolejne zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, tym razem na terenie podstrefy Ełk.
   Prodeko-Ełk zainwestuje co najmniej 9,1 mln zł. Firma przy realizacji nowego przedsięwzięcia, zobowiązała się również do stworzenia 15 nowych miejsc pracy i utrzymania zatrudnienia na poziomie 50 pracowników przez okres nie krótszy niż dwa lata.

  czytaj więcej...


informacje        26 06 13

   Mazury / Mikołajki - Dni Mikołajek
    Przed nami Dni Mikołajek pełne atrakcji. Tradycyjne wodowanie Króla Sielaw to kulminacyjny punkt odbywającego się co roku w sezonie letnim święta miasta. Tuż po nim wystąpi gwiazda wieczoru – Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing. Atrakcji nie zabraknie przez trzy dni ostatniego, czerwcowego weekendu.
    Świętowanie rozpocznie się w piątek (28 czerwca) tuż po godzinie 18.30 na scenie rozstawionej na urokliwym Placu Wolności w centrum Mikołajek. Zobaczymy występy zaprzyjaźnionych grup muzyczno-tanecznych z miast partnerskich, jak i młodzież z Centrum Kultury „Kłobuk”. Następnie, o godzinie 20.00 na scenie pojawi się gwiazda muzyki młodzieżowej - Mrozu z zespołem. Po godzinnym koncercie zabawa będzie trwała nadal. Razem z Radiem Planeta Centrum Kultury organizuje konkurs "Bass for the masses", w którym do późnych godzin nocnych rywalizować będą najlepsi DJ klubowi.

  czytaj więcej...


informacje        25 06 13

   Mazury / Kętrzyn - Mazurski Piknik Militarny "Walkiria 2013"
   Już za niecały miesiąc rozpocznie się Mazurski Piknik Militarny "Walkiria 2013", podczas którego odbędą się dwa widowiska historyczne "Bitwa czołgów - Studzianki 1944". Impreza odbędzie się 20 lipca na terenie Mazurolandii w Gierłoży koło Kętrzyna. Wejściówki dystrybuowane są za pośrednictwem sieci Ticketpro oraz Kupbilet. Liczba biletów jest ograniczona.
   Walkiria to Mazurski Piknik Militarny organizowany od 2010 roku. To jedna z najlepiej ocenianych inscenizacji historycznych w Polsce zarówno przez odtwórców historycznych jak i turystów biorących udział w imprezie. Od tego roku zmienia się jej formuła - Walkiria będzie imprezą o prestiżowym charakterze, podczas której widzom zaprezentowane zostaną dwa historyczne widowiska pt. "Bitwa czołgów - Studzianki 1944".

  czytaj więcej...


informacje        25 06 13

   Żuławy / Elbląg - Już za miesiąc "Elbląskie Noce. Festiwal Piosenki Wartościowej"
   Już za miesiąc rozpoczną się Elbląskie Noce. Festiwal Piosenki Wartościowej. Sierpniowe weekendy upłyną pod znakiem zróżnicowanego muzycznie repertuaru.
   Po raz trzeci Elbląskie Noce poprzedzone zostaną bezpłatnymi koncertami, które naszą publiczność mają wprowadzić w festiwalowy klimat. W tym roku dwa koncerty odbędą się w plenerze - w Parku Bażantarnia, jeden w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid".

  czytaj więcej...


informacje        25 06 13

   Mazury / Mrągowo - Koncert Andrzeja Piasecznego w ramach Dni Mrągowa
    6 lipca (sobota) o godz. 20.00 w nowym amfiteatrze nad jeziorem Czos odbędzie się koncert Andrzeja Piasecznego.
    Koncert będzie głównym punktem programu tegorocznych Dni Mragowa. Andrzej Piaseczny - jeden z najpopularniejszych polskich wokalistów, cieszący się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Laureat licznych nagród, takich jak m.in.: Telekamery 2010, Supr Jedynki, Eska Music Awards 2010, Bursztynowego Słowika oraz wielu złotych, platynowych i multiplatynowych płyt. Autor i wykonawca takich przebojów, jak: "Imię deszczu", "Niecierpliwi", "Prawie do nieba", "Chodź, przytul, przebacz", "Rysowane Tobie", czy "Śniadanie do łóżka".Płyta "Spis Rzeczy Ulubionych" autorstwa Andrzeja Piasecznego, skomponowana przez Seweryna Krajewskiego, była najchętniej kupowaną płytą 2010 roku.

  czytaj więcej...


informacje        25 06 13

   Mazury / Mrągowo - Zwiedzanie Mrągowa z przewodnikiem - impreza o charakterze cyklicznym
   Można zwiedzić Mrągowo i poznać jego tajemnicze zakątki. A przede wszystkim atrakcyjnie spędzić czas. Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Mrągowska", Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej (działające w ramach Centrum Kultury i Turystyki) oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej organizują bezpłatne zwiedzanie Mrągowa z przewodnikiem turystycznym. Impreza będzie miała charakter cykliczny, odbywać będzie się w każdy piątek od 28 czerwca do 30 sierpnia Początek zwiedzania w języku polskim zawsze o godz. 12.00 przy Skwerze Jana Pawła II. Czas trwania - około 1 godziny.

  czytaj więcej...


informacje        25 06 13

   Kurpie / Bajania Kurpiowskie w Muzeum Kurpiowskim w Wachu - 30 czerwca 2013
   Muzeum Kurpiowskie w Wachu przy współpracy Urzędu Gminy w Kadzidle, Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatury w Ostrołęce, Zespołu Szkół im. J. Popiełuszki w Wachu, Nadleśnictwa Myszyniec, Koła Naukowego Antropologii Rzeczy i Muzealnictwa przy Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle organizuje imprezę folklorystyczną i zaprasza na Bajania Kurpiowskie, które odbędą się w dniu 30 czerwca 2013 roku.

  czytaj więcej...


informacje        31 05 13

   Mazury / Węgorzewo - Bezpłatne badania mammograficzne na placu Wolności w Węgorzewie
   Od 1 do 3 czerwca 2013 roku w mammobusie, który będzie zaparkowany na placu Wolności w Węgorzewie będzie możliwość wykonania bezpłatnego badania mammograficznego. Badanie, w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
   Program skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, gdyż w tej grupie wiekowej obserwowalny jest wzrost zachorowań na nowotwór złośliwy, jakim jest rak piersi.
   Panie w wieku do 50 lat lub powyżej 69 roku życia, nie młodsze niż 35, mogą również wykonać badanie w mammobusie, za uiszczeniem opłaty w wysokości 80 zł oraz okazaniem zaświadczenia od lekarza dowolnej specjalizacji o braku przeciwwskazań do wykonania badania.

  czytaj więcej...


informacje        31 05 13

   Żuławy / Elbląg - Znamy już nazwiska szesnastu zawodniczek na mecz ze Szwecją
    Trener Kim Rasmussen ogłosił nazwiska szesnastu zawodniczek, które zabierze na pierwsze spotkanie przeciw Szwedkom w play-off o awans do finałów MŚ 2013. Przypomnijmy, że obie ekipy zmierzą się w Orebro już w najbliższą niedzielę (2 czerwca) , a do rewanżu dojdzie sześć dni później (8 czerwca) w Elblągu. Od czwartku biało-czerwone przygotowywały się do dwumeczu w Cetniewie. Do Szwecji wyleciały dzisiaj (w piątek) po południu.

  czytaj więcej...


informacje        31 05 13

   Żuławy / Elbląg - "Elbląg chorym dzieciom" - festyn rodzinny i mecz piłkarski z okazji Dnia Dziecka
    Fundacja Dlaczego Pomagam i Klub Sportowy Olimpia Elbląg zapraszają wszystkie dzieci wraz z rodzicami w dniu 1 czerwca 2013 roku (sobota) na niezwykłe wydarzenie piłkarskie: mecz charytatywny pomiędzy KS Olimpia Elbląg a Drużyną Nadzwyczajną Fundacji Dlaczego Pomagam oraz Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka "Elbląg chorym dzieciom".
   Festyn Rodzinny odbędzie się na bocznym boisku kompleksu sportowego przy ul. Agrykola 8 w godzinach 11.00 – 16.00.
   Mecz zostanie rozegrany na głównym stadionie kompleksu sportowego przy ul. Agrykola 8 o godzinie 12.00.

  czytaj więcej...


informacje        20 05 13

   Żuławy / Elbląg - Akademickie Biuro Karier przy PWSZ w Elblągu zaprasza na Dzień Kariery
   Akademickie Biuro Karier przy PWSZ w Elblągu zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w „Dniu Kariery”, który odbędzie się 24 maja br. w godzinach 10.00 – 13.30 w gmachu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu przy Al. Grunwaldzkiej 137 (Aula 207 /208c ).
   "Dzień Kariery" ma na celu ułatwić zarówno studentom jak i absolwentom dotarcie do potencjalnych pracodawców, a także łatwą i szybką aplikację na wolne stanowisko. Na targach będzie można skonsultować się z ekspertami rynku pracy oraz doradcami zawodowymi.
   Z kolei pracodawcy będą mieli szansę na promocję swoich miejsc pracy, staży i praktyk.

   Udział w targach zaoferowały następujące firmy:

- Agencja Ochrony Patrol DOGMAT sp. z o. o.,
- Młodzieżowe Biuro Edukacji i Pracy Młodzieży,
- www.pracawelblagu.pl,
- Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu,
- Metal Expert sp. z o. o.,
- PZU S.A. ,
- Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie,
- Best S. A.

  czytaj więcej...


informacje        13 05 13

   Warmia / Olsztyn - 10 tys. zł odszkodowania od szpitala za błędnie wykonaną operację
   Pierwszy pacjent z województwa warmińsko-mazurskiego otrzyma od szpitala 10 tys. zł odszkodowania za błędnie wykonaną operację chirurgiczną - poinformowała w poniedziałek Wojewódzka Komisja Orzekająca o Zdarzeniach Medycznych w Olsztynie.
   Komisja ustaliła, że 67-letni pacjent doznał uszczerbku na zdrowiu z winy personelu szpitala. Podczas planowej operacji założenia endoprotezy stawu biodrowego doszło do złamania kości udowej - chory był przez to unieruchomiony przez sześć tygodni po zabiegu.

  czytaj więcej...


informacje        13 05 13

   Mazury, Warmia / Ełk, Olsztyn - Królewska Orkiestra Symfoniczna wystąpi w Olsztynie i Ełku
   5 lipca w Ełku wystąpi Królewska Orkiestra Symfoniczna przy Pałacu w Wilanowie. Zaprezentuje program artystyczny pod nazwą "Być może gdzie indziej..." - poświęcony twórczości Anny German. "Cyganeria", "Człowieczy los", "Tańczące Eurydyki", "Bal u Posejdona" to tylko niektóre pozycje w programie tego koncertu, do których symfoniczne aranżacje przygotował multiinstrumentalista i kompozytor - Ryszard Bryła. Obok piosenek polskich pojawią się także rosyjskie i włoskie. 11 lipca z tym samym programem Orkiestra wystąpi w stolicy Warmii - Olsztynie.

  czytaj więcej...


informacje        11 05 13

   Żuławy / Elbląg - Siatkarki AZS PWSZ Elbląg wicemistrzyniami Polski
   W dniach 2-5 maja 2013 roku we Wrocławiu odbył się Finał XXX Akademickich Mistrzostw Polski w piłce siatkowej kobiet. W turnieju wzięło udział czternaście drużyn z całej Polski, które przeszły przez bardzo gęste sito eliminacji. W tym gronie po raz pierwszy w historii elbląskiego sportu akademickiego wystąpiła drużyna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.
   W klasyfikacji końcowej zawodniczki PWSZ zostały wicemistrzyniami Polski w kategorii Wyższych Szkól Zawodowych, natomiast w klasyfikacji ogólnej uplasowały się na 11 miejscu.

  czytaj więcej...


informacje        10 05 13

   Warmia / Olsztyn - EKO-desant Kulturalny Olsztyńskiego Lata Artystycznego
   12 maja (niedziela) o godz. 15.00 na Osiedlu Jaroty (róg przy ul. Wilczyńskiego i Janowicza - obok Medyka) rozpocznie się EKO-desant Kulturalny Olsztyńskiego Lata Artystycznego, na który ma zaszczyt zaprościć Państwa Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.
    Podczas imprezy odbędą się ekologiczne warsztaty dla dorosłych i dzieci oraz konkursy edukacyjne. Oprócz tego wszyscy będą mieli okazję zapoznać się z programem Olsztyńskiego Lata Artystycznego, kupić lub zarezerwować bilety, a przede wszystkim dobrze się bawić.

  czytaj więcej...


informacje        10 05 13

   Mazury / Ełk - Wielki Jubileuszowy Koncert Piwnicy pod Baranami w Ełku
   W dniu 18 maja (sobota) w sali "Zebra" Ełckiego Centrum Kultury wystąpi Piwnica pod Baranami. Bilety w cenie 80 / 90 zł są dostępne w przedsprzedaży za pośrednictwem strony internetowej Ełckiego Centrum Kultury.
    Piwnica była dla kilku pokoleń Polaków krainą wolności i zarazem magii. Wciąż jest wspólnotą aktorów, muzyków i piosenkarzy, wciąż proponuje nowe programy, wciąż przyciąga publiczność. Wśród eleganckiej publiczności na widowni nie brakuje znanych twórców życia artystycznego i publicznego nie tylko z Krakowa. Każdy koncert w wykonaniu artystów kabaretu Piwnica Pod Baranami jest wielkim wydarzeniem artystycznym. Przybywają na nie ludzie z całej Polski i z zagranicy.

  czytaj więcej...


informacje        10 05 13

   Żuławy, Mazury / Elbląg - PWSZ w Elblągu - porozumienie z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie
   W dniu 10 maja 2013 roku rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu – prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk podpisał porozumienie z komendantem-rektorem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie – insp. dr Piotrem Bogdalskim, określające zasady współpracy w ramach działalności dydaktycznej, naukowo-badawczej i wydawniczej.

  czytaj więcej...


informacje        10 05 13

   Mazury / Mrągowo - Mazurski Klaster Turystyczny współorganizatorem Centrum Rozwoju Klastrów Regionu Morza Bałtyckiego
   Mazurski Klaster Turystyczny (MKT) z Mrągowa został zaproszony do Danii w celu współtworzenia Centrum Rozwoju Klastrów Rejonu Morza Bałtyckiego. Konferencja wraz z otwarciem nowego centrum biznesowego odbyła się w dniach 23-25 kwietnia 2013 roku w Nexo na wyspie Bornholm. Jako współzałożyciel Baltic Sea Cluster Development Centre (BSCDC) MKT może stać się regionalnym biurem zarządzającym.
   Jest to już czwarta, a zarazem ostatnia konferencja poświęcona tej idei. Trzy poprzednie konferencje odbyły się w Kaliningradzie, Rostoku i Gdańsku. Podsumowaniem wszystkich czterech konferencji będzie oficjalne otwarcie BSCDC przez Burmistrza Bornholmu Winni Grosbøll w dniu 25 kwietnia 2013 roku.

  czytaj więcej...


informacje        10 05 13

   Żuławy / Elbląg - Kup bilet na mecz Polska - Szwecja!
   Dzisiaj (10 maja) rozpoczęła się sprzedaż biletów na mecz POLSKA - SZWECJA w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Kobiet 2013, które odbędą się w Serbii w dniach 7-22 grudnia. Spotkanie eliminacyjne zostanie rozegrane w sobotę, 8 czerwca o godz. 17:00, w hali Centrum Sportowo-Biznesowego w Elblągu.
   Sprzedaż biletów prowadzona będzie w kasie Centrum Sportowo-Biznesowego (ul. Grunwaldzka 135) od piątku, 10 maja 2013 roku oraz za pośrednictwem strony internetowej www.csb.elblag.pl.
   Kasa CS-B jest czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00 – 18:00.

  czytaj więcej...


informacje        10 05 13

   Mazury / Mrągowo - Mrągowski Bieg Wiosny
   W piątek 24 maja odbędzie się Mrągowski Bieg Wiosny. Wszystkich chętnych zapraszamy na pl. Unii Europejskiej w Mrągowie. Start - godz. 17:00.
   Zapisy pod nr tel.: 89 743 34 69, 601 628 006.
Szczegóły na:www.mragowobiega.pl

  czytaj więcej...


informacje        10 05 13

   Mazury / Mrągowo - Latawcowy Zawrót Głowy - Festyn Rodzinny na G4W w Mrągowie
   Chcemy przywitać wiosnę w sposób szczególny: puszczając latawce! A gdzie jest lepiej niż na Górze Czterech Wiatrów? Z pewnością będzie wiele radości nie tylko wśród uczestników, lecz także obserwatorów. Impreza ma charakter otwarty, z dużą ilością zabaw dla dzieci. Kluczowym punktem będą zawody latawcowe.
Baw się razem z nami! Przygotuj swojego latawca!
Miejsce: Całoroczny Ośrodek Sportowy Góra Czterech Wiatrów
Termin: 11 maja 2013 (sobota)
Godzina rozpoczęcia: godz. 11.00
Organizatorzy:
- Mazurski Klaster Turystyczny,
- Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Mrągowska",
- Ośrodek Sportowy G4W,
- Mragowskie Centrum Informacji Turystycznej.

  czytaj więcej...


informacje        09 05 13

   Żuławy / Elbląg - Spotkanie z piosenką retro w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu
   W najbliższy piątek, 10 maja o godz. 18.00, w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbędzie się koncert piosenek z repertuaru Kaliny Jędrusik, Ireny Santor, Hanny Banaszak i Maryli Rodowicz. Zaśpiewa elblążanka Hanna Gieda, a akompaniować jej będzie Marta Osowska-Utrysko. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
   Hanna Gieda jest muzykiem z wykształcenia i pasji. To uczennica Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, tegoroczna maturzystka. Jest fagocistką i wokalistką. Przez lata była związana z Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, gdzie uczyła się śpiewu pod kierunkiem Marty Osowskiej-Utrysko. Jest laureatką konkursu wokalnego "Jedzie pociąg z daleka", Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, Wojewódzkiego Konkursu Wokalnego "Talent", była również stypendystką Programu Stypendialnego Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej.

  czytaj więcej...


informacje        09 05 13

   Mazury / Mrągowo - Specjalne autobusy z Mrągowa do Warszawy na Noc Muzeów
    PKS Mrągowo Sp. z o.o. należący do grupy Mobilis w ramach promowania kultury postanowił włączyć się do udziału w akcję Noc Muzeów 2013 organizowaną w Warszawie w dniu 18 maja.
    Autobusy ruszą z Pl. Piłsudskiego w Mrągowie i przewiozą chętne osoby na Pl. Defilad w Warszawie, skąd w godzinach 19:00-2:00 w nocy będą kursowały bezpłatne autobusy komunikacji miejskiej do wszystkich muzeów. Wstęp do wszystkich otwartych tej nocy muzeów, galerii, kościołów w Warszawie będzie również bezpłatny.
   Jedyny koszt dla mieszkańców Mrągowo to opłata ryczałtowa za przejazd autobusem. Cena w dwie strony - 39 zł.

  czytaj więcej...


informacje        09 05 13

   Mazury / Mrągowo - Rezerwacja biletów na na Mazurską Noc Kabaretową
    Bilety na kabareton można zakupić za pośrednictwem strony www.biletynakabarety.pl oraz dzwoniąc pod następujące nr. telefonu: 507 14 32 34, 731-744-228 oraz 12 681 60 35 codziennie w godzinach 10.00 - 16.00 w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie (ul. Warszawska 26).
    Ceny biletów (zależnie od sektora, rzędu i miejsca) 160, 130, 95 zł.
   Pytania, wątpliwości w sprawie biletów, faktur itd. prosimy kierować na adres: paulina.trojecka@paka.pl.

  czytaj więcej...


informacje        08 05 13

   Żuławy / Elbląg - Konferencja naukowa w PWSZ w Elblągu - 9 maja
   9 maja 2013 roku w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu odbędzie się konferencja naukowa pn. "Ku rzeczom nowym naszych czasów - inspiracje Jana Pawła II dla współczesności".
   Myśl o zorganizowaniu międzyuczelnianej konferencji naukowej w Elblągu zrodziła się w kontekście śmierci papieża Jana Pawła II w 2005 roku. Chodziło o oddanie hołdu naszemu wielkiemu Rodakowi poprzez stworzenie płaszczyzny dla naukowego dyskursu nad współczesnymi wyzwaniami w świetle papieskiego nauczania. W związku z tym władze elbląskich uczelni wyższych podjęły w 2005 roku inicjatywę zorganizowania Międzyuczelnianej Konferencji Naukowej inspirowanej nauczaniem Jana Pawła II.

  czytaj więcej...


informacje        29 04 13

   Żuławy / Elbląg - 2 tygodnie po referendum w Elblągu - próba odpowiedzi na pytanie: "Dlaczego elblążanie odwolali radę miasta i prezydenta?"
   Dwa tygodnie temu elblążanie odwołali radę miasta i prezydenta Elbląga. Na pytanie dotyczące odwołania rady miejskiej oddano 23945 ważnych głosów (frekwencja wyniosła zatem (24,66%), z których 22750 było za jej odwołaniem, natomiast na pytanie dotyczące odwołania prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka oddano 23970 ważnych głosów, z których 23087 było za jego odwołaniem.
   Rada miejska i prezydent Grzegorz Nowaczyk urzędowali od grudnia 2010 roku, kiedy to władzę w mieście objęli członkowie bądź sympatycy Platformy Obywatelskiej (zdobyli 12 z 25 mandatów w radzie), którzy zastąpili mającego lewicowe korzenie prezydenta Henryka Słoninę oraz radę miejską związaną w większości z SLD. Ta wielka zmiana była spowodowana, jak mówiło wówczas wielu elblążan, stagnacją w mieście, brakiem nowych miejsc pracy, bardzo wysoką stopą bezprobocia. Jednocześnie mieszkańcy wiązali dużą nadzieję z nowymi włodarzami miasta.

  czytaj więcej...


informacje        25 04 13

   Żuławy / Elbląg - Rosyjska Majówka w elbląskiej Bażantarni
   Mali i duzi, młodzi i starsi w majową sobotę – 25 mogą zagościć w Parku Bażantarnia na Rosyjskiej Majówce. Do udziału, w odbywającym się tego dnia, Przeglądzie Piosenki Rosyjskiej Centrum Spotkań Europejskich"Światowid" w Elblągu zaprasza wszystkich, którzy mają talent wokalny i bliska im jest kultura naszych wschodnich sąsiadów.

  czytaj więcej...


informacje        24 04 13

   Kurpie / Majówka w Muzeum Kurpiowskim w Wachu - 3 maja 2013
   Muzeum Kurpiowskie w Wachu zaprasza na impreze folklorystyczną pod nazwą "Majówka w Muzeum".
   Impreza jest organizowana przy współpracy z Urzędem Gminy w Kadzidle, Zespołem Szkół im. ks. J. Popiełuszki w Wachu oraz Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle.
   Adres imprezy: Muzeum Kurpiowskie w Wachu, Wach 14. Wach położony jest w samym środku Puszczy Kurpiowskiej, przy trasie 53 w połowie drogi między Kadzidłem (10 km) a Myszyńcem (10 km), przy trasie z Warszawy na Mazury.

  czytaj więcej...


informacje        24 04 13

   Mazury / Mrągowo - Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej zaprasza na rajd rowerowy
    W ramach Majówki w Mikołajkach Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej, Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Mrągowska" oraz Centrum Kultury Kłobuk zapraszają na Wiosenny Rajd Rowerowy Mrągowo - Mikołajki - Mrągowo
   Miejsce spotkania uczestników: Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie przy ul. Warszawskiej 26.

  czytaj więcej...


informacje        24 04 13

   Południowe Pomorze / Toruń - Oburzenie internautów w związku z zachowaniem straży miejskiej w Toruniu
   Oburzenie internautów, atak hakerów, fanpage na Facebooku wzywający do likwidacji straży miejskiej, wnioski do miejskiej Komisji Bezpieczeństwa - to reakcje internautów na film, który w weekend pojawił się w sieci. Można na nim zobaczyć, jak toruńscy strażnicy miejscy zatrzymują mężczyznę, który głośno krzyczy i wzywa pomocy.

  czytaj więcej...


informacje        22 03 13

   Prawo / Rewolucja w gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Zmiana na gorsze?
   Od 1 lipca zaczną w Polsce funkcjonować zapisy znowelizowanej ustawy o gospodarowaniu odpadami (Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Dotychczas to właściciel nieruchomości decydował, kto odbierze od niego odpady, wybierając dostawcę usługi na wolnym rynku. Teraz właścicielem odpadów stanie się gmina i to ona zdecyduje, kto odbierze odpady. Cały system zostanie sfinansowany z opłaty śmieciowej, będącej de facto nowym podatkiem lokalnym.

  czytaj więcej...


informacje        20 04 13

   Żuławy / Elbląg - Wieloetapowa Wędrówka Szlakiem Kopernika
   Rok 2013 został ogłoszony w województwie warmińsko-mazurskim Rokiem Mikołaja Kopernika. Aby uczcić Wielkiego Uczonego turyści z Klubu Aktywnej Turystyki PTTK "Relaks" i Oddziałowej Komisji Fotografii Krajoznawczej postanowili zorganizować "Wieloetapową Wędrówkę Szlakiem Kopernika z aparatem fotograficznym".
   Wspólne wędrowanie trwać będzie od kwietnia do października 2013 roku. Pierwszy etap odbędzie się dnia 21 kwietnia 2013 roku na trasie Elbląg - Miasto - Bażantarnia - Dąbrowa.
   Pierwszy odcinek poprowadzi Przewodnik turystyczny - Karol Wyszyński. Start o godzinie 800 sprzed budynku PTTK, ul. Krótka 5. Każdy z uczestników wędrówek otrzyma pamiątkowy znaczek i certyfikat.

  czytaj więcej...


informacje        12 04 13

   Mazury / Olsztyn - W Olsztynie zmarł Zbigniew Bilicki
   W Olsztynie w wieku 89 lat zmarł Zbigniew Bilicki - przewodniczący Rady Starszyzny Romów na Warmii i Mazurach. Na jego pogrzeb, który odbędzie się w sobotę, przyjadą do stolicy Warmii Romowie z całego świata.
   Zbigniew Bilicki odegrał bardzo ważną rolę w życiu polskich Romów. W latach 60. władze zakazały wędrowania taborom romskim w całym kraju. Bilicki ściągnął wówczas do Olsztyna z całej Polski (głównie z województwa olsztyńskiego i białostockiego) bardzo wielu Romów. Pozyskał dla nich działki, zorganizował budowę osiedla mieszkaniowego dla Romów, doprowadził do otwarcia szkoły romskiej oraz założył spółdzielnię kotlarską Metalowiec w Olsztynie - miejsce pracy sprowadzonych Romów.

  czytaj więcej...


informacje        09 04 13

   Mazury / Rejon Iława - Makabryczne odkrycie w Lubawie
   Ciała trzech noworodków odnaleźli policjanci w zamrażalniku w domu małżeństwa z Lubawy w województwie warmińsko-mazurskim. Funkcjonariusze dostali poufną informację, że 41-letnia kobieta mogła urodzić i sprzedać dziecko. Rzeczywistość okazała się dużo gorsza. Podczas rutynowego przeszukania domu dokonano makabrycznego odkrycia.

  czytaj więcej...


informacje        27 03 13

   Poza tematem / Sport - Ważne zwycięstwo Agnieszki Radwańskiej i mistrzowskie zagranie!
   Agnieszka Radwańska w ćwierćfinale turnieju WTA w Miami wygrała z Kirsten Flipkens 2:1 (4:6, 6:4, 6:2). Przeciwniczka zajmowała 28. pozycję w rankingu WTA (Agnieszka - 4.), ale zagrała wspaniały mecz i była bardzo ciężką konkurentka w drodze do awansu. Nie to jednak przykuło uwagę komentatorów z całego świata. Media na całym świecie pokazywały fantastyczne zagranie Agnieszki Radwańskiej, która w trakcie drugiego seta przy stanie 2:0 (pierwszego seta przegrała), która ruszyła natychmiastw kierunku siatki do piłki, która zmieniła tor lotu muskając siatkę, po czym instynktownie odwróciła się do tyłu i odbiła piłkę z półobrotu wolejem.

  czytaj więcej...


informacje        21 03 13

   Żuławy / Elbląg - Dzień Dawcy Szpiku dla Jagódki i Innych
   Już w najbliższą sobotę 23 marca 2013 w godzinach od 10.00 do 17.00 w elbląskim Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Stary Rynek 25 będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku. Rejestracja to zaledwie 10 minut. 10 minut, które może okazać się darem życia dla kogoś walczącego z białaczką. Dzień Dawcy Szpiku w Elblągu dedykowany jest małej Jagódce.
   Jagódka to 1,5 roczna śliczna dziewczynka, nazywana przez najbliższych Calineczką. Gdy Jagódka ukończyła 5 miesięcy przestała przybierać na wadze. To był początek trudnej drogi dla Malutkiej i Jej rodziny. Szereg specjalistycznych badań, których wyniki były niepokojące i długie tygodnie wyczekiwania na diagnozę potwierdziły najgorsze: ostra białaczka szpikowa.

  czytaj więcej...


informacje        21 03 13

   Podlasie / Białystok - W Białymstoku powstanie nowoczesne centrum kierowania ruchem
   26,5 mln zł - tyle będzie kosztował projekt i budowa nowoczesnego centrum sterowania ruchem w Białymstoku w ramach projektu modernizacji systemu transportu publicznego. Przetarg wygrała firma Siemens - poinformował w środę zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński.

  czytaj więcej...


informacje        20 03 13

   Warmia, Mazury / Olsztyn - W Sądzie Rejonowym w Olsztynie rozpoczął się proces dwóch mężczyzn oskarżonych o około 50 włamań do mieszkań
    20 marca w Sądzie Rejonowym w Olsztynie rozpoczął się proces dwóch mężczyzn oskarżonych o około 50 włamań do mieszkań. Według prokuratury w sprawie występuje 120 osób pokrzywdzonych, które zostały okradzione na blisko 500 tys. zł. Artur T. i Emil M. są oskarżeni o to, że w 2011 i 2012 roku dokonali co najmniej 50 włamań do mieszkań na terenie Olsztyna, Giżycka i Mrągowa.


  czytaj więcej...


informacje        20 03 13

   Zielone Płuca Polski / Dzisiaj pierwszy dzień astronomicznej wiosny, a jutro (21 marca) - kalendarzowej!
   Wiosna astronomiczna i kalendarzowa to nie to samo. W tym roku wiosna astronomiczna przypada na 20 marca - rozpoczęła się dokładnie o godz. 12:02. Astronomiczna wiosna zaczyna się zawsze w momencie tzw. równonocy wiosennej. W tym czasie dzień trwa tyle samo co noc. W ubiegłym roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypadał 21 marca. Wszystkie kolejne - do roku 2043 - będą obchodzone wyłącznie 20 marca.
    Wiosna kalendarzowa rozpocznie się jutro. Mamy jeszcze wiosnę klimatyczną, która związana jest ze średnimi dobowymi temperaturami powietrza. O wiośnie możemy mówić, jeśli wahają się one pomiędzy 5 a 15 stopniami Celsjusza.
   Z tej okazji polecamy przeczytać poniższą, pouczającą przypowieść...

  czytaj więcej...


informacje        20 03 13

   Mazury / Mrągowo - Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji "O!PLA" w Mrągowie
    Na wiosnę 2013 roku 20 miast i Pacanów zamieni się w prawdziwe Pałace Polskiej Animacji. Każde z miejsc na minimum 4 dni! Wszystko za sprawą pierwszego Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA, czyli "oddolnej" inicjatywy działającego od roku niezależnego promotora nie tylko polskiej animacji - Animation Across Borders.


  czytaj więcej...


informacje        20 03 13

   Mazury / Pisz - Wioska jak las – 5-odcinkowa audycja dokumentalna Radia Olsztyn
    Zachęcamy do wysłuchania 5-odcinkowej audycji dokumentalnej Radia Olsztyn. Odcinki znajdują się na oficjalnej stronie internetowej Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur "Sadyba".     Serial Alicji Kulik zrealizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Sadyba” opowiada o świecie, którego już nie ma. Pozostały po nim jedynie ślady, które każą nam czasem zatrzymać pośrodku lasu i zapytać skąd w tej puszczańskiej głuszy krzak bzu i schody donikąd.

  czytaj więcej...


informacje        20 03 13

   Mazury, Konkursy / Pisz - IV edycja konkursu "Znawca Mazurskiego Morza"
    Lokalna Grupa Działania Mazurskie Morze z Orzysza zachęca do wzięcia udziału w konkursie "Znawca Mazurskiego Morza".
    Konkurs jest kierowany do mieszkańców gmin: Mikołajki, Pisz, Orzysz, Piecki, Biała Piska, Ruciane.
    Konkurs będzie podzielony na dwie kategorie wiekowe:
I – dzieci (klasy podstawowe),
II - dorośli (szkoły gimnazjalne, ponadgimnazjalne oraz pozostali mieszkańcy LGD nie uczący się).
    LGD "Mazurskie Morze" przyjmuje karty zgłoszeniowe do 19 kwietnia 2013 roku.
    Pytania konkursowe będą dotyczyły takich dziedzin jak: historia regionu Mazurskiego Morza, architektura, gospodarka, atrakcje turystyczne, przyroda, kulinaria.

  czytaj więcej...


informacje        12 03 13

   Edukacja / O PWSZ w "Perspektywach" - raport
   W ostatnim numerze miesięcznika "Perspektywy" ukazał się Raport o Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych w Polsce w związku z 15-leciem ich istnienia. W publikacji znalazło się wiele ciekawych informacji, statystyk na temat dostępnych kierunków, liczby studentów, liczby nauczycieli akademickich itp.
    Jak zauważa na wstępie profesjnalnego opracowania "Raport 15-lecia. Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe" dziennikarka magazynu Lidia Jastrzębska: "W ciągu piętnastu lat państwowe wyższe szkoły zawodowe dowiodły, że można na tzw. prowincji zbudować uczelnię dobrze współdziałającą z miejscowym rynkiem pracy, na wysokim poziomie dydaktycznym, umiejętnie wyważającą proporcje między teorią a praktyką, a nawet z gotowym dorobkiem do utworzenia uczelni akademickiej."

  czytaj więcej...


informacje        12 03 13

   Mazury / Mrągowo - Recital Iris Munos w Mrągowie
    Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie zaprasza na wyjątkowy recital w wykonaniu Iris Munos - francuskiej aktorki i piosenkarki. Cała jej zawodowa kariera związana jest z takimi miastami jak Tuluza, Lyon i Avignon. To tam stawiała pierwsze kroki na scenie grając i śpiewając w wielu spektaklach teatralnych i muzycznych. Pięć razy występowała na największym festiwalu teatralnym świata w Avignon. W 2012 roku odbyła 7-dniowe tourne po Polsce, grając w takich miastach jak: Warszawa, Poznań, Zielona Góra, Złotów.
    Artystce towarzyszyć będzie Michał Ruksza - pianista, student Akademii Muzycznej w Poznaniu, współpracuje także z "Kabareciarnią" Zenona Laskowika i uczestniczy w innych projektach muzycznych m.in. z Piotrem Kałużnym.

  czytaj więcej...


informacje        12 03 13

   Prawo / Będą bardzo poważne zmiany w ordynacji podatkowej. Fiskus coraz mocniej sięga po nasze pieniądze
   Portal Interia.pl poznał założenia do projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej przygotowane przez Ministerstwo Finansów. Dokument przewiduje ok. 130 zmian w przepisach. Niektóre z nich mają charakter fundamentalny.
    Resort finansów chce m.in. zapewnić skarbówce znacznie większy dostęp do tajemnicy bankowej. Jak podaje Interia.pl: "chodzi o to, by organy podatkowe mogły nie tylko - jak jest dzisiaj - uzyskać informację o rachunkach bankowych podatnika lub pełnomocnictwach do dysponowania takimi rachunkami, o ich obrotach i stanie, lecz także aby mogły mieć dostęp do szczegółowych informacji o wpływach i obciążaniu rachunków, włącznie z danymi o nadawcach i odbiorcach oraz tytułach przekazów."

  czytaj więcej...


informacje        09 03 13

   Żuławy / Elbląg - Podpisanie umowy pomiędzy PWSZ w Elblągu i Spółką EPEC
   W dniu 7 marca 2013 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu Rektor Uczelni prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk oraz Prezes Zarządu Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Łukasz Piśkiewicz podpisali umowę o współpracy.

  czytaj więcej...


informacje        08 03 13

   Mazury / Mrągowo - Wystawa "Mrągowo w fotografii 1945-1970"
    Wystawa jest pokłosiem akcji zbierania starych zdjęć wśród mieszkańców Mrągowa, którzy osiedlili się w nim po roku 1945. Ułożenie wystawy to nieprzypadkowa kolejność zdjęć a bardzo ciekawie opowiedziana historia: budynków, miejsc i ludzi związanych z Mrągowem. To historia godna pokazania współczesnym mieszkańcom, turystom i nowym pokoleniom. Wiele z pokazywanych miejsc wiąże się z sentymentalnymi wspomnieniami, jakże ciepłymi i wspaniałymi. Zapraszamy wszystkich Państwa do przeniesienia się w niezwykły, lecz miniony już czas dla Mrągowa.

  czytaj więcej...


informacje        08 03 13

   Żuławy / Elbląg - Początki Elbląga w świetle badań źródeł archeologicznych - spotkanie z archeolog Grażyną Nawrolską
   "Początki Elbląga w świetle badań źródeł archeologicznych" to kolejna publikacja dotycząca Elbląga. Jej autorką jest archeolog Grażyna Nawrolska. Zapraszamy na spotkanie autorskie - 18 marca o godzinie 17.30 w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu.
   Prof. dr hab. Krzysztof Wachowski w recenzji książki napisał: "Książka stanowi pierwsze ujęcie dziejów najstarszego miasta Elbląga, omawiające obszernie tak istotne zagadnienia, jak proces lokacji, kształtowanie się przestrzeni miejskiej, gospodarka, kultura duchowa i "problem krzyżacki". Udało się też Autorce nie popaść w nadmierną "materiałowość" przy omawianiu źródeł ruchomych i słusznie potraktowała je głównie jako środek do osiągnięcia celu, a nie cel sam w sobie (...).

  czytaj więcej...


informacje        02 03 13

   Żuławy / Elbląg - Elbląski Dzień Dawcy Szpiku dedykowany 1,5-rocznej Jagodzie Noszczyńskiej
   23 marca 2013 roku będzie miało miejsce w Elblągu bardzo ważne wydarzenie - Dzień Dawcy Szpiku. Będziemy szukać szpiku dla Jagody Noszczyńskiej oraz innych potrzebujących! W elbląskim Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek 25, w godzinach od 10.00 do 17.00, otwarty będzie punkt rejestracji dawców szpiku.
   Przyjdźcie na akcję, a organizatorzy - Fundacja Dlaczego Pomagam, Fundacja DKMS, rodzina Jagódki, przyjaciele i znajomi - odpowiedzą na każde zadane przez Was pytanie, rozwieją wątpliwości!

  czytaj więcej...


informacje        02 03 13

   Gospodarka, technologie - Zbliżeniowe karty płatnicze nie są bezpieczne?
   Czy kartą z dziennym limitem płatności wynoszącym 300 zł można w ciągu jednego dnia wykonać transakcje na tysiąc złotych? Okazuje się, że można, a zbliżeniowe karty płatnicze wcale nie są aż tak bezpieczne jak przekonują banki.

  czytaj więcej...


informacje        02 03 13

   Żuławy / Elbląg - Koncert charytatywny z okazji Dnia Kobiet
   Fundacja Dlaczego Pomagam oraz uczniowie Szkoły Muzycznej w Elblągu zapraszają na Koncert z okazji Dnia Kobiet, który odbędzie się 7 marca 2013 roku o godzinie 18.30 w Sali Koncertowej elbląskiego Ratusza Staromiejskiego przy ul. Stary Rynek 25.
   Koncert przygotowali i zagrają uczniowie Szkoły Muzycznej w Elblągu II stopnia.
   Koncert ma charakter charytatywny. Zysk ze sprzedaży biletów przekazany zostanie na zakup fotelika i rehabilitację dla 11 letniej Paulinki z Elbląga, podopiecznej Fundacji Dlaczego Pomagam.

  czytaj więcej...


informacje        02 03 13

   Żuławy / Elbląg - Filmy "Moja Moskwa" oraz "Stadion czyli Jarmark Europa" w kinie Światowid w Elblągu
   Kino "Światowid" w Elblągu zaprasza w poniedziałek, 4 marca o godzinie 19.00, na ostatnie spotkanie z polskim dokumentem w ramach cyklu Top Doc Film. Tym razem widzowie będą mogli obejrzeć filmy, których bohaterami stały się ważne miejsca na historycznej mapie Polski.
   Podczas dwunastego i zarazem ostatniego pokazu w ramach cyklu Top Doc Film zostaną zaprezentowane dwa dokumenty: "Moja Moskwa" oraz "Stadion czyli Jarmark Europa", a także fragment Polskiej Kroniki Filmowej z 1990 roku.

  czytaj więcej...


informacje        01 03 13

   Mazury / Giżycko - "Zwariowany komisariat" w Giżyckim Centrum Kultury, 19 marca 2013
    W dniu 19 marca o godz. 19.00 w Giżyckim Centrum Kultury rozpocznie się spektakl komediowy "Zwariowany komisariat".
    "Zwariowany komisariat" to pełna humoru i absurdu komedia z piosenkami, w dobrej obsadzie, ukazująca wydarzenia kilku dni pracy policjantów w przygranicznym miasteczku. Bohaterów sztuki w reżyserii Zbigniewa Lesienia charakteryzuje alogika myślenia, która powoduje całkowity nonsens w komunikacji pomiędzy nimi. W formie jest to bardziej spektakl kabaretowy niż klasyczna komedia.

  czytaj więcej...


informacje        01 03 13

   Mazury / Giżycko - "Wileńskie Kaziuki" w Giżycku
    3 marca 2013 (sobota) o godz. 15.00 Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej i Giżyckie Centrum Kultury zapraszają na "Wileńskie Kaziuki".
   W programie:
- występ Kapeli "Wesołe Wilno" (z Mickun),
- występ Zespołu Śpiewaczego "Marzenie" (z Nowych Święcian),
- występ Tanecznego Zespołu "Gelme" (z Podbrodzia),
- kiermasz kaziukowy.

  czytaj więcej...


informacje        01 03 13

   Gospodarka, prawo - Podatek od garaży? Masz miejsce we wspólnym garażu? Zapłacisz majątek!
   Temat opodatkowania miejsc postojowych dotyczy całej Polski, ale szczególnie mocno uderza w mieszkańców jednego z najuboższych regionów Unii Europejskiej i Polski, jakim jest województwo warmińsko-mazurskie.
   "Podatek od garaży musi być zmieniony, bo z decyzji wydawanych obecnie przez gminy niektórzy podatnicy dowiadują się, że mają płacić podatek nie od miejsca postojowego, tylko od całego garażu na kilkaset miejsc" - powiedział Rafał Dowgier z Uniwersytetu w Białymstoku.

  czytaj więcej...


informacje        01 03 13

   Mazury / Mrągowo - "Kaziuki" w Mrągowie
    2 marca 2013 (sobota) o godz. 17.00 Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej i Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie zapraszają "Na Kaziuka..."
   W programie:
- występ Kapeli "Wesołe Wilno",
- występ Zespołu Śpiewaczego "Marzenie",
- występ Tanecznego Zespołu "Gielmie",
- kiermasz kaziukowy.

  czytaj więcej...


informacje        01 03 13

   Żuławy / Elbląg - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Elblągu
   1 marca jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to ustanowione zostało przez Sejm w 2011 roku. W Elblągu uroczystości odbędą się pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy AK, przy ul. Generała Stefana "Grota" Roweckiego.
   Uroczystości rozpoczną się o 16.00 odegraniem hymnu państwowego. W programie: przemówienia, Apel Pamięci, składanie wiązanek i kwiatów.

  czytaj więcej...


informacje        28 02 13

   Żuławy / Elbląg - Cezar musi umrzeć w kinie Światowid w Elblągu
   Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu MFF w Berlinie obraz "Cezar musi umrzeć" będzie można zobaczyć na pierwszym marcowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego w kinie "Światowid" w Elblągu (w czwartek, 7 marca o godz. 19.00).
   Film braci Paolo i Vittorio Tavnini pokazuje grupę więźniów, odsiadujących w rzymskim zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze wyroki za najcięższe przestępstwa, którzy biorą udział w przygotowaniach do wystawienia "Juliusza Cezara". Próby odbywają się w wielu miejscach: w wąskich, klaustrofobicznych więziennych korytarzach, na spacerniaku, w sali wizyt. Dzięki sztuce Szekspira do skazanych mafiosów, morderców i rabusiów, których twarzy nie skaziła dotąd refleksja o wartości życia i śmierci, powoli zaczyna docierać prawda o ich czynach?

  czytaj więcej...


informacje        28 02 13

   Mazury / Szczytno - O sytuacji w szpitalu w Szczytnie pisze Wspólnota
    W połowie stycznia tego roku na łamach Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" pojawił się obszerny artykuł "Starosta na celowniku", dotyczący sytuacji w szpitalu w Szczytnie.
   Przypomnijmy, że w grudniu 2008 roku na łamach portalu internetowego Dziennik.pl opublikowany został artykuł pod tytułem: "Lobbysta z Platformy pomaga Falckowi" - także dotyczący podobnej tematyki.

  czytaj więcej...


informacje        28 02 13

   Mazury / Szczytno - Dziennikarka Kurka Mazurskiego w elitarnym gronie
    Ewa Kułakowska z "Kurka Mazurskiego" znalazła się w elitarnym gronie dziennikarzy nominowanych do nagrody w konkursie Local Press 2012. Wyróżnienie otrzymała za cykl artykułów poświęconych kuriozalnej sytuacji w szczycieńskim szpitalu.
   W środę 13 lutego w sali kolumnowej Sejmu RP odbyła się uroczysta gala V Konkursu SGL Local Press 2012 organizowanego przez Stowarzyszenie Gazet Lokalnych pod patronatem marszałek sejmu RP Ewy Kopacz. W tym roku do oceny jurorów, wśród których znaleźli się dziennikarze ogólnopolskich mediów (m.in. "Rzeczpospolitej", "Gazety Wyborczej", PAP, TVN), zgłoszono 800 prac.

  czytaj więcej...


informacje        28 02 13

   Gospodarka - ZUS przeznaczył wielkie pieniądze na nagrody dla swoich pracowników: średnio 4500 złotych dla urzędnika
   Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych przyznał w zeszłym roku 212 mln złotych premii swoim pracownikom - donosi dzisiejszy "Fakt". Dziennikarze policzyli: nagrodzonych zostało blisko 47 tysięcy pracowników. Wychodzi więc na to, że każdy otrzymał przeciętnie 4500 złotych.Nagrody pracownikom ZUS wypłacane są kwartalnie zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy, wynegocjowanym przez zakładowe organizacje związkowe.
   W 2008 roku ZUS ubezpieczał i rozliczał 24 miliony osób, zgromadził i wypłacił ponad 120 mld zł. Mimo informatyzacji koszt utrzymania ZUS wzrasta, np. w 2011 roku koszty działalności bieżącej ZUS wyniosły 4 015 416 tys. zł.
   Przypomnijmy, że obecnie podstawę wymiaru składek stanowi kwota 2 227,80 złotych, a składki zdrowotnej 2908,13 zł. Dla przedsiębiorcy zatrudniającego do 9 pracowników miesięczna składka wynosi...

  czytaj więcej...


informacje        26 02 13

   Technologie, Internet - Ile można zarobić dzięki programowi partnerskiemu You Tube?
   Historia You Tube ropzpoczęła się stosunkowo niedawno. 14 lutego 2005 roku została aktywowana domena internetowa youtube.com (pol. "ty nadajesz"). Wspólnikami projektu, który miał w niedalekiej przyszłości "zatrząść" światowym internetem byli Steve Chen, Chad Hurley oraz Jawed Karim - byli pracownicy internetowego giganta płatności elektronicznych PayPal.

  czytaj więcej...


informacje        16 02 13

   Mazury, Podlasie, Żuławy - Identyfikacja wizualna (graficzna) miast - północno-wschodnia Polska
   Przedsiębiorstwo Basics z Warszawy pokazało, że można odszukać bardzo prosty i czytelny kod graficzny dla danego miasta. Ich prace stoją naszym zdaniem na dużo wyższym poziomie niż np. nowe logo Elbląga (tzw. ślimak - taką nazwą ochrzcili je mieszkańcy tego miasta) przygotowane przez firmę 2ba z Nysy czy też nieszczęsne nowe logo Białegostoku, stworzone przez krakowską Eskadrę - "Wschodzący Białystok" - bardzo przypominające logo organizacji LGBT z Nowego Jorku (Lesbian, Gay, Bisexual & Transgender Community Center).

  czytaj więcej...


informacje        14 02 13

   Mazury / Mrągowo - Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej zaprasza na profil na Facebooku
    Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej zaprasza do odwiedzenia profilu na Facebooku, który istnieje od 6 lutego 2013 roku. Codziennie dodawane są tam nowe artykuły, informacje o imprezach, zdjęcia... W imieniu pracowników MCIT prosimy o kliknięcia "Lubię to".
   Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej powstało, aby promować Ziemię Mrągowską oraz wspierać rozwój turystyki w regionie.

  czytaj więcej...


informacje        13 02 13

   Żuławy / Elbląg - Charytatywny Bal Karnawałowy dla Dzieci w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu - 15 lutego 2013
   Fundacja Dlaczego Pomagam oraz BOS HOUSE MUSIC zapraszają dzieci wraz z rodzicami na Charytatywny Bal Karnawałowy dla Dzieci, objęty honorowym patronatem przez prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka. Bal odbędzie się 15 lutego 2013 r. o godzinie 17.00 w elbląskim Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek 25. Imprezę poprowadzą prezenterzy BOS HOUSE MUSIC: Marcin Szesza i Łukasz Brzostek!
   Bal Karnawałowy skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, którym zapewnimy niesamowite atrakcje:
- wizytę gości z krainy Misia i Rysia,
- wybór Króla i Królowej Balu,
- zabawę taneczną z udziałem animatorów,
- odjazdowe karnawałowe konkursy z nagrodami,
- losowanie nagród,
- licytacje unikalnych przedmiotów, które od 12 lutego 2013 r. będzie można obejrzeć na stronie Fundacji;
- sprzedaż gadżetów i zabawek dla dzieci,
- kawiarenkę z napojami i domowymi wypiekami,
- sklep z produktami Fundacji.

  czytaj więcej...


informacje        15 01 13

   Mazury / Mrągowo, Gołdap - VIII Mistrzostwa Dziennikarzy w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie "Puchar Trzech Gór Warmii i Mazur"
    Ośrodki narciarskie w Mrągowie i Gołdapi zapraszają na VIII Mistrzostwa Dziennikarzy w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie "Puchar Trzech Gór Warmii i Mazur". W tym roku zawody odbędą się jedynie na dwóch górach:
- 19 stycznia 2013 r. - "Pięknej Górze" w Gołdapi
- 20 stycznia 2013 r. - finał na Górze Czterech Wiatrów w Mrągowie.
    Zawody w Lidzbarku Warmińskim nie odbędą się.
    W ramach imprezy przeprowadzane zostaną także zawody samorządowców oraz Puchar Kubusia dla najmłodszych. W zawodach mogą brać udział dziennikarze prasy, radia i telewizji z całej Polski, pracownicy pionu technicznego, realizacyjnego. W razie niskiej frekwencji dziennikarzy, zawody odbędą się w formule otwartej.
    Główni pomysłodawcy: Roman Koziński (GOPR) oraz Jarosław Kowalski (TVP Olsztyn).

  czytaj więcej...


informacje        15 01 13

   Mazury / Mrągowo - W Mrągowie odbędzie się koncert karnawałowy w stylu wiedeńskim
   9 lutego o godz. 18.00 zapraszamy do Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie na koncert karnawałowy w stylu wiedeńskim... "Nad pięknym, modrym Dunajem".
   W koncercie usłyszycie Państwo przepiękne czardasze, walce, najwspanialsze arie i duety z operetek J. Straussa, E. Kalmana, F. Lehara, C. Zellera, a także przeboje ze słynnych musicali.

  czytaj więcej...


informacje        14 01 13

   Żuławy / Elbląg - Charytatywna akcja Fundacji Dlaczego Pomagam "Szczęśliwe drzewko". Zmiana terminów zbiórki drzewek!
   Za nami pierwszy dzień akcji poświątecznej zbiórki żywych choinek w ramach prowadzonego przez Fundację Programu "Szczęśliwe drzewko". W trakcie dzisiejszego dnia udało się zebrać około 100 drzewek na osiedlu Za Politechniką. Pracownicy Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej "Brawo" w Elblągu od godziny 10.00 krążyli samochodem osiedlowymi uliczkami, zbierając pozostawione przez mieszkańców choinki. Od godziny 13.00, natomiast, stacjonowaliśmy przy ulicy Chełmońskiego 8 oczekując na wszystkich chętnych do włączenia się w naszą akcję.
   W związku z informacjami napływającymi od mieszkańców o chęci przekazania swojego świątecznego drzewka jak najszybciej, akcja zbiórki drzewek przyspiesza.

  czytaj więcej...


informacje        14 01 13

   Warmia / Olsztyn - I Warmińskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora "Solo"
   W dniach 18-19 stycznia odbędą się I Warmińskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora "SOLO" - nowe wydarzenie promujące monodram jako formę artystycznej ekspresji, podczas którego uczestnicy walczyć będą o nagrody (w puli 5000 złotych). Oprócz dziewięciu zakwalifikowanych spektakli impreza przyniesie także gościnny monodram Bartosza Mazurkiewicza. Wstęp wolny.

  czytaj więcej...


informacje        14 01 13

   Żuławy / Elbląg - Fundacja Dlaczego Pomagam zaprasza na Charytatywny Koncert Noworoczny
   Fundacja Dlaczego Pomagam oraz Uczniowie Szkoły Muzycznej w Elblągu zapraszają dzieci wraz z rodzicami na Charytatywny Koncert Noworoczny, który odbędzie się 18 stycznia 2013 r. o godzinie 17.00 w Sali Koncertowej elbląskiego Ratusza Staromiejskiego przy ul. Stary Rynek 25.
   Koncert zagrają uczniowie IV klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Elblągu II stopnia.
   Jest to już piąta akcja charytatywna przygotowana dla mieszkańców Elbląga przez Fundację, z której dochód przeznaczony zostanie na realizację jej celów statutowych, którym jest przede wszystkim pomoc chorym maluchom. Oczekujemy wielu gości, w tym stałych bywalców tych małych i dużych, organizowanych przez Fundację zabaw dla dzieci.

  czytaj więcej...


informacje        09 01 13

   Żuławy / Elbląg - II Gala Sportu Akademickiego PWSZ w Elblągu
   11 stycznia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu odbędzie się Konferencja Środowiskowa Klubów AZS pod nazwą II Gala Sportu Akademickiego PWSZ w Elblągu.
   W programie konferencji przewidziane jest sprawozdanie i prezentacja osiągnięć sportowych studentów Uczelni na Akademickich Mistrzostwach Polski, Europy i świata oraz Pucharach Zarządu Głównego AZS. Przybliżony zostanie także temat "Fair play w sporcie".

  czytaj więcej...


informacje        08 01 13

   Żuławy / Elbląg - "Szczęśliwe drzewko" - charytatywna akcja Fundacji Dlaczego Pomagam
   Fundacja Dlaczego Pomagam zaprasza wszystkich mieszkańców Elbląga do włączenia się w akcję zbiórki poświątecznych żywych choinek w ramach prowadzonego przez Fundację programu "Szczęśliwe drzewko".
   "Szczęśliwe drzewko" to cykl akcji odbywających się w ciągu roku, które mają na celu propagowanie ekologii, dbanie o środowisko i czystość, ekologiczną edukację najmłodszych, a przy tym niesienie pomocy potrzebującym niepełnosprawnym dzieciom.

  czytaj więcej...


informacje        07 01 13

   Żuławy / Elbląg - wernisaż wystawy fotografii "Ludzie świata" w CSE "Światowid" w Elblągu
   We wtorek, 8 stycznia o godz. 18.00, w holu Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu odbędzie wernisaż wystawy fotografii autorstwa Krystyny Olechnowicz i Mariana Lubawskiego - "Ludzie świata". Wstęp wolny.
   Dwoje pasjonatów fotografii oraz podróży - Krystyna Olechnowicz i Marian Lubawski- postanowiło zebrać wspólnie materiały z wypraw do dalekich zakątków świata i w ten sposób opowiedzieć historię o człowieku, o różnicach i podobieństwach między ludźmi oraz o tym, co rodzi się w wyniku przenikania się rozmaitych kultur. Efekty tych fascynacji zaprezentują podczas wystawy składających się z osiemdziesięciu zdjęć.

  czytaj więcej...


informacje        17 12 12

   Mazury / Rejon Mrągowo - Gmina Mrągowo oraz Spółka G4W zapraszają na Narciarskiego Sylwestra 2012/2013
   Gmina Mrągowo oraz Spółka Góra Czterech Wiatrów zapraszają na Narciarskiego Sylwestra 2012/2013.
   W programie m.in.: narciarskie życzenia sylwestrowo-noworoczne na stoku, pokaz sztucznych ogni, sylwestrowa gastronomia, muzyka, poczęstunek lampką szampana. Wstęp wolny!
   Góra Czterech Wiatrów położona jest na Półwyspie Czterech Wiatrów nad jeziorem Czos, w bezpośredniej bliskości miasta Mrągowa. Obszar Góry (o powierzchni ok. 60 ha) jest własnością komunalną Gminy Mrągowo. Góra, częściowo zalesiona, stanowi doskonały punkt widokowy, z którego roztacza się przepiękna panorama miasta i jego okolic.
   Unikalne warunki klimatyczne i możliwość czerpania wody bezpośrednio z jeziora, pozwalają na utrzymanie warunków śniegowych od pierwszych dni grudnia nawet do końca kwietnia.

  czytaj więcej...


informacje        17 12 12

   Żuławy / Elbląg - Charytatywne malowanie bombek w Elblągu
   16 grudnia 2012 roku, w drugim dniu Świątecznych Spotkań Elblążan w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu miało miejsce malowanie bombek przez sportowców, dziennikarzy (sportowych) i innych wyjątkowych gości. Charytatywna impreza została zorganizowana przez Fundację Dlaczego Pomagam.
   Wspólnie niepełnosprawnymi dziećmi - Julią Zimirowską, Julią Nowaczyk, Klarą Korab, Nikolą Kowalczyk i Filipkiem Bałdygą - malowali bombki Prezydent Miasta Elbląg Grzegorz Nowaczyk z małżonką Izabelą Nowaczyk, sportowcy - szczypiornistki z Elbląskiego Klubu Sportowego Start Elbląg, piłkarze z Klubu Sportowego Olimpia Elbląg, szczypiorniści z Klubu Sportowego Meble Wójcik Elbląg, sportowcy z Integracyjnego Klubu Sportowego "ATAK", dziennikarze z redakcji: redkacjaelblaska.pl, elblag.net, info.elblag.pl, portEl.pl, Telewizja Elbląska; rzecznik prasowy prezydenta Elbląga Anna Kleina, jak również Marcin Szesza i Łukasz Brzostek z Bos House Music.

  czytaj więcej...


informacje        12 12 12

   Mazury / Rejon Mrągowo - Nowa atrakcja na Górze Czterch Wiatrów - snowtubing
   Góra Czterech Wiatrów znajduje się na terenie Gminy Mrągowo, na Półwyspie Czterech Wiatrów i wznosi się na wysokość 182,5 m n.p.m.
   W sezonie 2012/2013 Góra Czterech Wiatrów zaprasza do skorzystania ze snowtubingu - nowej atrakcji oferowanej przez G4W. Snowtubing to szalony, ale bezpieczny zjazd po torze śniegowym na specjalnych "dętkach" (podjazd do góry małym wyciągiem).

  czytaj więcej...


informacje        12 12 12

   Żuławy / Elbląg - W sobotę nad Elblągiem zacznie krążyć Sputnik!
   Rosyjska kinematografia na wyciągnięcie ręki i przez cały tydzień – "Sputnik" znów będzie krążył nad Elblągiem.
   Tegoroczna, szósta edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich SPUTNIK, zagości w 40 miastach w całej Polsce, tradycyjnie już zawita również do Elbląga. Najnowsze filmy ostatnich edycji "Sputnika nad Polską" oraz klasykę rosyjskiej kinematografii w listopadzie mogli już obejrzeć mieszkańcy Skierniewic, Torunia, Kielc, Dąbrowy Górniczej, a rosyjskie filmy będą jeszcze pokazywane m.in. w Katowicach, Częstochowie, Poznaniu czy Szczecinie. W kolejnych polskich miastach 6. "Sputnik" zagości w nowym roku, kończąc swój filmowy lot w marcu.

  czytaj więcej...


informacje        10 12 12

   Atrakcje / Mazury / Kętrzyn - Konsulat Świętego Mikołaja
    Konsulat Świętego Mikołaja umożliwia podróż do magicznej krainy Świętego Mikołaja. Tylko tutaj zobaczysz jak powstają słynne na cały świat ozdoby choinkowe i wielkanocne oraz poznasz proces produkcyjny Twojej ulubionej bombki z czasów dzieciństwa. Tu tradycja łączy się ze sztuką, precyzja z fantazją i najnowszymi trendami zdobienia. Sam zobacz co oferuje Konsulat Świętego Mikołaja i przekonaj się, że Święta mogą trwać przez cały rok!
    Konsulat Świętego Mikołaja to jedyna w swoim rodzaju atrakcja Warmii i Mazur. W Konsulacie wydmuchasz ze szkła własną bombkę i nauczysz się, jak ją pięknie ozdobić. Zobaczysz tysiące ręcznie wykonanych ozdób choinkowych i wielkanocnych. Zajrzyj do nas, zarezerwuj termin już dziś za pośrednictwem strony internetowej: www.konsulatmikolaja.pl. Serdecznie zapraszamy!

  czytaj więcej...


informacje        08 12 12

   Żuławy / Elbląg - W PWSZ w Elblągu odbyła się konferencja warsztatowa dla nauczycieli poświęcona programowi eTwinning
   Czy można oswoić najnowsze technologie, nauczyć się języka obcego i równocześnie nawiązać współpracę ze szkołą z odległego krańca Europy? Tak, to możliwe dzięki europejskiemu programowi eTwinning.
   W piątek,30 listopada, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu, odbyła się konferencja warsztatowa dla nauczycieli poświęcona programowi eTwinning.

  czytaj więcej...


informacje        06 12 12

   Mazury / Giżycko - Wysłuchaj piosenki "Chwytaj w żagle wiatr" w wykonaniu giżyczczan i chóru "400 głosów na 400 lat"
   Piosenka "Chwytaj w żagle wiatr" miała swoją premierę podczas majowych Oficjalnych Obchodów z okazji jubileuszu 400-lecia Giżycka. Pod okiem Agaty Dowhań, byłej Alibabki, chór "400 głosów na 400 lat" zaśpiewał z gościem specjalnym Dariuszem Kordkiem.
   W wykonaniu udział wzięli wszyscy chętni młodsi i starsi mieszkańcy Giżycka przygotowywani przez dyrygentów naszych giżyckich chórów. Piosenka "Chwytaj w żagle wiatr" powstała na specjalne zlecenie organizatora oficjalnych obchodów jubileuszu 400-lecia miasta, Urzędu Miejskiego w Giżycku. Koordynatorem przedsięwzięcia było Giżyckie Centrum Kultury.

  czytaj więcej...


informacje        06 12 12

   Żuławy / Elbląg - umowa pomiędzy PWSZ w Elblągu a IV Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Elblągu
   Już dziś, 6 grudnia 2012 roku o godz. 8.30 w Sali Senatu w gmachu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Wojska Polskiego 1 w Elblągu zostanie podpisana nowa umowa pomiędzy Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Elblągu a IV Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Elblągu.
   Zawierając tę umowę obie strony zobowiązują się wspierać wzajemne kontakty obu społeczności oraz inicjatywy dążące do współpracy oświatowej, w tym szczególnie zacieśnienie relacji edukacyjnych tak aby młodzież ponadgimnazjalna pogłębiała swoją wiedzę o doświadczenia akademickie.

  czytaj więcej...


informacje        04 12 12

   Żuławy / Elbląg - Darmowe kino dla... przyjaciół. Sprawdź jak to działa!
   W życiu nie ma darmowych drinków, w kinie nie ma darmowych filmów, a konta nie są za zero. Trochę z racji tego, że to prawda, a trochę na przekór – redakcja portalu eKulturalni.pl zaprasza na maraton filmowy za darmo.*
   * Pamiętaj, zawsze uważnie czytaj gwiazdki i druczki drobnym maczkiem. Na maraton wejdziesz za darmo, ale tylko wtedy, jeśli założysz konto na portalu społecznościowym eKulturalni.pl, skupiającym ludzi zainteresowanych szeroko pojętą kulturą: od muzyki, literatury i teatru poprzez sztukę, taniec i fotografowanie, po podróżowanie, kulinaria i kino oczywiście.

  czytaj więcej...


informacje        04 12 12

   Warmia / Mazury / Suwalszczyzna... / Akcja społeczna "Ukraina nie Afryka" - doprowadźmy do obniżenia stawek połączeń telefonicznych z Ukrainą, Białorusią i Rosją
   Chcemy tańszych połączeń telefonicznych z Ukrainą, Białorusią i Rosją. Obecne stawki są tak wysokie, jakby chodziło o rozmowę z krajem afrykańskim, a nie z naszym bliskim sąsiadem.
   Drogie rozmowy telefoniczne z sąsiadami zza wschodniej granicy są problemem nie tylko osób, które mają znajomych na Ukrainie, Białorusi lub w Rosji. To poważna bariera, ograniczająca polską współpracę gospodarczą ze Wschodem, przez co gospodarka Polski rozwija się wolniej, niż by mogła.

  czytaj więcej...


informacje        04 12 12

   Mazury / Mikołajki - Mikołajki w Mikołajkach
   9 grudnia odbędą się tradycyjne Mikołajki w Mikołajkach. Tego dnia, prócz licznych zabaw i konkursów, planowany jest jarmark wyrobów rękodzielniczych. Zgłoszenia ciągle napływają.
   W tym roku impreza odbędzie się na Hali Sportowej oraz kompleksie boisk Orlik. Będzie można wziąć udział nie tylko w licznych konkurencjach sportowych, ale także obejrzeć artystyczne występy m.in. w wykonaniu dzieci i młodzieży ze szkół Gminy Mikołajki.

  czytaj więcej...


informacje        03 12 12

   Warmia / Lidzbark Warmiński - Spotkanie z autorskie z Małgorzatą Dzieduszycką-Ziemilską w hotelu Krasicki
   7 grudnia 2012 roku wszystkich miłośników literatury podróżniczej zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Sztuka Kultury". Gościem wieczoru autorskiego będzie publicystka i krytyk teatralny Małgorzata Dzieduszycka-Ziemilska, która opowie o swojej reporterskiej wyprawie do Mongolii. Swoje wrażenia z magicznej podróży przez mongolskie stepy opisała w książce pt. "Wszyscy jesteśmy Nomadami", która będzie tematem spotkania.
   Zaskakująca, pełna niespodziewanych wrażeń lektura ukazuje pejzaże, ludzi, kulturę, specyfikę życia, przyrodę i metafizykę. Wartka opowieść jest znakomitym przewodnikiem po tym mało znanym kraju. Narracja zabierze nas w podróż przez Karakorum, Ałtaj do Jeziora Białego, czarnego wulkanu i Ułan Bator.
   Na spotkaniu nie zabraknie muzyki mongolskiej oraz prezentacji fotograficznej z podróży po tym fascynującym regionie.

  czytaj więcej...


informacje        03 12 12

   Żuławy / Elbląg - Gala konkursu na kalendarz adwentowy w PWSZ w Elblągu
   6 grudnia o godzinie 17.00 w auli Instytutu Pedagogiczno-Językowego PWSZ w Elblągu przy ulicy Czerniakowskiej 22 odbędzie się uroczysta gala konkursu na kalendarz adwentowy. Inicjatorką projektu, współorganizowanego przez IPJ PWSZ, a służącego aktywizacji oraz integracji uczniów szkół elbląskich, jest pani Małgorzata Rysicka - nauczycielka języka niemieckiego w Gimnazjum Nr 2 w Elblągu.
   Stworzony w XIX wieku kalendarz adwentowy stanowi oryginalną pomoc w odliczaniu dni dzielących początek grudnia od Wigilii Bożego Narodzenia - czasu oczekiwanego niecierpliwie nie tylko przez dzieci. Pochodzący z niemieckiej tradycji protestanckiej zwyczaj coraz częściej gości w polskich domach.

  czytaj więcej...


informacje        02 12 12

   Żuławy / Elbląg - Charytatywny Mikołajkowy Bal dla Dzieci w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu
   Fundacja Dlaczego Pomagam zaprasza dzieci wraz z rodzicami na Charytatywny Mikołajkowy Bal dla Dzieci, objęty honorowym patronatem przez Grzegorza Nowaczyka Prezydenta Elbląga.
   Charytatywny Mikołajkowy Bal dla Dzieci odbędzie się 6 grudnia 2012 roku o godzinie 16.00 w elbląskim Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek 25.
    Jest to trzecia z rzędu akcja charytatywna prowadzona przez Fundację, z której dochód przeznaczony zostanie pomoc podopiecznym Fundacji Dlaczego Pomagam.
    Charytatywny Mikołajkowy Bal dla Dzieci skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, którym zapewnimy niesamowite atrakcje, szaloną zabawę i tańce przy muzyce, konkursy i upominki.
   Wśród gości Charytatywnego Mikołajkowego Balu dla Dzieci nie zabraknie niespodzianek, którymi będą wyjątkowi goście: Mikołaj oraz zawodniczki Klubu Sportowego START.

  czytaj więcej...


informacje        01 12 12

   Mazury / Węgorzewo - Konkurs "Mazurska Choinka"
   Węgorzewskie Centrum Kultury zaprasza do wzięcia udziału w konkursie, który polega na wykonaniu różnego rodzaju ozdób choinkowych inspirując się krajobrazem, przyrodą lub kultura Naszych Pięknych Mazur.
   Konkurs będzie przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych:
- dzieci z klas I-III,
- dzieci z klas IV-VI,
- dzieci z gimnazjum.

  czytaj więcej...


informacje        01 12 12

   Żuławy, Warmia, Mazury / Elbląg - Wystartował portal społecznościowy eKulturalni.pl
   W dniu 1 grudnia 2012 roku wystartował portal społecznościowy eKulturalni.pl. Jest on zorientowany na szeroko rozumianą tematykę kultury oraz wzbogacony o platformę e-learningową. Grupą docelową są internauci z województwa warmińsko-mazurskiego. Administatorem serwisu jest Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu.
   W tym samym dniu Portal Kulturalny Warmii i Mazur eSwiatowid.pl zmienił szatę graficzną - nawiązuje ona w sposób bezpośredni do projektu graficznego eKulturalni.pl.

  czytaj więcej...


informacje        01 12 12

   Mazury / Mrągowo - Puchar Mazur w K-1 w Gościńcu Molo w Mrągowie
   Zapraszamy na Puchar Mazur w K-1 w sobotę 15 grudnia do Gościńca Molo w Mrągowie. Start - godzina 20:00. Wstęp 15 zł. W ramach imprezy odbędzie się koncert zespołu hip-hopowego "SMLCREW".

  czytaj więcej...


informacje        23 11 12

   Żuławy / Elbląg - "Moja jesień ma kolor lata" - bezpłatny, poniedziałkowy koncert
   W poniedziałkowy, jesienny wieczór Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu zaprasza wszystkich, którzy chcieliby posłuchać polskich piosenek, od tych przedwojennych po dzisiejszy repertuar, na koncert Hanny Giedy i Marty Osowskiej-Utrysko.
   Na program koncertu złoży się 12 polskich piosenek w wykonaniu elblążanek - wokalistki Hanny Giedy i Marty Osowskiej-Utrysko, która będzie jej akompaniować na fortepianie. Będzie to podróż przez kolejne "epoki" polskiej piosenki, począwszy od utworów przedwojennych do dziś.

  czytaj więcej...


informacje        20 11 12

   Żuławy / Elbląg - Dokonano uroczystego otwarcia Przedstawicielstwa Informacyjnego Kaliningradu w Elblągu
   20 listopada 2012 roku w elbląskim Ratuszu Staromiejskim wicemer Kaliningradu Andriej Szumilin oraz prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk dokonali uroczystego otwarcia Przedstawicielstwa Informacyjnego Kaliningradu w Elblągu.
   W uroczystości wzięli udział również: konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Siergiej Puczkow, konsul-radca, kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie Zbigniew Świerczyński; I sekretarz-konsul z Wydziału Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie Konrad Marek Woliński oraz przewodniczący Rady Miejskiej Elbląga Jerzy Wcisła. Zaproszeni byli także przedstawiciele elbląskich oraz kaliningradzkich przedsiębiorstw, jak również dziennikarze.

  czytaj więcej...


informacje        20 11 12

   Warmia / Rejon Lidzbark Warmiński - Zakończenie prac konserwatorskich przy południowym skrzydle krużganków sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Warmińskim
   Miesiąc temu, pod koniec października, zakończono prace konserwatorskie przy południowym skrzydle krużganków sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Warmińskim.
   Wprawdzie to tylko część zaplanowanych, kosztownych prac, ale bardzo znacząca, symboliczna część. Pierwszy raz po stu latach odsłonięto i odnowiono przepiękny ołtarz św. Walentego, namalowany techniką iluzoryczną na ścianie kaplicy wieńczącej południowe skrzydło krużganków. W XIX w. ołtarz ten został zakryty przeniesionym ze świątyni drewnianym ołtarzem. Firma konserwatorska drewniany ołtarz zdemontowała i zabezpieczyła do konserwacji. Prawdopodobnie nie wróci już on na dawne miejsce.

  czytaj więcej...


informacje        18 11 12

   Żuławy / Elbląg - 21 listopada w Elblągu wystąpi Megitza!
   Pochodzi z Podhala, a od 11 lat mieszka w USA, gdzie z powodzeniem tworzy i koncertuje. Megitza twórczo nawiązuje do muzyki folkowej, łącząc tradycyjne z nowoczesnym brzmieniem jazz, pop, rock i Americana. W listopadzie będzie ją można usłyszeć podczas wyjątkowego koncertu w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid".
   Megitza to koncertowa rewelacja - niezwykły głos, charyzma i uroda. Muzyka Megitzy i jej zespołu zainteresuje zarówno fanów bałkańskiej Dikandy, jak i węgierskiej nowoczesnej Mitsoury.
   Megitza to kontrabasistka i wokalistka, która podbiła serca fanów muzyki etnicznej w całych Stanach Zjednoczonych. Teraz, po jedenastu latach wraca do Polski, by zaprezentować dwie nowe płyty - "Legenda" i "Megitza" - pełne energetycznej i tanecznej muzyki, odwołującej się tak do brzmienia cygańskiego i bałkańskiego, jak i akcentów podhalańskich.

  czytaj więcej...


informacje        17 11 12

   Mazury / Mrągowo - Co odkryli archeolodzy na terenie "świętego jeziora" Galindów?
   Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej opublikowało wyniki badań archeologicznych na stanowisku bagiennym w Czaszkowie, gm. Piecki, pow. Mrągowo w sezonach 2010-2011.
   Badania archeologiczne na stanowisku w Czaszkowie (gm. Piecki, pow. Mrągowo, woj. warmińsko-mazurskie) organizowane są od roku 2010 przez zespół badawczy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk i kierowane przez dr. Tomasza Nowakiewicza (IA UW) i dr Aleksandrę Nowakiewicz (IAE PAN).
   Dotychczasowe prace mogły być przeprowadzone dzięki zaangażowaniu środków obydwu instytucji naukowych oraz wsparciu Gminy Miasto Mrągowo, Gminy Piecki, firmy Invest Warmia-Mazury, środków własnych i firmy Talcomp, która dostarczyła specjalistyczny sprzęt niezbędny do badań.
   Pomimo zakończonych dwóch sezonów badań, prace prowadzone na stanowisku w Czaszkowie mają wciąż charakter sondażowo-rozpoznawczy. Niemniej jednak zarejestrowane dane wskazują wyraźnie na oryginalny i niespotykany na Mazurach kontekst odkryć.

  czytaj więcej...


informacje        17 11 12

   Żuławy / Elbląg - Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Oblicza Internetu - Internet jako przestrzeń komunikacji i dialogu"
   Instytut Informatyki Stosowanej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu już po raz siódmy organizuje Interdyscyplinarną Międzynarodową Konferencję Naukową pt.: "Oblicza Internetu - Internet jako przestrzeń komunikacji i dialogu", która odbędzie się dnia 22 listopada br. w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu przy ul. Grunwaldzkiej 137.
   Od pierwszej konferencji w 2004 roku Elbląg odwiedziło wielu naukowców renomowanych polskich uczelni. Dzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami, wynikami badań, pokazywali możliwości i kierunki rozwoju Internetu, przestrzegali przed zagrożeniami.

  czytaj więcej...


informacje        15 11 12

   Żuławy / Elbląg - Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej pozyskało 20 mln zł na modernizację miejskiego systemu ciepłowniczego
   Blisko 20 mln zł - tyle środków pozyskało Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Unii Europejskiej na modernizację sieci ciepłowniczej w mieście. Projekt pt. "Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Elblągu" zostało dobrze oceniony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej . EPEC, jako wkład własny, wniesie do projektu 15 mln zł.
Dzięki tej inwestycji zostaną znacząco ograniczone starty ciepła na przesyle sieci, a co za tym idzie, zmniejszy się ilość opału zużywanego do wytworzenia ciepła.

  czytaj więcej...


informacje        30 10 12

   Mazury / Konkursy / Mikołajki - Stwórz logo i wygraj 700 zł
   Urząd Miasta i Gminy Mikołajki ogłosił konkurs na stworzenie loga i logotypu kampanii "7 Cudów Mazur", która ma promować siedem samorządów z Warmii i Mazur. Każdy może powalczyć o nagrodę w wysokości 700 zł.
   Przedstawiciele siedmiu samorządów rozpoczęli współpracę w zakresie wspólnej promocji regionu. Kampania pod hasłem "7 cudów Mazur", w której udział biorą Mikołajki, Węgorzewo, Giżycko, Ruciane-Nida, Pisz, Ryn i Mrągowo właśnie ruszyła.

  czytaj więcej...


informacje        30 10 12

   Mazury / Pisz - Projekcja filmu "Jan Paweł II. Szukałem Was" w Piskim Domu Kultury
   2 listopada o godz. 19:00 w sali widowiskowej Piskiego Domu Kultury odbędzie się projekcja filmu "Jan Paweł II. Szukałem Was". Bilety w cenie 5 zł do nabycia w Informacji Turystycznej / Piskim Domu Kultury.
   "Jan Paweł II. Szukałem Was..." to pełnometrażowy film dokumentalny o życiu i przesłaniu, jakie pozostawił po sobie Jan Paweł II. Film ukazuje jego wyjątkowe miejsce w historii kościoła i świata oraz to, jak jego niezwykła osobowość, naturalność, otwartość i poczucie humoru łączyły ludzi na wszystkich kontynentach, niezależnie od ich statusu społecznego, wieku, wyznawanych wartości czy religii.

  czytaj więcej...


informacje        30 10 12

   Mazury / Mikołajki - VI Zaduszki żeglarskie w Mikołajkach
   Już po raz szósty w Mikołajkach zostaną zorganizowane Zaduszki Żeglarskie. Zaduszki rozpoczną się 3 listopada 2012 roku o godzinie 16:00 tradycyjnie mszą świętą w kościele Matki Bożej Różańcowej w Mikołajkach, którą celebrować będzie ks. Kazimierz Wołpiuk z Łomży. Po niej młodzi żeglarze z Mikołajek zapalą znicze przy pamiątkowym obelisku. Następnie w kościele odbędzie się koncert szantowy.

  czytaj więcej...


informacje        30 10 12

   Mazury / Węgorzewo - Zaduszki jazzowe w Węgorzewie: Quartet Janusza Muniaka
   3 listopada o godz. 19:00 w sali widowiskowej Węgorzewskiego Centrum Kultury odbędą się zaduszki jazzowe. Wystąpi Quartet Janusza Muniaka oraz orkistra Small Band. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Węgorzewskim Centrum Kultury przy ul. Bema 14 (tel. 87 427 26 41) oraz w Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Gizycku (tel. 87 428 52 65).
    Janusz Muniak to jeden z najbardziej znanych jazmanów w Polsce. Koncertuje od 1960 roku. Jest saksofonistą, flecistą, aranżerem i kompozytorem.

  czytaj więcej...


informacje        29 10 12

   Żuławy / Elbląg - Nowe logo Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu
   W dniu 26 października 2012 r. podczas 15. Jubileuszowej Inauguracji Roku Akademickiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu Rektor prof. dr hab inż. Zbigniew Walczyk przedstawił nowe logo Uczelni, które będzie podstawowym elementem systemu identyfikacji wizualnej PWSZ w Elblągu. Przez 15 lat istnienia PWSZ w Elblągu na oficjalnych drukach i materiałach promocyjnych znajdowało się godło Uczelni, które nadal będzie funkcjonowało, m.in. na sztandarze.
   Projekt nowego logo wybrany został w drodze konkursu w maju 2012 r. Autorem zwycięskiego projektu jest artysta plastyk z Elbląga, Zbigniew Babiński.

  czytaj więcej...


informacje        28 10 12

   Warmia / Mazury / Wikiekspedycja 2012, czyli fotograficzna wyprawa wikipedystów do województwa warmińsko-mazurskiego
   W sierpniu tego roku Stowarzyszenie Wikimedia Polska po raz pierwszy zorganizowało wyprawę fotograficzną do województwa warmińsko-mazurskiego. Dzięki ekspedycji Wikipedia - największa internetowa (i nie tylko) encyklopedia - wzbogaciła się o ponad 5000 zdjęć zabytków z obszaru Warmii i Mazur.
   Wyprawa została podzielona na dwie grupy: północną i południową.
   Celem ekipy północnej, która pracowała w dniach 3-12 sierpnia, było dokumentowanie miejscowości położonych w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze ograniczonym z zachodu przez Górowo Iławieckie i Olsztyn, a od wschodu - przez Gołdap i Ełk. W jej skład wchodzili następujący wikipedyści: CLI (kierownik zespołu - team leader, kontakt z mediami, zdjęcia), Alfista33 (kierowca, zdjęcia), Ludwig Schneider (zdjęcia, relacje z przebiegu Wikiekspedycji), Jagro (zdjęcia, nawigator), Karol007 (wsparcie telefoniczno-internetowe) oraz Justyna Gaicka - Basia (pomoc w pisaniu relacji, prowadzeniu fanpage'u na Facebooku, tłumaczenie tekstów na angielski, notatki dla mediów).

  czytaj więcej...


informacje        28 10 12

   Warmia / Olsztyn - Olsztyński telefon zaufania ma już 38 lat
    W poniedziałek, 29 października, mija 38. rocznica założenia Olsztyńskiego Telefonu Zaufania "Anonimowy Przyjaciel".
    Placówka ta dostarcza wsparcia osobom w stanie kryzysu, stresu, szukającym przyjacielskiego wsparcia; działa 24 godziny na dobę pod numerami 89/19288 (w Olsztynie bez 89) oraz 89/527 00 00. Można zadzwonić w każdej chwili, w dzień czy w nocy i porozmawiać w sposób szczery i anonimowy na trudne tematy. Warto dodać, że możliwy jest kontakt także za pośrednictwem e-maila, Skype'a i Gadu Gadu.

  czytaj więcej...


informacje        27 10 12

   Atrakcje / Warmia / Olsztyn - Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
    Planetarium w Olsztynie jest pomnikiem zbudowanym w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi. Otwarcie Planetarium odbyło się 19 lutego 1973 roku, w pięćsetną rocznicę urodzin wielkiego astronoma.
    Główną formą działalności Planetarium są programy astronomiczne. Corocznie ogląda je kilkadziesiąt tysięcy widzów. Prezentowane w czasie projekcji rozgwieżdżone niebo oraz ciekawe zjawiska astronomiczne, na długo pozostają w pamięci widza. Dla osób bardziej zainteresowanych astronomią organizowane są odczyty, które wygłaszają specjaliści z polskich ośrodków naukowych.

  czytaj więcej...


informacje        27 10 12

   Mazury / Mrągowo - Folkowa muzyka bretońska rozbrzmi w ramach Dnii Bretanii na Warmii i Mazurach
   W ramach Dnii Bretanii na Warmii i Mazurach zagra duet Jean Baron - Christian Anneix, który wykonuje tradycyjną muzykę bretońską. Artyści występują wspólnie już od 40 lat, prezentując się na scenach, w salach tanecznych, podczas koncertów i tradycyjnych fest-noz - w Bretanii, ale także w całej Francji i innych krajach.

  czytaj więcej...


informacje        27 10 12

   Żuławy / Elbląg - Samsara w kinie Światowid w Elblągu
   Jeszcze do 1 listopada w sali kameralnej kina Światowid w Elblągu będzie można zobaczyć film Samsara. Będzie on wyświetlany o godz. 17:30 (do 1 listopada włącznie).
   "Samsara" to poetycki film bez słów; zapierająca dech podróż przez 25 krajów i kultur z porywającą muzyką, nominowanej do Oscara za oprawę muzyczną do "Gladiatora", Lisy Gerrard z Dead Can Dance w tle. Film kręcono przez 5 lat, wyłącznie na taśmie 70 mm, co wpłynęło na jego wyjątkową wartość estetyczną. Sam tytuł wywodzi się z sanskryckiego określenia nieustannego przepływu i powtarzającego się cyklu narodzin, życia, śmierci i odrodzenia.

  czytaj więcej...


informacje        27 10 12

   Żuławy / Elbląg - Uczniowie tworzyli ceramiczne herby i pieczęcie Warmii i Mazur
   Przez cały tydzień w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu odbywały się zajęcia w ramach projektu "Kręgi kultury". Uczniowie z czterech szkół elbląskich i jednej orneckiej uczestniczyli w wykładach z historii sztuki i wiedzy o kulturze oraz w warsztatach plastycznych.
   We wtorek, 23 października zajęcia w pracowni ceramicznej mieli uczniowie Gimnazjum nr. 2 w Ornecie. Podczas nich tworzyli herby i pieczęcie Warmii i Mazur w ceramice.

  czytaj więcej...


informacje        27 10 12

   Żuławy / Elbląg - Kino Światowid w Elblągu nie jest multipleksem a posiada dwie cyfrowe sale kinowe
   26 października po raz pierwszy na sali kameralnej kina "Światowid" można było zobaczyć film wyświetlany z użyciem najnowocześniejszego sprzętu do projekcji filmów w formacie cyfrowym. Tym samym "Światowid" jest jedynym kinem w województwie warmińsko-mazurskim i jednym z nielicznych w kraju, które nie jest multipleksem, a które posiada dwie cyfrowe sale kinowe.
   Sala kameralna kina "Światowid" została zaopatrzona w system kina cyfrowego 2D. Tym samym to druga sala cyfrowa w kinie "Światowid".

  czytaj więcej...


informacje        27 10 12

   Mazury / Mrągowo - Krzysztof Napiórkowski wystąpi w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie
   Zdobył kilkanaście nagród na największych festiwalach twórczości studenckiej, m. in. na Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie, Poetyckiej Dolinie w Warszawie. W latach 1999-2004 lider studenckiego kolektywu "Po godzinach".

  czytaj więcej...


informacje        27 10 12

   Atrakcje / Rejon Gołdap - Szlaki Turystyczne Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej
   Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej został utworzony 14 stycznia 1998 r. Jest położony na terenie gmin Gołdap i Dubeninki, w północno-wschodnim krańcu województwa warmińsko-mazurskiego. Obszar parku wynosi 146,2 km2, a otuliny - 85 km2. Teren Parku jest w około 80 % zalesiony. Z uwagi na ukształtowanie terenu oraz występującą tu roślinność obszar ten w wielu miejsach bardzo przypomina lasy dalekiej północy. W związku z tym pojawiło się nawet określenie "polska tajga". Dominującym gatunkami drzew na terenie puszczy są świerk (ok. 40 %) oraz sosna (26 %) i dąb szypułkowy (18 %).
    Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej jest położony na terenie Puszczy Rominckiej, która stanowi najbardziej na północny wschód wysuniętą część Mazur Garbatych, podzieloną między Polskę i Rosję (obwód kaliningradzki). Całkowita powierzchnia Puszczy Rominckiej wynosi ok. 36 tys. ha, z czego ponad 60 % znajduje się na terenie obwodu kaliningradzkiego. Najwyższe wzniesienie - Królewska Góra - wznosi się w środkowej części Puszczy Rominckiej (218 m n.p.m.). Teren Puszczy Rominckiej charakteryzuje się najsurowszymi na Niżu warunkami klimatycznymi. Okres wegetacyjny wynosi około 190 dni, a okres bez przymrozków to zaledwie 150 dni.

  czytaj więcej...


informacje        27 10 12

   Żuławy / Elbląg - Uroczysta Jubileuszowa Inauguracja Roku Akademickiego 2012/2013 w PWSZ w Elblągu
   26 października 2012 roku w auli Uczelni przy ul. Grunwaldzkiej 137 o godz. 11.00 odbyła się Uroczysta Jubileuszowa Inauguracja Roku Akademickiego 2012/2013 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu. Uroczystość zainaugurowała obchody Jubileuszu 15-lecia istnienia elbląskiej Uczelni. Oprawę muzyczną uroczystości przygotował Chór PWSZ w Elblągu pod dyrekcją mgr Bożeny Belcarz.

  czytaj więcej...


informacje        27 10 12

   Atrakcje / Gołdap - Gołdapska Wieża Ciśnień
   Gołdapska Wieża Ciśnień stanowi jedną z nielicznych zabytkowych budowli znajdujących się w mieście. Wzniesiona została w roku 1905 przez gdańską firmę "A. W. Muller" jako jeden z elementów miejskiej sieci wodociągowej. Wcześniej mieszkańcy zaopatrywali się w wodę z dziewięciu miejskich pomp, z których cztery znajdowały się w centrum, a pozostałe w różnych częściach miasta.
    Wieża została w całości zbudowana z czerwonej cegły ceramicznej. Budowla o wysokości 46,5 metra posiada siedem kondygnacji i kopulaste przykrycie zwieńczone latarnią z iglicą. Mieszczący się w niej zbiornik mieścił 250 metrów sześciennych wody.

  czytaj więcej...


informacje        27 10 12

   Żuławy / Elbląg - Film Obława w kinie Światowid w Elblągu
   II wojna światowa. Kapral Wydra, żołnierz partyzanckiego oddziału, zmaga się nie tylko z Niemcami i polskimi zdrajcami, ale także z własną przeszłością. Kino "Światowid" w Elblągu zaprasza od piątku, 26 października, na film "Obława".
   "Obława" to jedna z najważniejszych premier polskiego kina. Obsypany nagrodami laureat Srebrnych Lwów festiwalu filmowego w Gdyni, wybrany do grona 16 najlepszych tegorocznych filmów świata w prestiżowej selekcji MFF w Montrealu.
   Film opowiada o losach partyzanta "Wydry" - specjalisty od wykonywania wyroków śmierci. Mężczyzna otrzymuje rozkaz zabicia swojego szkolnego kolegi – konfidenta Kondolewicza.
"Jest to mianowicie rzadko spotykany w polskim kinie film z dobrym scenariuszem, precyzyjnie wyreżyserowany, ze świetnymi zdjęciami, efektownie zmontowany i w dodatku z kilkoma zwracającymi uwagę rolami. Już choćby z tego powodu warto wybrać się do kina." - Zdzisław Pietrasik, Polityka

  czytaj więcej...


informacje        22 10 12

   Żuławy / Elbląg - Zakończyła się 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca BALTIC CUP
   Zakończyła się 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca BALTIC CUP. Trzy dni tanecznych zmagań ściągnęły do Elbląga pary z wielu europejskich krajów i klubów tanecznych w całej Polsce.
    W 21 Festiwalowych kategoriach odbyło się ponad 500 startów. Tancerze przyjechali do Elbląga z 16 krajów: z Litwy, Norwegii, Rosji, Estonii, Łotwy, Szwecji, Białorusi, Turcji, Niemiec, Ukrainy, Czech, Hiszpanii, Finlandii, Rumunii, czy Włoch. Na parkiecie można było zobaczyć tancerzy w wieku od 8 do 56 lat.
   Festiwal spośród innych wyróżnia oprawa muzyczna - oprócz starannie dobranych utworów, które puszczane były w rundach eliminacyjnych, to podczas sobotniej i niedzielnej gali można było usłyszeć Orkiestrę Filharmonii Obwodowej z Grodna pod batutą Borysa Myagkova wraz z solistami.
   Uwaga! Poniżej prezentujemy wyniki rywalizacji w we wszystkich kategoriach.

  czytaj więcej...


informacje        19 10 12

   Żuławy / Elbląg - Jordańska delegacja odwiedziła Elbląg
   19 października w Elblągu gościła delegacja z Jordanii. Celem wizyty było przyjrzenie się modelowym elbląskim rozwiązaniom stosowanym w geodezji oraz ewidencji gruntów i budynków.
   To właśnie dzięki ilości danych zawartych w systemie informacji przestrzennej (ESIP), Elbląg został wskazany przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii jako miejsce warte pokazania delegacji z Jordanii. Gości przyjął Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga, który przedstawił warunki dla stworzenia w naszym mieście tak dobrego systemu.

  czytaj więcej...


informacje        17 10 12

   Żuławy / Elbląg - Międzynarodowy Festiwal Tańca "Baltic Cup" rozpocznie się już w piątek
   Najbliższy weekend minie pod znakiem największej w rejonie Morza Bałtyckiego imprezy tanecznej - Międzynarodowy Festiwal Tańca "Baltic Cup" rozpocznie się już w piątek i potrwa trzy dni. W tym czasie w 21 kategoriach będzie ponad 630 startów, Elbląg odwiedzi prawie tysiąc tancerzy z 18 krajów.
    13. Międzynarodowy Festiwal Tańca "Baltic cup" rozpocznie się w piątek - o godz. 12.00 w Centrum Sportowo-Biznesowym odbędą się zmagania młodych tancerzy w ramach Elbląskiej Ligi Tańca, a o godz. 14.00 ruszą kategorie Festiwalowe - Youth Open w 10 Tańcach oraz Junior I i Junior II również w 10 Tańcach. Każdego dnia będą się odbywały zmagania w różnych stylach i kategoriach, ale na głównych turniejach - WDSF Open, których finały rozgrywają się na wieczornych galach, tradycyjnie już w sobotę będzie można zobaczyć pary latynoamerykańskie, a w niedzielę standardowe.

  czytaj więcej...


informacje        17 10 12

   Mazury / Mrągowo - Katarzyna Enerlich: "Na ścieżkach przedeptanych ogrodem..."
   W życiu tak wiele nie przedeptanych jeszcze ścieżek… Na jedną z nich weszłam niespodziewanie dla mnie samej. Pojechałam do Pustników, niewielkiej, ale pięknej wsi. Z Mrągowa to tylko kilkanaście kilometrów - trzeba najpierw dojechać do Sorkwit, a potem skręcić w prawo na Gieląd Stary. Za nim już ta wieś – nie można nie trafić, bo droga sama poprowadzi. Przed wojną wieś nazywała się Pustnick, od pustki lub puszczy - po prostu. Nazwa zatem ocalała w formie prawie niezmienionej, choć pochodzi przecież jeszcze sprzed wojny.
    Pustnik był wsią niezwykłą. Po wojnie jego dawni mieszkańcy, zamiast uciekać przed Rosjanami do Niemiec, postanowili, że zostaną tu i koniec. Ukryli się tylko, gdzie kto mógł, u rodziny, znajomych lub w leśnych ziemiankach, przeczekali najgorszy czas i wrócili - jako właściciele swoich domów i gospodarstw.

  czytaj więcej...


informacje        17 10 12

   Żuławy / Konkursy / Elbląg - Konkurs na najlepszy biznesplan: "Innowacyjny Elbląg"
   Organizatorem konkursu jest Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości PWSZ w Elblągu. Zrealizuj swoje marzenia! Jeśli marzysz o własnej firmie, przystąp do konkursu Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości na najlepszy biznesplan. Celem projektu jest wprowadzenie nowej jakości w kreowaniu przedsiębiorczości, poprzez zaoferowanie młodym ludziom kompletnego wachlarza narzędzi potrzebnych do realizacji marzeń o własnej firmie.
   Jeśli w przyszłości planujesz otworzyć własną działalność gospodarczą, już dziś możesz sprawdzić, czy pomysł na biznes jest opłacalny! W konkursie na najlepszy biznesplan mogą wziąć udział studenci oraz absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.

  czytaj więcej...


informacje        17 10 12

   Mazury / Pisz - I Mazurska Gala Ślubna w hotelu Jabłoń
   W czasie I Mazurskiej Gali Ślubnej wybierzecie także wymarzoną suknię, kupicie obrączki, porozmawiacie na temat dekoracji, znajdziecie też zespół, który zapewni Waszym Gościom niezapomnianą zabawę. Porozmawiacie z fotografem o tym jak najlepiej się zaprezentować, tak aby dobre wspomnienia z tej uroczystej chwili pozostały na zawsze.
   Panny Młode będą mogły zrobić sobie bezpłatny makijaż i dowiedzieć się w jakim kolorze wyglądają najlepiej. Będzie to też okazja do porozmawiania o tym, z jakich zabiegów SPA skorzystać przed ślubem aby wyglądać szczególnie pięknie. Fryzjerka dobierze natomiast najbardziej twarzową fryzurę.

  czytaj więcej...


informacje        16 10 12

   Mazury / Mrągowo - Muzeum w Mrągowie: Wystawa "Militaria XIX i XX wieku"
   Regionalna Izba Historyczna w Zambrowie zorganizowana została w 2000r. z inicjatywy dwóch zambrowskich historyków. W ciągu 12 lat funkcjonowania szczególny nacisk kładziony był na budowę kolekcji własnej RIH, w której szczególne miejsce mają militaria związane z Wojskiem Polskim II RP. W oczywisty sposób wynika to z historii Zambrowa, którego dzieje w szczególny sposób splatają się z historią polskiej myśli wojskowej.
    Przez krótki okres lat 1917 - 1939 przez mury potężnych, koszarowych gmachów przewinęli się żołnierze I Brygady Legionów, 6. pp legionów, 41. pp, 18. pap, 28. pap, 71. pp, Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty, Baonu Szkolnego Podchorążych Rezerwy Piechoty, 18. dac, Mazowieckiej Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii.

  czytaj więcej...


informacje        16 10 12

   Żuławy / Elbląg - Uroczysta inauguracja Akademii Dziecięcej PWSZ w Elblągu
   W sobotę, 20 października o godz. 10.00, w auli Państwowej Szkoły Zawodowej przy ul. Grunwaldzkiej 137 w odbędzie się uroczysta inauguracja Akademii Dziecięcej PWSZ w Elblągu. Po raz trzeci w akademickich ławach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu zasiądzie ponad 60 żaków w wieku 6-8 lat.
   Podczas spotkania mali studenci złożą uroczyste ślubowanie oraz otrzymają z rąk rektora PWSZ w Elblągu prof. dr hab. inż. Zbigniewa Walczyka indeksy, potwierdzające ich przynależność do braci studenckiej.

  czytaj więcej...


informacje        04 05 12

   Warmia / Kapitan Tomasz Cichocki - żeglarz z Olsztyna - zbliża się do zamknięcia pętli samotnego rejsu dookoła świata
   W piątek do portu w Breście miała zawinąć "Polska Miedź" z kapitanem Tomaszem Cichockim na pokładzie. W ten sposób żeglarz miał zakończyć rejs dookoła świata, w który wyruszył prawie rok temu. Ostatni etap prowadził przez wody zatoki Biskajskiej - akwenu słynącego z dużych fal.

  czytaj więcej...


informacje        28 04 12

   Warmia / Lidzbark Warmiński - Wernisaż wystawy "Woskiem malowane" w Młodzieżowym Domu Kultury w Lidzbarku Warmińskim
   Wykonane techniką batiku jawajskiego prace uczestników zajęć plastycznych CSE "Światowid" będą mogli zobaczyć mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego. W poniedziałek, 7 maja, w tamtejszym Młodzieżowym Domu Kultury, w galerii "W oknie" zostanie otwarta wystawa "Woskiem malowane".
   Batik to technika ręcznego farbowania tkaniny pochodząca z Jawy, znana także w Afryce i Azji od około VIII wieku. Polega na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku. Aby powstały ciekawe efekty proces ten można powtarzać wielokrotnie.

  czytaj więcej...


informacje        27 04 12

   Żuławy / Konkursy / Elbląg - Konkurs wokalny "Jedzie pociąg z daleka" pod patronatem Ryszarda Rynkowskiego
   Po 5 latach CSE "Światowid" w Elblagu powraca do organizacji konkursu wokalnego "Jedzie pociąg z daleka". Patronat nad nim objął Ryszard Rynkowski.
   Promocja młodych talentów i wspieranie aktywności artystycznej dzieci i młodzieży, a także popularyzacja twórczości Ryszarda Rynkowskiego to główne cele Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego "Jedzie pociąg z daleka". Konkurs "Światowid" organizował przez pięć lat, ostatnia edycja odbyła się w 2007 roku.
   - Po pięciu latach wracamy do idei konkursu - kształcimy kolejne pokolenia młodych wokalistów, którzy chcą mieć miejsce gdzie będą mogli pokazać swoje umiejętności - mówi Marta Osowska - Utrysko z Towarzystwa Muzycznego Eroica, współorganizatora konkursu.

  czytaj więcej...


informacje        27 04 12

   Mazury / Mrągowo - Majówka z Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie (1-6 maja 2012)
   1 maja

Plac Unii Europejskiej

11.00 Majowy Turniej Street Football

12.00 MAJÓWKA EUROPEJSKA

Orkiestra Dęta - rozpoczęcie hymnem Polski oraz Unii Europejskiej

  czytaj więcej...


informacje        26 04 12

   Żuławy / Elbląg - Śmietanka polskich filmów na ekranie kina Światowid w Elblągu
   Repliki 37. Gdynia Film Festival zbliżają się wielkimi krokami. Znamy już pierwsze potwierdzone, premierowe tytuły, które będzie można obejrzeć w kinie "Światowid" - to filmy "Dzień kobiet" oraz "Supermarket".
   Repliki 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, tak jak i sam Festiwal, potrwają od 7 do 12 maja. Festiwal w Gdyni po raz kolejny zaprezentuje śmietankę tegorocznej polskiej produkcji filmowej. Ponad 30 filmów fabularnych zgłoszono do Konkursu Głównego, po selekcji pokazanych zostanie trzynaście. Są wśród nich: "80 milionów", reż. Waldemar Krzystek, "Baby są jakieś inne", reż. Marek Koterski , "Bez wstydu", reż. Filip Marczewski, "Droga na drugą stronę", reż. Anca Damian, "Dzień kobiet", reż. Maria Sadowska, "Jesteś bogiem", reż. Leszek Dawid, "Mój rower", reż. Piotr Trzaskalski, "Obława", reż. Marcin Krzyształowicz, "Sekret", reż. Przemysław Wojcieszek, "Sponsoring", reż. Małgośka Szumowska, "Supermarket", reż. Maciej Żak, "W ciemności", reż. Agnieszka Holland, "W sypialni", reż. Tomasz Wasilewski.

  czytaj więcej...


informacje        26 04 12

   Żuławy / Nowe przedsiębiorstwa w Elbląskim Parku Technologicznym
   W Elbląskim Parku Technologicznym już wkrótce pojawi się 5 nowych lokatorów. Łącznie w Parku (stan na 24 kwietnia) jest 8 firm. Pierwszym dzierżawcą pomieszczeń w EPT był Klaster Mebel Elbląg. Firmy z branż: meblowej, metalurgicznej, informatycznej, chemicznej i projektowej zajmują łącznie ponad 500 m powierzchni biurowej, warsztatowej i laboratoryjnej.
   Poniżej sylwetki 5 firm, które weszły do Parku w wyniku przetargu.

  czytaj więcej...


informacje        26 04 12

   Mazury / Mrągowo - Majówka ze Szwadronem w Nikutowie
   Mrągowskie Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Wojskowych i Zabytkowych SZWADRON zaprasza serdecznie na Wojskową Majówkę, którą po raz trzeci organizowana jest na Nikutowie.
   Impreza zacznie się we wtorek, 1 maja i potrwa do niedzieli, 6 maja.
   Główną atrakcją Majówki będzie prezentacja najnowszego nabytku Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie - czołgu T-34.

  czytaj więcej...


informacje        26 04 12

   Mazury / Mrągowo - "Majówka z Ridersami" w Mrągowie
   "NMR-Riders" po raz kolejny zaprasza maniaków motoryzacji i nie tylko, na zlot pt. "Majówka z Ridersami".
   Szczegółowy plan zlotu
Organizatorzy: NMR - RIDERS
Data rozpoczęcia imprezy: 1 maja 2012 roku
Miejsce zbiórki: Stary PKS w Mrągowie
Godzina zbiórki: 11:00.

  czytaj więcej...


informacje        26 04 12

   Mazury / Olecko - Chory zmarł, bo karetka pogotowia ratunkowego pomyliła wsie
   Mieszkaniec Połomu pod Oleckiem w woj. warmińsko-mazurskim stracił przytomność. Rodzina zadzwoniła na "112", ale dyspozytor pogotowia wysłał ratowników do innego Połomu, w innej części województwa. Gdy medycy zorientowali się, że doszło do pomyłki, było już za późno. Mężczyzna zmarł - informuje "Gazeta Wyborcza Olsztyn".
   Jak doszło do tej pomyłki? Jeszcze do niedawna w każdym mieście powiatowym była stacja pogotowia z dyspozytorem, który wysyłał karetki do potrzebujących w okolicy.

  czytaj więcej...


informacje        05 04 12

   Żuławy, Warmia, Mazury / "Warmia i Mazury - nasza mała ojczyzna" - pokaz filmów konkursowych
   Co o Warmii i Mazurach mają do powiedzenia filmowcy - amatorzy z naszego regionu? Filmy uczestników Konkursu Filmowego rozstrzygniętego w grudniu zeszłego roku będzie można zobaczyć we wtorek, 17 kwietnia o godz. 19.00, w kinie "Światowid". Wstęp wolny.
   Celem konkursu było pokazanie naszego regionu, jego interesujących miejsc i ludzi. Przeznaczony był dla filmowców-amatorów. Tematyka filmów była dowolna, ale miała oscylować wokół tematu "Warmia i Mazury - nasza mała ojczyzna". Konkurs zorganizowało Centrum Spotkań Europejskich "Światowid", a patronat nad nim objęło TVP Olsztyn.

  czytaj więcej...


informacje        04 04 12

   Mazury / Mrągowo - W Mrągowie powstaje Eko-Marina - nowoczesna przystań żeglarska
   Trwa budowa przystani żeglarskiej, nowoczesnej ekologicznej Eko-Mariny w Mrągowie. Prace wykończeniowe, które zostały zaplanowane na wiosnę 2012 przebiegają zgodnie z planem inwestycyjnym. Otwarcie przystani żeglarskiej wraz z pobliską infrastrukturą przewidywane jest na na przełom maja i czerwca 2012 roku.

  czytaj więcej...


informacje        04 04 12

   Mazury / Mrągowo - Ukazał się pierwszy numer mazurskiego tygodnika "Fakty Mazur"
   29 marca na terenie Mrągowa i powiatu mrągowskiego ukazał się pierwszy numer lokalnego tygodnika Fakty Mazur. Gazeta powstała ze 100% wkładem lokalnych wydawców i ukazywać się będzie w czwartki wraz z programem TV. Tematyka poruszanych tematów dotyczyć będzie życia lokalnej społeczności. Znajdziemy tam wiadomości społeczne, polityczne, wydarzenia gospodarcze, kulturalne i inne.
   Uroczysta prezentacja tytułu odbyła się 28 marca w hotelu Anek w Mrągowie. Imprezę uświetnił koncert Cezarego Makiewicza, a także znany wszystkim Piotr Galiński. W uroczystości udział wzięli mrągowscy przedsiębiorcy, komendant mrągowskiej Policji, komendant mrągowskiej Straży Pożarnej, dyrektorzy domów kultury, władze samorządowe wraz z Otolią Siemieniec, burmistrzem Mrągowa.

  czytaj więcej...


informacje        04 04 12

   Mazury / Ełk - Ełcki Przegląd Filmowy
   10 kwietnia w sali kinowej Ełckiego Centrum Kultury rozpocznie się (po raz pierwszy) Ełcki Przegląd Kinowy. Widzowie będa mogli obejrzeć same perełki światowych produkcji, w tym takie filmy jak: Mój tydzień z Marilyn, Pina, Żelazna Dama, Artysta.
   Bilety do nabycia w Punkcie Informacji Turystycznej przed wejściem do Ełckiego Centrum Kultury lub na godzinę przed seansem
   Bilet na pojedynczy seans - 15 zł, bilet ulgowy - 13 zł, karnet na wszystkie pokazy - 60 zł.

  czytaj więcej...


informacje        04 04 12

   Mazury / Giżycko - 400-lecie miasta Giżycka: 1612-2012
   Giżycko -położone na Mazurach miasto, nie tak dawno uznane żeglarską stolicą Polski - obchodzi w tym roku bardzo wyjątkowy jubileusz 400-lecia nadania praw miejskich. W 1612 roku osada Nowa Wieś położona nad jez. Niegocin (Löwentin), u stóp zamku Lötzen, uzyskała przywileje miejskie, pieczęć miejską i herb, a także nazwę przejętą od zamku, którą mazurscy mieszkańcy spolszczali w formie - Lec.
   Legenda powiada, jakoby Wielki Elektor przebywając w Lecu spożył na obiad smakowite leszcze złowione przez miejscowych rybaków w Niegocinie. Z wdzięczności książe pruski Jan Zygmunt Hohenzollern postanowił nadać miastu herb z trzema leszczami, a mieszkańcom prawo połowu ryb w Niegocinie.
   Z okazji 400-lecia miasta przez cały rok w Giżycku odbywać się będą różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i sportowe, koncerty, festyny i warsztaty.
   Bardzo ważnym przedsięwzięciem będą oficjalne uroczystości w dniach 25-27 maja, w tym Konferencja z prelekcjami historyków oraz specjalistów do spraw turystyki, tworzenia wizerunku i marki miasta, przedstawicieli miast partnerskich, przedsiębiorców, gestorów giżyckiej bazy turystycznej, mieszkańców i turystów. Konferencji towarzyszyć będzie Plenerowa wystawa zdjęć lotniczych i rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Giżycko widzę".
   W intencji miasta oraz mieszkańców odbędzie również Msza św. Ekumeniczna w Sanktuarium św. Brunona.
   W ostatni weekend maja odbędzie się również Parada historyczna i inscenizacja nadania praw miejskich oraz Przegląd Orkiestr Wojsk Lądowych z całej Polski i koncert Marka Torzewskiego. Giżycczanie i wszyscy, którzy do nas przyjadą, będą mieli okazję, by wziąć udział w rodzinnej fotografii i wspólnie zaśpiewać specjalnie skomponowaną piosenkę "400 głosów na 400 lat".

  czytaj więcej...


informacje        04 04 12

   Żuławy, Warmia, Mazury / Filary Polskiej Gospodarki - ranking samorządów województwa warmińsko-mazurskiego
   Filary Polskiej Gospodarki to ranking przygotowany przez "Puls Biznesu" i czołową agencję badawczą TNS Pentor. Ranking tym różni się od wielu innych zestawień, że jest pierwszym w Polsce katalogiem dużych firm, odgrywających czołową rolę w poszczególnych województwach, a zwycięzcy zostali wskazani przez lokalne samorządy.

  czytaj więcej...


informacje        04 04 12

   Żuławy / Elbląg - Władze miasta Elbląga odpowiadają na list otwarty pracowników Szpitala Miejskiego w Elblągu
   Władze miasta odpowiedziały na list otwarty podpisany przez pracowników Szpitala Miejskiego w Elblągu oraz działaczy elbląskiego Klubu Ruchu Palikota. Poniżej publikujemy treść oświadczenia władz miejskich.
   Odpowiadając na list otwarty podpisany przez pracowników Szpitala Miejskiego w Elblągu oraz działaczy elbląskiego Klubu Ruchu Palikota informujemy:
   - Nieprawdziwa jest informacja, że władze Elbląga dążą do likwidacji szpitala, aby jego majątek z zaniżoną wartością przekazać tzw. inwestorom. 3 kwietnia podpisana została umowa z firmą FAKTOR - Kancelaria rzeczoznawców majątkowych, która dopiero dokona wyceny majątku nieruchomości.

  czytaj więcej...


informacje        04 04 12

   Żuławy / Elbląg - Ważą się losy Szpitala Miejskiego w Elblągu
   W nocy z 2/3 kwietnia w wielu miejscach Elbląga pojawiły się klepsydry wieszczące likwidację Szpitala Miejskiego w Elblągu. Zostały one bardzo szybko zdjęte. Władze miasta Elbląga, które prawdopodobnie stoją za akcją pośpiesznego ściągnięcia klepsydr, dementują informacje jakoby szpital był zagrożony: "Nieprawdziwa jest informacja, że władze Elbląga dążą do likwidacji szpitala, aby jego majątek z zaniżoną wartością przekazać tzw. inwestorom. 3 kwietnia podpisana została umowa z firmą FAKTOR - Kancelaria rzeczoznawców majątkowych, która dopiero dokona wyceny majątku nieruchomości. Firma wyłoniona została w drodze przetargu, do którego oprócz niej zgłosiło się 11 innych. Jedynym kryterium wyboru była, oferowana za usługę, cena. Potencjalny inwestor wyłoniony zostanie w drodze konkursu. Z pewnością nie będzie dążył do upadłości szpitala, tylko do jego rozwoju."
   Poniżej publikujemy informację - oświadczenie "z drugiej strony barykady", która pojawiła się na stronie http://www.facebook.com/SzpitalMiejskiElblag.

  czytaj więcej...


informacje        04 04 12

   Zielone Płuca Polski / Konkursy - 6 Baltic Sea Wonders (6 Cudów Bałtyku)
   Zapraszamy wszystkich naszych czytelników do udziału w Konkursie pt. 6 Baltic Sea Wonders (6 Cudów Bałtyku) organizowanym w ramach Programu Interreg IV B, Heritage Tourism for Increased BSR Identity, Agora 2.0, którego liderem jest Uniwersytet w Greifswaldzie, a polskim partnerem odpowiedzialnym za prowadzenie konkursu jest Krajowa Fundacja Kultury Przedsiębiorczości w Gdyni.
    Zachęcamy do głosowania przez stronę www.6-bsr-wonders.net i decydowania: czy Puszcza Białowieska to większa atrakcja od Zamku w Malborku? Czy może jednak większe wrażenie na turystach robią jeziora mazurskie, albo niepowtarzalny Kanał Elbląski.

  czytaj więcej...


informacje        04 04 12

   Żuławy / Elbląg - Austeria - bezpłatny pokaz w kinie Światowid w Elblągu w ramach Dekad Polskiego Kina
   Podróż po Dekadach Polskiego Kina powoli dobiega końca. Filmem "Austeria" Jerzego Kawalerowicza wchodzimy w lata 80. Co ciekawe, to już trzeci - po "Pociągu" i "Matce Joannie od Aniołów" film tego reżysera, który w plebiscycie zorganizowanym w ramach obchodów 50-lecia "Światowida" wybrali widzowie.
   O filmowej wersji "Austerii" głośno było jeszcze w trakcie produkcji. Ekranizacja jednej z najwybitniejszych powieści Juliana Stryjkowskiego wzbudzała zainteresowanie. Potem przyszła premiera w Chicago, polska premiera w czasie "Konfrontacji", wreszcie: "Złote Lwy'84" - główna nagroda na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku - Gdyni. Już pierwsze sekwencje dzieła Kawalerowicza wprowadzają widza w świat dla wielu nie znany lub zapomniany, świat, który odszedł bezpowrotnie. Jest nim kultura Żydów polskich - oryginalnej i hermetycznej społeczności o własnej filozofii, obyczajowości, religijności i niepowtarzalnym humorze.

  czytaj więcej...


informacje        02 04 12

   Żuławy / Elbląg - Na elbląskiej fontannie stanęła... styropianowa rzeźba Hermana von Balka
   W nocy z 31 marca na 1 kwietnia na elbląskiej fontannie na placu Słowiańskim została zamontowana styropianowa rzeźba Herman von Balka - założyciela Elbląga. Przypomnijmy, że monument został zniszczony w 1945 roku.
   Pomnik powstał w 1908 roku. Fundusze na ten cel zebrało dwóch elbląskich kupców - Żyd Silber i Niemiec Lehmann.
   Od pewnego czasu rozgorzała dyskusja na temat odbudowy monumentu. Bardzo ciekawą wypowiedź w tym przedmiocie przedstawił dyrektor Galerii El Jarosław Denisiuk. Nie brakuje także głosów za odbudową - optuje za nią m.in. dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński.

  czytaj więcej...


informacje        30 03 12

   Warmia, Mazury / Polacy za granicą - Pojechał za chlebem, został zamordowany w okrutny sposób. Sąd w Irlandii wydał wyrok
    W 2007 roku Łukasz R. wraz z narzeczoną i dwoma braćmi wyjechał z Polski do Irlandii, gdzie rozpoczął pracę w zakładach Kish Fish na przedmieściach Dublina. Wszyscy pochodzili z województwa warmińsko-mazurskiego - województwa o najwyższej stopie bezrobocia w Polsce. Warto nadmienić, że Łukasz miał wyższe wykształcenie techniczne.
    Do zabójstwa Łukasza R. doszło 2 października 2010 roku w Coolock na przedmieściach Dublina. Główny sprawca - Edward Byrne - był w przeszłości karany 55 razy i w czasie ataku na Łukasza Rz. przebywał na przepustce z zakładu karnego.

  czytaj więcej...


informacje        30 04 12

   Żuławy / Elbląg - Nowe logo miasta Elbląga
   29 marca w ramach Festiwalu Prmocji Warmii i Mazur odbywającego się w Elblągu prezydent tego miasta - Grzegorz Nowaczyk - zaprezentował nowe logo Elbląga.
   Elbląg przyspiesza, to miasto pełne energii do zmian na lepsze. To wizja miasta, jaka przyświeca Strategii Promocji Elbląga na lata 2012-2015. Strategię na zlecenie miasta przygotowywało konsorcjum firm 2BA Agnieszka Nowak i IPC Consulting Agnieszka Kotlińska. Wkrótce ten dokument zostanie przedstawiony radnym i mieszkańcom. Dzisiaj w Ratuszu Staromiejskim, podczas II Festiwalu Promocji Warmii i Mazur, logo i hasło miasta zaprezentował Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga.

  czytaj więcej...


informacje        28 03 12

   Żuławy / Elbląg - Promocja najnowszej książki Lecha Brywczyńskiego "A jak Ajakos"
   Departament Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu zaprasza w najbliższy czwartek, 29 marca, na promocję najnowszej książki elblążanina Lecha Brywczyńskiego "A jak Aiakos". To zbiór najnowszych dramatów wydanych przez Wydawnictwo Uran. Spotkanie odbędzie się o godz. 17.00 w sali audiowuzualnej w Bibliotece im. C. Norwida przy ul. św. Ducha. Spotkanie z autorem poprowadzi dziennikarz Dziennika Elbląskiego Jarosław Grabarczyk. Młodzi aktorzy z Teatru z Bliska zaprezentują fragment jednego z dramatów.

  czytaj więcej...


informacje        26 03 12

   Zielone Płuca Polski / Sport - Oddaj głos na drużyny z Mazur i Podlasia w konkursie "Szkółki Piłkarskie Nivea"
   W dniu 1 marca 2012 rozpoczęło się głosowanie na zgłoszone do konkursu szkoły podstawowe i kluby piłkarskie w programie "Szkółki Piłkarskie NIVEA". Dzięki niemu 100 szkół podstawowych lub dziecięcych klubów piłkarskich w całej Polsce, trenujących piłkę nożną z dziećmi w wieku 7-13 lat, otrzyma najwyższej klasy program treningowy oraz sprzęt sportowy. Aby zapewnić najwyższy standard i wartość merytoryczną szkoleń, w charakterze partnera NIVEA zaprosiła do współpracy jedną z najlepszych szkółek piłkarskich na świecie - Akademię Ajax Amsterdam.
   Głosowanie w I turze konkursu trwa do 6 maja, a ogłoszenie wyników po I turze odbędzie się 7 maja.

  czytaj więcej...


informacje        20 03 12

   Żuławy / Elbląg - Elblążanie w Bitwie na głosy - konferencja Ryszarda Rynkowskiego
   20 marca w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyła się konferencja prasowa Ryszarda Rynkowskiego podsumuwująca udział elbląskiej drużyny w dwóch pierwszych odcinkach Bitwy na głosy, w których odniosła ona wielki sukces, zajmując odpowiednio: drugie (w pierwszym odcinku, w którym startowali) i pierwsze (w drugim występie) miejsce. Ryszard Rynkowski podkreślił, iż immunitet dotyczy jedynie pierwszych odcinków, a później już nie jest przyznawany! Krótko mówiąc, elblążanie nie otrzymali immunitetu (!) i aby drużyna z Elbląga w dalszym ciągu mogła kontynuować występy w programie wszyscy sympatycy "Brygady RR" (nieoficjalna nazwa drużyny Ryszarda Rynkowskiego) muszą na nią bardzo aktywnie głosować w każdej kolejnej edycji, łącznie z kolejnym odcinkiem. Elblążan nie będzie chronił immunitet!

  czytaj więcej...


informacje        15 03 12

   Żuławy / Elbląg - Elbląg rowerem stoi: podsumowanie roku pracy oficera rowerowego w Elblągu
   15 marca w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyła się konferencja prasowa podsumuwująca pierwszy rok pracy oficera rowerowego w Elblagu - Marka Kamma. W konferencji ucestniczyli także członkowie Zespołu Mobilności Aktywnej - członek Rady Miasta Elbląga Robert Turlej i członek Departamentu Zarządu Dróg Małgorzata Iwaniszczuk.
   Po konferencji nasuwa się spostrzeżenie, że w ciągu roku zrobiono bardzo dużo w kierunku promocji roweru jako środka transportu w mieście Elblągu.

  czytaj więcej...


informacje        17 03 12

   Styl życia / Kuchnia - Toksyczna żywność spowoduje masowe zgony?
   Stan zdrowia mieszkańców Polski jest fatalny. Konsumpcja toksycznej żywności to znacznie pogorszy - mówi prof. Stanisław Wiąckowski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, były Przewodniczący Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

  czytaj więcej...


informacje        15 03 12

   Mazury / Pisz - Festiwal "Pisz i Śpiewaj Poezję" w Piszu (19-21 kwietnia)
   W dniach 19-21 kwietnia 2012 roku w Piszu odbędzie się Festiwal "Pisz i Śpiewaj Poezję" - IX Spotkanie Laureatów Ogólnopolskich Konkursów Poetyckich i Poezji Śpiewanej. Organizatorami są: Gmina Pisz, Piski Dom Kultury oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu.
   Poniżej publikujemy program Festiwalu.

  czytaj więcej...


informacje        15 03 12

   Żuławy / Elbląg - Elbląg otrzymał 11,8 mln złotych na budowę stadionu piłkarskiego
   Elbląg otrzymał 11,8 mln złotych na budowę stadionu piłkarskiego. Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego rozstrzygnął konkursy w ramach RPO na dofinansowanie infrastruktury sportowo-rekreacyjnej i projekty związane z dziedzictwem kulturowym.
   - To bardzo dobra wiadomość, zabiegaliśmy o pozyskanie środków unijnych na budowę stadionu i udało się. Prawdopodobnie jesienią ruszymy już z budową. Obiecałem elblążanom nowy stadion i słowa dotrzymam. Obecnie trwają prace nad zmianami w projekcie - powiedział Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga.

  czytaj więcej...


informacje        15 03 12

   Żuławy / Elbląg -II Ogólnopolskie Spotkania Gitarowe (15-18 marca)
   Już dzisiaj, 15 marca o godzinie 19.00 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu rozpoczną się II Ogólnopolskie Spotkania Gitarowe. W koncercie inauguracyjnym (o godz. 19) wystąpi Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Piotra Komorowskiego i solista - wirtuoz gitary Marek Pasieczny. W programie: "Hollywood Concerto" Marka Piasecznego oraz Serenada na smyczki op. 48 Piotra Czajkowskiego.
   Bilety w cenie 25 zł (ulgowy) i 30 zł (normalny) do nabycia w biurze koncertowym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej (Elbląg, Stary Rynek 25 - Ratusz Staromiejski; pn.-pt. 7:30-15:30, wt. 7:30-18:00; rezerwacja telefoniczna: (55) 237 47 49 lub elektroniczna: www.eok.com.pl

  czytaj więcej...


informacje        14 03 12

   Mazury / Mrągowo - Latynoskie aranżacje piosenek The Beatles w Pensjonacie Wileńskim w Mrągowie
   17 marca 2012 roku o godzinie 19.00 w Pensjonacie Wileńskim w Mrągowie wystąpią Grażyna Auguścik i Paulinho Garcia. Artyści będą promowali najnowaszą, trzecią już wspólną płytę "The Beatles Nova". Na krążku znajdują się piosenki zespołu "The Beatles", w niezwykłych, latynoskich aranżacjach - na gitarę i dwa głosy.

  czytaj więcej...


informacje        14 03 12

   Warmia / Rejon Lidzbark Warmiński / Orneta - Wystawa prac Ewy Bednarskiej-Siwilewicz w Ornecie
   23 marca o godz. 18.00, w Galerii Ars Nova w Ornecie odbędzie się otwarcie wystawy prac Ewy Bednarskiej-Siwilewicz zatytułowanej "Niewerbalne". Tematem wystawy będzie los człowieka.
   Artystka w swoich pracach skupia się na gestach i emocjach człowieka, jego duchowości, relacjach z innymi ludźmi, z otaczającym światem. Stara się przedstawiać pozytywy. Prezentowane prace wykonane są w ceramice i batiku, na wystawie pokazane zostaną również odlewy w mosiądzu.
   Ewa Bednarska-Siwilewicz urodziła się w Stegnie. Jest plastykiem, scenografem, socjoterapeutą, nauczycielem arteterapii i wystroju wnętrz. Pracuje w Dziale Edukacji Kulturalnej w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu.

  czytaj więcej...


informacje        14 03 12

   Mazury / Kętrzyn - Koncert Dżem w Kętrzynie
   24 marca (sobota) o godz. 18.00 w Hali MOSiR przy ul. K. Wielkiego 12 a w Kętrzynie odbędzie się koncert zespołu Dżem.
   Bilet na ten koncert w cenie 60 zł można zakupić w Kętrzyńskim Centrum Kultury (kino), Hali MOSiR w Kętrzynie oraz w Mrągowskim Centrum Informacji Turystycznej (budynek Centrum Kultury i Turystki) przy ul. Warszawskiej 26 w Mrągowo (w tym ostatnim miejscu bilety są dostępne od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00).

  czytaj więcej...


informacje        14 03 12

   Mazury / Mrągowo - Unikatowa wystawa dotycząca poszukiwań grobu Mikołaja Kopernika
   W dniach 13 marca - 18 czerwca w Muzeum w Mrągowie (Ratusz Miejski w Mrągowie, ul. Ratuszowa 5) można zwiedzać unikatową wystawę dotycząca poszukiwań grobu Mikołaja Kopernika.
   Wystawa pokazuje niezwykłe wysiłki naukowców w odnalezienie grobu i szczątków Mikołaja Kopernika w Katedrze Fromborskiej. Poszukiwania archeologiczne miały wyraźny i wąsko ukierunkowany cel - odnalezienie i identyfikacja grobu wybitnego astronoma, kanonika Warmińskiej Kapituły Katedralnej, ekonomisty, lekarza, prawnika. Człowieka niespożytej energii i wielce zasłużonej osoby w dziejach kościoła oraz nauki, twórcy podwalin reformy monetarnej i sformułowania tezy, iż "gorszy pieniądz wypiera z rynku lepszy".

  czytaj więcej...


informacje        14 03 12

   Mazury / Giżycko - 400 lat Giżycka (1612-2012) - jubileuszowy kalendarz
   "Jubileuszowy kalendarz wydany z oakzji 400-lecia nadania praw miejskich 1612-2012"" jest dziełem osób skupionych na twórczym działaniu w pracowni fotograficzno-plastycznej Giżyckiego Centrum Kultury.
   Dwunastostronicowy kalendarz w formacie 42 cm / 30 cm jest sumą wielu interdyscyplinarnych pomysłów. Zostały one wspólnie zredagowane przez grupę ludzi w różnym wieku (od 11 do 60 lat). Kalendarz ścienny łączy charaktery różnych stylów i technik artystycznych: dzieła ołówkowe, akwarelowe, akrylowe, pastelowe oraz fotografie. Prezentowane są w nim charakterystyczne dla Giżycka miejsca z różnych czasów, które zmieniały się i które po czterystu latach w roku 2012 roku możemy odkrywać na nowo.

  czytaj więcej...


informacje        13 03 12

   Żuławy / Elbląg - Promocja miasta Elbląga na targach turystycznych w Berlinie
   Ponad dziesięć tysięcy wystawców ze 180 krajów, 180 tysięcy odwiedzających - to bilans największych targów turystycznych, które zakończyły się w Berlinie. Na targach nie zabrakło również oferty turystycznej miasta Elbląg.
   - Berlińskie targi są najważniejszymi na świecie. Promowane były miasta i kraje ze wszystkich kontynentów. Cieszę się, że Elbląg był wśród nich. Uczestniczyłem w uroczystym otwarciu targów i przyznam, że nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Promowaliśmy również Elbląską Strefę Kibica, co idealnie wpisało się w promocję kraju. Oficjalne stoisko Polski skupiło się właśnie na promocji Euro 2012. - powiedział prezydent Grzegorz Nowaczyk.

  czytaj więcej...


informacje        13 03 12

   Warmia / Olsztyn - Koncerty muzyki francuskiej w Kamienicy Naujacka w Olsztynie
   W czwartek 15 marca i w środę 21 marca w Kamienicy Naujacka Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie odbędą się koncerty muzyki francuskiej. Wstęp na oba wydarzenia artystyczne jest wolny.
   W czwartek 15 marca o godz. 18.00, w ramach XVI Dni Frankofonii i Kultury Francuskiej, odbędzie się recital piosenek francuskich w wykonaniu Justyny Bacz z zespołem w składzie: Michał Salamon (pianino) i Paweł Sójka (akordeon). Justyna Bacz jest znaną piosenkarką specjalizującą się w interpretacji w wersji oryginalnej przebojów francuskich i rosyjskich; laureatka szeregu nagród na festiwalach piosenki francuskiej w kraju i za granicą; autorka tekstów i przekładów piosenek, które ma w swoim repertuarze.

  czytaj więcej...


informacje        13 03 12

   Warmia / Olsztyn - XVI Dni Frankofonii i Kultury Francuskiej w Olsztynie
   Od 13 do 29 marca w Olsztynie odbędą się liczne wydarzenia związane z obchodami XVI Dni Frankofonii i Kultury Francuskiej. Rozpoczną się one 13 marca o godz. 17.00 w Centrum Polsko-Francuskim w Olsztynie przy ul. Dąbrowszczaków 39 (I p.) spotkaniem autorskim z wybitnym francuskim fotografikiem Louis Monierem oraz z Marie-Christine d'Welles, pisarką francuską i psychiatrą.
Poniżej prezentujemy pełny spis wydarzeń związanych z prezentacją kultury francuskiej w Olsztynie.

  czytaj więcej...


informacje        13 03 12

   Żuławy/ Elbląg - Rugbyści z Elbląga rozpoczęli sezon
   W ostatnią niedzielę rugbyści Olimpia Elbląg Rugby Klub rozegrali kontrolne spotkanie w Tczewie. Mecz wyjazdowy miał na celu sprawdzenie kondycji i umiejętności w rozgrywaniu stałych elementów gry. Po ciężkich przygotowaniach zimowych można powiedzieć, że zawodnicy są dobrze przygotowani do nadchodzącego sezonu rozgrywek PLR 7 i Ekstraligi rugby 7. Na szczególne wyróżnienie zasługuje postawa Patryka Nowakowskiego i Tomasza Kasprzyka, którzy zdobyli cenne przyłożenia.
   Elblążanie pierwszy raz w tym roku oficjalnie zaprezentują się przed kibicami z Gdańska startując w Baltic Cap który odbędzie się 14 kwietnia.

  czytaj więcej...


informacje        13 03 12

   Warmia / Olsztyn - 17 marca pełną parą rusza kolejna edycja "Olsztyn. Aktywnie!"
   1. Przewodnik czeka - Inauguracja "Olsztyn. Aktywnie!".
Start: sobota 17 marca, godz. 10.00 Rynek Starego Miasta.
Temat: Tędy przeszła historia - Wilkierz budnicki miasta Olsztyna 1568 r.
Prowadzą: Joanna Mariuk i Andrzej Bobrowicz.
   2. Warmiński Klub Rowerowy Fun zaprasza na trening kolarstwa górskiego i grawitacyjnego. Odbędzie się on na podzamczu i w Lesie Miejskim przy okazji inauguracji cyklu ""Olsztyn. Aktywnie!" Trening rusza po zakończeniu inauguracji.

  czytaj więcej...


informacje        12 03 12

   Żuławy / Elbląg - Wojewódzkie eliminacje do XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie
   Film to twoja pasja? Znasz wszystkie kinowe nowości, a historia kinematografii nie ma przed tobą tajemnic? Śledzisz relacje z festiwali filmowych? W takim razie musisz wziąć udział w wojewódzkich eliminacjach XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie.
   Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu wraz z Capital Park sp. z o. o. - Gdańskim Centrum Filmowym Neptun-Helikon-Kameralne, Pomorską Fundacją Filmową oraz Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych Filmoteki Narodowej w Warszawie zaprasza do udziału w eliminacjach wojewódzkich XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

  czytaj więcej...


informacje        12 03 12

   Mazury / Giżycko - IX Spotkania z Filmem Francuskim w Giżyckim Centrum Kultury (16-17 marca)
   Stowarzyszenie Współpracy Mazursko-Francuskiej zaprasza do Giżyckiego Centrum Kultury na IX Spotkania z Filmem Francuskim. Zaprezentowane zostaną 3 filmy: Dziewczyna z pociągu (La fille du RER), Przybysze (Les Arrivants) oraz Trójkąt (Le Mariage a trois).

  czytaj więcej...


informacje        12 03 12

   Żuławy / Elbląg - Międzynarodowe warsztaty dla studentów architektury w Elblągu (16-18 marca)
   Ponad 40 studentów architektury z Polski i zagranicy weźmie udział w dwudniowych warsztatach w Elblągu. Opracowywać będą studium urbanistyczne przestrzeni publicznej centrum miasta. Wyniki ich prac zaprezentowane zostaną pod koniec maja.
   - Przeanalizujemy strukturę Elbląga pod kątem określenia głównych potencjałów i barier jego reurbanizacji i rewitalizacji. Spojrzymy na to w kontekście integracji ogólnomiejskiej i wykreowania nowej jakości w oparciu o sztukę publiczną. - wyjaśnia pomysłodawczyni warsztatów, Katarzyna Wiśniewska dyr. Departamentu Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Elblągu.
   Centrum Elbląga jest interesującym dla badaczy terenem. Łączy historię ze zmieniającymi się trendami nowoczesności. Potrzebuje jednak poprawy jakości systemu przestrzeni publicznej

  czytaj więcej...


informacje        12 03 12

   Żuławy / Elbląg - Nowe Horyzonty Tournée w kinie "Światowid" W Elblągu
   Od piątku w kinie "Światowid" w Elblągu można oglądać Nowe Horyzonty Tournée. W repertuarze sali kameralnej kina "Światowid" znalazły się filmy, które według festiwalowych selekcjonerów stały się wydarzeniami 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Repliki będą prezentowane do 15 marca. W tym dniu zostaną wyświetlone dwa ostatnie filmy prezentowane w Elblągu w ramach festiwalowych replik - Arirang i Grabarz.

  czytaj więcej...


informacje        08 03 12

   Warmia / Olsztyn - Z cyklu Rockowe Inspiracje: "Whitney Houston. Zawsze będziemy Cię kochać"
   14 marca (środa) o godz. 18.00 w Kamienicy Naujacka MOK przy ul. Dąbrowszczaków 3 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Rockowe Inspiracje, które tym razem będzie dedykowane Whitney Houston i jej twórczości. O tekstach piosenek i o niej samej piosenkarce opowie Andrzej Dramiński.
   Fani często nazywali ją "Królową nocy", nawiązując do jednego z jej największych przebojów. Gdy w połowie lat 80. zobaczył i usłyszał ją świat, na chwilę stanął w miejscu, a po ukazaniu się znakomitego soundtracku do filmu "Bodyguard", podskoczył i stanął na głowie.

  czytaj więcej...


informacje        08 03 12

   Żuławy / Elblag - 10 marca 2012 roku CSE Światowid w Elblągu będzie obchodziło jubileusz 50- lecia
   Historia elbląskiego ośrodka kultury - największego w województwie warmińsko-mazurskim - ma już 50 lat.
   Jego budowę rozpoczęto w 1955 roku. Na lokalizację wybrano wzgórze zwane dawniej Galgenberg, czyli Górę Straceń. Górowało ono nad sąsiednimi dzielnicami, a nieopodal znajdowało się nowe centrum administracyjne Elbląga - Plac Jedności Robotniczej. O budowie ośrodka kultury w Elblągu zadecydowano na najwyższych szczeblach władzy PRL - powstał dzięki uchwale Rady Ministrów nr 535/54 z 1954 roku. Była to wówczas najważniejsza i największa inwestycja kulturalna w Elblągu, w którą zaangażowane zostały: Ministerstwo Przemysłu Maszynowego, Ministerstwo Kultury i Sztuki, Centralny Urząd Kinematografii, Ministerstwo Żeglugi oraz Ministrestwo Przemysłu drobnego i Rzemiosła.
   W 1962 roku powołany został do życia Elbląski Dom Kultury im. Kazimierza Jagiellończyka, który rozpoczął działalność 10 marca tego roku. Projekt budynku przygotował Zakład Projektowania Architektury Miejskiej Politechniki Gdańskiej. W nowym budynku, oprócz teatru, filii Biblioteki Miejskiej i Kina "Światowit" utworzono Elbląski Dom Kultury (EDK). Lata 60-te to rozkwit Domu Kultury. Wówczas zaczęło to być rzeczywiste centrum kulturalne i sportowe Elbląga.

  czytaj więcej...


informacje        08 03 12

   Mazury / Węgorzewo, Budry - Bezpłatna mammografia w powiecie węgorzewskim
   19 oraz 20 marca można będzie wykonać bezpłatne badanie mammograficzne w mammobusie, który odwiedzi powiat węgorzewski. Badanie, w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowane jest przez NFZ.
   Program skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia, gdyż w tej grupie wiekowej obserwowalny jest wzrost zachorowań na nowotwór złośliwy, jakim jest rak piersi.
   Panie w wieku do 50 lat lub powyżej 69 roku życia, nie młodsze niż 35, mogą również wykonać badanie w mammobusie, za uiszczeniem opłaty w wysokości 80 zł oraz okazaniem zaświadczenia od lekarza dowolnej specjalizacji o braku przeciwwskazań do wykonania badania.

  czytaj więcej...


informacje        02 03 12

   Warmia / Olsztyn - Pozwy w sprawie rekompensaty za utracone nieruchomości rolne wpłynęły do starostwa powiatowego w Olsztynie
   Do starostwa powiatowego w Olsztynie wpłynęły trzy pozwy w sprawie rekompensaty za utracone nieruchomości rolne na łączną kwotę około 2 mln zł. Dotyczą one dawnych właścicieli lub ich spadkobierców mieszkających na stałe w Niemczech i stanowią bezpośrednią konsekwencję stwierdzenia przez wojewodę warmińsko-mazurskiego, iż decyzje o przejęciu przez Skarb Państwa nieruchomości od przesiedleńców, którzy wyjechali na stałe do RFN w latach 70. odbyły się niezgodnie z prawem.

  czytaj więcej...


informacje        28 02 12

   Żuławy / Elbląg - 60-lecie wydania wyroku w tzw. sprawie elbląskiej
   22 lutego 1952 roku sędzia wojskowy ppłk Mieczysław Widaj ogłosił wyroki w sprawie dziewięciu niewinnych mężczyzn, którzy rzekomo mieli brać udział w działaniach wywiadowczych na rzecz Francji oraz w podpaleniu hali produkcyjnej nr 20 Zakładów Mechanicznych im. gen. Świerczewskiego w Elblągu, która - co skrupulatnie zauważono - spłonęła kilka dni przed Narodowym Świętem Odrodzenia Polski (pożar wybuchł w nocy z 16 na 17 lipca 1949 roku). Warto zauważyć, że nawet czas, w którym miało miejsce zdarzenie, władze starały się wykorzystać w celu udowodnienia oskarżonym działalności sabotażowej.

  czytaj więcej...


informacje        20 02 12

   Warmia / Bocianie gniazda zostaną oznakowane jako "inwestycje unijne"
   Gniazda bocianów na Warmii zostaną oznakowane tablicami z informacją o dofinansowaniu przez UE. Zdaniem urzędników z Olsztyna, którzy zamówili tablice, takie są wymogi wsparcia programów ochrony przyrody z unijnych funduszy. Inni jednak sądzą, że to "urzędniczy absurd".
   Tablice z ocynkowanej blachy mają zawisnąć pod platformami utrzymującymi bocianie gniazda i na słupach energetycznych w cennej przyrodniczo części regionu, nazywanej Ostoją Warmińską. Zamówienie ma związek z promocją projektu ochrony populacji bociana białego, który uzyskał środki unijne w wysokości 6,5 mln zł.

  czytaj więcej...


informacje        08 02 12

   Zielone Płuca Polski / Stopa bezrobocia najwyższa od 5 lat. Największy procent bezrobotnych jest w województwie warmińsko-mazurskim
   W styczniu liczba bezrobotnych przekroczyła 2,1 mln osób. Tak wysokiego bezrobocia nie zaobserwowano w Polsce od 2007 roku. W ubiegłym miesiącu stopa bezrobocia wzrosła w porównaniu z grudniem aż o 0,8 pkt proc. i wynosi już 13,3 proc. Niechlubny rekord padł w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie stosunek liczby osób bezrobotnych do liczby ludności aktywnej zawodowo wynosi aż 21,2%. Z informacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że bezrobocie wzrosło we wszystkich województwach.

  czytaj więcej...


informacje        03 02 12

   Podlasie, Suwalszczyzna / Niskie temperatury w całej Polsce. Bardzo zimno na Suwalszczyźnie, Podlasiu i Podkarpaciu
   3 lutego nad ranem w Białymstoku temperatura spadła do minus 30 stopni, przy gruncie było nawet prawie minus 35 stopni - poinformował Tomasz Siemieniuk z biura prognoz w Białymstoku. Zbliżone temperatury odnotowali synoptycy nad ranem w piątek w Supraślu, Różanymstoku i Białowieży.

  czytaj więcej...


informacje        01 02 12

   Mazury / Giżycko - Plebiscyt Magazynu Wiatr zakończony. Giżycko żeglarską stolicą Polski 2012!
   Nad Niegocinem znjduje się pięć portów. Nad Kisajnem i wokół zatoki Tracz działają kolejne cztery przystanie. W sumie w Giżycku znajduje się około 740 miejsc cumowniczych (łącznie z tymi, które powstały w nowej Ekomarinie). Ssiednie Wilkasy, Piękna Góra i Bystre dysponują 600 stanowiskami dla jachtów. Wszystkie te zakątki tworzą razem żeglarską aglomerację z 20 portami i skupiają blisko 40 firm czarterowych. Łącznie rejon Giżycka "dysponuje" flotą około 400 jachtów.

  czytaj więcej...


informacje        01 02 12

   Warmia, Mazury, Sulwaszczyzna, Podlasie / Zasady bezpieczeństwa na lodzie
   Styczeń i luty to dla wielu wędkarzy najlepszy czas połowów na zamarzniętych jeziorach. Pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest jednak często zdradliwa. Ponadto grubość warstwy lodowej zwiększa się powoli i dopiero około 7 dni ostrego mrozu gwarantuje jej przyrost do odpowiedniego poziomu (minimalna grubość lodu, na którym można bezpiecznie jest wędkować wynosi 10 cm). Nawet przypadku trwających nieprzerwanie wielodniowych mrozów potrzebne jest doświadczenie i przygotowanie, aby oddając się zimowemu hobby nie utonąć pod kruchym lodem.
   Co roku warmińsko-mazurscy policjanci i strażacy są wzywani do kilkudziesięciu przypadków załamania się lodu pod wędkarzem, czy innymi osobami przebywającymi na zamarzniętej tafli. W większości, sytuacje te kończą się szczęśliwie. Niestety, nie zawsze.
   Jakie zasady bezpieczeństwa należy stosować? Jaki sprzęt radykalnie zwiększa szanse na przeżycie w ekstremalnej sytuacji? Co należy wiedzieć, aby ograniczyć do minimum ryzyko? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

  czytaj więcej...


informacje        01 02 12

   Mazury / Rejon Pisz - Koniec poszukiwań dwóch wędkarzy, którzy zaginęli na jeziorze Śniardwy w okolicach Niedźwiedziego Rogu
   Ratownicy odnaleźli ciała dwóch poszukiwanych od wtorku wędkarzy zaginionych na jeziorze Śniardwy. Zwłoki odnaleziono w zamarzniętym już przeręblu, a obok, na tafli lodu znaleziono świder, reklamówkę i wiadro - poinformował Jarosław Sroka z Mazurskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

  czytaj więcej...


informacje        01 02 12

   Mazury / Kętrzyn - Polska premiera "Róży" w kinie Gwiazda w Kętrzynie
   Róża to film Wojciecha Smarzowskiego - reżysera m.in. takich filmów jak "Dom zły" czy "Wesele". Tym razem, za sprawą "Róży", przenosi nas na mazurską prowincję, gdzie na tle malowniczego pejzażu przedstawia wstrząsający obraz losów ludzi, Mazurów, rozpaczliwie walczących o własne życie, tożsamość, godność i szacunek, uczących się żyć na nowo, w jakże trudnej powojennej rzeczywistości. Wydawałoby się, że w tej scenerii nie ma już miejsca na uczucia, na pozytywne emocje, a jednak na jej tle rozgrywa się historia wyjątkowej i poruszającej miłości dwojga pokrzywdzonych i gorzko doświadczonych przez los ludzi, która rodzi się pomiędzy nimi nieśmiało, skrycie, z palcem na ustach…

  czytaj więcej...


informacje        01 02 12

   Warmia / Olsztyn - Prelekcja w Kamienicy Naujackiej MOK w Olsztynie: "Bob Marley. Czy można kochać na próżno?"
   W środę 8 lutego w Kamienicy Naujacka MOK w Olsztynie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Rockowe Inspiracje. Andrzej Dramiński opowie tym razem o tekstach Boba Marleya, niepodważalnej legendy muzyki reggae. Spotkanie upamiętniać będzie 67. rocznicę urodzin artysty. Prelekcja "Bob Marley. Czy można kochać na próżno?" rozpocznie się o godz. 18.00.
   Poezja legendarnego muzyka jest prosta i zwięzła. Jej metafory i religijne symbole odzwierciedlają życie i złość ludzi Jamajki. Bob Marley jest dziś największą gwiazdą muzyki reggae dzięki ogromnemu talentowi, w którym mistyka łączy się z zaangażowaniem społecznym i rdzenną muzyką jamajską. W jednym z wywiadów muzyk powiedział niegdyś: "Nie mam wiele do powiedzenia. Jestem człowiekiem. Znam tylko kilka słów, ale wiem, jak ich używać". O poruszających tekstach artysty, ich szerokim i zarazem uniwersalnym znaczeniu, opowie Andrzej Dramiński.

  czytaj więcej...


informacje        01 02 12

   Warmia / Olsztyn - Debata w Olsztynie: "Powstanie to nasz wielki zbiorowy obowiązek". Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem na celowniku.
   30 stycznia 2012 roku w Olsztynie odbyła się debata "Powstanie to nasz wielki zbiorowy obowiązek", w której uczestniczyli: Katarzyna Tobolska ("Zieloni 2004"), dziennikarz Łaukasz Adamski (Fronda, Debata), dr Marcin Chełminiak, politolog z UWM i dr Piotr Wasyluk, filozof, anarchista i muzyk z tej samej uczelni.
   Podczas dyskusji znany polski reżyser Janusz Kijowski powiedział, że jest przeciwnikiem rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem.

  czytaj więcej...


informacje        01 02 12

   Mazury / Rejon Pisz - Trwają poszukiwania dwóch wędkarzy, którzy zaginęli na jeziorze Śniardwy w okolicach Niedźwiedziego Rogu
   Od wczoraj (31 stycznia) strażacy, policjanci i ratownicy poszukują wędkarzy, którzy nie powrócili do domów z wędkowania na jeziorze Śniardwy. Na brzegu jeziora w miejscowości Niedźwiedzi Róg znaleziono we wtorek pustą toyotę avensis, którą przyjechali zaginieni.

  czytaj więcej...


informacje        24 01 12

   Żuławy / Elbląg - Liczby, które robią wrażenie - podsumowanie roku w CSE "Światowid" w Elblągu
   Rok 2011 był dla Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu okresem bardzo udoanym. Większa ilość odbiorców imprez (ponad 12,5 tys.), niemal 66 tys. widzów w kinie (w 2010 widzów było znaczie mniej - ok. 40 tys.), kolejne inwestycje (dzięki nim poprawia się komfort korzystania z obiektu) oraz kolejne zrealizowane projekty, dzięki którym instytucja mogła zorganizować wiele ciekawych przedsięwzięć. Liczby robią wrażenie, a dochodzą do nich kolejne: kilkaset osób korzystających z zajęć plastycznych, teatralnych, wokalnych i tanecznych, kolejne kilka tysięcy osób przychodzących do "Światowida" na bezpłatne, niebiletowane wystawy, koncerty i projekcje kinowe.

  czytaj więcej...


informacje        22 01 12

   Mazury / Ełk - W czteroosobowym przedsiębiorstwie z Pisza powstał pierwszy opracowany całkowicie w Polsce procesor
   Czapki z głów. W czteroosobowym przedsiębiorstwie GryfTechnologia w Piszu na Mazurach powstał pierwszy polski procesor. Układ, nazwany "Warszawa", został zaprojektowany z myślą o sterowaniu najróżniejszymi urządzeniami elektronicznymi, na przykład domową automatyką, ogrzewaniem czy sprzętem AGD. To nie jest rewolucyjna konstrukcja, ale ze względu na możliwość łatwego programowania w popularnym języku Java, możliwości zastosowania są bardzo szerokie, proces pisania oprogramowania do sterowania elektroniką nigdy nie był tak prosty - tłumaczył Kwiatkowski.
   Oficjalna premiera płyty głównej wraz z procesorem odbyła się 20 stycznia 2012 roku w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie w obecności wicepremiera Waldemara Pawlaka. Układ powstał bez żadnego wsparcia ze strony instytucji, wyłącznie jako prywatna inicjatywa - podkreślał Kwiatkowski, prezentując płytę główną z procesorem.

  czytaj więcej...


informacje        10 01 12

   Żuławy / Elbląg / "Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy" w DKF im. Andrzeja Munka w Elblągu
   Wyjątkową inaugurację tegorocznego Dyskusyjnego Klubu Filmowego szykuje kino "Światowid". W czwartek, 12 stycznia o godz. 19.00, odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento, pt. "Pamięć. Tajemnice Lasów Piaśnicy". Gościem na pokazie będzie Elżbieta Grot - kierownik działu naukowego Muzeum Stutthof.

  czytaj więcej...


informacje        10 01 12

   Warmia / Olsztyn - Warsztaty krajoznawcze: Poznaj swoje województwo
   Czy jesteś znawcą swojego małego kraju? Czy dopiero ubiegasz się o miano krajoznawcy?
   Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak powstawały miasta i wsie na Warmii i Mazurach, jakie są typy krzyżackich zamków a przede wszystkim, jakie ślady niezwykłej historii naszego regionu ciągle jeszcze są widoczne - zapisz się koniecznie.
   Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak powstawały miasta i wsie na Warmii i Mazurach, jakie są typy krzyżackich zamków a przede wszystkim, jakie ślady niezwykłej historii naszego regionu ciągle jeszcze są widoczne - zapisz się koniecznie.

  czytaj więcej...


informacje        10 01 12

   Żuławy / Elbląg / Strofy życia Krzysztofa Kolbergera
   W ogólnopolskich mediach promowane jest dwupłytowe wydawnictwo, w którym zmarły rok temu aktor Krzysztof Kolberger czyta najpiękniejsze wiersze Cezarego Buszmana i jest narratorem koncertu galowego pokazanego podczas Elbląskich Nocy.
   Trzy dni temu minął rok od śmierci Krzysztofa Kolbergera - w związku z tą rocznicą ogólnopolskie media zaczęły wspominać o płycie, na której znalazł się m.in. koncert prezentowany w ramach "Elbląskich Nocy. Festiwalu Piosenki Wartościowej", imprezy organizowanej przez Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. O wydawnictwie tym mówiono ostatnio m.in. w programie Kawa czy Herbata, czy wczorajszym Teleexpresie.

  czytaj więcej...


informacje        10 01 12

   Mazury / Olecko - Casting do "Bitwy na głosy" w Olecku
   Janusz Panasewicz to pierwsza gwiazda drugiej edycji wiosennego hitu TVP2 "Bitwa na głosy". Umiesz śpiewać , mieszkasz na Warmii i Mazurach i chcesz w barwach lidera Lady Pank zaprezentować swój talent wokalny? Nie przegap okazji, weź udział w castingu!
   14 stycznia 2011 r. od godz. 9.00 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku "Mazury Garbate" (Plac Wolności 22) rozpocznie się casting do II edycji programu "Bitwa na głosy" .
    Kandydaci muszą przygotować kilka różnorodnych piosenek, które będą wykonywać a capella, w tym jedną w języku angielskim. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, więc warto przygotować utwór, który pokaże skalę możliwości uczestnika. Mile widziane niespodzianki muzyczne przygotowane specjalnie dla artysty, np. oryginalne wersje jego hitów.

  czytaj więcej...


informacje        21 12 11

   Warmia, Mazury / Bartoszyce / W Afganistanie zginęło pięciu żołnierzy z Warmii i Mazur
   21 grudnia 2011 roku, w godzinach porannych, w północnej części prowincji Ghazni polski patrol jadący pojazdem opancerzonym M-ATV wjechał na minę-pułapkę. W wyniku potężnej eksplozji zginęło pięciu żołnierzy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Pojazd, jadący jako czwarty w kolumnie, wchodził w skład konwoju wojsk koalicji, w skład którego wchodziło 6 pojazdów i 30 żołnierzy.
   W zamachu zginęli:
- starszy kapral Piotr Ciesielski z Ostródy - dowódca sekcji,
- starszy szeregowy Łukasz Krawiec z Morąga - strzelec wyborowy,
- starszy szeregowy Marcin Szczurowski z Morąga - celowniczy,
- starszy szeregowy Marek Tomala z Bartoszyc - strzelec,
- szeregowy Krystian Banach z Lipowa (gmina Piecki) - kierowca.
    Żołnierze wchodzili w skład Zespołu Odbudowy Prowincji (PRT).

  czytaj więcej...


informacje        19 12 11

   Żuławy / Elbląg / Karnawałowy kurs tańca w Centrum Tańca "Promyk" w Elblągu
   Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas - czas miłości i ciepła. To także czas obdarowywania najbliższych prezentami, okazja, żeby docenić wszystkich, których kochamy. Dla tych, którzy chcą wręczyć swoich bliskich oryginalny i nietuzinkowy prezent Centrum Tańca "Promyk" proponuje - Karnawałowy Kurs Tańca.
   Karnawałowy Kurs Tańca skierowany jest do osób, które w krótkim czasie chcą opanować podstawowe kroki taneczne. Zajęcia odbędą się w dniach 27 - 30 grudnia w Centrum Tańca "Promyk" przy ul. Browarnej 80 w Elblągu.
    Przez cztery dni, w godzinach 19.00 - 21.00, uczestnicy będą intensywnie uczyć się kroków salsy, tanga, walca, jive.

  czytaj więcej...


informacje        19 12 11

   Warmia / Olsztyn / "Czekając na koniec świata" - koncert Basi Raduszkiewicz
   Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza 20 grudnia (wtorek) do Muzeum Warmii i Mazur na koncert "Czekając na koniec świata" w wykonaniu Basi Raduszkiewicz i zespołu ProForma. Początek o godzinie 19.00. Wstęp wolny.

Muzyka: Jarek Kordaczuk (monoctone /EWI/live electronics)
Wiersze: Czesław Miłosz

Organizatorzy:

Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie
Muzeum Warmii i Mazur
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie

  czytaj więcej...


informacje        19 12 11

   Warmia, Mazury, Żuławy / Od czerwca 2012 roku do obwodu kaliningradzkiego będziemy jeździć bez wiz
   Mały ruch graniczny będzie dotyczył całego obwodu kaliningradzkiego. Komisja Europejska zadecydowała, że ruch bezwizowy obejmie całą rosyjską eksklawę. Do tej pory zasadą był pas o szerokości 30 km. Przypomnijmy, że maksymalna szerokość obwodu ze wschodu na zachód to ok. 200 km, a długość (z północy na południe) - około 110 km.
   Propozycja Komisji Europejskiej została zatwierdzona przez Radę Unii Europejskiej i Parlament Europejski.
   14 grudnia 2011 roku szefowie dyplomacji polskiej i rosyjskiej podpisali w Moskwie porozumienie o małym ruchu granicznym pomiędzy obwodem kaliningradzkim a częścią województwa warmińsko-mazurskiego i województwa pomorskiego.

  czytaj więcej...


informacje        19 12 11

   Warmia / Olsztyn / Kolędowo i pastorałkowo w Kamienicy Naujackiej w Olsztynie
   Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza już dzisiaj, 19 grudnia o godz. 18.00, na koncert z cyklu Instytut Muzyki Swojemu Miastu pt. "Kolędowo i pastorałkowo". Koncert odbędzie się w Kamieicy Naujackiej przy ul. Dąbrowszczaków w Olsztynie.
   Wykonawcami są pracownicy i studenci Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wstęp wolny.

  czytaj więcej...


informacje        16 12 11

   Żuławy / Elbląg / Budżet miasta Elbląga 2011, czyli co elblążanin wiedzieć powinien
   Kończy się rok kalendarzowy a wraz z nim upływa rok kadencji nowo wybranych władz samorządowych. Trwają intensywne prace nad zamknięciem budżetu 2011 r. - budżetu skreowanego przez poprzednie władze lokalne, a realizowanego przez obecnego Prezydenta Miasta.
   Przy okazji nasuwa się refleksja: jaki ten rok był, jakie zadania zostały zrealizowane oraz w jakiej kondycji są finanse miasta Elbląg.
    Wymiernym narzędziem kreowania polityki lokalnej, w tym finansowej jest budżet miasta. Pełni on także funkcję informacyjną o priorytetach władzy na dany rok budżetowy.

  czytaj więcej...


informacje        12 11 11

   Warmia, Mazury / Zakończenie głosowania w konkursie 7 Nowych Cudów Natury
    Mazury znalazły się w finałowej czternastce konkursu 7 Nowych Cudów Natury. 11 listopada, kilka minut po godz.20, poznaliśmy ostateczne wyniki plebiscytu. Niestety, Mazury nie znalazły się w czołowej siódemce. Czy liczyliśmy na więcej? Z pewnością tak. Nie zapominajmy jednak, że w głosowaniu wzięli udział nie tylko Polacy, nie tylko Europejczycy, ale chyba przede wszystkim znani z temperamentu i żywotności mieszkańcy Azji i Ameryki Południowej. Wskazuje na to pierwsza siódemka.

  czytaj więcej...


informacje        07 11 11

   Warmia, Mazury / Przewodnicy turystyczni / Robert Jakubowicz - przewodnik turystyczny terenowy po Warmii i Mazurach.
    Leśnik, przyrodnik, gawędziarz. Pasjonat historii Warmii i Mazur.
    Organizacja i oprowadzanie wycieczek po regionie. Grupy szkolne i indywidualne; wycieczki piesze i autokarowe; obiekty przyrodnicze i militarne, miasta.

Kontakt:   robertjakubowicz |małpka| wp.pl   

tel. kom.:  608 66 85 81      tel. stacjonarny: 89 621 17 81

  czytaj więcej...


informacje        24 10 11

   Żuławy / Elbląg / Ostatni dzień 12. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Baltic Cup - wyniki i podsumowanie
   23 października w hali Centrum Sportowo-Biznesowego w Elblagu tancerze z całej Europy rywalizowali w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Baltic Cup 2011.
   Ostatni dzień Festiwalu upłynął pod znakiem jubileuszu 25-lecia Elbląskiego Klubu Tańca "Jantar". Podczas niedzielnej gali, która rozpoczęła się o godzinie 19.00 publiczność miała możliwość zobaczyć wystepy dwóch elbląskich formacji w mistrzowskich układach:
- "Odległe wspomnienia", opartym na kinowym hicie "Titanic" w wykonaniu debiutującej młodszej formacji;
- "Tribute to Michael Jackson", którym w zeszłym roku LOTOS-Jantar zdobył Mistrzostwo Świata.
    W tym miejscu należy dodać, że po Mistrzostwach Świata Formacji Tanecznych w Elblągu powstała druga formacja taneczna, złożona z młodych tancerzy.

  czytaj więcej...


informacje        23 10 11

   Żuławy / Elbląg / Drugi dzień 12. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Baltic Cup - wyniki i podsumowanie
   22 października w hali Centrum Sportowo-Biznesowego w Elblagu tancerze z całej Europy rywalizowali w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Baltic Cup 2011. W tym roku w ramach Festiwalu odbył się również Puchar Europy w Tańcach Latynoamerykańskich, który rozpoczął się po godz. 19.00.
   Puchar Europy jest jednym z najważniejszych zawodów w tańcu sportowym, rozgrywanych w ramach systemu rywalizacji tanecznej prowadzonej przez Światową Organizacje Tańca Sportowego (WDSF). Prawo organizacji zawodów Pucharu Europy jest przyznawane organizatorowi wskazanemu przez narodową federację, w tym przypadku Polskie Towarzystwo Taneczne, na podstawie aplikacji składanej do WDSF.
    Puchar Europy wywalczyła rosyjska para: Vladimir Karpov i Maria Tzaptashvilli. Poniżej podajemy wyniki Pucharu Europy oraz rywalizacji tanecznych w ramach pozostałych kategorii, które zostały rozegrane podczas drugiego dnia turnieju.

  czytaj więcej...


informacje        21 10 11

   Żuławy / Elbląg / Program 12. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Baltic Cup
   21 października w hali Centrum Sportowo-Biznesowego w Elblagu rozpoczął się 12. Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup 2011. W tym roku w ramach Festiwalu odbędzie się Puchar Europy w Tańcach Latynoamerykańskich. Organizatorzy będą także w ramach festiwalu świętować 25-lecie Elbląskiego Klubu Tańca "Jantar". O olbrzymim zainteresowaniu turniejem świadczy choćby fakt, iż po raz kolejny są problemy z zakwaterowaniem wszystkich uczestników i towarzyszących im gości (brak wystarczającej ilości miejsc hotelowych). Turniej zakończy się 23 października (niedziela) galą wieczorną (godz. 19.00).
   Puchar Europy jest jednym z najważniejszych zawodów w tańcu rozgrywanych w ramach systemu rywalizacji tanecznej prowadzonej przez Światową Organizacje Tańca Sportowego (WDSF). Prawo organizacji zawodów Pucharu Europy jest przyznawane organizatorowi wskazanemu przez narodową federację, w tym przypadku Polskie Towarzystwo Taneczne, na podstawie aplikacji składanej do WDSF.

  czytaj więcej...


informacje        19 10 11

   Żuławy / Elbląg / W Urzędzie Miejskim w Elblągu rozpoczęło działalność Biuro Obsługi Inwestora
   W Departamencie Strategii i Rozwoju Miasta powstało Biuro Obsługi Inwestora. Bezpośrednio wspierać będzie obsługę i pomagać inwestorom chcącym realizować swoje inwestycje w Elblągu oraz na terenach Podstrefy Elbląg Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Biurem kierować będzie Anita Pawlak.
   Na bieżąco będziemy aktualizować ofertę inwestycyjną miasta - mówi Anita Pawlak. - Do naszych zadań należy też współpraca z organizacjami okołobiznesowymi: izbami gospodarczymi, agencjami rozwoju przedsiębiorczości, klastrami. Wspierać będziemy też pracę Elbląskiego Parku Technologicznego oraz Elbląskiego Inkubatora Nowoczesnych Technologii Informatycznych.

  czytaj więcej...


informacje        19 10 11

   Żuławy / Elbląg / Wywiad z Katarzyną Rynkiewicz - Mistrzynią Świata Formacji Standardowych z 1999 r.
   Z okazji 25-lecia istnienia Elbląskiego Klubu Tańca Jantar Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" przygotowuje wywiady z byłymi tancerzami klubu o ich wspomnieniach z okresu trenowania i o aktualnym życiu. Wśród nich jest Katarzyna Rynkiewicz - Mistrzyni Świata Formacji Standardowych z 1999 r. oraz wielokrotna Mistrzyni Polski Formacji Standardowych. Rozmowę przeprowadziła Paulina Kowal.
   Kasiu zacznę nietypowo, bo od końca. Powiedz czym się zajmujesz obecnie, gdzie mieszkasz?
   Katarzyna Rynkiewicz: Na wstępie serdecznie dziękuję za zaproszenie mnie do tego wywiadu. Mam nadzieję, że moja wypowiedź zainspiruje wielu czytelników.
   Wracając do twojego pytania. Od 6 lat mieszkam w Laguna Beach, California w USA, dzielnicy leżącej nad oceanem, niedaleko Los Angeles.

  czytaj więcej...


informacje        10 10 11

   Podlasie / Wyniki wyborów parlamentarnych do Senatu RP w 2011 roku - województwo podlaskie
    Z uwagi na to, że media głównego nurtu poświęcają około 90 % miejsca wyborom do parlamentu (marganilizując przy tym wybory do izby wyższej), postanowiliśmy zamieścić dokładne wyniki wyborów do Senatu RP. Tym razem prezentujemy wyniki z województwa podlaskiego, gdzie mandatami podzielili się kandydaci popierani przez Prawo i Sprawiedliwość (Józef Bohdan Paszkowski), Platformę Obywatelską (Tadeusz Arłukowicz) i SLD (Włodzimierz Cimoszewicz).

  czytaj więcej...


informacje        10 10 11

   Żuławy, Warmia, Mazury / Wyniki wyborów parlamentarnych do Senatu RP w 2011 roku - województwo warmińsko-mazurskie
    Z uwagi na to, że media głównego nurtu poświęcają około 90 % miejsca wyborom do parlamentu (marganilizując przy tym wybory do izby wyższej), postanowiliśmy zamieścić wyniki wyborów do Senatu RP. Prezentację zaczynamy od województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie zdecydowane zwycięstwo odnieśli kandydaci popierani przez Platformę Obywatelską.

  czytaj więcej...


informacje        28 09 11

   Żuławy / Elbląg - Premiera pierwszego polskiego filmu 3D w kinie "Światowid" w Elblągu
   Już 30 września na ekrany kin wejdzie pierwszy polski film wyprodukowany w technologii 3D - "Bitwa Warszawska 1920". Premiera odbędzie się m.in. w kinie "Światowid" w Elblągu.
   Najnowsze dzieło Jerzego Hoffmana to wysokobudżetowa produkcja, z rozmachem ukazująca zmagania wojenne. To również rozgrywająca się na tle historycznej zawieruchy ujmująca historia miłosna, w gwiazdorskiej obsadzie.
   - Po raz pierwszy dziś oglądałem film i nie ukrywam, że się popłakałem. Zresztą to samo działo się podczas zdjęć. Kiedy zamknięto całe Stare Miasto w Warszawie i kręciliśmy sceny, gdzie kilkuset ułanów ruszało w bój, miałem łzy w oczach - powiedział po przedpremierowym pokazie Borys Szyc.
   Reżyserem jest Jerzy Hoffman, za zdjęcia odpowiadał Sławomir Idziak, który pracował przy takich filmach, jak: "Helikopter w ogniu", "Król Artur" czy "Harry Potter i Zakon Feniksa". W obsadzie znaleźli się: Borys Szyc, Natasza Urbańska, Daniel Olbrychski, Bogusław Linda, Marian Dziędziel.

  czytaj więcej...


informacje        27 09 11

   Żuławy / Ciekawostki / Elbląg - Największa wygrana w historii lotto padła w Elblągu
   
   27 września mieliśmy do czynienia z największą kumulacją w historii lotto! We wtorek do wygrania w losowaniu Lotto było 56 mln zł! Gra o tę bardzo wysoką kwotę stała się możliwa, ponieważ żaden z graczy od 3 września 2011 nie trafił "szóstki". W tym miejscu pragniemy przypomnieć, że najwyższa wygrana w historii Lotto padła w Elblągu 28 kwietnia 2010 roku. Było to dokładnie 24 636 124 zł, czyli dużo ponad 24 mln zł!

  czytaj więcej...


informacje        27 09 11

   Mazury / Mikołajki - LOTOS - Subaru Poland Rally Team zwycięża na szutrach na 68. Rajdzie Polski w Mikołajkach
   Wojtek Chuchała i Kamil Heller, reprezentujący barwy LOTOS - Subaru Poland Rally Team, finiszowali na ósmym miejscu w 68. Rajdzie Polski, szóstej rundzie RSMP 2011. Załoga L-SPRT była najszybsza w grupie N, a po emocjonującym finiszu mogła się cieszyć również z cennych punktów w "generalce". W klasyfikacji dnia Siemanko i jego pilot znaleźli się na siódmej pozycji, pierwszej w "ence".
   Finałowa pętla 68. Rajdu Polski miała dramatyczny przebieg, ale zawodnicy LOTOS - Subaru Poland Rally Team zachowali zimną krew i do końca walczyli o siódme miejsce w zawodach, jednocześnie pilnując pozycji lidera w grupie N.

  czytaj więcej...


informacje        25 09 11

   Mazury / Mikołajki - Szutrowe doświadczenia LOTOS - Subaru Poland Rally Team na 68. Rajdzie Polski w Mikołajkach
   Zawodnicy LOTOS - Subaru Poland Rally Team już na pierwszym oesie drugiej sobotniej pętli 68. Rajdu Polski awansowali na pozycję lidera grupy N i 10. lokatę w "generalce". Niestety przebita opona na najdłuższej próbie zawodów, 26-kilometrowych Kruklankach, zepchnęła Wojtka Chuchałę i Kamila Hellera o dwa miejsca w klasyfikacji generalnej i jedno w "ence". Reprezentanci L-SPRT podkreślali jednak, iż mimo kilku przygód, byli zadowoleni z pierwszego dnia szóstej rundy RSMP 2011.
   - Staraliśmy się jechać szybciej i płynniej, ale okazało się, że nadal mamy małe doświadczenie na szutrze. Na nawrocie postawiło nas na dwa koła, później złapaliśmy kapcia i to trochę zmniejszyło nasze szanse. Jutro postaramy się jeszcze trochę przyspieszyć, bo samo tempo było coraz lepsze, poznawaliśmy też zachowanie samochodu. Mimo przygód, to był udany dzień - mówił Wojtek Chuchała.

  czytaj więcej...


informacje        24 09 11

   Mazury / Mikołajki - Wysokie loty LOTOS - Subaru Poland Rally Team na 68. Rajdzie Polski w Mikołajkach
   Załoga LOTOS - Subaru Poland Rally Team dobrze rozpoczęła sobotni etap 68. Rajdu Polski, wygrywając w grupie N pierwszy odcinek specjalny i mieszcząc się w ósemce "generalki". Na kolejnych, dużo dłuższych i bardziej wymagających próbach Wojtek Chuchała i Kamil Heller notowali drugie czasy w "ence" i dopiero po ostatnim odcinku w pętli oddali prowadzenie w grupie N. W klasyfikacji generalnej RSMP reprezentanci L-SPRT uplasowali się na 11. pozycji.

  czytaj więcej...


informacje        24 09 11

   Mazury / Nidzica - spotkania autorskie z Katarzyną Enerlich i Małgorzatą Kalicińską podczas IV Maratonu Kulturalnego w Nidzicy
   W dniach 28 - 30 września w Nidzicy odbędzie się IV Maraton Kulturalny - Nidzickie Spotkania z Książką i Teatrem. Maraton Kulturalny ma na celu dotarcie z teatrem i książką oraz ich twórcami do mieszkańców miasta i gminy Nidzica. W spotkaniach uczestniczyć będą przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich oraz osoby dorosłe. W jego ramach można będzie spotkać się z autorami książek, których akcja rozgrywa się na Mazurach - m.in. z Katarzyną Enerlich (Prowincja pełna marzeń, Prowincja pełna słońca) i Małgorzata Kalicińską (Dom nad rozlewiskiem).

  czytaj więcej...


informacje        21 09 11

   Mazury / Mikołajki - 68. Rajd Polski. Pomiar długości skoków na hopach po raz pierwszy w Polsce!
   Podczas 68. Rajdu Polski (Mikołajki, 23-25 września 2011), partner logistyczny imprezy Siódemka S.A. przygotowała dla kibiców wyjątkową atrakcję. Po raz pierwszy w Polsce będzie prowadzony pomiar długości skoków na hopach.
   Na europejskich rajdach na przykład w Finlandii, czy Szwedzkim Colin's Crest od lat poustawiane są wskaźniki z odległościami skoków. Podobnie było na słynnych Bunnings w Australii, czy Fafe w Portugalii, gdzie Armin Schwarz wykonał "pancerną" Skodą Octavią WRC skok na odległość 73,5 m!

  czytaj więcej...


informacje        21 09 11

   Mazury / Mikołajki - 68. Rajd Polski. Szutrowe wyzwanie dla LOTOS - Subaru Poland Rally Team
   68. Rajd Polski to najbardziej prestiżowe zawody w kalendarzu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Impreza z bazą w Mikołajkach jest nie tylko rundą RSMP, ale także mistrzostw Europy. Historia Rajdu Polski sięga 1921 roku, co daje mu status jednego z najstarszych rajdów naszego globu. Przez ten czas zawody dwukrotnie były rundą mistrzostw Świata, a od 1960 roku regularnie goszczą najlepszych kierowców Starego Kontynentu. Impreza, przez wiele lat rozgrywana na Dolnym Śląsku, w 2005 roku na dobre zadomowiła się na szutrowych odcinkach w okolicach Mikołajek.
   Trasy Rajdu Polski słyną z wysokich średnich prędkości, nie brakuje na nich również wielu szczytów, na których rajdówki wykonują efektowne, lubiane przez kibiców loty.

  czytaj więcej...


informacje        21 09 11

   Żuławy, Warmia, Mazury / Elbląg - Baltic Cup promuje Warmię i Mazury!
   Baltic Cup to nie tylko największy turniej tańca w regionie to też sposób na wypromowanie Warmii i Mazur w środowisku tanecznym i wśród miłośników tańca.
   12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca BALTIC CUP odbędzie się w dniach 21 - 23 października. W trakcie tegorocznego BALTIC CUP odbędą się wyjątkowe zawody - o Puchar Europy w tańcach latynoamerykańskich.
   W Pucharze Europy zaprezentuje się ok. 30 par z poszczególnych krajów europejskich (po jednej parze z każdego kraju) delegowanych przez federacje i narodowe związki taneczne na podstawie prowadzanego przez nie rankingu sportowych par tanecznych. W Elblągu będziemy więc gościć najlepszych zawodników tańczących tańce latynoamerykańskie.

  czytaj więcej...


informacje        21 09 11

   Żuławy / Elbląg - Stały nabór do Olimpia Elbląg Rugby Klub
   Ruszył stały nabór do elbląskiej sekcji rugby klubu Olimpia Elbląg. Nabór będzie odbywał się we wszystkich grupach wiekowych (zarówno chłopcy, jak i dziewczęta). Swój akces można zgłosić przychodząc na treningi, które odbywają się w każdy poniedziałek, wtorek oraz czwartek o godzinie 17.30 na boisku w Parku Kajki w Elblągu.

  czytaj więcej...


informacje        21 09 11

   Warmia / Olsztyn - IX Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki, 21 - 13 września
   Wykład Bogusława Wołoszańskiego, koncert Johnego Portera, kino pod gołym niebem - to tylko niektóre z najciekawszych wydarzeń IX Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, które rozpoczęły się dzisiaj w Olsztynie.
   Już po raz dziewiąty Uniwersytet Warmińsko-Mazurski organizuje Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki, które na stałe wpisały się do kalendarza olsztyńskich imprez kulturalnych. To będzie jednak wyjątkowe wydarzenie, bo zwieńczy je 23 września Europejska Noc Naukowców.

  czytaj więcej...


informacje        20 09 11

   Warmia / Olsztyn - I Festiwal Filozofia Filmowo, 21 - 22 września 2011
   Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie oraz Instytut Filozofii UWM zapraszają na Filozofię Filmowo - pierwszy olsztyński tematyczny minifestiwal filmowy, a jednocześnie drugi festiwal filmu filozoficznego w Polsce (po krakowskim Festiwalu Filmu Filozoficznego). Do podstawowych celów tego przedsięwzięcia należą upowszechnianie filozofii i promocja sztuki filmowej. Festiwal rozpocznie się 21 września o godz. 11.00 w sali kameralnej pod Amfiteatrem. Wstęp jest wolny.
   Filozofię można uprawiać na różne sposoby i za pomocą rozmaitych środków. Dlatego też proponujemy spotkanie z nią na miarę współczesnej kultury. Staramy się pokazać kino, którego w Olsztynie nie było, zapoznające publiczność z biografiami słynnych filozofów i ich myślą. Tegoroczna FF będzie poświęcona życiu i twórczości dwóch wybitnych polskich myślicieli, znanych i cenionych na świecie - Zygmuntowi Baumanowi i Leszkowi Kołakowskiemu - piszą organizatorzy.

  czytaj więcej...


informacje        18 09 11

   Żuławy / Elbląg - Senator Sławomir Sadowski zwycięzcą plebiscytu "Dziennika Elbląskiego"
   Czytelnicy "Dziennika Elbląskiego" i braniewskiego Ikata wystawili cenzurkę parlamentarzystom. Senator Sławomir Sadowski zebrał ponad połowę wszystkich głosów na "tak".
   Sławomir Sadowski urodził się w 1948 r. w Pasłęku. Rodzice pochodzą z Wileńszczyzny. Jest absolwentem Uniwersystetu Gdańskiego. Przez 12 lat był nauczycielem historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Elblągu.

  czytaj więcej...


informacje        03 09 11

   Równina Warmińska / Płoskinia - 4 września na dożynkach w Płoskini zagra Boney M.
    Boney M. - zespół znany z m.in. takich utworów jak "Rivers of Babylon", " "Rasputin", "My Baker" oraz "Daddy Cool" zagra 4 września w niewielkiej Płoskini nieopodal Braniewa. W programie Dożynek Powiatowych w Płoskini przewidziano również występ zespołu ZA-NO-ZA, który wykonuje muzykę taneczną (klubową).

  czytaj więcej...


informacje        02 09 11

   Żuławy / Elbląg - Na elbląskim Święcie Chleba będzie w tym roku gościć aż 130 wystawców!
   Elbląski Jarmark odbywający się w ramach Święta Chleba rozrasta się. W tym roku gościć będzie 130 wystawców z całej Polski oraz z Litwy.
   Cieszymy się bardzo z tak dużego zainteresowania naszym jarmarkiem. Szczególnie cieszymy się biorąc pod uwagę fakt, iż w latach ubiegłych wystawców było ok. pięćdziesięciu. Jestem przekonana, że jarmark okaże się ciekawym punktem Święta Chleba i już dziś wszystkich serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Starujemy w najbliższą sobotę o 10:00. - mówi Monika Betcher-Jankowska p.o. dyr. Departamentu Komunikacji Społecznej.

  czytaj więcej...


informacje        02 09 11

   Żuławy / Elbląg - Premiera filmu "Inny" w Kinie Światowid w Elblągu
   Alejandro Amenabar, twórca najpopularniejszych i najwyżej ocenionych thrillerów paranormalnych ostatnich dwóch dekad - "Otwórz oczy" i "Inni" z Nicole Kidman - przedstawia poruszającą historię Diego, lekarza, który obcując na co dzień z przypadkami ludzi na granicy życia i śmierci, uodpornił się na cierpienie pacjentów i oddalił od swojej partnerki oraz własnego dziecka. Film będzie można obejrzeć w Kinie Światowid w Elblągu od piątku, 2 września.
   Pewnego dnia Diego pada ofiarą napadu, po którym pamięta jedynie dźwięk wystrzału i wrażenie, że poraziło go coś więcej niż kula. Wkrótce poczuje w sobie moce, których umysł naukowca nie jest w stanie wytłumaczyć i stanie przed wyborem, który na zawsze odmieni życie jego najbliższych.

  czytaj więcej...


informacje        31 08 11

   Północne Mazowsze / Ciekawostki - Najwięcej osób odznaczonych medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata"
    Najwięcej osób odznaczonych przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" pochodziło z byłego powiatu węgrowsko-sokołowskiego (obecnie obszar tego powiatu pokrywa się mniej więcej z powiatem ostrowskim położonym w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego), na którego terytorium znajdowały się obozy w Treblince - w sumie 91 osoby (kolejnych 20 wniosków jest w trakcie rozpatrywania). W tym samym powiacie zamordowano 44 osoby za pomoc Żydom, w tym 5 osób za podanie im chleba!
    Tę i wiele innych ciekawych informacji można znaleźć w książce "Dam im imię na wieki (Iz 56,5). Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów", wydanej w Wydawnictwie Sióstr Loretanek.

  czytaj więcej...


informacje        31 08 11

   Mazury / Giżycko - Obchody 50-lecia filmu "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego
   Nie przez przypadek to specjalne wydarzenie jest organizowane właśnie w Giżycku. Debiut filmowy, czyli kultowy "Nóż w wodzie" Roman Polański kręcił na mazurskich akwenach, m.in. w Giżycku na jez. Kisajno. Był to pierwszy pełnometrażowy film fabularny tego reżysera i jedyny nakręcony w całości w Polsce.
   W ramach obchodów 50-lecia filmu Romana Polańskiego "Nóż w wodzie" zaplanowano pokaz 7 pozycji filmowych. 7 nie jest przypadkowa. Podczas tej szczególnej okazji promować będziemy akcję 7 Cudów Natury i zachęcać do głosowania na Mazury Cud Natury (New7Wonders of Nature). 7 filmów, które będzie można obejrzeć 1 września to 5 etiud filmowych studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej wyświetlanych w Giżyckim Centrum Kultury oraz 2 filmy fabularne wyśiwietlane na Plaży miejskiej w Giżycku w ramach "Filmowego Giżycka": "Morning light" (2008) oraz... "Nóź w wodzie" (1961).

  czytaj więcej...


informacje        31 08 11

   Mazury / Giżycko - "Nóż w wodzie" oraz "Morning Light" na zakończenie "Filmowych czwartków" w Giżycku
   Filmowe Giżycko to 8 filmowych czwartkowych wieczorów lipca, sierpnia i września na Plaży miejskiej w Giżycku. Ta cykliczna impreza została zainaugurowana w czwartek 14 lipca i potrwa do jutra, 1 września 2011 r. Na zakończenie tegorocznej edycji organizatorzy postanowili uczcić 50-lecie kultowego filmu Romana Polańskiego "Nóż w wodzie", którego akcja rozgrywa się w pięknych mazurskich plenerach. Zostanie on wyświetlony 1 września o godz. 21.00, natomiast tego samego dnia o godz. 19.30 planowana jest projekcja filmu "Morning Light".

  czytaj więcej...


informacje        30 08 11

   Mazury / Pisz - "Zagubione wioski Puszczy Piskiej"
   W sierpniu grupa 23 wolontariuszy (w wieku 19-26 lat) z Austrii, Niemiec, Rosji, Włoch i Polski wzięła udział w kolejnej - trzeciej już - edycji projektu "Zagubione wioski Puszczy Piskiej". W tym roku w ramach projektu porządkowane były cmentarze ewangelickie znajdujące się przy nieistniejących już wioskach na dawnym prusko - mazowieckim pograniczu: Piskorzewie (Königsdorf - osada szkatułowa powstała w 1758 r. nad Jeziorem Piskorzewskim) i Wolisku (Wollischken, Gros i Klein al. Wollisko - założona jako osada szkatułkowa w roku 1707 na prawym brzegu Pisy).

  czytaj więcej...


informacje        30 08 11

   Warmia, Mazury / Władze województwa warmińsko-mazurskiego poparły szczytną inicjatywę
   Warmińsko-Mazurska Rada ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz łódzka Fundacja "Polska się upomni" wsparły oświęcimski apel do premiera Tuska o uznanie projektu ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem za priorytet polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
   Od połowy czerwca wolontariusze akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") zabiegają o jak najszersze poparcie dla apelu skierowanego do premiera Tuska podczas tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.
   Pomimo intensywnych starań, zarówno Prezes Rady Ministrów, jak i Prezydent Rzeczypospolitej oraz polscy politycy (tak z formacji tworzących koalicję rządzącą, jak i ci z opozycji) pozostają głusi na prośbę o wsparcie prośby odczytanej 14 czerwca pod Ścianą Straceń w byłym KL Auschwitz.

  czytaj więcej...


informacje        29 08 11

   Żuławy/ Elbląg - Pięćdziesiąte urodziny Piotra Bałtroczyka podczas XV Elbląskich Nocy
   W Elblągu zakończyły się "XV Elbląskie Noce. Festiwal Piosenki Wartościowej". W ostatnim dniu publiczność miała przyjemność brał udział w podwójnym jubileuszu, na który składało się piętnastolecie Elbląskich Nocy oraz pięćdziesiąte urodziny Piotra Bałtroczyka. Połączenie dobrego humoru, muzyki poważnej i rozrywkowej, w reżyserii znakomitego reżysera i tekściarza Krzysztofa Jaślara - to wszystko miało miejsce w niedzielę, 28 sierpnia, na elbląskim Podzamczu.
   Stałym punktem programu "Elbląskich Nocy. Festiwalu Piosenki Wartościowej" jest "Zamkowa Noc z Kabaretem" reżyserowana przez Krzysztofa Jaślara. Tematem tegorocznej Zamkowej Nocy były 50-te urodziny Piotra Bałtroczyka. Wśród zaproszonych gości byli Olga Bończyk, Katarzyna Zielińska, Katarzyna Żak, a także Grupa MoCarta, Kabaret Łowcy.B, Kabaret Nowaki, zespół "The Jobers" oraz grupa wokalna "Szalone" z Elbląga.

  czytaj więcej...


informacje        28 08 11

   Żuławy/ Elbląg - XV Elbląskie Noce. Festiwal Piosenki Wartościowej - Mateusz Bieryt zdobywcą Księżycowej Statuetki
   Występ Mateusza Bieryta najbardziej spodobał się elbląskiej publiczności, która przyznała mu Księżycową Statuetkę na "XV Elbląskich Nocach. Festiwalu Piosenki Wartościowej". Elblążanie oddali łącznie 654 głosy. Rywalizacja była jak zwykle bardzo zacięta. Zwycięzca wygrał różnicą zaledwie 4 głosów z Agnieszką Latusek (przypomnijmy, że rok wcześniej zdobywczyni nagrody głównej zwyciężyła jednym głosem!).
   Mateusz Bieryt pochodzi ze miejscowości Jazowsko (powiat nowosądecki). Jest laureatem kilku nagród, w tym Złotego Prysznica na XVIII Ogólnopolskim Turnieju Śpiewających Poezję "Łaźnia 2011" w Radomiu i III nagrody na 15. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA w Rybniku. Święcił także triumfy na Przeglądzie Konkursowym Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu.

  czytaj więcej...


informacje        19 08 11

   Mazury / Iława - Fama Rock Festiwal 2011, 26 - 27 sierpnia 2011
   W dniach 26 - 27 sierpnia w Amfiteatrze im. Louisa Armstronga w Iławie odbędzie się XIII Fama Rock Festiwal, czyli dwa dni rockowego i heavy metalowego grania nad Jeziorkiem.
    Program tegorocznego Festiwalu przedstawia się bardzo interesująco. Wsytąpią m.in. takie gwiazdy jak: Coma, Cool Kids of Death, Power of Trinity, Flapjack, Virgin Snatch oraz czeska Chimera.
    Festiwal jest najważniejszą, obok Złotej Tarki, imprezą muzyczną w Iławie oraz jedną z największych imprez rockowych na Warmii i Mazurach. W poprzednich latach na Fama Rock Festiwal wystąpiły takie grupy muzyczne jak: Acid Drinkers, Armia, Diamon Head, Hey, Dżem, Farben Lehre, Lao Che i wiele innych.

  czytaj więcej...


informacje        19 08 11

   Żuławy/ Elbląg - Koncert Bogusława Nowickiego w elbląskiej Bażantarni oraz scenariusz awaryjny
   Już w najbliższą sobotę, 20 sierpnia, w Muszli Koncertowej Parku Bażantarnia wystąpi Bogusław Nowicki - znakomity tekściarz, wokalista i kompozytor. To ostatni z trzech koncertów zorganizowanych specjalnie z okazji XV Elbląskich Nocy. Festiwalu Piosenki Wartościowej.
   Bogusław Nowicki to autor tekstów piosenek, poeta, kompozytor, satyryk, felietonista, dziennikarz radiowy, przedstawiciel nurtu piosenki autorskiej. Ma także na swoim koncie powieść w odcinkach, nagrodzone słuchowiska radiowe i reżyserię sztuki teatralnej.
   - Kiedyś dużo koncertowałem, potem pracowałem w radiowej "Trójce", tworząc audycję "Piosenki z tekstem", a potem już tylko żyłem z tego, co napisałem - opowiada Bogusław Nowicki. - Moje piosenki śpiewają rockmeni i aktorzy, współpracuję m.in. z paryskim zespołem heavy - metalowym Spider, jestem również przewodniczącym Sekcji Autorów Utworów Literackich Małych Form ZAiKS.

  czytaj więcej...


informacje        18 08 11

   Mazury / Powiat iławski - Gmina Lubawa w programie "Kawa czy herbata?", 19 sierpnia
   W piątkowy poranek, 19 sierpnia w godz. 6.00-8.00 odbędzie się relacja na żywo z Leśniczówki Napromek w programie Kawa czy herbata?
   W piątkowym programie obejrzeć będzie można m.in.: potyczki grillowe VIP-ów, pokazy sprzętu rolniczego, pokaz ćwiczeń bojowych w wykonaniu kobiecej drużyny strażackiej z Łążyna, klinikę dzikich zwierząt, rozmowy o róznych formach aktywności lokalnej w gminie Lubawa, pokazy kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich, rozmowy z hodowcami trzody chlewnej i wiele innych.
Gmina Lubawa położona jest na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzańskim w woj. warmińsko-mazurskim w powiecie iławskim. Okala miasto Lubawę i graniczy z pow. nowomiejskim, ostródzkim i działdowskim.

  czytaj więcej...


informacje        17 08 11

   Warmia, Mazury / Mrągowo, Olsztyn - "Akcja floryści dzieciom" na Warmii i Mazurach
   Akcja Floryści Dzieciom to hasło ogólnopolskiego programu społecznego, w którym spotykają się dzieci i polscy floryści.
   W dniu 18 sierpnia o godzinie 9.30 akcja zawita do Mrągowa i zaprosi na spotkania z florystką oraz ekologią rodziców, dzieci - pacjentów Szpitala Powiatowego w Mrągowie. Akcja Floryści Dzieciom w Mrągowie przebiegać będzie pod honorowym patronatem Starostwa Powiatowego i z osobistym udziałem Pana Starosty Bogdana Kurty.
   Na warsztatach będzie można zapoznać się z prekursorską w Polsce hortiterapią. Dzięki tej nowatorsiej metodzie leczenia poprzez przygodę, kontakt z kwiatami i florystyką dzieci często bardzo chore doznają ulgi. Radość z przebywania wśród roślin wyzwala dodatkową chęć do walki z chorobą.
   Akcja Floryści Dzieciom prowadzona jest na terenie całej Polski - w ponad 50 miastach. Tak jak napisaliśmy powyżej - 18 sierpnia o godzinie 9.30 akcja zawita do Mrągowa. 20 sierpnia o godzinie 11.00 spotykamy się na dziedzińcu Zamku Olsztyńskiego w Muzeum Warmii i Mazur, natomiast 21 sierpnia o godzinie 11.00 - przed Muzeum w Mrągowie.

  czytaj więcej...


informacje        17 08 11

   Mazury / Recenzje / Mrągowo - "Obsesja", czyli debiut literacki pisarki z Mrągowa
   Trzydziestoletni Rafał jest byłym policjantem. W wyniku nieszczęśliwego wypadku ginie jego przyjaciel. Dręczony wyrzutami sumienia Rafał odchodzi ze służby. Pewnego dnia spotyka tajemniczą Renatę, która proponuje mu dwieście pięćdziesiąt tysięcy złotych za zabicie jej pasierbicy Karoliny. Rafał na początku się zgadza, zachęcony oferowaną mu kwotą, ale kiedy uświadamia sobie, co ma zrobić i kim był w przeszłości, postanawia dowiedzieć się, kim jest Renata i Karolina i dlaczego macocha chce pozbyć się pasierbicy. Nie zdaje sobie jednak sprawy, w co się uwikłał...

  czytaj więcej...


informacje        17 08 11

   Mazury / Atrakcje / Gołdap - Gołdapska Wieża Ciśnień
   Gołdapska Wieża Ciśnień stanowi jedną z nielicznych zabytkowych budowli znajdujących się w mieście. Wzniesiona została w roku 1905 przez gdańską firmę "A. W. Muller" jako jeden z elementów miejskiej sieci wodociągowej. Wcześniej mieszkańcy zaopatrywali się w wodę z dziewięciu miejskich pomp, z których cztery znajdowały się w centrum, a pozostałe w różnych częściach miasta.
    Wieża została w całości zbudowana z czerwonej cegły ceramicznej. Budowla o wysokości 46,5 metra posiada siedem kondygnacji i kopulaste przykrycie zwieńczone latarnią z iglicą. Mieszczący się w niej zbiornik mieścił 250 metrów sześciennych wody.
   Wieża, jako jedna z nielicznych oparła się zniszczeniom obu wojen światowych. Tylko w niewielkim stopniu zniszczona (głównie ściany po postrzałach), zaopatrywała gołdapian w wodę do zimy 1986 roku, kiedy to na skutek pęknięcia zbiornika została wyłączona z eksploatacji. Od tego czasu budowla zaczęła popadać w ruinę.

  czytaj więcej...


informacje        17 08 11

   Żuławy / Elbląg - Koncert Maryli Rodowicz i Kasi Kowalskiej w ramach letniej trasy radia RMF FM
   20 sierpnia na lotnisku w Elblągu odbędzie się piknik rodzinny. Główną atrakcją będzie występ gwiazd polskiej estrady - Maryli Rodowicz i Kasi Kowalskiej.
   - Koncert odbędzie się w ramach letniej trasy radia RMF FM "Muzyka najlepsza pod słońcem". Staraliśmy się, by RMF FM przyjechało do Elbląga, bo ich imprezy cieszą się zawsze dużą popularnością. Uznaliśmy, że ta forma promocji Elbląga na ich antenie będzie z korzyścią dla miasta. - mówi Monika Betcher-Jankowska p.o. dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej.
   Początek o godz. 16.30. Wstęp wolny.

  czytaj więcej...


informacje        16 08 11

    Warmia / Olsztyn - Goran Bregović wystąpi w Amfiteatrze im. Czesława Niemena w Olsztynie
   W środę, 17 sierpnia o godz. 20.00 w Amfiteatrze im. Czesława Niemena odbędzie się koncert Gorana Bregovicia. Artyście jak zwykle będzie towarzyszła Orkiestra Weselno-Pogrzebowa. Jako suppoer zagra olsztyńska grupa o muzyczna Enej. Nie mamy dobrych wieści dla wszystkich, którzy chcieliby uczestniczyć w tym muzycznym wydarzeniu. Bilety zostały wyprzedane na długo przed koncertem...

  czytaj więcej...


informacje        14 08 11

   Poradnik emazury.com / Prawo / Co powinieneś wiedzieć wyjeżdżając na wypoczynek za granicę?
   Trwają wakacje, urlopy i wyjazdy. Zanim udamy się w podróż za granicę, w różne strony świata, czasem do dalekich, egzotycznych krajów, warto dowiedzieć się jakie obowiązują przepisy celne i dewizowe. Często chcemy zabrać towary, które będziemy spożywać albo używać podczas pobytu, zaś wracając do kraju - zechcemy przywieźć upominki. Musimy więc wiedzieć jakie towary mogą znaleźć się w bagażu podróżnego, jakie są niedozwolone, a jakie są ograniczenia. Powinniśmy też wiedzieć jakie należy spełnić warunki, by zabrać ze sobą w podróż pieska czy kotka lub innego zwierzaka domowego. Dlatego przedstawiamy podstawowe informacje na ten temat.

  czytaj więcej...


informacje        12 08 11

    Warmia / Olsztyn - "Olsztyn. Aktywnie!" - ciąg dalszy
   Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK zaprasza na imprezy z cyklu "Olsztyn Aktywnie" w dniach 13-14 sierpnia.

NORDIC WALKING

Data i miejsce startu: 13 sierpnia, godzina 08.30, Dworzec Główny PKP (należy kupić bilet, odjazd pociągu do Wipsowa o godzinie 08.45). Trasa i dystans: Wipsowo - Zabruń - Biesowo - stacja PKP Czerwonka (około 12 km).

  czytaj więcej...


informacje        12 08 11

   Żuławy / Elbląg - Finał turnieju XVII Mistrzostw Elbląga w Plażowej Piłce Siatkowej
   W ostatnim, finałowym turnieju XVII Mistrzostw Elbląga w Plażową Piłkę Siatkową na kąpielisku Miejskim wystartowało 9 drużyn, które rozegrały turniej systemem brazylijskim. Niepokonany w poprzednich turniejach i zdecydowanie prowadzący w klasyfikacji generalnej przed finałem był faworyt - zespół "Zięba i Niemiec". W finałowym turnieju siatkarze Tomasz Niemiec i Mateusz Zięba, ograli duet Marcin Radziewicz i Marcin Miąsko z Braniewa z drużyny "Joker" 2:0 (21:17, 21:13). Zwycięski duet zainkasował 10 pkt, a pokonani 8 pkt. Ten dorobek wzbogacił ich dotychczasową punktację w mistrzowskim cyklu.

  czytaj więcej...


informacje        11 08 11

   Węgorzewo - Pracowania Garncarstwo Etniczne w Kamionku Wielkim koło Węgorzewa
    Pracownia Garncarstwo Etniczne znajduje się w Kamionku Wielkim koło Węgorzewa. Oferuje warsztaty garncarskie, pokazy, plenery i spotkania z garncarzem.
    Pracownia jest bogato wyposażona. Właściciele zadbali o dostęp do naturalnej gliny. Piece są opalane drewnem. Istnieje możliwość zwiedzania pracowni i poznania tajników wyrobu ceramiki. Pracownia dysponuje ofertą dla osób indywidualnych oraz grup zorganizowanych, szkół, firm.
    Atutem warsztatów jest zapoznawanie ich uczestników z zapomnianymi już i dawno niekultywowanymi dziedzinami garncarstwa. Właściciele pracowni pokazują możliwości zastosowań technik garncarskich w takich dziedzinach jak: rehabilitacja techniki relaksacyjne, edukacja ekologiczna, archeologia doświadczalna, agroturystyka, gastronomia. Część warsztatów jest przeprowadzana w wyznaczonym przez uczestników miejscu, wszystkie odbywają się w Garncarni. Spotkania oparte są na autorskim programie zajęć.

  czytaj więcej...


informacje        11 08 11

   Zielone Płuca Polski / Konkursy / "7 nowych cudów Polski" - plebiscyt National Geographic. Zagłosuj na Kortowo i Kanał Elbląski!
   Miesięcznik National Geographic Traveler organizuje plebiscyt pod nazwą "7 nowych cudów Polski" ("Polska jest najfajniejsza"). Redaktorzy magazynu wybrali 35 najciekawszych ich zdaniem, a ciągle niewystarczająco znanych miejsc w całej Polsce. Które wejdą do ścisłej siódemki? Jaka atrakcja okaże się "cudem numer jeden"?
   Do 15 września można głosować na poszczególne kandydatury za pomocą SMS-ów. Szczegóły jak oddać głos i aktualne wyniki znajdują się na internetowej stronie Travelrera oraz w aktualnym wydaniu papierowym magazynu. Do wygrania wiele cennych nagród.

  czytaj więcej...


informacje        11 08 11

   Południowe Pomorze / Przełomowe odkrycie chemików z UMK w Toruniu
   Jak podał portal Cowtoruniu.pl naukowcy z Zakładu Spektroskopii Atomowej Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pod kierunkiem prof. Marka Polasika dokonali przełomowego odkrycia dotyczącego mechanizmu oddziaływania fotonu z elektronami atomu.
   Odkrycie ma ważne konsekwencje dla podstaw spektroskopii atomowej i oznacza konieczność weryfikacji baz danych dotyczących wartości atomowych parametrów. Należy podkreślić, że wyniki tych pionierskich badań teoretycznych będą pomocne w lepszym zrozumieniu rezultatów eksperymentów prowadzonych w największych światowych laboratoriach takich jak ESRF (European Synchrotron Radiation Facility - Europejski Ośrodek Synchrotronu Atomowego) w Grenoble.

  czytaj więcej...


informacje        10 08 11

   Warmia / Lidzbark Warmiński - XXXII Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry
   W dniach 17 - 20 sierpnia w Lidzbarku Warmińskim odbędą się XXXII Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry - coroczny, ogólnopolski przegląd kabaretowy odbywający się od 1976 roku. Patronem tej imprezy o randze ogólnopolskiej jest "książę poetów Polskich" - Ignacy Krasicki, a mottem jego słowa: "Prawdziwa cnota krytyk się nie boi i śmiech niekiedy może być nauką".
    Na scenie Lidzbarskiego Domu Kultury po turniejach odbywają się koncerty autorskie, całe programy kabaretów, wieczory improwizowane. Finałem festiwalu jest koncert laureatów i Kabaretowa Noc pod Gwiazdami, które odbywają się w lidzbarskim amfiteatrze i są realizowane przez TVP1.
    W Lidzbarku Warmińskim w tym roku można będzie zobaczyć "na żywo" m.in.: Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Neo-Nówka, Łowcy. B, Kabaret Jurki, Kabaret Babeczki z Rodzynkiem, Andrzeja Poniedzielskiego, Artura Andrusa.

  czytaj więcej...


informacje        08 08 11

   Mazury / Ełk - IV Mazurskie Międzynarodowe Zawody Balonowe
   W dniach 11 - 14 sierpnia w Ełku odbędą się IV Mazurskie Międzynarodowe Zawody Balonowe. Impreza ta szybko osiągnęła wielki prestiż i rozgłos w kraju i zagranicą. Obecnie jest największą imprezą balonową w Europie Środkowo-Wschodniej!
   W tym roku udział w zawodach zapowiedziało około 60 ekip balonowych i 3 sterowce z takich państw jak: Norwegia, Szwajcaria, Litwa, Łotwa, Rosja, Emiraty Arabskie. Nie zabraknie oczywiście załóg z Polski.
   Pierwsze loty zaczyną już w czwartek, 11 sierpnia około godziny 18.00, a w piątek (12 sierpnia) o 22.00 ulicami Ełku przejdzie Wielka Parada Baloniarzy. W programie przewidziono także nocne pokazy lotów balonem oraz nocne techno-party na promenadzie.

  czytaj więcej...


informacje        08 08 11

   Pomagamy / Ruszył program "Komputer dla HOMERA 2010"
   Rozpoczęła się realizacja programu "Komputer dla HOMERA 2010" (ze środków PFRON). Program obejmuje dofinansowanie do podstawowego oraz specjalistycznego sprzętu komputerowego i oprogramowania oraz urządzeń braille'owskich Program skierowany jest do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności - "stopień znaczny lub umiarkowany - narząd wzroku".

  czytaj więcej...


informacje        08 08 11

   Humor / Pies żeglarzem
   Pies w roli żegalarza? Niemożliwe? Zobaczcie sami...

  czytaj więcej...


informacje        07 08 11

   Mazury / Iława - XLI Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting "Złota Tarka"
   W dniach 12 - 14 sierpnia odbędzie się w Iławie XLI Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting "Złota Tarka".
   Główne założenia i cele 41. Złotej Tarki to prezentacja i popularyzacja jazzu tradycyjnego w zderzeniu z nowoczesnymi tendencjami i trendami w polskiej i światowej muzyce, popularyzacja tego gatunku muzycznego wśród młodych pokoleń muzyków oraz niezmiennie od ponad 15 lat - realizacja potrzeb kulturalnych społeczności lokalnej regionu warmińsko-mazurskiego. Głównymi organizatorami Złotej Tarki są Iławskie Centrum Kultury oraz Urząd Miasta Iławy, a współorganizatorami - Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Urząd Marszałkowski w Olsztynie oraz przedsiębiorstwo Studio WWW sp. z o.o.

  czytaj więcej...


informacje        07 08 11

   Południowe Pomorze / Toruń - Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway, 9 - 13 sierpnia 2011
   Zabytkowe Collegium Maximum w płomieniach, gigantyczne Akwarium na fasadzie Teatru im. Wilama Horzycy, niezwykła instalacja El Sol, czyli podświetlone namioty ułożone w kształt klucza wiolinowego w średniowiecznej Fosie Zamkowej - to jedynie niektóre z atrakcji III edycji Międzynarodowego Festiwalu Światła SKYWAY, który odbędzie się w dniach 9 - 13 sierpnia w Toruniu.
    Program tegorocznego SKYWAY'a zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie, podczas 5 dni festiwalu zobaczymy 11 instalacji świetlnych, przygotowanych przez artystów z Belgii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier, Estonii, Francji i Polski. Wszystkie prezentacje nawiązywać będą do klasycznej koncepcji czterech żywiołów: ziemi, wody, ognia i powietrza, uzupełnionej przez Arystotelesa o kosmiczny eter.

  czytaj więcej...


informacje        05 08 11

   Warmia, Mazury, Suwalszczyzna, Biebrza, Białowieża / Recenzje / Trzecie wydanie kultowego przewodnika Elżbiety Dzikowskiej
   8 sierpnia 2011 r. odbędzie się premiera III wydania serii "Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce!" wydawnictwa Rosikon Press. Autorka, Elżbieta Dzikowska, prowadziła przed laty z mężem Tonym Halikiem cykl programów "Pieprz i wanilia". Teraz, kiedy wszyscy możemy podróżować po całym świecie, dzieli się z nami opisami niezwykłych miejsc, jakie poznała i często odwiedza w Polsce. W serii "Groch i kapusta" oprócz relacji o nich i zdjęć wiele uwagi poświęca wybranym przez siebie ludziom, aby przekazać ich pasje, z nadzieją, że nie tylko czytelników zaciekawią, lecz i zainspirują.

  czytaj więcej...


informacje        04 08 11

   Mazury / Gołdap - Regionalny Festiwal Pogranicza Kartaczewo 2011
   7 sierpnia w Gołdapi odbędzie się Regionalny Festiwal Pogranicza Kartaczewo 2011. Festiwal ten wpisuje się w kalendarz imprez regionalnych promujących naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną żywność województwa warmińsko-mazurskiego.
   Kucharze reprezentujący restauracje, zakłady gastronomiczne, gospodarstwa agroturystyczne i organizacje z terenu województwa warmińsko-mazurskiego oraz terenów przygranicznych obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej, jak również kucharze z Litwy rywalizować będą w Gołdapi w konkursie kulinarnym o tytuł "Mistrza kartaczy".
   Oprócz tego odbędzie się konkurs publiczności "Mistrz kartaczy - kartacze domowe" oraz "Mistrzostwa świata w jedzeniu kartaczy" (w kilku kategoriach). O godzinie 18.30 wystąpi Zbigniew Wodecki.

  czytaj więcej...


informacje        04 08 11

   Warmia / Powiat olsztyński / Barczewo - Przegląd Zespołów Lokalnych "ERROR" w Barczewie
   5 sierpnia 2011 w Amfiteatrze Miejskim w Barczewie odbędzie się Przegląd Zespołów Lokalnych "ERROR". Będzie to pierwsza edycja imprezy, której założeniem jest wyłonienie w ramach konkursu zespołu, dla którego nagrodą będzie występ na przyszłorocznej olsztyńskiej Kortowiadzie w 2012 roku.

Program imprezy

Godz. 14.00 - 19.00 - Przegląd, wystąpią zespoły:

Marsjasz - rock (Olsztyn)
Neura - rock (Olsztyn)
1 More Time - rock (Lubawa)
Esenta - hip hop (Olsztyn)
Sevent'h Heaven - pop (Barczewo).

  czytaj więcej...


informacje        02 08 11

   Żuławy / Elbląg - Łada Gorpienko wystąpi w elbląskiej Bażantarni. Wstep wolny!
   Łada Gorpienko wystąpi w Parku Bażantarnia w Elblągu już w najbliższą sobotę, 6 sierpnia o godz. 18.00 w ramach "XV Elbląskich Nocy. Festiwalu Piosenki Wartościowej". Wstęp wolny.
   Łada Gorpienko urodziła się na Ukrainie. Piosenkarka, aktorka, tancerka, choreograf. Do Polski przyjechała w 1994 roku na zaproszenie znanego krakowskiego kabaretu "Loch Camelot" i do dziś jest artystką tej grupy kabaretowej. Występowała m. in. we Francji, Czechach, Niemczech, USA, Finlandii, na Węgrzech.
   Artystka znakomicie sprawdza się w piosenkach Bułata Okudżawy czy Włodzimierza Wysockiego, jednak ma również inne oblicza artystyczne, jest m.in. interpretatorką ukraińskich i rosyjskich pieśni żydowskich, w latach 1998-2002 występowała w telewizyjnych "Spotkaniach z Balladą". Zagrała w serialach telewizyjnych "Dom", "Na dobre i na złe", w filmie "Ogniem i mieczem".

  czytaj więcej...


informacje        02 08 11

   Warmia / Lidzbark Warmiński - Regionalne zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody w Lidzbarku Warminskim
   W dniu 7 sierpnia na Stadionie Miejskim przy ulicy Polnej w Lidzbarku Warmińskim odbędą się regionalne zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody pod patronatem burmistrza Lidzbarka Warmińskiego. Rozpoczęcie planowane jest na godz. 11.00. W trakcie zawodów odbędą się konkursy jeździeckie klasy: L, LL, P, N oraz konkurs "potęga skoku". Organizatorami są Klub Jeździecki "Kamińskich", Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji.
   Dodatkową atrakcją będzie pokaz sprzętu wojskowego 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim oraz punkt informacyjno-promocyjny tej jednostki, który będzie czynny w czasie zawodów.

  czytaj więcej...


informacje        01 08 11

   Żuławy / Elbląg - Coolturalna Starówka w sierpniu - program
   Mimo, iż to już ostatnie w tym roku imprezy coraz bardziej popularnego wśród mieszkańców naszego miasta cyklu pod nazwą "Coolturalna Starówka", będzie z pewnością w czym wybierać i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
   Ostatni miesiąc wakacji upłynie niewątpliwie pod znakiem dobrej muzyki. W pierwszej połowie sierpnia mnóstwo pozytywnych brzmień i świetnej zabawy, dostarczą nam koncerty w Klubach Muzycznych: Mjazzga i Mimoza. Już w najbliższy czwartek, 4 sierpnia, w Klubie Mjazzga koncert dla amatorów muzyki elektronicznej - wystąpi olsztyński zespół Systu. 8 sierpnia (poniedziałek), również w Klubie Mjazzga - kolejne, cieszące się dużą popularnością Jazz Jam Session, a 10 sierpnia (środa) w Klubie Mimoza - "Wieczór z Jazzem i Bluesem" - koncert Leszek Dranicki Trio z cyklu Staromiejska Strefa Muzyczna.

  czytaj więcej...


informacje        01 08 11

   Mazury / Pisz - Pisz Music Festival 2011, 6 - 7 sierpnia
   W dnia 6 - 7 sierpnia (sobota i niedziela) 2011 w Piszu odbędzie się Pisz Music Festival. 6 sieprnia zagra Maciej Maleńczuk. 7 sierpnia odbędzie się kilka koncertów. Gwoździem wieczoru będzie koncert grupy Hey, który rozpocznie się o godzinie 21.30. Poniżej prezentujemy program Festiwalu. Wstęp wolny!

6 sierpnia (sobota) - Pisz, Plac Daszyńskiego

9.30 - Wykład warsztatowy Wojciecha Hoffmanna - gitarzysty zespołu Turbo
11.00 - Koncerty zespołów mazurskiej sceny muzycznej
15.00 - Konkurs Muzyczny "Skrzydlate Wiosło"
20.00 - Koncert Laureatów Konkursu Muzycznego "Skrzydlate Wiosło"
21.00 - Koncert Macieja Maleńczuka oraz zespołu Psychodancing

  czytaj więcej...


informacje        31 07 11

   Mazury / Stare Jabłonki koło Ostródy - Pasmo sukcesów na turnieju siatkówki plażowej z serii World Tour w Starych Jabłonkach
   Kolejny sukces zanotowali organizatorzy turnieju z cyklu World Tour w Starych Jabłonkach. Wszystko okraszone zostało srebrnym medalem Polaków. To pierwsze podium naszych reprezentantów na tej imprezie. Od ośmiu lat do mazurskiej miejscowości nad jeziorem Szeląg Mały zjeżdżają najlepsze pary plażowe świata. Teraz organizatorzy mogą spokojnie przygotowywać się do mistrzostw świata w 2013 roku.
   Tegoroczny SWATCH FIVB World Tour Mazury Orlen Grand Slam zapadnie w pamięci na długo. Wspaniale spisujący się w tym sezonie Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel sprawili swoim kibicom niezwykłą radość zdobywając pierwsze w historii srebrne medale dla Polaków w Starych Jabłonkach. Zawodnicy mocno podkreślali, jak ważne było dla nich wsparcie fanów w całym turnieju. - Grać dla takiej publiczności to sama przyjemność - podkreślał Prudel.

  czytaj więcej...


informacje        31 07 11

   Mazury / Mrągowo - XVII Festiwal Kultury Kresowej, 5 - 7 sierpnia 2011
   W dniach 5 - 7 sierpnia odbędzie się w Mrągowie XVII Festiwal Kultury Kresowej. Celem Festwalu, który po raz pierwszy został zorganizowany w 1995 roku, jest przybliżenie i popularyzacja kultury polskiej z obszaru Kresów Wschodnich.
   Poprzednie edycje festiwalu spotkały się z bardzo przychylnym przyjęciem. Występy zespołów muzycznych i tanecznych z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy transmitowane są przez TVP 2 oraz Telewizję Polonia. Koncert galowy w amfiteatrze jest podsumowaniem trzech dni imprez festiwalowych w mieście, w trakcie których oglądać można występy kapel, chórów oraz zespołów pieśni i tańca. Występom towarzyszą wystawy plastyczne, fotograficzne, rękodzieła, wieczory poetyckie, kiermasze i degustacje kresowych potraw. Festiwal jest najciekawszym obok Pikniku Country przedsięwzięciem kulturalnym miasta Mrągowa.

  czytaj więcej...


informacje        30 07 11

   Warmia, Mazury, Żuławy / Mały ruch graniczny będzie dotyczył całego obwodu kaliningradzkiego
   Mały ruch graniczny będzie dotyczył całego obwodu kaliningradzkiego. Komisja Europejska zadecydowała, że ruch bezwizowy obejmie całą rosyjską eksklawę. Do tej pory zasadą był pas o szerokości 30 km. Przypomnijmy, że maksymalna szerokość obwodu ze wschodu na zachód to ok. 200 km, a długość (z północy na południe) - około 110 km.
   Propozycja Komisji Europejskiej będzie musiała być zatwierdzona przez Radę Unii Europejskiej i Parlament Europejski, ale wydaje się to kwestią czasu. Prawdopodobnie nowe przepisy wejdą w zycie do końca tego roku.

  czytaj więcej...


informacje        20 07 11

   Mazury / Iława - Festiwal Jeziorak Szanty oraz XIII Ogólnopolskie Regaty Oldbojów w klasie Optymist '"Yellow Cup'"
   W dniach 29 - 31 lipca w Amfiteatrze Miejskim im. L Armstronga w Iławie odbędzie się Festiwal Jeziorak Szanty oraz XIII Ogólnopolskie Regaty Oldbojów w klasie Optymist '"Yellow Cup'". Organizatorem imprezy jest Iławskie Centrum Kultury. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny!
   W niedzielę. 31 lipca 2011 r.o godz. 12:00 rozpoczną się Ogólnopolskie Regaty Oldbojów w klasie Optymist "Yellow Cup". Będzie to już 13 edycja tych regat. Zawodnicy w wieku 30 i więcj lat ścigać się będą na jachtach klasy Optymist.

  czytaj więcej...


informacje        20 07 11

   Żuławy / Elbląg - I Elbląski Spacer z Książką - "Chodzę i czytam"
   W czwartek, 21 lipca o godz. 17.30 w Bażantarni w Elblągu, pod honorowym patronatem wiceprezydent Grażyny Kluge odbędzie się I Elbląski Spacer z Książką pod nazwą "Chodzę i czytam". Pierwszą tego typu imprezę w mieście przygotowały wspólnie Departamenty Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Elblągu.
   Zainteresowani udziałem w tym oryginalnym spacerze będą mieli do przejścia dystans od trzech do pięciu kilometrów malowniczymi trasami Bażantarni. W trakcie spaceru uczestnicy będą mogli dzielić się swoimi literackimi zainteresowaniami, a po przejściu całej trasy będzie można podyskutować o swoich ulubionych lub ostatnio czytanych książkach. Wystarczy wyjść z domu w sportowym obuwiu i koniecznie z ulubioną lekturą w plecaku.

  czytaj więcej...


informacje        17 07 11

   Mazury / Mrągowo - Rock Opera Krzyżacy w Mrągowie
   Mrągowo jako jedyne miasto w województwie warmińsko-mazurskim będzie gościć plenerową Rock Operę Krzyżacy, na podstawie klasycznej powieści Henryka Sienkiewicza.
   Rockowa stylistyka, nowoczesna choreografia i znani polscy wokaliści!!! W rolach głównych wystąpią: ARTUR GADOWSKI /Ira/ - król Jagiełło, MACIEJ BALCAR /Dżem/ - Jurand ze Spychowa, PAWEŁ KUKIZ /Piersi/ - Konrad von Jungingen, MACIEJ SILSKI - Zbyszko z Bogdańca, Olga Szomańska - Danuśka, córka Juranda oraz inni wybitni polscy aktorzy i wokaliści.
   Przedsięwzięcie wyprodukowane z wielkim rozmachem i doskonałą obsadą ma szansę stać się najbardziej pożądanym spektaklem muzycznym w naszym kraju, a także jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie zostanie wystawione w sezonie letnim wyłącznie w Mrągowie i tylko jeden raz.

  czytaj więcej...


informacje        17 07 11

   Żuławy / Elbląg - Bezpłatne badania mammograficzne w Elblągu
   Od 18 do 22 lipca przy Centrum Handlowym Elzam, w godz. 10.00 - 18.00 będzie stacjonował MAMMOBUS FADO z Gdyni. Na bezpłatne badania mammograficzne zaproszone są wszystkie panie w wieku 50 - 69 lat, które nie miały wykonanej mammografii w ostatnich dwóch latach.
   Rejestracji na badanie można dokonywać pod numerami telefonu: 0801 080 007 lub 58 666 24 44.
   Badania organizuje Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi w Olsztynie, w ramach realizacji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

  czytaj więcej...


informacje        16 07 11

   Żuławy, Mierzeja Wiślana / Rejsy komfortową łodzią motorową na trasie Elbląg - Krynica Morska i z powrotem
   SCAT Boat Team proponuje rejsy nowoczesną, eksluzywną, komfortową i bezpieczną łodzią motorową na trasie Elbląg - Krynica Morska i z poworotem. Poczuj wiatr we włosach, zrób przepiękne zdjęcia, zobacz jak wygląda nabrzeże portowe w Elblągu, obserwuj wspaniałe widoki Zalewu Wiślanego.
   Rejsy odbywają się łodzią SPORTIS model MC-6800. Nowoczesna konstrukcja kadłuba daje jednostce doskonałe właściwości nautyczne, a aranżacja pokładu sprawia, że pływanie jest bezpieczne i niezwykle komfortowe. MC-6800 to połączenie gracji i luksusu, a także niezawodności, nawet w najtrudniejszych warunkach. Łódź napędza silnik zaburtowy firmy Honda o mocy 150 KM. Silnik ten wystarczy do spokojnego pływania jak również do zapewnienia wrażeń wymagającym klientom. Łódź wyposażona jest w sprzęt ratunkowy, ratowniczy, pomocniczy, łącznościowy i nawigacyjny oraz obsadzona przez załogę z długoletnim doświadczeniem w morskiej żegludze przybrzeżnej, o kwalifikacjach motorowodnych, ratownictwa wodnego i ratownictwa przedmedycznego.

  czytaj więcej...


informacje        16 07 11

   Mazury / Kętrzyn - Walkiria - Mazurski Piknik Militarny 2011
   Druga edycja największego pikniku militarnego na Warmii i Mazurach odbędzie się w dniach 23 - 24 lipca w Parku Miniatur Warmii i Mazur, 900 m za legendarnym Wilczym Szańcem. W tym roku w imprezie weźmie udział 250 rekonstruktorów z całej Polski.    "Walkiria 2011" to największa impreza plenerowa, która odbędzie się w tym sezonie w województwie warmińsko-mazurskim. Do Gierłoży zjadą grupy rekonstrukcyjne z całej Polski przygotowując niezwykłe atrakcje dla odwiedzających. Pokazy militarne zaplanowano na dwa dni.
   Impreza rozpocznie się już w piątek 22 lipca, kiedy Park Miniatur Warmii i Mazur zamieni się w prawdziwy obóz wojskowy. Dwa miasteczka, które powstaną na potrzeby Mazurskiego Pikniku Militarnego będą miały powierzchnię 1000 m2. Na drugiej, takiej samej przestrzeni, zaparkowane zostaną w pełni oryginalne pojazdy z epoki, a pośród nich m.in.: Działa samobieżne SU, Hotchkiss H-35, KdF Kubelwagen wz. 182, BA 64, Ursus wz. 29, Gaz 69 w wersji wojskowej i sanitarnej, dwuosobowe motocykle niemieckie Zundapp i BMW R 75 oraz BMW Sahara produkowane na potrzeby armii oraz niemiecki transporter opancerzony Sd. KFZ. 215 i Opel Kadett czy Opel Blitz produkowane w latach 1936 - 1940.

  czytaj więcej...


informacje        16 07 11

   Żuławy / Elbląg - Anna Serafińska na 8th Summer of Jazz & Blues w Elblągu
   W sobotni wieczór, 16 lipca o godz. 20.00 w Galerii EL w Elblągu rozpocznie się występ Anny Serafińskiej - jednej z największych polskich wokalistek jazzowych młodego pokolenia. Warto dodać, iż Anna Serafińska dysponujące słuchem absolutnym. W styczniu 2004 na Akademii Muzycznej w Katowicach jako pierwsza w Polsce obroniła tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego. Jest wnuczką legendarnej wokalistki jazzowej Carmen Moreno (córki Hiszpanki i Polaka).
   Anna Serafińska urodziła się 9 listopada 1974 roku w Sosnowcu. Jest absolwentką klasy skrzypiec katowickiego liceum muzycznego oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Artystka jest bardzo ceniona w branży muzycznej za duże umiejętności w zakresie techniki wokalnej.

  czytaj więcej...


informacje        16 07 11

   Warmia / Frombork - Program 44. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku
   26 czerwca rozpoczął się cykl koncertów w ramach 44. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku. Koncerty odbywają się w każdą niedzielę - zawsze o godzinie 14.00. 17 lipca zagra Volodymyr Koshuba z Ukrainy.     Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku należy do najstarszych i najbardziej prestiżowych festiwali tego typu w Polsce. - Wysoki poziom artystyczny oraz splendor osób, które tu już wcześniej występowały podnosi rangę imprezy, w której chcą uczestniczyć znani i cenieni artyści - podkreśla Jan Brzozecki, dyrektor festiwalu we Fromborku. Na tegorocznym festiwalu nie zabraknie artystów spoza Polski. Już jutro wystąpi artysta z Ukrainy, a za tydzień - 24 lipca we fromborskiej Katedrze zagra portugalski organista Filipe Verissimo, który jest pierwszym organistą kościoła Lapa w Porto, w którym znajdują się największe w Portugalii organy symfoniczne. Przypomnijmy jeszcze, że 14 sieprnia wsytąpi chór z Węgier - The Girl's Choir of Kossuth Secondary School Cegléd, a 21 sierpnia zagra Javier Artigas Pina z Hiszpanii.

  czytaj więcej...


informacje        15 07 11

   Żuławy / Elbląg - Special Jazz Sextet zagra na 8. Lecie Jazzowo-Bluesowym w Galerii El
   17 lipca o godz. 20.00 w Galerii EL w Elblągu wystąpi Special Jazz Sextet, który będzie promował utwory ze swojej najnowszej płyty "Projekt Elbląg". Muzykom z Elbląga będą towarszyszyć znakomici goście - Zbigniew Namysłowski oraz Przemek Dyakowski. Dodatkowych wrażeń artystycznych dostarczy wystawa fotografii Konrada Kosacza, który towarzyszył Special Jazz Sextet podczas prób i koncertów. Sepcial Jazz Sextet zagra w ramach 8. Lata Jazzowo-Bluesowego, które odbywa się w samym sercu elbląskiej Starówki.
   "Projekt Elbląg" to tytuł debiutanckiej płyty Special Jazz Sextet, w którego skład wchodzą elblążanie znani miłośnikom dobrej muzyki: Bartosz Krzywda - piano, Marcin Gawdzis - trąbka, Artur Olewniczak - puzon, Szymon Zuehlke - saksofony oraz Janusz Mackiewicz - kontrabas i Grzegorz Sycz - perkusja, z Trójmiasta. Na płycie gościnnie wystąpili: legendarny saksofonista - Przemek Dyakowski; mistrz gitary - Jarek Śmietana oraz wirtuoz skrzypiec - Jerry Goodman. Utwory z płyty zostaną wykonane na żywo podczas koncertu organizowanego w ramach VIII Festiwalu "Summer Jazz & Blues" w niedzielę 17 lipca o godz. 20.00 w Galerii EL.

  czytaj więcej...


informacje        14 07 11

   Warmińsko-mazurskie / Pasłęk - Dzień otwarty i biała niedziela na Polu Golfowym Sand Valley w Pasłęku
   17 lipca 2011 roku w godzinach od 13.00 do 18.00 na Polu Golfowym Sand Valley w Pasłęku można będzie skorzystać z darmowych porad lekarzy. Ponadto organizatorzy przewidzieli naukę gry w golfa, prezentację domów, pokaz motocykli oraz paralotni. Przewidziany jest przyjazd elitarnych samochodów, wozów straży pożarnej oraz wystawa broni.
   Pole Golfowe Sand Valley w Pasłęku należy do ścisłej czołówki najbardziej zaawansowanych inwestycji golfowych w Polsce. Jest to pole 18-dołkowe. Oficjalne otwarcie odbyło się w 2009.
   Sand Valley to pierwsze w Polsce pole golfowe, którego powstanie było możliwe dzięki sprzedaży udziałów w spółce golfowej. Jak zapewnia Wojciech Dziewulski, dyrektor generalny Sand Valley Company - udziały w polu golfowym będzie można w przyszłości odsprzedać z zyskiem. W miarę zdobywania przez Sand Valley popularności, liczba zainteresowanych nimi golfistów wzrośnie.

  czytaj więcej...


informacje        14 07 11

   Żuławy / Elbląg - Letnia Szkoła Edukacji Artystycznej w CSE "Światowid" w Elblągu
   Już po raz dwunasty młodzież niepełnosprawna rozwijać będzie swój twórczy potencjał pod kierunkiem artystów, pedagogów i terapeutów. Kolejna edycja Letniej Szkoły Edukacji Artystycznej, organizowana przez CSE "Światowid", rusza 24 lipca.
   Letnia Szkoła Edukacji Artystycznej to zajęcia warsztatowe z różnych dziedzin sztuki, m.in. malarstwa, fusingu, witrażu, ceramiki, tańca, filmu, fotografii, muzyki czy teatru. W trakcie tygodniowych spotkań odbywają się również zajęcia dziennikarskie oraz zajęcia z historii i kultury regionu w formie wycieczek.
- Tematem wiodącym ostatnich edycji Szkoły były zmysły i żywioły - mówi Teresa Miłoszewska z Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" - Program tegorocznej Szkoły realizowany będzie również metodą projektów, tym razem inspiracją będą tradycje, wierzenia i legendy.

  czytaj więcej...


informacje        14 07 11

   Żuławy / Elbląg - Młoda drużyna z Elbląga na VIII Finale Polskiej Ligi Rugby 7
   9 lipca na boisku w Szczecinie odbył się VIII Finał Polskiej Ligi Rugby 7. Nasz drużyna zaliczając tam bardzo dobry występ powróciła na 10 miejscu na 12 możliwych.
   Swój udział w turnieju rozpoczynaliśmy grając z Rugby Klub Zduńska Wola przegrywając 22:0. Po przemyśleniu wszystkich błędów jakie wystąpiły w tym spotkaniu musieliśmy się zmierzyć z drużyną AZS AWFiS Gdańsk, która jest aktualnym wicemistrzem Polski w rugby akademickim. Nasi przeciwnicy nieźle się zdziwili gdy do przerwy to my prowadziliśmy 7:5. Przyłożenie dla naszej drużyny zdobył Mateusz Sławkowski, a podwyższył Arkadiusz Abramek.

  czytaj więcej...


informacje        08 07 11

   Mazury / Mrągowo - Koncert krakowskiego zespołu Duch w Mrągowie!
   W ramach letnich koncertów na deptaku - 14 lipca o godz. 18.00 przy molo przy skwerze Jana Pawła II w Mrągowie wystąpi zespół Duch z Krakowa.
   Duch to grupa, która w nietypowy sposób podchodzi do zagadnienia zwanego poezją śpiewaną. Grają muzykę, którą można zakwalifikować jako akustyczny rock. Młodzieńcza energia oraz biegłe władanie instrumentami dają wybuchowy koktajl, który mocno uderza do głowy. Przemyślane teksty, spójność muzyczna, ciekawa harmonia tworzą na koncertach niepowtarzalną atmosferę. Wyróżnieni na 46 Studenckim Festiwalu Piosenki oraz na Festiwalu Korowód.

  czytaj więcej...


informacje        08 07 11

    Mazury / Giżycko - Oficjalne otwarcie Ekomariny w Giżycku - 16 - 17 lipca
   W dniach 16 i 17 lipca, w związku z uroczystym otwarciem Ekomariny w Giżycku (przteracie wstęgi - 16 lipca, godzina 12.00), odbędą się imprezy towarzyszące. 16 lipca - od 13.00 do 17.00 w Ekomarinie powstanie "Pirackie Miasteczko" - atrakcja dla najmłodszych. Od godz. 13.00 w ramach wydarzenia planowane są liczne wydarzenia, gry i zabawy z nagrodami dla dzieci i młodzieży, m.in. abordaż piratów i obrona portu z udziałem masztowca "Biegnąca po falach" i innych jednostek pływających (14.00-14.30).

  czytaj więcej...


informacje        08 07 11

   Mazury / Żeglarstwo / System sygnalizacji ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi na Wielkich Jeziorach Mazurskich
   Bardzo dobra wiadomość dla żeglarzy! W połowie lipca planowane jest uruchomienie systemu sygnalizacji ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi na Wielkich Jeziorach Mazurskich. System nie jest przedsięwzięciem komercyjnym. Został zrealizowany przez państwową jednostkę budżetową tj. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie ( www.warszawa.rzgw.gov.pl i sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  czytaj więcej...


informacje        07 07 11

    Warmia / Olsztyn - Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK zaprasza na imprezy z cyklu "Olsztyn Aktywnie"
   Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK zaprasza na imprezy z cyklu "Olsztyn Aktywnie", które odbędą się w dniach 9 i 10 lipca.
MARSZOBIEGI
Data i miejsce startu: 10 lipca, godzina 10.00, Tortex (ul. Dworcowa)
Trasa: Park Kusocińskiego NORDIC WALKING Data i miejsce startu: 10 lipca, godzina 08.30, Dworzec Główny PKP k. kas (należy wcześniej kupić bilet, odjazd pociągu do Gryźlin o godz. 08.52). Trasa: Gryźliny (PKP) - Zielonowo - j. Pluszne - Gryźliny (około 8 km)

  czytaj więcej...


informacje        07 07 11

   Mazury / Żeglarstwo - męski punkt widzenia
   Żeglarstwo - sport dla ambitnych, otwartych na świat, pełnych energii, a przede wszystkim wymagających mężczyzn. Jesteś jednym z nich?
   Żeglarstwo szczególnie mocno przyciąga "twardych" mężczyzn, indywidualistów, którzy nie lubią dostosowywać się do ram i zasad, bo ponad wszystko kochają wolność wyboru. Co więcej - żeglarze to także urodzeni przywódcy. Wiedzą, jak podejmować decyzje, jak sprawnie kierować zespołem, nie boją się odpowiedzialności za łódź i załogę, potrafią umiejętnie współpracować w grupie. Żeglarstwo oznacza także przyjemne oderwanie się od cywilizacji i wielkomiejskiego zgiełku. Jak twierdzi Gerard Janichon, francuski badacz i odkrywca: "Każde wypłynięcie jest niezawdzięczanym nikomu zwycięstwem wolności".

  czytaj więcej...


informacje        06 07 11

   Żuławy / Elbląg - Pilnie potrzebna krew A Rh - (minus)!
   W Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu przebywa pacjent poszkodowany w wyniku wypadku komunikacyjnego. Stan jego jest bardzo ciężki, otrzymuje m. in. duże ilości krwi o grupie A Rh - (minus). Jest to rzadka grupa krwi, więc tym bardziej przyda się każda jej ilość.
   Krew ratuje życie! Wiemy o tym wszyscy, ale również wiemy, że w Polsce brakuje dawców, a co za tym idzie i krwi. Nowoczesna medycyna mimo tak znaczących postępów w dalszym ciągu nie jest w stanie poradzić sobie bez krwi. Oddanie krwi nic nas nie kosztuje, a w zamian za to mamy możliwość wykonania badań krwi, poznać swoją grupę krwi, a co najważniejsze zyskamy tą świadomość, że nasza krew na pewno komuś pomoże... kto wie być może kiedyś i Tobie...

  czytaj więcej...


informacje        06 07 11

   Mierzeja Wiślana / Krynica Morska - "Lato z Radiem" zagra w Krynicy Morskiej!
   9 lipca w Krynicy Morskiej na parkingu przy wejściu na molo przy ul. Gdańskiej koncert trasy "Lata z Radiem" 2011. Specjalnie dla Państwa zagrają największe gwiazdy polskiej estrady: Papa D, Stachursky i KOMBII. Secjalnie z myślą o najmłodszych słuchaczach wystąpi Centrum Uśmiechu. Robert Sowa ze swoją ekipą przygotuje smaczne potrawy. Koncert poprowadzą Roman Czejarek i Bogdan Sawicki.

  czytaj więcej...


informacje        05 07 11

   Żuławy / Elbląg - Elbląski Inkubator Nowoczesnych Technologii Informatycznych - drzwi otwarte
   Elbląski Inkubator Nowoczesnych Technologii Informatycznych organizuje w czwartek, 7 lipca 2011 o godz. 17.00 drzwi otwarte. Zaproszone są wszystkie osoby zainteresowane ofertą inkubacji. W programie przewidziano prezentację działalności i zasad funkcjonowania inkubatora, przedstawienie oferty, zwiedzanie inkubatora a także spotkania z przedsiębiorcami działającymi w EINTI.
   Spotkanie odbędzie się w małej sali konferencyjnej w budynku Centrum Sportowo-Biznesowego Al. Grunwaldzka 135.

  czytaj więcej...


informacje        05 06 11

   Mazury / Recenzje / Książki - Listy z jeziora Agnieszki Korol - Mazury, miłość i tajemnica
   Listy z jeziora to pełna ciepła i szczególnego uroku prowincjonalnego miasteczka powieść obyczajowa osadzona w mazurskich realiach. Książka, która wciąga od pierwszej strony. Doskonała na wakacyjne ciepłe wieczory.
   Sensacyjna powieść o tajemniczych listach z pogróżkami adresowanymi do właścicielki pensjonatu. Główna bohaterka nagle znajduje się w sytuacji osaczenia. Nie może z nikim podzielić się swoim problemem, czuje, że nikt nie może jej pomóc. Łapie się na tym, ze zaczyna podejrzewać wszystkich dookoła. Jej mąż oficjalnie nie żyje od dwudziestu pięciu lat, a tymczasem to jego podpis widnieje pod każdym z listów. Od kogo więc one są? Od niego, a może od kogoś z pensjonariuszy? A może podrzuca je sąsiad, listonosz?

  czytaj więcej...


informacje        05 06 11

   Żuławy, Warmia, Mazury, Podlasie / Rage-Race 2011 odwołany!
   Największe wydarzenie Gran Turismo w Polsce - Rage-Race 2011 - miało rozpocząć się w środę, 6 lipca startem z warszawskiego Soho Factory, ul. Mińska 25. Uczestnicy wyścigu mieli odwiedzić m.in. Białystok, Augustów, Ostródę, Elbląg i Malbork. Niestety, impreza zostało odwołana. Poniżej mail, który otrzymaliśmy w sprawie przełożenia terminu wydarzenia.

  czytaj więcej...


informacje        05 07 11

   Mazury / Mazury Cud Natury - liczy się każdy głos!
   Polska na finiszu światowego konkursu "7 Nowych Cudów Natury". Czy kraina Wielkich Jezior stanie się marką Polski na świecie? To zależy tylko od nas. Jak można wesprzeć akcję? Aby zagłosować na Mazury wystarczy wysłać SMS'aa na numer 7155 wpisując w treści: MAZURY (zapisane wielkimi lub małymi literami). Koszt SMS'a wynosi 1zł netto (całkowity koszt to 1,22 zł).
   Jak podkreślają organizatorzy konkursu, głosowanie ma 3 główne zalety: jest bardzo szybkie (wystarczy kilka sekund), głosuje się tylko i wyłącznie na Mazury (w głosowaniu internetowym trzeba oddać głos jednocześnie na 7 finalistów) oraz można głosować bez ograniczeń, nawet z jednego telefonu. Oddawanie głosu na Mazury za pomocą SMS'a jest możliwe jedynie w kraju danego finalisty (w przypadku Mazur - Polski).
   Przypomnijmy, iż Mazury, jako jedyny polski kandydat w plebiscycie szwajcarskiej Fundacji "New7Wonders" przeszły do drugiej kolejnej już rundy ogólnoświatowego konkursu, w której ubiegają się o miano Cudu Natury. W tej prestiżowej stawce jest jeszcze 27 innych finalistów konkursu.

  czytaj więcej...


informacje        04 07 11

   Żuławy, Warmia, Mazury / Elbląg - Adam Wadecki dyrektorem sportowym Grupy Kolarskiej Warmia i Mazury
   4 lipca 2011 roku w Urzędzie Miejskim w Elblągu odbyła się konferencja prasowa podczas której Zdzisław Trojga - dyrektor sportowy oraz Adam Wadecki - od niedawna pełniący obowiązki drugiego dyrektora sportowego - zaprezentowali Grupę Kolarską Warmia i Mazury. Jest to nowa grupa kolarska, której początki sięgają 10 marca 2010 roku. W tym dniu rozpoczął działalność Warmińsko-Mazurski Klub Sportowy Olsztyn oraz Olsztyńska Grupa Kolarska, będąca jedną z sekcji tego klubu.

  czytaj więcej...


informacje        01 07 11

   Żuławy / Elbląg - Kino letnie w Elblągu - pod gołym niebem. Wybierz film, który chcesz zobaczyć!
   Już 9 lipca rusza Kino Letnie w Elblągu - pod gołym niebem. Przez całe wakacje, w każdą sobotę na dziedzińcu Galerii El ustawiony będzie specjalny ekran, na którym wyświetlane będą filmy polskie i hity światowe ostatnich lat.
   - Projekcje będą rozpoczynać się tuż po zachodzie słońca. Podczas seansów każdy może przyjść z własnym leżakiem lub kocem. Będą też ustawione ławki. Z listy kilkudziesięciu filmów, których tytułu zamieściliśmy na stronie www.elblag.eu elblążanie wybiorą te, które będą chcieli obejrzeć. Zachęcamy więc do głosowania. - mówi Monika Betcher-Jankowska.

  czytaj więcej...


informacje        01 07 11

   Warmia / Olsztyn - Spotkanie z legendarnym zeglarzem - kpt. Krzysztofem Baranowskim, kawoksięgarnia "Tajemnica Poliszynela" w Olsztynie, 5 lipca
   Prawdziwy wilk morski - kapitan Krzysztof Baranowski - założyciel szkoły pod żaglami - we wtorek 5 lipca o 19.00 będzie opowiadał o przygodach na morzu i lądzie w kawoksięgarni "Tajemnica Poliszynela" na Starym Mieście w Olsztynie. Wstęp wolny. Punktem wyjścia opowieści będą m.in. książki autorstwa Krzysztofa Baranowskiego, wydane (wraz z tłumaczeniami) w łącznym nakładzie ponad 1 mln egzemplarzy, w tym książka z 2010 r. pt. "Droga na Horn".
   W roku 1972 Krzysztof Baranowski wyrusza na jachcie Polonez w samotny rejs dookoła świata trasą dawnych żaglowców prowadzącą na południe od pięciu znanych przylądków czyli praktycznie wokół Antarktydy. Jest dziewiątym samotnym żeglarzem w historii światowego żeglarstwa, który ma śmiałość zmierzyć się z Ryczącymi Czterdziestkami wówczas, gdy nawigację prowadzi się jeszcze metodami tradycyjnymi i jest pierwszym polskim żeglarzem, który okrąża Przylądek Horn zwany Starym Ludożercą. "Droga na Horn" jest opowieścią o tym rejsie.

  czytaj więcej...


informacje        01 07 11

   Warmia / Konkursy / Olsztyn - Drugi etap konkursu "Podróż za jeden uśmiech, czyli w DEMOLUDY z Polskim Biurem Podróży Olsztyn"
   Dzisiaj, czyli 1 lipca, na rynku Starego Miasta w Olsztynie stanęły krzywe zwierciadła. Wystarczy poczucie humoru i aparat, by wziąć udział w 2. rundzie konkursu: "Podróż za jeden uśmiech, czyli w DEMOLUDY z Polskim Biurem Podróży Olsztyn", w którym nagrodą główną jest dwuosobowa wycieczka do Pragi. Należy dodać, że są jeszcze inne nagrody.
   Krzywe zwierciadła będą stały na rynku olsztyńskiej Starówki do 31 sierpnia. Co należy zrobić?
   Zasady konkursu:
- zrób zdjęcie swojego odbicia w DEMOLUDOWYM krzywym zwierciadle - zamieść je na Facebook'owym profilu Teatru Jaracza w Olsztynie lub prześlij na adres mailowy: promocja@teatr.olsztyn.pl.

  czytaj więcej...


informacje        01 07 11

   Mazury / SMS Pogodowy od ratowników Mazurskiego WOPR
   Mazurskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przy współpracy z partnerem technologicznym Plus, ponownie uruchomiło SMS-owy serwis meteorologiczny dla turystów, żeglarzy, ludzi aktywnie wypoczywających.
   Ratownicy Mazurskiego WOPR wysyłają SMS-y rano i wieczorem, a w razie zagrożenia meteorologicznego wysyłają SMS ostrzegający o niebezpieczeństwie.
   Serwis Meteo ruszył w dniu 1 czerwca 2011 r. i jest dostępny dla użytkowników wszystkich sieci komórkowych.

  czytaj więcej...


informacje        01 07 11

   Żuławy / Elbląg - "Reggae - sounds of freedom" w Elblągu
   "Reggae - sounds of freedom", czyli jamajskie rytmy w Elblągu na inaugurację polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
   Dziś, 1 lipca o godz. 17.30 na Starym Rynku wystąpi zespół Eastwest Rockers słynący z energetycznych występów, świetnej muzyki i tekstów. W ten sposób Elbląg świętować będzie polskie przewodnictwo w Unii. Ponadto podczas koncertu wystąpią Junior Stress i Sun El Band oraz założony w 2010 r. zespół Mixtura, w którego skład wchodzą doświadczeni muzycy tacy jak: Grizlee, Pantekturka czy Zgas 0 dwukrotny mistrz Polski w BeatBoxie. Ich utwory to połączenia nowych brzmień i elektroniki, jamajskiego reggae oraz dancehallu, z elementami hip hopu i rocka.

  czytaj więcej...


informacje        30 06 11

   Żuławy / Elbląg - "Studentki" w kinie "Światowid" w Elblągu
   Praca na infolinii, absorbujące studia, skromna mansarda i wciąż rosnący debet - oto jak wygląda prawdziwe życie żaków znad Loary - co zrobi młoda francuska żeby to zmienić? "Studentki" w kinie "Światowid" - od 24 czerwca do 7 lipca.
   Laura to 19 letnia studentka, która pomimo pracy na pół etatu nie jest w stanie opłacić rachunków za mieszkanie, jedzenie i studia. Sytuacja staje się na tyle ciężka, że zdesperowana dziewczyna odpowiada na ogłoszenie zamieszczone w Internecie: "Joe, 57 letni mężczyzna, poszukuje studentki do fizycznych zbliżeń. 1000 euro za godzinę". Laura decyduje się na ten jeden raz i trzy dni później ląduje w tanim hotelu z mężczyzną z ogłoszenia. Szybko zarobione pieniądze, sprawiają, że dziewczyna wpada w pułapkę i zaczyna spotykać się z kolejnymi mężczyznami.

  czytaj więcej...


informacje        30 06 11

   Wysoczyzna Elbląska / Frombork - III Spotkania Country we Fromborku, 2 - 3 lipca 2011
   W dniach 2 - 3 lipca we Fromborku odbędą się III Spotkania Country. Impreza rozpocznie się o godz. 16.00 w okolicy starego molo nad Zalewem Wiślanym.
   Pierwsza edycja imprezy miała miejsce w 2009 roku i odbyła się w ramach Dni Fromborka. W 2010 roku Spotkania Country były już samodzielną imprezą, która przyciągnęła miłosników tej muzyki z całego kraju.
   W tym roku całość zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Pierwszego dnia będziemy mogli usłyszeć i zobaczyć zespoły: The Medley, Honky Tonk Brothers, Next Generation, Natan The Best. Wystąpi także Allan Mikusek ze Słowacji. Dodatkowo na imprezie zaprezentuje się formacja taneczna Country Dance Clubu z Elbląga. Drugiego dnia usłyszymy: Alicję Boncol razem z zespołem KoAlicja, Colorado Band, Fayerwerk z Gabrysią Mycielską oraz Krzysztofa Piotrowskiego.

  czytaj więcej...


informacje        30 06 11

   Mazury / Konkursy / Pisz - I Mazurski Turniej Muzyczny "Skrzydlate Wiosło" - zgłoszenia do 8 lipca!
    I Mazurski Turniej Muzyczny "Skrzydlate Wiosło" to ogólnopolski konkurs muzyczny pod patronatem artystycznym Muzycznej Sceny Mazur (Stowarzyszenie MSMP). Koncert finałowy turnieju odbędzie się w Piszu w ramach Pisz Music Festival w dniu 6 sierpnia 2011.
   Zgodnie z regulaminem z nadesłanych prac wybranych zostanie 7 zespołów. Nominowani artyści wystąpią na koncercie finałowym w trakcie pierwszego dnia festiwalu. Komisja konkursowa powołana przez Stowarzyszenie MSMP wskaże laureata turnieju, któremu wręczona zostanie nagroda główna:
- Statuetka "Skrzydlate Wiosło"
- Nagroda finansowa o wysokości 7.000 tysięcy złotych.
    Uwaga! Organizatorzy czekają na zgłoszenia zainteresowanych zespołów do 8 lipca!

  czytaj więcej...


informacje        30 06 11

   Mazury / Giżycko - "Szanty w Giżycku" 2011, 15 - 16 lipca
   W dnia 15 - 16 lipca w Amfiteatrze w Twierdzy Boen w Giżycku odbędzie się XIX Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej "Szanty w Giżycku". Start Festiwalu - godzina 20.00.
   Prowadzenie: Porębunia. Wystąpią mi.in: EKT Gdynia, Mechanicy Shanty, Mietek Folk,Orkiestra Dni Naszych, Ryczące Dwudziestki, Jerzy Porębski, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Atlantyda, Banana Boat i inni...
    Wstęp: bilet na jeden dzień 25 zł, karnet na dwa dni 40 zł.

  czytaj więcej...


informacje        27 06 11

   Żuławy, Warmia, Mazury, Podlasie / Trasa Rage-Race 2011 będzie biegła przez Zielone Płuca Polski
   Największe wydarzenie Gran Turismo w Polsce - Rage-Race 2011 rusza w środę, 6 lipca z warszawskiego Soho Factory, ul. Mińska 25. Ponad 1200 km, 9 miast, prawie 20 checkpoint'ów czeka na ponad 100 ambitnych uczestników Rage-Race 2011.

  czytaj więcej...


informacje        26 06 11

   Mazury / Mrągowo - 13. Mazurska Noc Kabaretowa, 9 lipca 2011
   Mrągowo już od kilkunastu lat gości najlepsze polskie grupy kabaretowe oraz wykonawców muzyki rozrywkowej. Mazurska Noc Kabaretowa, z udziałem Telewizji Polskiej SA odbywa się w pięknie położonym nad jeziorem Czos amfiteatrze. Wypełniony po brzegi rozbawionymi widzami amfiteatr świadczy, że jest to jedyna i wyjątkowa taka noc w regionie.
   9 lipca - już po raz trzynasty spotkamy się na Mazurskiej Nocy Kabaretowej w Mrągowie, której gospodarzem w tym roku będzie Grupa Mo Carta! Zatem jak łatwo się domyśleć będzie muzycznie, śpiewająco, ale przede wszystkim kabaretowo. Przewodnikiem po "kolebce muzyki światowej", jaką bez wątpienia jest Polska, a w Polsce Mazury, będzie Artur Andrus, który poprowadzi widzów i gości po tej niezwykłej krainie.

  czytaj więcej...


informacje        26 06 11

   Żuławy / Elbląg - Rage-Race po raz pierwszy zawita do Elbląga
   9 lipca na Placu Jagiellończyka w Elblągu rozpoczynamy Rage-Race (www.rage-race.pl To impreza dla osób poszukujących mocnych wrażeń i adrenaliny!
   Elbląg znalazł się na trasie tego niezwykłego wyścigu. Wspaniałe auta, zawody kartingowe, walka na paintballu elektronicznym, konkursy taneczne oraz pokazy walk w klatce. Elbląg Extreme to pierwsza tego typu impreza w Elblągu.

  czytaj więcej...


informacje        23 06 11

   Podlasie / Łomża - Kobieta oszukuje starszych ludzi
   11 lutego 2011 r. do drzwi 86-letniej Reginy D. mieszkanki Łomży (woj. podlaskie) zapukała młoda i ładna kobieta, podająca się za lekarza, wysłanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Starsza pani się ucieszyła. Mieszkała samotnie, miała problemy zdrowotne - typowe dla wieku, a nie ma siły, by udać się do lekarza. - Z nieba mi spadłaś, moje dziecko, powiedziała pani Regina, zapraszając nieznajomą do domu. Ta tylko na to czekała...

  czytaj więcej...


informacje        15 06 11

   Żuławy / Elbląg / Dni Elbląga 2011 - program
   W dniach 17 - 19 czerwca odbędą się Dni Elbląga. Zagrają i zaśpiewają m.in.: Sofa, Lexus&Novika, Ania Dąbrowska, Varius Manx, Ewa Farna, Monika Brodka, De Mono. Na zakończenie przewidziano wspólne zdjęcie elblążan i... widowisko laserowe. Poniżej program imprezy.

  czytaj więcej...


informacje        15 06 11

   Żuławy / Elbląg / I Elbląski Maraton Fotograficzny - 18 czerwca
   Wszystkie osoby lubiące fotografować zapraszamy do udziału w Elbląskim Maratonie Fotograficznym - w najbliższą sobotę (18 czerwca) w ramach Dni Elbląga.
   W Maratonie udział mogą brać wszyscy - dorośli, jak i osoby niepełnoletnie (w ich przypadku potrzebna będzie zgoda rodziców na piśmie). Podczas rejestracji należy mieć przy sobie dokument tożsamości, wypełnić ankietę zgłoszeniową w biurze Organizatora - w Ratuszu Staromiejskim, w godz. 10.00 do 12.00. Każdy uczestnik otrzyma identyfikator z numerem startowym, wykaz tematów wraz z regulaminem.

  czytaj więcej...


informacje        15 06 11

    Warmia / Olsztyn - "Olsztyn. Aktywnie!" - spotkanie z Hansem Klosem!
   Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK zaprasza na imprezy z cyklu "Olsztyn Aktywnie" w dniach 18 i 19 czerwca. W ramach bogatego programu imprezy można będzie m.in. spotkać się ze Stanisławem Mikulskim - odtwórcą roli Klossa w serialu "Stawka większa niż życie". Prowadzone będą mini-warsztaty kolarstwa grawitacyjnego w Bikeparku "Wąwóz". Przewidziano również wiele innych atrakcji. Szczegóły w programie.

  czytaj więcej...


informacje        15 06 11

   Żuławy / Elbląg / "Armadillo - wojna jest w nas" w Dyskusyjnym Klubie Filmowym im. Andrzeja Munka w Elblągu
   W najbliższy czwartek, 16 czerwca odbędzie się kolejny pokaz w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka w Elblągu. W filmie "Armadillo - wojna jest w nas" reżyser pokazuje, że wojna jest częścią ludzkiej natury. Gośćmi pokazu będą dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej - generał Janusz Bronowicz oraz major Zbigniew Tuszyński.
   "Armadillo - wojna jest w nas" to próba pokazania absurdu wojny w Afganistanie, ujęta w formę dokumentalnego obrazu, zbliżonego stylistyką do filmów wojennych. Reżyser pyta tu przede wszystkim o czysto ludzkie, a nie polityczne, spojrzenie na wojenny dramat. Ważny okazuje się tu zatem sposób, w jaki wojna wpływa na psychikę i emocje ludzi, pokazanych szczerze, z bliska, ze wszystkimi swymi wadami i słabościami.

  czytaj więcej...


informacje        09 06 11

   Warmia, Mazury, Żuławy / Finaliści "Mazury 7 Wonders Cup"
   Powoli dobiega końca piłkarski turniej Mazury 7 Wonders Cup, w którym biorą udział drużyny żaków i orlików z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Finałowy turniej odbędzie się w najbliższą sobotę (11.06.2011) w Braniewie (od. godz. 10.30).

  czytaj więcej...


informacje        09 06 11

   Żuławy / Elbląg / Mistrzynie Świata w unihokeju zagrają w Elblągu o Puchar Bałtyku
   W nadchodzący weekend Elbląg będzie gospodarzem 18. Międzynarodowego Festiwalu Unihokeja Dzieci i Młodzieży o Puchar Bałtyku, gigantycznej imprezy sportowej organizowanej pod patronatem Pomorskiej Spółki Gazownictwa i honorowym patronatem Grzegorza Nowaczyka Prezydenta Elbląga.
   Gigantycznej, bo czwartej pod względem ilości uczestników w Europie po Czechach, Szwecji i Finlandii. Sportowe umiejętności zaprezentują najlepsze drużyny kraju, a wśród nich w kategorii gimnazjów zespół dziewcząt z Żabiego Rogu - aktualnych Mistrzyń Świata Szkół w Unihokeju.

  czytaj więcej...


informacje        06 06 11

   Mazury / "Mazury na każdą kieszeń" - program TVP3 w Olsztynie
   Mazury na każdą kieszeń to magazyn TVP3 w Olsztynie, przedstawiający sposoby na aktywny wypoczynek w Krainie Tysiąca Jezior. W programie prezentowane są pomysły na ciekawe spędzanie czasu, wraz z praktycznym przewodnikiem po mniej znanych miejscowościach. Wszystkie odcinki programu można obejrzeć w internecie.

  czytaj więcej...


informacje        03 06 11

   Mazury / Giżycko / Łękuk Mały - Folwark Łękuk laureatem IV edycji konkursu "Polska Pięknieje"
   28 kwietnia zakończyło się głosowanie internautów w konkursie "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich". 5 maja podczas gali w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska wręczyła nagrody laureatom IV edycji konkursu "Polska Pięknieje". W kategorii "Obszary wiejskie" zwyciężył Folwark Łękuk - mazurski folwark nad jeziorem Łękuk w otulinie Puszczy Boreckiej, w okolicach Giżycka. Obiekt ten znalezł się w towarzystwie takich projektów jak Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Nowe Sukiennice w Krakowie czy Lublin Sztukmistrzów. Folwark Łękuk jest jedynym projektem z województwa warmińsko-mazurskiego wśród nowych "7 cudów".
   Kapituła doceniła oryginalny charakter projektu, umiejętne podkreślenie walorów krajobrazowych Łękuka i okolicy, dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego i architektonicznego oraz osiągnięcie dużych efektów skromnymi środkami (Folwark Łękuk otrzymał zdecydowanie najmniejsze dofinansowanie spośród wszystkich nagrodzonych).

  czytaj więcej...


informacje        03 06 11

   Konkursy / V edycja konkursu dla dziennikarzy "Ludzka twarz EFS"
   4 kwietnia 2011 r. została ogłoszona V edycja konkursu dla dziennikarzy "Ludzka twarz EFS". Organizatorem konkursu jest Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Departamentem Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.
   Całkowita wartość puli przygotowanych przez Organizatora nagród pieniężnych w konkursie wynosi 60 000 zł brutto. Zgłoszenie do konkursu, zawierające materiały należy dostarczyć do siedziby organizatora konkursu z dopiskiem "Ludzka twarz EFS" do dnia do dnia 9 września 2011. Więcej informacji w regulaminie konkursu.

  czytaj więcej...


informacje        03 06 11

   Mazury / Przygotuj skórę twarzy i ciała na wakacje - atrakcyjna oferta Hotelu Amax
   Lato coraz bliżej, zatem niewiele czasu pozostało, by przygotować się do wakacyjnych wyjazdów. Zanim jednak odsłonimy ciało, musimy o nie odpowiednio zadbać, ponieważ skóra, niezależnie od wieku, wymaga naszej uwagi. W zabieganej codzienności każda z nas powinna choć trochę zatroszczyć się o siebie, korzystając z zabiegów kosmetycznych, wyjazdów do SPA i poprzez codzienną pielęgnację w domu. W końcu to, jak wyglądamy, w dużej mierze wpływa na naszą samoocenę i samopoczucie.
   Po długiej i mroźnej zimie nasza cera jest zazwyczaj szara, przemęczona i bardzo często przesuszona na skutek przebywania w ogrzewanych i suchych pomieszczeniach.

  czytaj więcej...


informacje        03 06 11

   Podlasie / Bohater bitwy pod Wizną jest pochowany w przydrożnym rowie
   Stowarzyszenie "Wizna 1939" stara się o ekshumację i godny pochówek szczątków kpt. Władysława Raginisa, bohatera bitwy pod Wizną, który wysadził się nie chcąc oddać atakującym Niemcom umocnień na Wiźnie.
   W trakcie badań historycznych dotyczących bitwy pod Wizną, członkowie stowarzyszenia "Wizna 1939" ustalili, że ciało dowodzącego obroną kapitana Raginisa zostało zbezczeszczone, a następnie pochowane w przydrożnym rowie, gdzie spoczywa do dnia dzisiejszego.

  czytaj więcej...


informacje        02 06 11

    Warmia / Olsztyn - Happening artystyczny "Olsztyn Babą stoi", 18-19 czerwca
   "Olsztyn baba stoi" to pierwszy z cyklu happeningów artystycznych promujących miasto Olsztyn jako miasto sztuki. Ideą pomysłu są: z jednej strony staropruski wojownik - Baba stojąca na dziedzińcu Zamku w Olsztynie, z drugiej - Olsztyn jako miasto z dominacją kobiet. Tak właśnie powstał pomysł "Baba z Olsztyna".
    Inicjatorami i mecenasami projektu są architekt Tomasz Lella - właściciel Studia Form Architektonicznych "Pantel" oraz jego żona Anna. Celem równorzędnym jest prezentacja dorobku artystycznego twórców i artystów, a w szczególności Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Liceum Plastycznego w Olsztynie a także wsparcie rozwoju turystyki Miasta Olsztyn.

  czytaj więcej...


informacje        20 05 11

    Żuławy / Elbląg - Misja gospodarcza prezydenta Elblaga w Dubaju - podsumowanie
   W dniach 7 - 13 maja prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk brał udział w misji gospodarczej związanej z promocją pięciu województw Polski Wschodniej w Emiracie Dubaju (województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, świętokrzyskie, lubelskie i podkarpackie). Organizatorem wyjazdu była Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagraniczych. 100 % kosztów wyjazdu zostało pokrytych z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Wyjazdowi została poświęcona konferencja prasowa, która odbyła się 20 maja w Urzędzie Miejskim w Elblągu.
   Prezydent Elbląga poinformował, że przedstawiciele miasta będą pojawiali się wszędzie tam, gdzie jest kapitał, gdzie można nawiązać kontakt z ludźmi, którzy podejmują decyzje gospodarcze, inwestycyjne.

  czytaj więcej...


informacje        19 05 11

    Warmia / Olsztyn - Kortowiada 2011 - program
   Trwają jedne z największych juwenaliów w Polsce. Prezentujemy program tegorocznej Kortowiady.
   Kortowiada to organizowana raz do roku w miasteczku studenckim Kortowo w Olsztynie wielka studencka impreza - Juewnalia Olsztyńskie. Organizatorem jest Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego (samorząd studencki jest niezależną organizacją działającą na UWM, reprezentującą ogół studentów uczelni). Wydarzenie ma miejsce zawsze w maju i trwa 3-4 dni. W licznych koncertach i atrakcjach towarzyszących biorą udział zarówno studenci, jak i mieszkańcy miasta (według danych policji na Kortowiadzie 2005 bawiło się ok. 100 000 osób).

  czytaj więcej...


informacje        19 05 11

    Żuławy / Elbląg - Spektakl "Nie ciągnij tego sznurka" w CSE "Światowid". Bardzo atrakcyjna cena biletów!
   Czy kiedy widzicie napis "Nie ciągnij tego sznurka" nie macie ochoty zrobić dokładnie odwrotnie? Tak właśnie stało się z bohaterką spektaklu, na który Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" zaprasza w poniedziałek, 23 maja, o godz. 9.00.
   Kiedy bohaterka spektaklu ciągnie za tajemniczy sznurek, ten nagle przenosi ją do mieszkania wielkoludów - Gustawa i Berty. Wszystko jest tu ogromne - stół, krzesła, okulary, a nawet ciastka, co oczywiście sprawia jej najwięcej radości. Spotyka tu również Małą, która nie urosła i mimo że jest wzrostu naszej bohaterki, w tym świecie uznawana jest za mikrusa. A dla mikrusów, małych i słabych nie ma wśród wielkoludów miejsca. Co spotka naszą bohaterkę? Czy uda jej się wrócić do domu? Czy znajdzie tu przyjazne dusze, które ją zrozumieją?

  czytaj więcej...


informacje        19 05 11

    Żuławy / Elbląg - Premiera ""Bobasów" w kinie "Światowid" w Elblągu
   Premierowo, już w najbliższy piątek 20 maja, będzie można na ekranach kina "Światowid" zobaczyć film dokumentalny Thomasa Balmesa pt. "Bobasy". Obraz współtworzyli Alain Chabat, autor francuskich komedii "Mikołajek" i "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra", oraz Bruno Coulais, twórca muzyki do "Mikrokosmosu" i "Makrokosmosu". Cena biletu: 12 zł.
   W zjawiskowych "Bobasach" obserwujemy pierwszy rok z życia czwórki maluchów, od niezapomnianej chwili narodzin aż do przełomowego pierwszego kroku dzielnych bohaterów. Cztery sympatyczne brzdące zdaje się wszystko dzielić, ale w obiektywie kamery cenionego dokumentalisty Thomas Balmesa energiczna Mari z Tokio, niezłomny Ponijao z Namibii, wszędobylski Bayarjagal z Mongoli, oraz pławiąca się w luksusach Hattie z San Francisco udowadniają, że ciekawość świata, pęd do przygody i bezkresna miłość do mamy łączy dzieciaki ze wszystkich krańców świata.

  czytaj więcej...


informacje        18 05 11

    Warmia / Olsztyn - Pod Olsztynem został zbudowany pierwszy dom w systemie "zero energii"
   Pod Olsztynem powstał pierwszy dom w systemie "zero energii" - czyli ze zintegrowanym systemem ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji i podgrzewania wody użytkowej - poinformowała Katarzyna Capłap z Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Unii Europejskiej i Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Autorem rozwiązania jest przedsiębiorca budowlany inż. Wiesław Krawczyk.

  czytaj więcej...


informacje        18 05 11

   Mazury / Konkursy / Konkurs fotograficzny dla lekarzy i dentystów "Warmia i Mazury po Twojemu"
   Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska w Olsztynie organizuje konkurs fotograficzny pod nazwą "Warmia i Mazury po Twojemu". Uczestnikami Konkursu mogą być wyłącznie lekarze i lekarze dentyści.
   W konkursie mogą brać udział prace wykonane w technice kolorowej, czarno-białej i w sepii, które nie były uprzednio nigdzie nagradzane i publikowane. Każdy uczestnik może nadesłać do 5 pojedynczych zdjęć. Przesłać należy również zapis elektroniczny. Zdjęcia tylko w formie cyfrowej lub tylko w formie papierowej nie wezmą udziału w konkursie.

  czytaj więcej...


informacje        18 05 11

    Żuławy / Elbląg - Dofinansowanie dla projektu "Terkawka - komplesowe przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych w Elblągu"
   Elbląg otrzymał dofinansowanie dla projektu pod nazwą "Terkawka - komplesowe przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych w Elblągu".
   Przygotowanie dokumentacji oraz przeprowadzenie badań obejmie teren około 190 ha. Położony jest on wzdłuż drogi krajowej nr 22 od Węzła Wschód do granic administracyjnych miasta. Przepływa przez niego rzeka Terkawka, stąd nazwa terenu.

  czytaj więcej...


informacje        18 05 11

   Mazury / Konkursy / Konkurs "I TY zostań AMBASADOREM MAZUR"
   W związku z trwającym głosowaniem na 7 Nowych Cudów Natury, Oddział Warmińsko-Mazurski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Olsztynie oraz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego ogłaszają konkurs dla osób polskiego pochodzenia, mieszkających poza Polską. Nagrodą w konkursie jest tygodniowy pobyt na Mazurach dla dwóch osób.
   Nagroda obejmuje m.in. noclegi, wyżywienie, zwrot kosztów transportu, zwiedzanie z przewodnikiem i wiele atrakcji.

  czytaj więcej...


informacje        18 05 11

    Warmia / Atrakcje / Bitwa pod Heilsbergiem - rekonstrukcja historyczna
   Już 4 czerwca (sobota) o godz. 17.00 w Lidzbarku Warmińskim będzie można zobaczyć rekonstrukcję historyczną słynnej bitwy epoki napoleońskiej - bitwy pod Heilsbergiem. Pół godziny wcześniej - o godzinie 16.30 - odbędzie się pokaz współczesnej polskiej armii w wykonaniu 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznania w Lidzbarku Warmińskim (poligon przy ul. Orneckiej w Lidzbarku Warmińskim).
   Na pamiątkę wielkiego starcia armii francuskiej i rosyjskiej z 1807 roku co roku do Lidzbarka Warmińskiego przyjeżdża kilkuset pasjonatów - miłosników epoki napoleońskiej. Współtworzą oni wspaniałe widowisko historyczne, które odbywa się na początku czerwca.

  Bitwa pod Heilsbergiem - rekonstrukcja...


informacje        18 05 11

    Mazury / Atrakcje / Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie
   14 maja w Mrągowie miało miejsce uroczyste otwarcie Muzeum Sprzętu Wojskowego. Wstęgę przecinała Burmistrz Mrągowa, pani Otolia Siemieniec. Licznie przybyli zaproszeni goście - przedstawiciele władz samorządowych, zaprzyjaźnionych instytucji kulturalnych i stowarzyszeń. Przyszło też wielu mieszkańców Mrągowa. Jak zwykle przy takiej okazji bywa były przemówienia, gratulacje, wywiady dla mediów. Muzeum serwowało gościom grochówkę z kuchni polowej, można było zobaczyć wszystkie eksponaty, łącznie z tymi, które oczekują na remont i na co dzień stoją na zapleczu.
   Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie udostępnia dla zwiedzających ponad 30 militarnych eksponatów, niegdyś wykorzystywanych przez armie państw z byłego Układu Warszawskiego. Są to m.in. pojazdy osobowe i ciężarowe, czołgi, działa przeciwlotnicze, wozy dowodzenia z radiostacjami i kutry holownicze.

  Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie...


informacje        11 05 11

    Żuławy / Elbląg - Grand Prix i Otwarte Mistrzostw Elbląga w Badmintonie - wyniki
   Uroczystą oprawę otrzymały Otwarte Mistrzostwa Elbląga w Badmintonie pod patronatem Pomorskiej Spółki Gazownictwa, zorganizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Był to ostatni akord zakończonej już halowej trzeciej edycji rywalizacji o Grand Prix Elbląga w tej dyscyplinie sportu. Przed turniejem mistrzowskim Andrzej Dębogórski, prezes Pomorskiej Spółki Gazownictwa z Gdańska, Bogusław Tołwiński, naczelnik Wydziału Sportu UM i Marek Wnuk, dyrektor MOSiR honorowali zwycięzców siedmiorundowej rywalizacji o Grand Prix Elbląga.

  czytaj więcej...


informacje        10 05 11

    Żuławy / Elbląg - Deutsche Kinowoche w CSE "Światowid" w Elblągu
   W tym roku Tydzień Kina Niemieckiego "niemieckie niuanse... deutsche details..." świętuje swoje 10. urodziny. W Elblągu - od 16 do 19 maja - po raz pierwszy będziemy mogli obejrzeć wybrane festiwalowe obrazy.
   Projekcje filmowe odbędą się w dniach od 9 do 22 maja w różnych polskich miastach, m.in. w Gdańsku, we Wrocławiu, w Katowicach oraz w Opolu. Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa), pod patronatem reżyserów Andrzeja Wajdy oraz Volkera Schlöndorffa, zaprezentuje w polskich kinach repertuar nowych, ciekawych filmów z Niemiec.

  czytaj więcej...


informacje        07 05 11

    Mazury / Warmia / Żuławy - Wszystko o pachnicy dębowej
   Aleje przydrożne w krajobrazie rolniczym pełnią rolę ważnych korytarzy i siedlisk dla innych gatunków, zwłaszcza owadów, ptaków i nietoperzy. Zadrzewienia stają się jednak coraz rzadszym elementem w krajobrazach kulturowych, mimo że pełnią ważną rolę w zachowaniu różnorodności biologicznej oraz walorów estetycznych i użytkowych przestrzeni otaczającej człowieka. Strategia ochrony tego rodzaju zadrzewień w UE przejawia się min. poprzez otoczenie rygorystyczną ochroną w ramach Dyrektywy Siedliskowej pewnych organizmów pełniących rolę gatunków parasolowych, a zarazem wskaźników miejsc przyrodniczo cennych. Jednym z nich jest pachnica dębowa (Osmoderma eremita Scopoli).

  czytaj więcej...


informacje        07 05 11

   Mazury / Ostróda - Legia Warszawa zmierzy się z mistrzem Niemiec w... Ostródzie
   Legia Warszawa 22 lub 23 lipca zmierzy się w Ostródzie z Borussią Dortmund (BVB) - poinformował oficjalny serwis klubu z Warszawy. Mecz odbędzie się dzięki działaniom burmistrza Olgierda Dąbrowskiego oraz byłego zawodnika stołecznej drużyny Ryszarda Milewskiego. Sparing z Niemcami oficjalnie otworzy ostródzkie centrum pobytowe na Euro 2012. Warto nadmienić, iż na stadionie w Ostródzie zaledwie tydzień później zmierzą się dwie drużyny piłkarskie z Warmii i Mazur - Sokół Ostróda zmierzy się z OKS 1945 Olsztyn.

  czytaj więcej...


informacje        06 05 11

   Warmia / Żuławy / Mazury / Podlasie - Dziury w jezdni - jaka przyszłość nas czeka i jak się bronić?
   Ministerstwo Finansów pozostało głuche na prośby Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o 500 milionów złotych, które miały trafić na remonty dróg. Brak pieniędzy oznacza, że stan polskich dróg jeszcze się pogorszy. Przypomnijmy w tym miejscu, iż właśnie dzisiaj - 6 maja - rząd przyjął projekt budżetu na 2012 rok.
   W świetle powyższej informacji nic nie wskazuje na to, że stan naszych dróg szybko się poprawi. Po zimie szczególnie widoczne są spustoszenia nawierzchni drogowych dokonane przez mróz, śnieg i gołoledź, a także przez kompleksowe stosowanie soli celem redukcji oblodzeń.

  czytaj więcej...


informacje        06 05 11

   Żuławy / Warmia / Mazury / Podlasie - Najmniejszy odsetek firm korzystających z internetu odnotowano w północno-wschodniej Polsce
   Najmniejszy odsetek przedsiębiorstw korzystających z internetu znajduje się w północno-wschodniej Polsce. Do takich konkluzji możemy dojśc po analizie badania przeprowadzonego przez HBI Polska wśród 35 tys. firm. Wynika z niego m.in., że ponad 60 procent polskich przedsiębiorstw posiada własną stronę internetową. Z poczty elektronicznej korzysta ok. 75 procent wszystkich firm.
   Największy odsetek firm korzystających z poczty elektronicznej odnotowano w województwie śląskim (80,2%), co nie powinno dziwić zważywszy na silne nasycenie infrastrukturą i uprzemysłowienie tego obszaru. Kolejne pozycje zajmują mazowieckie i małopolskie (obydwa po 77,6%). Listę zamykają województwa: podlaskie (72,3%), lubuskie (72%) i warmińsko-mazurskie (71,6%).

  czytaj więcej...


informacje        06 05 11

   Mazury / Mikołajki - Targi Szkła i Ceramiki w Mikołajkach
   W dniach 18 - 19 maja 2011 w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach odbędą się największe w Polsce, uznane w kraju i zagranicą, targi szkła i ceramiki "VITREL - WIOSNA 2011."
   W targach weźmie udział ok. 150 wystawców (producentów i importerów) szkła stołowego,artystycznego i dekoracyjnego, kryształów, porcelany stołowej, porcelitu, kamionki użytkowej i dekoracyjnej, garnków i naczyń kuchennych, sztućców, noży, świec, artykułów gospodarstwa domowego, artykułów do wystroju wnętrz, upominków, pamiątek, artykułów dekoracyjnych i świątecznych oraz wielu innych.

  czytaj więcej...


informacje        06 05 11

    Żuławy / Elbląg - XIII Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny w Elblągu
   "Rodzina jest najważniejsza! Postaw na rodzinę" - pod takim hasłem w tym roku obchodzone są XIII Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny.
   Elbląg od wielu lat bierze w nich aktywny udział. W ramach Dni Rodziny poruszane są różnorodne zagadnienia związane z szeroko rozumianą problematyką rodzinną. Poruszane są istotne tematy dotyczące funkcjonowania rodziny, budowania porozumienia i rozwiązywania problemów. Organizowane są konferencje naukowe, targi pracy, dni otwarte, festyny rodzinne, konkursy, warsztaty, imprezy plenerowe i różnego rodzaju akcje.

  czytaj więcej...


informacje        06 05 11

   Podlasie / Białystok - Seal gwiazdą Pozytywne Wibracje Festival 2011 w Białymstoku
   Gwiazdą Pozytywne Wibracje Festival 2011 w Białymstoku będzie brytyjski wokalista Seal. Impreza odbędzie się 22 i 23 lipca na dziedzińcu Pałacu Branickich.
   Rok temu pierwsza edycja festiwalu dosłownie i w przenośni zatrzęsła Białymstokiem. Pozytywne Wibracje Festival 2011 zapowiada się jeszcze bardziej interesująco. Pierwszą ogłoszoną przez organizatorów gwiazdą tegorocznej edycji jest Seal, geniusz soul i r&b, autor m.in. takich hitów jak "Kiss From a Rose", "Killer", "Crazy" czy "Fly Like an Eagle".

  czytaj więcej...


informacje        02 05 11

    Żuławy / Elbląg - Pierwszy w historii Elbląga turniej rugby przeszedł do historii
   Mamy za sobą pierwszy w historii Elbląga turniej rugby. Turniej odbył się pierwszego maja na boisku w parku Kajki (początek o godz 10.00). Impreza, zorganizowana z myślą o dzieciach i młodzieży, może zostać uznana za udaną. W turnieju uczestniczyły dzieci z Kaliningradu, Olsztyna, Pruszcza Gdańskiego oraz Elbląga. Te ostatnie uczęszczają na zajęcia do Szkoły Podstawowej nr 6. Reprezentacja Elbląga w kategorii mini żak złożona była z dziewczyn, natomiast w kategorii żak miasto było reprezentowane przez chłopaków. Oba z zespołów wygrały po dwa mecze.
   Dziewczyny przegrały jeden mecz z zespołem reprezentującym niedaleko położony Kaliningrad, wygrywając ostatecznie swoją grupę wiekową dzięki korzystnemu bilansowi zdobytych i straconych punktów. Zespół chłopców zajął drugą pozycję i uplasował się tuż za zespołem z Pruszcza Gdańskiego. W kategorii młodzików został rozegrany jeden mecz pomiędzy walecznymi rugbystami z Olsztyna i Elbląga. Spotkanie te trwało 2 razy po 10 minut i zakończyło się remisem 4-4.

  czytaj więcej...


informacje        02 05 11

    Mazury / Węgorzewo - Przodkowie księcia Williama pochodzili z Mazur
   Przodkowie księcia Williama pochodzili z Mazur - uważają muzealnicy z Węgorzewa. W tamtejszym Muzeum Kultury Ludowej można obejrzeć eksponaty związane z pruskim rodem Lehndorffów, spokrewnionym z brytyjską rodziną królewską.
   Związki królewskiej rodziny Windsorów z arystokratycznym pruskim rodem Lehndorffów zbadał kustosz muzeum w Węgorzewie dr Jerzy Łapo. Historyk odkrył, że wśród przodków występujących w drzewie genealogicznym nowego księcia Cambridge była - urodzona w 1723 r. w mazurskim Sztynorcie - Maria Eleonora von Lehndorff.

  czytaj więcej...


informacje        01 05 11

    Żuławy / Elbląg - Weekend z Cyfrowym PLANETE DOC: "Nie zależy wam na prawdzie"
   "Nie zależy wam na prawdzie" to film obrazujący cztery dni z życia piętnastoletniego Kanadyjczyka przesłuchiwanego i osadzonego w więzieniu Gwantanamo. Pokaz odbędzie się w ramach Weekendu z Cyfrowym PLANETE DOC już 6 maja. Cena biletu: 8 zł.
   "Jesteśmy tu, aby ci pomóc" - tak brzmią pierwsze słowa agentów śledczych, przesłuchujących Omara Ahmeda Kadara, Kanadyjczyka, który w 1986 roku, w wieku piętnastu lat, został aresztowany przez amerykańskich żołnierzy. Trafił najpierw do bazy wojskowej, a następnie, w październiku 2002 roku, po licznych przesłuchaniach i torturach, do więzienia w Guantanamo.

  czytaj więcej...


informacje        01 05 11

    Warmia / Olsztyn - Koło Rodzinne "Laurencja" PTTK zaprasza na rajd z cyklu "Wędrówki Rodzinne"
   Koło Rodzinne "Laurencja" PTTK zaprasza w dniu 8 maja 2011 r. na rajd z cyklu "Wędrówki Rodzinne".
   Trasa: Kaplityny - wzdłuż kanału Elżbiety do ujścia w jeziorze Wadąg - ujęcie wody Wschód - Zalbki - Stacja Uzdatnia Wody Karolin - pętla autobusu przy dawnej Fabryce Mebli (13 km).
   Zbiórka wszystkich chętnych o godz. 10:00 na dworcu PKS, wyjazd godzina 8:40.

  czytaj więcej...


informacje        01 05 11

    Żuławy / Elbląg - Elbląg w hołdzie Papieżowi
   Uroczystość wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze przypadnie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święta ustanowionego przez papieża Polaka. Z tej okazji, 2 maja, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" oraz Centrum Poczty Oddział Rejonowy w Elblągu zapraszają na koncert "Serce za ołów" inspirowany życiem i twórczością Papieża oraz wernisaż wystawy znaczków pocztowych poświęconych pontyfikatowi Jana Pawła II.
   27-letni pontyfikat polskiego papieża przeszedł do historii jako przełomowy dla Kościoła i losów milionów ludzi. Był pierwszym od ponad 450. lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Jego pontyfikat, był trzecim pod względem długości w dziejach. Nazywany papieżem pielgrzymem, Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 129 krajów.

  czytaj więcej...


informacje        22 04 11

    Żuławy / Elbląg - Budowanie strategii rozwoju Elbląga. Spotkanie prezydenta Elbląga z profesorem Zbigniewem Walczykiem
   Pomoc w budowaniu strategii Elbląga była jednym z tematów, o których w tym tygodniu rozmawiali prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk i nowo wybrany rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu prof. Zbigniew Walczyk.
   - Przede wszystkim pogratulowałem panu profesorowi objęcia tej zaszczytnej funkcji. Rozmawialiśmy o konkretach, o możliwościach realnej pomocy ze strony uczelni w budowaniu strategii oraz gospodarki przestrzennej miasta - powiedział prezydent Grzegorz Nowaczyk.

  czytaj więcej...


informacje        27 03 11

   Południowe Pomorze / Toruń - Miss UMK 2011
   24 marca w Auli UMK w Toruniu odbyła się Gala Wyborów Miss UMK 2011. Ten rok przyniósł ze sobą jubileusz Miss UMK - jeden z największych w Polsce konkursów tego typu odbył się już po raz piąty.
   Najpiękniejszą studentką tym razem uznano Kaję Strzałkowską (II rok filozofii, nr 18 ), I wicemiss została Magdalena Pociecha (I rok II stopnia kosmetologii, nr 13), a II wicemiss Joanna Kościańczuk (I rok polityki społecznej, nr 6).

  czytaj więcej...


informacje        18 03 11

    Warmia / Olsztyn - Koło Rodzinne "Laurencja" zaprasza na Rajd dla Wytrwałych
   Koło Rodzinne "Laurencja" zaprasza na Rajd dla Wytrwałych w niedzielę 20 marca 2011 r.
   Trasa: Klewki - Klebark Wielki - Silice akwedukt - wzdłuż Kanału Wiktorii do Jeziorka Kiestrój - Jezioro Linówko - Jezioro Bogdany - Kanał Elżbiety - Kaplityny = około 18 km.
   Zbiórka: 7.40 przed Dworcem PKP Olsztyn Główny.

  czytaj więcej...


informacje        18 03 11

   Żuławy / Elbląg - Urząd Miejski w Elblągu - konkurs na stanowisko naczelnika Wydziału Sportu
    Urząd Miejski w Elblągu ogłosił konkurs na stanowisko naczelnika Wydziału Sportu. Od kandydatów na to stanowisko oczekuje się, min. wykształcenia wyższego magisterskiego, co najmniej pięcioletniego stażu pracy, wiedzy z zakresu zarządzania i organizacji pracy, z zakresu kultury fizycznej, znajomości procedur administracyjnych, przepisów prawa sportowego, w tym głównie ustawy o kulturze fizycznej i sporcie kwalifikowanym.

  czytaj więcej...


informacje        18 03 11

    Warmia / Olsztyn - "Olsztyn. Aktywnie!" - rusza druga edycja!
   "Budzimy się na wiosnę!" - inauguracja II edycji projektu "Olsztyn. Aktywnie!" (cykl wiosna-lato 2011). Start: Olsztyn - Stare Miasto (park nad Łyną przy Moście Św. Jana), sobota 19 marca, godz. 12.30.
   Spływ 500 (przebranych!) nurków, 80 kajaków, dziesiątki rowerzystów - autentyczna demonstracja siły "aktywistów", a zarazem powitanie wiosny w plenerze szykuje się w sobotę 19 marca w Olsztynie. Na ten dzień zaplanowano bowiem inaugurację II edycji projektu "Olsztyn. Aktywnie!".

  czytaj więcej...







informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |